Kada reikia atsiprašyti savo vaikų ir kaip tą padaryti tinkamai

Ar verta atsiprašyti savo vaiko? Galbūt tėvai visada yra tiesūs, todėl neprivalo prašyti savo vaikų atleidimo už pykčio proveržius?
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ankstesnė tėvų karta savo vaikus auklėjo būtent taip: esu teisus, nes esu vyresnis. Nesvarbu, ar paprasčiausiai išsiliejau ant vaiko, nes buvau pavargęs, prastos nuotaikos, galbūt vėliau paaiškėjo, kad vaikas nebuvo kaltas.

Dalis tėvų vis dar mano, jei pripažins, kad buvo neteisūs, vaikas jais nebepasitikės, jausis neapsaugotas dideliame ir baisiame pasaulyje. Kiti savo ruožtu mano, kad vos tik jie atsiprašys vaiko, jis iš karto nustos jų klausęs ir nevertins rimtai.

Visi šie įsitikinimai ginčytini. Vaikai labiau pasitikės tėvais, jei šie su jais elgsis sąžiningai. Vaiko pasitikėjimas savimi didės, nes jis suvoks, kad tiek tėtis, tiek ir mama gali klysti, matys emociškai brandžius tėvus, sugebančius pripažinti savo klaidas ir atsiprašyti. Šis rolių modelis labai svarbus tinkamam vaikų auklėjimui užtikrinti.

Kada reikia atsiprašyti vaiko?

Atsakymas į šį klausimą gali pasirodyti akivaizdus, tačiau taip nėra. Turimi galvoje tikri atsiprašymai, o ne ištarti atmestinai – buitiniai „atsiprašau". Pavyzdžiui, jei apkaltinote vaiką dėl ko nors, ko jis nepadarė, o vėliau sužinojote tiesą, būtinai turite vaiko atsiprašyti. Jei vaikas liūdi, nes paprašėte jo susitvarkyti savo kambaryje, o jis to daryti visiškai nenorėjo, atsiprašyti vaiko dėl sugadintų jo planų nereikia. Atsiprašymai dėl vaiko auklėjimo disciplinos – prastas metodas. Jūs neturite jausti kaltės dėl to, kad stengiatės padėti vaikui įsisavinti elgesio taisykles. Tai - jūsų pareiga. Dėl tokios „kaltės" demonstravimo vaikas jus ims vertinti kaip bevalius ir silpnus žmones.

Tiesa, kai save kaltinate dėl per aštrių vaikui ištartų žodžių, kuriuos panaudojote norėdami jį priversti susitvarkyti kambarį – tai jau kitas atvejis. Visų pirma svarbu pasispręsti, kodėl ištarėte būtent tuos žodžius. Atsiprašykite, nes pasikarščiavote, bet neatšaukite įpareigojimo vaikui susitvarkyti savo kambarį. Tiek jūs, tiek ir vaikas turi suprasti, kad šios pareigos – jo gerovės garantas.

Neturite savo vaiko atsiprašyti ir dėl aplinkinių elgesio. Ne jūs negražiai pavadinote vaiką, tai padarė jo brolis. Taigi skirkite laiko broliui, siekdami įtikinti, kad jis išpirktų savo kaltę. Vis tik atsiprašę už skriaudiką jūs nepadėsite nė vienam iš jų.

Štai kelios dažniausiai pasitaikančios situacijos, kai reikia atsiprašyti vaiko:

- apšaukėte jį ar pavartojote per aštrų žodį;

- sugėdinote jį ar privertėte suglumti;

- apkaltinote vaiką dėl dalyko, kurio jis nepadarė;

- išsiliejote ant vaiko dėl pernelyg didelio savo emocionalumo;

- vaikas pamatė, kad elgėtės su kitais per griežtai;

- nesilaikėte savo žodžio.

Kaip teisingai atsiprašyti vaiko?

Jei niekada iki šiol jums neteko atsiprašyti savo vaiko, vien mintis, kad tai teks padaryti, gali jums pasirodyti gąsdinanti – jums prireiks nuolankumo. Maža to, vaikas toli gražu ne visada sugeba priimti atsiprašymą. Štai keli patarimai, padėsiantys vaiko atsiprašyti tinkamai.

Atsiprašykite tada, kai tiek jūs, tiek ir vaikas jau esate atvėsę po konflikto ir nurimę.

Atsiprašymas turi būti trumpas. Nebūtina išsakyti visas tą akimirką, kai buvote neteisūs, jus užplūdusias mintis. Paprasčiausiai leiskite vaikui suprasti, kad pripažįstate buvę neteisūs, ir pasakykite, kad norite jo atsiprašyti už tai, ką tada pasakėte ar padarėte.

Labai svarbu atsiprašant neištarti žodžio „bet". Pavyzdžiui, štai toks atsiprašymas nėra tinkamas: „Man gaila, kad šaukiau ant tavęs, bet tu turėjai susitvarkyti!". Jūsų vaikui neturi tekti atsakomybė už netinkamą jūsų elgesį, net jei toks elgesys pasireiškė tada, kai jis ką padarė ne taip, kaip turėjo. Tik jūs patys esate atsakingi už savo žodžius ir elgesį.

Pamirškite apie šią situaciją vos tik atsiprašę ir pripažinę savo kaltę. Nesuteikite vaikui progos šią situaciją paversti žaidimu. Stenkitės taip pat ir vaiko ilgai nepeikti dėl netinkamo elgesio. Kai tik atsiprašymas būna priimtas, būtina judėti į priekį.

Sugebėjimas atsiprašyti vaiko – tai sveikas būdas palaikyti santykius šeimoje ir mokyti vaikus oriai elgtis tose situacijose, kai jie yra neteisūs ar klysta. Juk vaikai pavyzdį ima iš mūsų pačių elgesio, o ne iš to, ką jiems sakome.

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.