Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Nerimauju dėl savo vaiko, jam 5 metai ir 8 mėnesiai. Jis yra lėtokas, kai palyginu su jo amžiaus draugais darželyje. Kalbant sakiniai labai nerišlūs, kartais net neįmanoma suprasti, ko klausia ar ką sako.

Vaikas labai nenori būti savarankiškas, nuolat prašo mano pagalbos visur. Jeigu atsisakau, pradeda manipuliuoti, kad pats negali, kad jam skauda kažką arba net pradeda iš pykčio rėkti. Supykusį labai sunku nuraminti.

Nepažįsta skaičių, spalvų, sunku priversti mokytis. Patarkit, kaip man elgtis, nes jau nebežinau, ką daryti, man labai neramu“.

Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Laiške rašote apie sūnaus nenorą būti savarankišku ir jo atsisakymą ką nors daryti pačiam. Suprantu, kad jums kelia nerimą neaiški jo kalba ir tai, kad jūsų vaikas, būdamas penkerių, dar nepažįsta spalvų.

Svarbu žinoti, kad vaiko pažintinę raidą įtakoja tiek aplinka, tiek ir įgimti veiksniai. Svarbu atminti ir tai, kad kiekvienas bręsta savaip, tačiau net ir bręsdami skirtingu tempu vaikai, būdami ketverių, penkerių ar šešerių, dauguma yra panašūs vieni į kitus savo emocinėmis ir socialinėmis kompetencijomis.

Manau, jums kaip mamai galėtų padėtų išsamesnė informacija apie normalią 5 - 6 metų vaikų raidą. Aišku, tai gali sustiprinti jūsų nerimą. Visgi žinojimas gali padėti jums priimti tinkamus sprendimus, ką daryti toliau.

5 - 6 metų vaikai dažniausiai jau moka tarti visus kalbos garsus, kalba sudėtiniais sakiniais ir jų kalba būna suprantama. Tokio amžiaus vaikai žino savo vardą, artimųjų vardus, kur gyvena, sugeba trumpai papasakoti paprastą kasdieninį įvykį, pažįsta pagrindines spalvas, atitinkamai pagal savo amžių skaičiuoja, pvz.ː jei vaikui 5 metai, jis turėtų mokėti suskaičiuoti bent iki 5.

Taip pat supranta sudėtingesnius nurodymus, pvz., kur yra mašinytė: ant stalo, po stalu, šalia stalo. Atitinkamai būna susiformavę erdvės ir laiko vaizdiniai, vaikai žino metų laikus, gali išvardinti savaitės dienas.

Penkiamečiai mėgsta mėgdžioti suaugusius ir žaidžia vaidmenų žaidimus. Dažniausiai tokiais atvejais suaugusiajam reikia tik padrąsinti ir paskatinti, padėti ir kartu dalyvauti su vaiku veikloje. Taip vaikas mokosi pasitikėti savimi ir savo jėgomis.
Psichologė Jolita Stipinienė

Penkiametis ar šešiametis žino, kada žmonės keliasi ir gulasi, jau pradeda suprasti tokias sąvokas, kaip vakar, šiandien, rytoj. Sugeba sudėti paveikslėlį iš 3 - 4 dalių, o žiūrėdamas į paveikslėlį randa nelogiškumą, pvz.ː netiesa, kad vasarą vaikai leidžiasi nuo kalniuko su rogutėmis.

Tokio amžiaus vaiko dėmesys jau tvaresnis, jis gali sukaupti dėmesį tam tikrą laiką, kol daro užduotį, taip pat girdi ir atsižvelgia į suaugusiojo nurodymus tiek namuose, tiek darželyje. Paprastai tokio amžiaus vaikai būna smalsūs, kūrybiški, domisi, kas ir kaip veikia, mėgsta viską išardyti, tik sudėti vis dar gali būti sunku.

Penkiamečiai mėgsta mėgdžioti suaugusius ir žaidžia vaidmenų žaidimus. Dažniausiai tokiais atvejais suaugusiajam reikia tik padrąsinti ir paskatinti, padėti ir kartu dalyvauti su vaiku veikloje. Taip vaikas mokosi pasitikėti savimi ir savo jėgomis.

Savo laiške jūs rašote, kad stengiatės berniuką priversti mokytis. Be abejonės, vaiko ugdymas yra svarbus, bet versti mokytis visgi nereikėtų, nes jūsų sūnus gali pradėti dar labiau to vengti ir pykti, ypač, jei pats jaučia, jog jam nesiseka.

Šioje vietoje užuot vertus kažką daryti daug išmintingiau būtų drąsinti ir skatinti tai padaryti. Ne tik jūs nerimaujate, panašu, sūnui šie jausmai irgi nėra svetimi. Pabandykite suprasti jo rūpestį ir pajausti, o ko jis iš tikrųjų nori ir ko tikrai nenori.

Gal viskas eitųsi lengviau, jei mokytumėtės drauge, t.y., kaip du geriausi draugai, o ne kaip vienas tas, kuris mokytis nenori, o kitas tas, viršesnis, kuris vis tiek verčia tai daryti.

Gal jums padėtų bendra veikla, pasitelkiant įvairius žaidimus? O gal išnaudokite pasitaikančias aplinkybes? Spalvų ir skaičių galima mokytis gamtoje, važiuojant mašina ir stebint kitas pravažiuojančias transporto priemones.

Būnant namuose kvieskitės vaiką pagalbon: tegul jis paduoda jums 2 kiaušinius, vieną šaukštą, 3 obuolius. Parodykite vaikui, kad jis gali patirti ir sėkmę. Skatinkite jo iniciatyvumą ir savarankiškumą, kad jūsų sūnus jaustų, jog yra svarbus ir mylimas.

Atraskite jo stipriąsias puses ir džiaukitės jomis jam girdint. Tikiu, kad šios rekomendacijos galėtų padėti jūsų sūnui pasijusti geriau.

Tikiu, kad tada ir berniuko elgesys gali būti nebe toks prieštaraujantis. Visgi jei pokyčius stebėsite tik berniuko elgesyje ir niekaip į priekį nepajudės jo motyvacija kažką naujo sužinoti, išmokti, pamatyti, verta pasikonsultuoti su specialistu (dėl kalbos - su logopedu, dėl pažintinių procesų - su psichologu).

Jeigu sunku rasti tinkamą specialistą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, tikiu, kad drauge nuspręsite, kur rasti tinkamą pagalbą.

Sėkmės Jums ir kantrybės.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.