Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Edvardas klausia:

„Ką padovanoti sūnui, kuriam 5 metai ir jis turi autizmą?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Jūsų klausimas yra trumpas, bet labai platus ir į jį būtų labai sunku konkrečiai atsakyti, nes pirma reiktų daugiau informacijos apie jūsų sūnų. Kaip ir apie bet kurį kitą vaiką. Ką jis mėgsta veikti, valgyti, kas jam teikia malonumą, smagias akimirkas. Bet, turbūt, šis klausimas ne apie dovaną. Rašote, kad vaikas „turi autizmą“. Kada sužinojote, supratote, kad jūsų sūnus negali daryti tai, ką daro įprastos raidos vaikai, kad jis yra kitoks? Autizmas – ne liga. Ne apgamas, kurį galima išpjauti. Autizmo negalima išgydyti. Tai jūsų vaikas, vaiko savybių visuma. Tai tik pavadinimas grupės žmonių, kurie turi tam tikrus bendrus požymius: negeba kažko, kas kitiems yra įprasta, bet yra gabūs kažkam kitam. Ir tų gebėjimų/negebėjimų skirtumas gali būti labai ryškus arba mažiau pastebimas. Tad galima sakyti, kad mes visi daugiau ar mažiau esame autistai.

Tad priimdamas savo vaiką tokį, koks jis yra, ir domėdamasis savo vaiko poreikiais, atliepdamas juos, Jūs, Edvardai, padovanosite jam pačią nuostabiausią dovaną. O tai, kad jums rūpi, matosi, nes gavome patį jautriausią klausimą - ką padovanoti tokiam sūnui. Rekomenduoju jums paskaityti trumpą, bet labai paprastą knygelę „Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų“ (Ellen Notbohm, Tyto alba), parašytą mamos, kuri pati užaugino autistą vaiką.

Ji rašo: „Autizmas dar nereiškia, kad vaikas, jūs, jūsų šeima negalėsite gyventi visaverčio džiaugsmingo, prasmingo gyvenimo. (...) Vieni iš jūsų tai skaitysite būdami naujokai autizmo pasaulyje. Jums noriu pasakyti: pats savaime autizmas nėra baisus. Bet jo nesuprasti, neturėti šalia jį supančių žmonių, nerasti tokių, kurie galėtų padėti jūsų vaikui, - tai gali būti siaubinga. Jūs esate kelionės pradžioje, ir mes to neneigsime, kad laukia jūsų ilgas kelias. Jūs tikrai nepradėtumėte ilgos kelionės iš pradžių bent šiek tiek nesusipažinę su maršrutu. Tam ir skirta ši knyga - nurodyti kai kurias pagrindines kelio gaires, pro kurias veikiausiai teks keliauti, kad jos neatrodytų nepažįstamos ir bauginamos."

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?