Jums atrodo, kad vaikas ožiuojasi, bet iš tiesų jis nori pasakyti kai ką svarbaus

 (5)
Prisistatyti nenorėjusi mūsų skaitytoja uždavė klausimą psichologei: kaip susitvarkyti su ketverių metų dukryte, kurios elgesys paskutiniu metu labai pasikeitė į blogąją pusę.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytoja klausia:

„Turiu dukrą 4 metų. Į darželį neina, auga namuose. Prieš porą savaičių prasidėjo ožiai (jei taip galima pavadinti), neklausymas, kelią balsą prieš suaugusius, mušasi, ko anksčiau išvis nebūdavo. Nebeįmanoma susišnekėti, bandai tartis gražiuoju, pakelia balsą ir pasako: „Neaiškink man, vis tiek neklausysiu". Kažko nenuperku, neduodu, pradeda žiūrėdama į akis verkti, tiesiog spiegti, klykti. Kuo toliau, tuo blogiau. Dėl ko galėjo taip pasikeisti jos elgesys ir kaip susišnekėti su vaiku?“

Atsako Individualios psichologijos instituto konsultantė Nerilė Norkūnė, www.ipi.lt.

Skaitant jūsų laišką kyla jausmas, kad kažkur yra "pasimetę" elgesio ribos. Panašu, kad jūsų dukra nusprendė, kad ji gali nustatinėti jums bendravimo taisykles ir reikalauti visko ko jai norisi. Visgi, ribų ir elgesio taisyklių nustatymas yra suaugusiųjų pareiga. Juk jūs geriau suprantate kas tinka ar netinka bendraujant su kitais žmonėmis, ką reiškia gerbti kitą žmogų, jo nuomonę, pasirinkimus ar nuosavybę. Būtent nustatydami ribas to vaikus ir mokome. Ribos - vienas iš vaiko vystymosi poreikių, žinodami jas vaikai jaučiasi saugūs. Savo elgesiu vaikai dažnai siekia, kad kiti tenkintų jų norus. Jei jūs tokiems reikalavimams pasiduosite, mergaitei bus sunku suprasti kitų žmonių jausmus, ji neišmoks paisyti visuomenėje galiojančių taisyklių ar kitų žmonių poreikių.

Siūlau šiek tiek pastebėti, kaip bendraujate su dukra. Gal kartais jūsų kalboje yra labai daug daug žodelio "ne", gal nemažai draudimų ar nurodymų? Ketverių metų vaikas jau yra gana savarankiškas ir geba daug dalykų atlikti pats. Nuolat girdint žodžius "Neimk", "Neik ten", "Negalima", "Neliesk", "Nedaryk taip", "Tu dar per mažas", gali kilti jausmas, kad esu nevykėlis ir nieko negaliu tinkamai atlikti pats. Tai žlugdo vaiko pasitikėjimą savo jėgomis ir sukelia norą priešintis.

Ką gi daryti? Elgesio ribą brėžti galima tiesiog pasakant, pvz.: "Jau turime eiti, dėlionę galėsi pabaigti kai grįšime", "Peilis labai aštrus, gali įsipjauti pirštuką. Labai man padėtum jei šaukštu pamaišytum tešlą", "Matau, kad tau labai patinka sesės žaislas, visgi tai jos žaislas, eime paieškosime tau kito, su kuriuo galėtum pažaisti". Žinoma, dukra nebus visuomet tuo patenkinta ir ji gali tą nepasitenkinimą išreikšti, tačiau girdėdama draugišką mamos balsą ji bus daug labiau nusiteikusi bendradarbiauti nei nuolat girdėdama komandas ar draudimus. Turite suprasti, kad išbandyti jūsų nubrėžtą ribą yra vaiko "darbas", tai yra visiškai normalu, taip dukra mokosi suprasti kaip pasaulyje veikia ribos ir taisyklės.

Jei vieną dieną tą patį veiksmą vaikui leisite, nes esate puikios nuotaikos, o kitą dieną – drausite, nes esate pavargusi ir susierzinusi, vaikas nesupras, kur yra riba. Tai matydamas jis gali pradėti abejoti tėvais, jų autoritetu.
Nerilė NORKŪNĖ

Labai svarbu, kad jūs, kaip mama, išlaikytumėte savo nustatytą ribą. Jūsų tvirtumas rodo pagarbą tiek jums pačiai, tiek vaikui. Jei vieną dieną tą patį veiksmą vaikui leisite, nes esate puikios nuotaikos, o kitą dieną – drausite, nes esate pavargusi ir susierzinusi, vaikas nesupras, kur yra riba. Tai matydamas jis gali pradėti abejoti tėvais, jų autoritetu. Vaikas turi suprasti, kad tai ką mama sako, tą ji ir turi omeny ir joks spiegimas, verkimas ar klyksmai mamos nuomonės nepakeis. Jei nuosekliai laikysitės savo nustatytos ribos, po kelių kartų tai pasibaigs. Vaikas tiesiog nebegaus naudos iš tokio elgesio.

Svarbu iš anksto aptarti su vaiku, kas nutiks jei nesilaikys aptartos ribos. Vaikas turi žinoti, kokios bus pasekmės. Jeigu nustatėte ribą, kad dukra dviratuku negali išvažiuoti iš kiemo į gatvę, ji turi žinoti kas bus jai nesilaikant nustatytos taisyklės. Pvz. tą dieną dviratuku važinėtis nebegalės. Mama pamačiusi, kad dukra nesilaiko taisyklės gali tiesiog ateiti ir pasakyti : "Matau, kad nusprendei šiandien dviratuku nebevažinėti. Rytoj galėsi pabandyti vėl". Riba turi būti reali, tikroviška. Taip vaikas mokosi savikontrolės bei prisiimti atsakomybę už savo elgesį.

Jums atrodo, kad vaikas ožiuojasi, bet iš tiesų jis nori pasakyti kai ką svarbaus
Nuolat girdint žodžius "Neimk", "Neik ten", "Negalima", "Neliesk", "Nedaryk taip", "Tu dar per mažas", gali kilti jausmas, kad esu nevykėlis ir nieko negaliu tinkamai atlikti pats. Tai žlugdo vaiko pasitikėjimą savo jėgomis ir sukelia norą priešintis.
© Vida Press

Nepamirškite draugiško tono. Tai yra būtina sąlyga mokant vaiką tinkamo elgesio. Tėvų draugiškas tonas taip pat rodo pagarbą vaikui. Jei būsite pikta ir susierzinusi, greičiausiai tokią emociją ir perduosite vaikui. Tuomet jūsų brėžiama riba gali pavirsti bausme ar grasinimu. Gali atrodyti, kad būdami draugiškais norime įtikti savo vaikams ar bandome apsaugoti juos nuo nusivylimų. Tačiau toks elgesys nėra draugiškas, o greičiau nuolaidžiaujantis ar kontroliuojantis. Elgdamiesi draugiškai ir pagarbiai mes vaikui sakome, kad pasitikime jo sugebėjimu įveikti sunkumus pačiam ir padrąsiname elgtis savarankiškai. Deja, nei nuolaidžiavimas, nei kontrolė pagarbos vaikui nerodo ir savarankiškumo nesuteikia.

Dar vienas būdas kaip tinkamai nustatyti elgesio ribą – leisti vaikui rinktis. Vaikai taip pat nori turėti šiek tiek kontrolės. Truputis pozityvios kontrolės jiems leidžia išmokti būti atsakingais. To galima pasiekti neįsakinėjant, o leidžiant vaikams rinktis nustatytose ribose. Ribų nustatymas suteikia šiek tiek kontrolės tėvams, o leidimas rinktis suteikia šiek tiek kontrolės vaikui, pvz.: "Norėtum apsirengti geltoną pižamą ar mėlyną?" "Ar pusryčiams norėtum sumuštinio ar košės?, "Kol kalbu telefonu gali pažaisti tyliai šalia manęs arba žaisti kitame kambaryje". Mes nustatome sau priimtiną ribą ir tuo pačiu paliekame galimybę vaikui pasirinkti tose ribose.

Rašote, kad mergaitė auga namuose ir į darželį neina. Suprantu, kad tam turite savų priežasčių. Norėčiau tik pabrėžti, kad tokio amžiaus vaikui labai svarbu turėti galimybę bendrauti su savo amžiaus vaikais. Tai vienas iš vaiko vystymosi poreikių. Vaikams labai svarbu išmokti, kaip elgtis bendraamžių grupėje, kaip susipažinti, kaip susitarti, kaip išsakyti ir pagrįsti savo nuomonę, kaip bendraamžių tarpe spręsti ginčus. Tokiame amžiuje vaikai mokosi žaisti įvairiausius komandinius žaidimus pagal taisykles, mokosi kaip jų visiems laikytis, kaip sulaukti savo eilės ir pan.

Linkiu jums didelės kantrybės ir meilės!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.