Kaip atpažinti ir auklėti skirtingus vaikus – choleriką, sangviniką, flegmatiką, melancholiką

 (3)
Kiekvienas vaikas turi įgimtą temperamentą, kuris veikia jausmus ir charakterį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Temperamentas, t. y. smegenų jaudinimo ir slopinimo greitis, jėga, vaiko jausmingumas ir emocinis jautrumas, yra įgimtas. Tačiau jis tik paskatina tam tikras būdo savybes, kurios gali ir nepasireikšti, nes vaiko elgesį taip pat lemia aplinka, auklėjimas, jausmų ugdymas, mokymas jas valdyti. Vaikas prigimčiai bus paklusnus tol, kol išmoks save kontroliuoti.

FLEGMATIKAS

Flegmatiko lėta reakcija ir didelis jautrumas. Jei kas kepštelės, gali apsiašaroti, nugrimzti į save mėgindamas suprasti, ką blogai padarė. Nors labai jautrus, dažniausiai susivaldo, yra ramus, jį sunku išvesti iš pusiausvyros. Bet ją praradęs gali reaguoti audringai. Lėtuolis ilgai kaupia nuoskaudas ir blogus išgyvenimus, tačiau to neparodo.

Flegmatikas lėčiau prie visko pripranta, jam reikia laiko įsitraukti į kokią nors veiklą. Bet išsijudinęs lėčiau sustoja. Susitvarko rašomąjį stalą ar kitą savo veiklos vietą, suplanuoja, kaip ką darys, ir pamažu, kantriai, ištvermingai dirba. Kai veikla patinka, dirba ne ką lėčiau už kitus. Lėtuolis atsparus dideliam krūviui, monotoniškam darbui, gali mokytis ir dirbti nuosekliai, atkakliai, ilgai ir iki galo. Augdamas sukaupia daugiau patirties nei bendraamžiai ir greičiau prisitaiko.

Patarimai tėvams

- Vaikas gali išgirsti replikų: „Na, ir flegma." Tad nors jūs supraskite atžalėlę, nereikalaukite akimirksniu ką nors padaryti. Nesistenkite prigimties perlaužti, nes tai gali slopinti vaiko raidą, jis jausis nevisavertis, pablogės santykiai tiek su jumis, tiek su bendraamžiais.

- Turėkite kantrybės išlaukti, kada vaikas papasakos savo jausmus ir norus. Jei įkyriai klausinėsite, gali dar labiau užsisklęsti.

- Vaiką visada išklausykite, bet stenkitės nemoralizuoti, nes pradės bijoti dalytis susikaupusiais išgyvenimais ir sunkumais. Patarkite savo jausmus išlieti dienoraščiui. Tačiau jo neskaitinėkite, nes vaikas praras pasitikėjimą jumis.

- Flegmatiškas vaikas gali susidomėti veikla, per kurią reikia būti kruopščiam, atidžiam. Skatinkite piešti, konstruoti.

- Kadangi yra gana atsparus stresui, ištvermingas ir moka susikaupti, flegmatikas gali daug pasiekti sportuodamas tą sporto šaką, kuriai reikia šių būdo savybių. Pavyzdžiui, bėgioti maratoną ar kilnoti sunkumus.

Kaip atpažinti ir auklėti skirtingus vaikus – choleriką, sangviniką, flegmatiką, melancholiką
© Adobe Stock


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.