Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Edvardas klausia:

„Ką padovanoti sūnui, kuriam 5 metai ir jis turi autizmą?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Jūsų klausimas yra trumpas, bet labai platus ir į jį būtų labai sunku konkrečiai atsakyti, nes pirma reiktų daugiau informacijos apie jūsų sūnų. Kaip ir apie bet kurį kitą vaiką. Ką jis mėgsta veikti, valgyti, kas jam teikia malonumą, smagias akimirkas. Bet, turbūt, šis klausimas ne apie dovaną. Rašote, kad vaikas „turi autizmą“. Kada sužinojote, supratote, kad jūsų sūnus negali daryti tai, ką daro įprastos raidos vaikai, kad jis yra kitoks? Autizmas – ne liga. Ne apgamas, kurį galima išpjauti. Autizmo negalima išgydyti. Tai jūsų vaikas, vaiko savybių visuma. Tai tik pavadinimas grupės žmonių, kurie turi tam tikrus bendrus požymius: negeba kažko, kas kitiems yra įprasta, bet yra gabūs kažkam kitam. Ir tų gebėjimų/negebėjimų skirtumas gali būti labai ryškus arba mažiau pastebimas. Tad galima sakyti, kad mes visi daugiau ar mažiau esame autistai.

Tad priimdamas savo vaiką tokį, koks jis yra, ir domėdamasis savo vaiko poreikiais, atliepdamas juos, Jūs, Edvardai, padovanosite jam pačią nuostabiausią dovaną. O tai, kad jums rūpi, matosi, nes gavome patį jautriausią klausimą - ką padovanoti tokiam sūnui. Rekomenduoju jums paskaityti trumpą, bet labai paprastą knygelę „Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų“ (Ellen Notbohm, Tyto alba), parašytą mamos, kuri pati užaugino autistą vaiką.

Ji rašo: „Autizmas dar nereiškia, kad vaikas, jūs, jūsų šeima negalėsite gyventi visaverčio džiaugsmingo, prasmingo gyvenimo. (...) Vieni iš jūsų tai skaitysite būdami naujokai autizmo pasaulyje. Jums noriu pasakyti: pats savaime autizmas nėra baisus. Bet jo nesuprasti, neturėti šalia jį supančių žmonių, nerasti tokių, kurie galėtų padėti jūsų vaikui, - tai gali būti siaubinga. Jūs esate kelionės pradžioje, ir mes to neneigsime, kad laukia jūsų ilgas kelias. Jūs tikrai nepradėtumėte ilgos kelionės iš pradžių bent šiek tiek nesusipažinę su maršrutu. Tam ir skirta ši knyga - nurodyti kai kurias pagrindines kelio gaires, pro kurias veikiausiai teks keliauti, kad jos neatrodytų nepažįstamos ir bauginamos."

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.