Kada ir kodėl vaikai pradeda meluoti

Garsus amerikiečių profesorius, gerbiamas psichologijos ir melo atpažinimo specialistas Paulas Ekmanas teigia, kad vaiko melas – tai pirmas ženklas, liudijantis, kad tarp jo ir suaugusiojo atsirado vietos nepasitikėjimui.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dažniausiai būtent pradinis melas liudija apie vaiko netikėjimą, kad mama ir tėtis jam pagelbės ištikus sunkumams. Dar vaiko melas – tai nepasitikėjimo asmeninėmis jėgomis rezultatas. Psichologai mano, kad vaikai iki 2-3 metų tiki, kad tėvai žino viską, todėl juos apgaudinėti beprasmiška, ir tik vėliau, kai jiems sueina 3-4 metai, vaikai supranta, kad tėvai nėra visagaliai, todėl galima šiek tiek ir pameluoti.

Vaikas meluoja: problemos ištakos

Paprastai vaikai meluoja ne šiaip sau. Bet koks vaiko melas turi priežastį (tiesa, kartais ji nėra akivaizdi). Vaikui melas – tai būdas ką nors savo gyvenime pakeisti. Štai penkios pagrindinės vaiko melo priežastys.

1. Noras nuslėpti netinkamą poelgį. Vaikai meluoti ima dar ankstyvoje vaikystėje, dažniausiai tai įvyksta kalbėjimo vystymosi piko periodu. Tai susiję su noru nuslėpti nuo tėvų netinkamą elgesį tam, kad pavyktų išvengti barimų ar bausmių.

2. Eksperimentas. Nuo 2,5-3 metų mažyliai meluoja tyrinėdami suaugusiųjų reakciją į apgavystę. Sulaukę to paties amžiaus kai kurie vaikai dar nemeluoja „iš tikrųjų", bet jau būna linkę perdėti (pavyzdžiui, kitų giminaičių požiūrio į juos ar gautų dovanų skaičiaus tema), siekdami padaryti didesnį įspūdį kitiems.

3. Vaikas meluoja siekdamas gauti dėmesio. Kartais vaikai meluoja net ir tada, kai būna tikri, kad aplinkiniai žino tiesą. Vaikų fantazijos paprastai kelia šypseną, tačiau vaikas tokią reakciją vertina kaip suaugusiųjų pritarimą, todėl ateityje būna linkęs fantazuoti vis dažniau, o laikui bėgant nekaltos vaikiškos fantazijos gali virsti žalingu įpročiu meluoti.

4. Realybės pagražinimas. Vaikas taip elgiasi bijodamas pasakyti tiesą. Neretai jis tokiu būdu nori išsireikalauti didesnio aplinkinių įvertinimo.

Pavyzdžiui, vaikas gali pasakoti, kad geriausiai iš visų perskaitė eilėraštuką arba greičiausiai bėgioja vaikų darželyje. Tokie dalykai vyksta, kai vaikas jaučia, kad toks, koks yra, jis nėra pakankamai nuostabus.

Pagyrūnais dažnai tampa nepakankamai giriami vaikai.

Pagyrūnais dažnai tampa nepakankamai giriami vaikai. Be to, mažų vaikų vaizduotė labai laki, todėl jie kartais painioja realų pasaulį su fantazijomis. Tokiu atveju vaiko žodžių nederėtų vertinti kaip melo, o į juos žvelgti kaip į svajones, reiškiančias, kad vaiko psichika vystosi harmoningai. Nebarkite mažylio, švelniai pakoreguokite jo žodžius, pasikalbėkite apie jo svajones ir gyvenimą, apie malonius ir nelabai malonius dalykus.

5. Noras pasiekti savų tikslų. Vaikai meluoja norėdami manipuliuoti elgesiu arba suaugusiųjų požiūriu į juos tam, kad gautų trokštamų dalykų. Pavyzdžiui, vaikas gali kaltinti mamą pareikšdamas, kad močiutė visada duoda jam traškučių ar tėtis leidžia vakarais ilgai žiūrėti filmukus ir pan. Vaikai dažnai meluoja siekdami išvengti kokių nors suaugusiųjų prašymų vykdymo.

Psichologo patarimai

Egzistuoja daugybė požymių, padėsiančių išaiškinti vaiko melą kalbantis su juo. Labai tikėtina, kad vaikas meluoja, jei:

- pasikeičia jo veido išraiška, atsiranda nesąmoningi gestai, pavyzdžiui, vaikas ima kasyti pakaušį, nosį ar antakius;

- pokalbio metu vaikas kartoja paskutinę jūsų ištartą frazę, mėgindamas tokiu būdu laimėti laiko tam, kad sugalvotų į tiesą panašų atsakymą;

- vaikas dvejoja, ima kalbėti tyliau, pasikeičia jo tonas ar kalbėjimo tempas;

- jei vaikas iš prigimties nėra labai kalbus, apie melą gali liudyti neįprastas jo kalbumas.

Suaugusiųjų kodeksas

Tėvai neturi pamiršti, kad jų vaiko elgesio modelis formuojasi pagal artimųjų elgesio kopijavimo principus. Dėl šios priežasties:

- stenkitės, kad jūsų elgesys su vaiku būtų nuoširdus;

- nepamirškite, kad jis kopijuoja autoritetingų suaugusiųjų bendravimo ir elgesio manierą;

- pasirūpinkite, kad vaikui pakaktų jūsų paramos ir dėmesio;

- neignoruokite jo interesų, nes būtent vaiko jaučiamas meilės deficitas dažnai provokuoja jį griebtis melo, kuris neišvengiamai jam užtikrintų mamos dėmesio porciją;

- nebijokite per daug girti vaiko;

- rodykite tinkamą pavyzdį;

- patys nepažeidinėkite šeimoje vaikui nustatytų taisyklių, pavyzdžiui, paisykite principų nežiūrėti televizoriaus valgant, neišmėtyti daiktų ir pan. Kitu atveju vaikas, suvokęs šį neatitikimą, supras, kad šios taisyklės nėra rimtos;

- nežadėkite vaikui to, ko nesate pajėgūs išpildyti, pavyzdžiui, nebūtų tinkama vaikui žadėti kelionės į Mėnulį, jei tik jis suvalgys savo košę. Vaikas labai greitai padarys atitinkamas išvadas ir ims manyti, kad mama linkusi dalinti tuščius pažadus;

- paaiškinkite vaikui draudimų sistemą ir nepamirškite jos papildyti leidžiamais veiksmais;

- visada prisiminkite, kad nuolat ribojant vaiko elgesį ir norus jūsų atžalai gali kilti noras išsivaduoti iš kontroliavimo;

- elkitės su vaiku geranoriškai, tačiau būkite nuoseklūs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.