Kada geriau buvo auginami vaikai – anksčiau ar dabar?

 (23)
Tokiai diskusijai paskatino vienos mamos nostalgiškas laiškas, pasiekęs mūsų redakciją.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kaip augo mūsų karta, arba prisiminimai iš kiemo vaikų gyvenimo

„Mūsų tėvai buvo kitokie negu mes jau vien dėl to, kad nesistengė būti tobuli. Jie neskaičiavo auklėjimo klaidų ir nesibaimino, kad pasielgę kaip nors neišmanėliškai taps blogi tėvai. Augdami mes turėjome daug laisvės. Galėdavome išeiti į kiemą ir siausti su draugais iki tamsos. Lankėme paprastus darželius ar mokyklas, o tėvai nesibaimino, kad ugdymo įstaiga mums netinka arba mus žaloja.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Į darželį geriausia leisti vaiką nuo vienerių metų?
10 patarimų, jei norite užauginti sėkmingą vaiką

Žiemą tėvai nebėgiojo iš paskos su kepure ar šaliku ir netikrino, sušalome ar suprakaitavome, o kai susirgdavome, gaudavome puodelį karšto pieno su medumi, aviečių arbatos, česnako ir gulėdavome po pūkiniu apklotu, kol gerai išprakaituodavome. Į mišką eidavome patys, be suaugusiųjų palydos. Vasarą valgydavome neplautas uogas, kurios, tikėtina, buvo apšlapintos miško žvėrelių. Bet mama dėl mūsų nebijojo. Ji žinojo: jeigu radome kelią iš namų, rasime ir kelią namo. Aišku, svarbu buvo grįžti laiku, iki tamsos, antraip laukė bausmė.

Kai pradėjome lankyti mokyklą, niekas nepadėdavo ruošti  namų darbų. Tėvai jau buvo baigę mokslus ir nesiruošė dar kartą kartoti mokyklos programos. Per vasaros atostogas sėsdavome ant dviračių ir važiuodavome prie ežero. Tėvai mūsų nelydėjo ir, tiesą sakant, nelabai žinojo, kad išvažiavome maudytis. Visi vaikai plaukti išmokdavo kažkaip savaime. Žiemos pramogos buvo paprastutės – sėsdavome ant didelių rogių būrys vaikų – ir pirmyn nuo kalniuko! Kartais rogės atsimušdavo į tvorą arba medį ir mes nuvirsdavome į minkštą sniego patalą. Niekas neverkė, nors visi šiek tiek bijojome šios pramogos. Neturėjome nei šalmų, nei kitokių apsaugos priemonių, o mokytojas, pamatęs mėlynes ar nubrozdinimus, neįtarinėdavo, kad tėvai smurtauja.

Šeštadienio vakarais dažnai likdavome vieni namuose, nes tėvai eidavo į kiną arba teatrą. Mums nereikėdavo auklės, nes visą dieną prasibastę lauke vis tiek laiku nueidavome miegoti. Kadangi daug laiko praleisdavome lauke, ten ir „siusiodavome". Kad neperšaltume arba nesušlapintume kelnių mes, vaikai, žinojome, kad reikia „siusioti" pavėjui. Aišku, nė vienas nebėgo namo nusiplauti rankų. Dažnai žaidėme šeimą ir virėme sriubą iš lietaus vandens, smėlio, žolės ir kiškio spirų. Kartais tos sriubos ir paragaudavome. Valgydavome juodą duoną su sviestu ir druska arba cukrumi, kreidą, pienes, pievagrybius, rastus pievoje, bulves, verdamas močiutės sename katile kiaulėms, čiulpėme gėlių žiedlapių nektarą. Jeigu įgeldavo bitė, išgerdavome dvi stiklines šilto pieno ir prie skaudamos vietos prisidėdavome samtį.

Nekiurksojome prie kompiuterių, nes jų paprasčiausiai neturėjome. Lankėme senelius kaime. Mus auklėjo kaimynai, atsitiktiniai praeiviai, vyresnių klasių mokiniai, mokyklos rūbininkės. Mūsų mamos gimdė be nuskausminamųjų, nes nežinojo, kad galima taip pasilengvinti gimdymą. Ne visi baigėme aukštąjį mokslą, tačiau visi turime profesiją. Mes užaugome nežinodami, kas tai hiperaktyvumas, bakterijos, nuobodžios auklės, uždaros žaidimų aikštelės ir psichologai..."

Kada geriau buvo auginami vaikai – anksčiau ar dabar?
© Vida Press

2 specialistų nuomonės

VU VšĮ VUL Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė: man labiau patinka šiuolaikiniai tėvai

„Nes jie yra sąmoningi ir pasiruošę tėvystei. Jie žino, kad vaikui reikia ne tik maisto, miego ir lauko, bet ir tėvų meilės, laiko, praleisto kartu. Šiais laikais tėvai atidžiau stebi savo mažylius, tad labai anksti pamato galimus raidos sutrikimus ir kreipiasi į specialistus, tad šiuolaikinių vaikų psichomotorinė sveikata yra geresnė. Šiuolaikiniai tėvai perka kokybiškesnius žaislus, aktyvinančius raidą, geresnį maistą, todėl vaikai yra kitokie, nei buvome anksčiau.

Sutinku su mintimi, kad anksčiau vaikai buvo savarankiškesni. Manau, vienintelis šiuolaikinių tėvų trūkumas yra per didelis globėjiškumas. Jiems labai sunku „paleisti“ vaiką, leisti jam spręsti pačiam, būti savarankiškam.
Gydytoja Laima MIKULĖNAITĖ

Sutinku su mintimi, kad anksčiau vaikai buvo savarankiškesni. Manau, vienintelis šiuolaikinių tėvų trūkumas yra per didelis globėjiškumas. Jiems labai sunku „paleisti" vaiką, leisti jam spręsti pačiam, būti savarankiškam. Pastebėjau, kad šiuolaikiniai tėvai vaikus augina sau, o iš tiesų juos reikėtų auginti gyvenimui – reikėtų duoti vaikui pagrindą po kojomis ir leisti gyventi savo gyvenimą. Tai padaryti labai sunku, nes dabartiniai tėvai yra be galo atsakingi ir bijo suteikti mažyliams daugiau laisvės. Vaikai jaučia, kad tėvai jais nepasitiki, ir dėl to nukenčia jų savivertė. Viena vertus, tėvus galima pateisinti, nes jie labai užsiėmę, neturi kada laukti 15 min., kol mažylis apsirengs. Tad aprengia jį patys per minutę.

Šiuolaikiniai vaikai laimingesni ir intelektualesni, nes daugiau mamų juos žindo. O juk anksčiau buvo teigiama, kad maitinti iš buteliuko patogiau, mat mama nėra pririšta prie kūdikio, ji gali grįžti į darbą, eiti į kiną ir pan. Toks mokymas paskatino alergines ligas, kuriomis serga be galo daug vaikų. Kai mokslininkai pastebėjo, kad daugėja alergiškų vaikų, ėmė skatinti žindyti kūdikius bent iki 6 mėn.

Tiesa, anksčiau vaikai buvo laisvesni ir neprižiūrimi tėvų žaisdavo kieme. Šiais laikais tėvams baisu vaikus išleisti vienus į kiemą, nes gyvename mažiau saugiais laikais. Man jų baimė suprantama. Šiuolaikiniai vaikai bendrauja kitaip, jie puikiai įvaldę naująsias technologijas, yra pratę kalbėtis virtualiai. Gerai tai ar ne, parodys laikas."

Gydytojos patarimas

„Tėvams patarčiau atsiminti, kad vaikas nėra jų nuosavybė ir auginti jį taip, kad kada nors būtų pajėgus sukurti savo gyvenimą. Kad tai pasiektume, vaikui reikia kuo anksčiau leisti būti savarankiškam, parodyti jam gyvenimo vertybes, labiau juo pasitikėti. Leiskite nuo kūdikystės liesti maistą, pačiam jį ragauti, leiskite išsitepti, ropoti po visą butą, atidarinėti stalčius ir juos kraustyti. Be viso to vaikas neužaugs savarankiškas."

VšĮ VL VUL „Santariškių klinikos" filialo pulmonologijos ir imunologijos skyriaus gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė: anksčiau vaikai labai daug laiko praleisdavo lauke – vien dėl to jie buvo sveikesni

„Dabar viso pasaulio sveikatos priežiūros specialistai kalba apie tai, kad ne tik miestuose, bet ir kaimuose sunku pamatyti lauke laiką leidžiančius vaikus. Mažieji laiką leidžia prie televizoriaus, kompiuterio, išmaniojo telefono. Kadangi vaikai juda išties labai mažai, jų sveikata prastėja - visiškai sveikų yra tik vienetai. Begalė vaikų turi stuburo, laikysenos bėdų.

Vaiko, kuris sėdi namuose prie kompiuterio, dirba vos trečdalis plaučių, pakankamai nesivysto raumenys ir organizmas nesuformuoja atsparumo.
dr.Sigita PETRAITIENĖ

Sutinku, kad mieste šiais laikais nėra visiškai saugu išleisti vaikus vienus į kiemą, tačiau keista, kad net tie, kurie gyvena užmiestyje, nežaidžia kiemuose, nesusitinka su kitais vaikais. Kiekvienas vaikas turėtų kasdien išeiti į lauką. Lietuvoje mamos kūdikius su vežimėliais išveža į lauką, tačiau darželinukus ar mokyklinukus pamiršta ir jie didžiąją dienos dalį prasėdi kėdėse. Vaikas, kuris neturi įpročio kasdien būti lauke, ir nenorės bėgti į kiemą. Kadangi tai didžiulė problema, ją spręsti galima tik vienu būdu - kartu su vaikais eiti į lauką. Jeigu išleisime vieną, vaikas atsisės ant suoliuko ir maigys telefoną. Pastebėta, kad tie, kurie laiką leidžia namuose, bijo kūno kultūros pamokų, mat nesijaučia nei vikrūs, nei pasitikintys savo fizinėmis jėgomis.

Vaiko, kuris sėdi namuose prie kompiuterio, dirba vos trečdalis plaučių, pakankamai nesivysto raumenys ir organizmas nesuformuoja atsparumo. Imunitetas vystosi gerai tik tuomet, jeigu susiduria su įvairiomis aplinkoje esančiomis medžiagomis - štai todėl mažylis turi minkyti molį, paliesti medį, žolę ir pan. Kai organizmas išmoksta kovoti su nepavojingomis bakterijomis, susidūręs su ligą sukeliančiomis gali apsiginti ir vaikas nesuserga arba susirgęs lengviau pasveiksta. Dar reikėtų atminti, kad uždaroje patalpoje greičiau plinta virusai ir bakterijos, tad sėdintieji vien uždaroje patalpoje vaikai ir serga dažniau.

Lauke būdami vaikai stiprina regą. Jeigu vaikas daug laiko praleidžia prie kompiuterio, išėjęs į lauką gali atpalaiduoti akis, kurios pailsi žiūrėdamos kur nors į tolį. Laukas gerina ir emocinę vaiko būseną, tas vaikas, kuris daugiau laiko praleidžia lauke, yra ramesnis, mažiau įsitempęs."

Gydytojos patarimas

„Patarčiau tėvams užsimesti šiltas striukes ir traukti su vaikais į žygius, nes vienas pats vaikas niekur neis. Paauglio galbūt ir neišsivadinsite kartu, tačiau vaikas iki 12-13 m. mielai leisis įkalbinamas kartu ką nors paveikti gryname ore. Vasarą galima važinėtis dviračiais, žiemą čiuožti pačiūžomis ar slidėmis. Kad ir ką veiktumėte lauke, bus tik į naudą sveikatai."

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?