Kaip auklėti berniuką, kad jis užaugtų tikras vyras

 (28)
Šiandien nepykstame, jeigu sūnus nubraukia ašarą, o mergaitė su tėčiu garaže konstruoja naują žaislą. Tačiau vis dar baiminamės, kad berniukas nebūtų per jautrus, nes jam reikia užaugti tikru vyru, kad mergaitė daugiau žaistų su lėlėmis, o ne karą su berniukais, nes jai reikia užaugti švelnia moterimi. Ar tikrai taip?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Į ką kreipti dėmesį auklėjant berniuką ir mergaitę?

V. Šapurovas
V. Šapurovas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas:

Prieš keliasdešimt metų berniukai ir mergaitės buvo auklėjami skirtingai. Tai, kas tiko vienai lyčiai, netiko kitai. Šiandien lytiškumas nėra taip pabrėžiamas. Ar tai teisinga?

Prieš daugelį metų vaiko auklėjimas buvo pagrįstas patriarchaline šeima: vyras turėjo būti labai stiprus, nerodantis jokių emocijų, jautrumo, jis nebuvo mokomas žodžiais įvardyti savo jausmus. O moteriai nebuvo leidžiama būti intelektualiai, ji turėjo gimdyti vaikus. Ilgainiui požiūris keitėsi ir atsirado galimybė abiejų lyčių atstovams tapti pirmiausia žmonėmis. Tiek vyras, tiek moteris turi teisę siekti karjeros, dirbti ir uždirbti, moteriai leidžiama būti tvirtai, o vyrui - jautriam.

Įdomumo dėlei pasakysiu, kad XX a. pr. moteris mylėdamasi neturėjo teisės jausti malonumo. Vyras galėjo visiškai nesirūpinti tuo, ar jai gera, malonu. Svarbiausia buvo, kad moteris paklustų.

Šiuolaikinis vyras jau turi būti jautrus, mokėti atjausti moterį. Jautrumas labai reikalingas, bet reikalinga ir jėga - ne tam, kad kariautų, naikintų, o galėtų savo tikslus įgyvendinti turėdamas vidinės stiprybės, tada bus laimingas su antrąja puse, darbe, tarp draugų.

Tad nieko bloga, jeigu leidžiame berniukui būti šiek tiek mergaitiškam?

Taip, tačiau negalima perlenkti lazdos. Neretai nukenčia berniukai, kuriuos augina vienišos mamos. Tikrai nesakau, kad visos nesugeba išauginti visaverčio vyro, tačiau pastebimi du kraštutinumai: kai kurie vienišų mamų užauginti berniukai tampa prievartautojais, jeigu mama buvo labai valdinga ir nuolatos žemino savo sūnų. Kitas kraštutinumas - mylinčios mamos užaugintas be galo „minkštas", nevyriškas berniukas. Berniuką reikėtų auklėti taip: jis turi atlikti savo funkcijas gyvenime - dirbti ir uždirbti, panaudoti fizinę jėgą, jeigu jos tuo metu reikia.

Apskritai vertėtų fiziškai lavinti berniukus, nes jiems fizinė jėga yra natūralus dalykas ir gerai, kai raumenys yra vystomi. Tačiau tuo pat metu reikėtų mokyti būti supratingą, mokėti atjausti, suprasti mergaites, jog ateityje jis svajotų apie meilę ir merginą ne tam, kad nusivestų ją į lovą, o kad galėtų su ja būti laimingas ir kartu jai suteiktų laimę. Svarbu, kad berniukas augtų įvairiapusė asmenybė, todėl daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama jo fiziniams gebėjimams ir intelektui vystyti.

Peršasi išvada, kad ir mergaites gerai auklėti pabrėžiant, jog jos gražios. Galbūt šis aspektas nepakito, juk visais laikais buvo vertinama graži moteris?

Manau, kad moters grožis buvo, yra ir bus svarbus. Vyras rinkdamasis gražią kartu renkasi ir sveiką moterį. Juk grožis kartu yra ir sveikatos simbolis. Todėl auklėdami mergaitę mokykime ją rūpintis išvaizda, nenustumkime jos nuo veidrodžio, „nes tai tuštybių mugė".

Kartu nepamirškime ugdyti ir jautrumo bei intelekto. Moters grožį išryškina jos intelektas. Graži ir protinga moteris yra labiau pastebima, nei tiesiog graži, bet neišlavinta intelektualiai. Dar vienas svarbus dalykas - būtina išmokyti mergaitę mylėti, kad užaugusi galėtų to išmokyti savo vaikus.

Psichologai kalba apie tai, kad labai gerai berniukus nuo mažens ruošti šeiminiam gyvenimui. Kaip tai padaryti? Ar žaidžiant šeimą namuose?

Tai tiesa, tikiuosi, kad tėvai stengiasi auklėti berniuką taip, kad jis būtų geras šeimos vyras. Vienas būdų paruošti berniuką šeiminiam gyvenimui ir yra kartu žaisti. Nebūtinai žaidimai turi būti apie šeimą, svarbiausia, kad visi šeimos nariai rastų laiko pažaisti kartu. Kartais galima žaisti tai, ką sugalvojo vaikai, kitą kartą patiems pasiūlyti kokį nors žaidimą, kad dalyvautų tėtis, mama ir mažieji.

Labai gerai vaikus įtraukti į šeimos gyvenimą, nesvarbu, berniukus ar mergaites auginate. Kartą per savaitę ar per porą savaičių galima surengti šeimos tarybą. Visai šeimai susėsti ir aptarti svarbius šeimos klausimus. Svarbu, kad kiekvienas vaikas galėtų pasisakyti, pasiūlyti savo sprendimą. Taip mažas vaikas yra įtraukiamas į šeimos gyvenimą, nuo jo niekas neslepiama ir jis turi progą pamatyti, kaip gyvuoja mažiausia visuomenės ląstelė - šeima.

Ar svarbūs vaikui pinigai? Ar patartumėte berniuką auklėti taip, kad žinotų, jog ateityje jis turėtų uždirbti ir išlaikyti šeimą?

Toks auklėjimas yra gerokai pasenęs, tai minėtas patriarchalinės šeimos modelis. Auklėdami berniuką, kad jis ateityje privalėtų išlaikyti šeimą, mes iš anksto nuvertiname mergaites, žeminame jas, tarsi pačios nepajėgtų savimi pasirūpinti.

Vienas būdų paruošti berniuką šeiminiam gyvenimui ir yra kartu žaisti. Nebūtinai žaidimai turi būti apie šeimą, svarbiausia, kad visi šeimos nariai rastų laiko pažaisti kartu.
Viktoras ŠAPUROVAS

Tačiau abiejų lyčių vaikus yra tikslinga auklėti taip, kad jie žinotų, jog ateityje turės ir galės patys finansiškai apsirūpinti, nes žmogus visavertis jaučiasi tada, kai yra nepriklausomas. Profesinė veikla leidžia save išreikšti ir to iš mergaitės nereikėtų atimti. Ji pati ateityje turėtų spręsti, kaip derinti šeimą ir karjerą.

Ką manote apie vadinamąjį belytį auklėjimą, kai vaikams nepabrėžiama jų lytis ir mergaitės bei berniukai yra auklėjami visiškai vienodai?

Manau, reikėtų skirti vaikų lytis ir auklėti dėmesį skiriant prioritetams. Tai yra ne visus vienodai, bet ir ne visiškai skirtingai. Svarbiausi prioritetai auklėjant berniukus turėtų būti šie: vystyti fizinį kūną, gebėjimą dirbti ir užsidirbti. Taip pat svarbu, kad augtų jautrus, supratingas, švelnus, išmanytų mergaičių (vėliau - merginų) psichikos subtilybes.

Auklėjant mergaites svarbiausi prioritetai turėtų būti šie: kad būtų šeimyniška, jautri, motiniška, puoselėjanti savo grožį, mokėtų mylėti. Taip pat kad gebėtų užsidirbti pinigų, būti nepriklausoma.

Pakalbėkime dar apie jautrumą. Kai kurie berniukai, atrodo, nuo gimimo yra itin vyriški, „kieti". Galbūt tai įgimti bruožai ir toks berniukas augs nemokėdamas būti jautrus ir verkti?

Jautrumas ir ašaros toli gražu nėra tas pats. Vyriškas berniukas auga ne todėl, kad tai įgimta savybė, o kad mato vyrišką tėtį šeimoje. Genai lemia tik 5 proc. elgesio, kiti 95 proc. yra įgytas elgesys. Gyvendamas šeimoje vaikas norom nenorom kopijuoja tėvų elgesį ir mokosi iš jų. Na, o jautrumas berniukui reikalingas tam, kad galėtų gyventi visavertį gyvenimą.

Jautrumas - tai gebėjimas naudotis jutimo organais: rega, klausa, kūno pojūčiais, uosle, skoniu. Bendraujant su žmonėmis ypač svarbūs pirmieji du pojūčiai. Jutimo organai siunčia informaciją mūsų smegenims ir mes taip suvokiame, kas vyksta aplink. Todėl tik jautrus žmogus gali priimti tinkamą sprendimą.

Jautrumas labai svarbus ir verslo pasaulyje, nes tuomet žmogus įdėmiai stebi, kas vyksta aplink, jaučia tendencijas. Jautrumas pagrįstas savęs, o kartu ir pasaulio suvokimu. Tai ne ašaros, o kiekvieno žmogaus stiprybė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.