Kada ir kodėl vaikai pradeda meluoti

Garsus amerikiečių profesorius, gerbiamas psichologijos ir melo atpažinimo specialistas Paulas Ekmanas teigia, kad vaiko melas – tai pirmas ženklas, liudijantis, kad tarp jo ir suaugusiojo atsirado vietos nepasitikėjimui.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dažniausiai būtent pradinis melas liudija apie vaiko netikėjimą, kad mama ir tėtis jam pagelbės ištikus sunkumams. Dar vaiko melas – tai nepasitikėjimo asmeninėmis jėgomis rezultatas. Psichologai mano, kad vaikai iki 2-3 metų tiki, kad tėvai žino viską, todėl juos apgaudinėti beprasmiška, ir tik vėliau, kai jiems sueina 3-4 metai, vaikai supranta, kad tėvai nėra visagaliai, todėl galima šiek tiek ir pameluoti.

Vaikas meluoja: problemos ištakos

Paprastai vaikai meluoja ne šiaip sau. Bet koks vaiko melas turi priežastį (tiesa, kartais ji nėra akivaizdi). Vaikui melas – tai būdas ką nors savo gyvenime pakeisti. Štai penkios pagrindinės vaiko melo priežastys.

1. Noras nuslėpti netinkamą poelgį. Vaikai meluoti ima dar ankstyvoje vaikystėje, dažniausiai tai įvyksta kalbėjimo vystymosi piko periodu. Tai susiję su noru nuslėpti nuo tėvų netinkamą elgesį tam, kad pavyktų išvengti barimų ar bausmių.

2. Eksperimentas. Nuo 2,5-3 metų mažyliai meluoja tyrinėdami suaugusiųjų reakciją į apgavystę. Sulaukę to paties amžiaus kai kurie vaikai dar nemeluoja „iš tikrųjų", bet jau būna linkę perdėti (pavyzdžiui, kitų giminaičių požiūrio į juos ar gautų dovanų skaičiaus tema), siekdami padaryti didesnį įspūdį kitiems.

3. Vaikas meluoja siekdamas gauti dėmesio. Kartais vaikai meluoja net ir tada, kai būna tikri, kad aplinkiniai žino tiesą. Vaikų fantazijos paprastai kelia šypseną, tačiau vaikas tokią reakciją vertina kaip suaugusiųjų pritarimą, todėl ateityje būna linkęs fantazuoti vis dažniau, o laikui bėgant nekaltos vaikiškos fantazijos gali virsti žalingu įpročiu meluoti.

4. Realybės pagražinimas. Vaikas taip elgiasi bijodamas pasakyti tiesą. Neretai jis tokiu būdu nori išsireikalauti didesnio aplinkinių įvertinimo.

Pavyzdžiui, vaikas gali pasakoti, kad geriausiai iš visų perskaitė eilėraštuką arba greičiausiai bėgioja vaikų darželyje. Tokie dalykai vyksta, kai vaikas jaučia, kad toks, koks yra, jis nėra pakankamai nuostabus.

Pagyrūnais dažnai tampa nepakankamai giriami vaikai.

Pagyrūnais dažnai tampa nepakankamai giriami vaikai. Be to, mažų vaikų vaizduotė labai laki, todėl jie kartais painioja realų pasaulį su fantazijomis. Tokiu atveju vaiko žodžių nederėtų vertinti kaip melo, o į juos žvelgti kaip į svajones, reiškiančias, kad vaiko psichika vystosi harmoningai. Nebarkite mažylio, švelniai pakoreguokite jo žodžius, pasikalbėkite apie jo svajones ir gyvenimą, apie malonius ir nelabai malonius dalykus.

5. Noras pasiekti savų tikslų. Vaikai meluoja norėdami manipuliuoti elgesiu arba suaugusiųjų požiūriu į juos tam, kad gautų trokštamų dalykų. Pavyzdžiui, vaikas gali kaltinti mamą pareikšdamas, kad močiutė visada duoda jam traškučių ar tėtis leidžia vakarais ilgai žiūrėti filmukus ir pan. Vaikai dažnai meluoja siekdami išvengti kokių nors suaugusiųjų prašymų vykdymo.

Psichologo patarimai

Egzistuoja daugybė požymių, padėsiančių išaiškinti vaiko melą kalbantis su juo. Labai tikėtina, kad vaikas meluoja, jei:

- pasikeičia jo veido išraiška, atsiranda nesąmoningi gestai, pavyzdžiui, vaikas ima kasyti pakaušį, nosį ar antakius;

- pokalbio metu vaikas kartoja paskutinę jūsų ištartą frazę, mėgindamas tokiu būdu laimėti laiko tam, kad sugalvotų į tiesą panašų atsakymą;

- vaikas dvejoja, ima kalbėti tyliau, pasikeičia jo tonas ar kalbėjimo tempas;

- jei vaikas iš prigimties nėra labai kalbus, apie melą gali liudyti neįprastas jo kalbumas.

Suaugusiųjų kodeksas

Tėvai neturi pamiršti, kad jų vaiko elgesio modelis formuojasi pagal artimųjų elgesio kopijavimo principus. Dėl šios priežasties:

- stenkitės, kad jūsų elgesys su vaiku būtų nuoširdus;

- nepamirškite, kad jis kopijuoja autoritetingų suaugusiųjų bendravimo ir elgesio manierą;

- pasirūpinkite, kad vaikui pakaktų jūsų paramos ir dėmesio;

- neignoruokite jo interesų, nes būtent vaiko jaučiamas meilės deficitas dažnai provokuoja jį griebtis melo, kuris neišvengiamai jam užtikrintų mamos dėmesio porciją;

- nebijokite per daug girti vaiko;

- rodykite tinkamą pavyzdį;

- patys nepažeidinėkite šeimoje vaikui nustatytų taisyklių, pavyzdžiui, paisykite principų nežiūrėti televizoriaus valgant, neišmėtyti daiktų ir pan. Kitu atveju vaikas, suvokęs šį neatitikimą, supras, kad šios taisyklės nėra rimtos;

- nežadėkite vaikui to, ko nesate pajėgūs išpildyti, pavyzdžiui, nebūtų tinkama vaikui žadėti kelionės į Mėnulį, jei tik jis suvalgys savo košę. Vaikas labai greitai padarys atitinkamas išvadas ir ims manyti, kad mama linkusi dalinti tuščius pažadus;

- paaiškinkite vaikui draudimų sistemą ir nepamirškite jos papildyti leidžiamais veiksmais;

- visada prisiminkite, kad nuolat ribojant vaiko elgesį ir norus jūsų atžalai gali kilti noras išsivaduoti iš kontroliavimo;

- elkitės su vaiku geranoriškai, tačiau būkite nuoseklūs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.