Kaip atpažinti ir auklėti skirtingus vaikus – choleriką, sangviniką, flegmatiką, melancholiką

 (3)
Kiekvienas vaikas turi įgimtą temperamentą, kuris veikia jausmus ir charakterį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Temperamentas, t. y. smegenų jaudinimo ir slopinimo greitis, jėga, vaiko jausmingumas ir emocinis jautrumas, yra įgimtas. Tačiau jis tik paskatina tam tikras būdo savybes, kurios gali ir nepasireikšti, nes vaiko elgesį taip pat lemia aplinka, auklėjimas, jausmų ugdymas, mokymas jas valdyti. Vaikas prigimčiai bus paklusnus tol, kol išmoks save kontroliuoti.

FLEGMATIKAS

Flegmatiko lėta reakcija ir didelis jautrumas. Jei kas kepštelės, gali apsiašaroti, nugrimzti į save mėgindamas suprasti, ką blogai padarė. Nors labai jautrus, dažniausiai susivaldo, yra ramus, jį sunku išvesti iš pusiausvyros. Bet ją praradęs gali reaguoti audringai. Lėtuolis ilgai kaupia nuoskaudas ir blogus išgyvenimus, tačiau to neparodo.

Flegmatikas lėčiau prie visko pripranta, jam reikia laiko įsitraukti į kokią nors veiklą. Bet išsijudinęs lėčiau sustoja. Susitvarko rašomąjį stalą ar kitą savo veiklos vietą, suplanuoja, kaip ką darys, ir pamažu, kantriai, ištvermingai dirba. Kai veikla patinka, dirba ne ką lėčiau už kitus. Lėtuolis atsparus dideliam krūviui, monotoniškam darbui, gali mokytis ir dirbti nuosekliai, atkakliai, ilgai ir iki galo. Augdamas sukaupia daugiau patirties nei bendraamžiai ir greičiau prisitaiko.

Patarimai tėvams

- Vaikas gali išgirsti replikų: „Na, ir flegma." Tad nors jūs supraskite atžalėlę, nereikalaukite akimirksniu ką nors padaryti. Nesistenkite prigimties perlaužti, nes tai gali slopinti vaiko raidą, jis jausis nevisavertis, pablogės santykiai tiek su jumis, tiek su bendraamžiais.

- Turėkite kantrybės išlaukti, kada vaikas papasakos savo jausmus ir norus. Jei įkyriai klausinėsite, gali dar labiau užsisklęsti.

- Vaiką visada išklausykite, bet stenkitės nemoralizuoti, nes pradės bijoti dalytis susikaupusiais išgyvenimais ir sunkumais. Patarkite savo jausmus išlieti dienoraščiui. Tačiau jo neskaitinėkite, nes vaikas praras pasitikėjimą jumis.

- Flegmatiškas vaikas gali susidomėti veikla, per kurią reikia būti kruopščiam, atidžiam. Skatinkite piešti, konstruoti.

- Kadangi yra gana atsparus stresui, ištvermingas ir moka susikaupti, flegmatikas gali daug pasiekti sportuodamas tą sporto šaką, kuriai reikia šių būdo savybių. Pavyzdžiui, bėgioti maratoną ar kilnoti sunkumus.

Kaip atpažinti ir auklėti skirtingus vaikus – choleriką, sangviniką, flegmatiką, melancholiką
© Adobe Stock


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?