Kaip auklėti berniuką, kad jis užaugtų tikras vyras

 (28)
Šiandien nepykstame, jeigu sūnus nubraukia ašarą, o mergaitė su tėčiu garaže konstruoja naują žaislą. Tačiau vis dar baiminamės, kad berniukas nebūtų per jautrus, nes jam reikia užaugti tikru vyru, kad mergaitė daugiau žaistų su lėlėmis, o ne karą su berniukais, nes jai reikia užaugti švelnia moterimi. Ar tikrai taip?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Į ką kreipti dėmesį auklėjant berniuką ir mergaitę?

V. Šapurovas
V. Šapurovas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Konsultuoja individualiosios (Adlerio) psichologijos analitikas seksologas Viktoras Šapurovas:

Prieš keliasdešimt metų berniukai ir mergaitės buvo auklėjami skirtingai. Tai, kas tiko vienai lyčiai, netiko kitai. Šiandien lytiškumas nėra taip pabrėžiamas. Ar tai teisinga?

Prieš daugelį metų vaiko auklėjimas buvo pagrįstas patriarchaline šeima: vyras turėjo būti labai stiprus, nerodantis jokių emocijų, jautrumo, jis nebuvo mokomas žodžiais įvardyti savo jausmus. O moteriai nebuvo leidžiama būti intelektualiai, ji turėjo gimdyti vaikus. Ilgainiui požiūris keitėsi ir atsirado galimybė abiejų lyčių atstovams tapti pirmiausia žmonėmis. Tiek vyras, tiek moteris turi teisę siekti karjeros, dirbti ir uždirbti, moteriai leidžiama būti tvirtai, o vyrui - jautriam.

Įdomumo dėlei pasakysiu, kad XX a. pr. moteris mylėdamasi neturėjo teisės jausti malonumo. Vyras galėjo visiškai nesirūpinti tuo, ar jai gera, malonu. Svarbiausia buvo, kad moteris paklustų.

Šiuolaikinis vyras jau turi būti jautrus, mokėti atjausti moterį. Jautrumas labai reikalingas, bet reikalinga ir jėga - ne tam, kad kariautų, naikintų, o galėtų savo tikslus įgyvendinti turėdamas vidinės stiprybės, tada bus laimingas su antrąja puse, darbe, tarp draugų.

Tad nieko bloga, jeigu leidžiame berniukui būti šiek tiek mergaitiškam?

Taip, tačiau negalima perlenkti lazdos. Neretai nukenčia berniukai, kuriuos augina vienišos mamos. Tikrai nesakau, kad visos nesugeba išauginti visaverčio vyro, tačiau pastebimi du kraštutinumai: kai kurie vienišų mamų užauginti berniukai tampa prievartautojais, jeigu mama buvo labai valdinga ir nuolatos žemino savo sūnų. Kitas kraštutinumas - mylinčios mamos užaugintas be galo „minkštas", nevyriškas berniukas. Berniuką reikėtų auklėti taip: jis turi atlikti savo funkcijas gyvenime - dirbti ir uždirbti, panaudoti fizinę jėgą, jeigu jos tuo metu reikia.

Apskritai vertėtų fiziškai lavinti berniukus, nes jiems fizinė jėga yra natūralus dalykas ir gerai, kai raumenys yra vystomi. Tačiau tuo pat metu reikėtų mokyti būti supratingą, mokėti atjausti, suprasti mergaites, jog ateityje jis svajotų apie meilę ir merginą ne tam, kad nusivestų ją į lovą, o kad galėtų su ja būti laimingas ir kartu jai suteiktų laimę. Svarbu, kad berniukas augtų įvairiapusė asmenybė, todėl daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama jo fiziniams gebėjimams ir intelektui vystyti.

Peršasi išvada, kad ir mergaites gerai auklėti pabrėžiant, jog jos gražios. Galbūt šis aspektas nepakito, juk visais laikais buvo vertinama graži moteris?

Manau, kad moters grožis buvo, yra ir bus svarbus. Vyras rinkdamasis gražią kartu renkasi ir sveiką moterį. Juk grožis kartu yra ir sveikatos simbolis. Todėl auklėdami mergaitę mokykime ją rūpintis išvaizda, nenustumkime jos nuo veidrodžio, „nes tai tuštybių mugė".

Kartu nepamirškime ugdyti ir jautrumo bei intelekto. Moters grožį išryškina jos intelektas. Graži ir protinga moteris yra labiau pastebima, nei tiesiog graži, bet neišlavinta intelektualiai. Dar vienas svarbus dalykas - būtina išmokyti mergaitę mylėti, kad užaugusi galėtų to išmokyti savo vaikus.

Psichologai kalba apie tai, kad labai gerai berniukus nuo mažens ruošti šeiminiam gyvenimui. Kaip tai padaryti? Ar žaidžiant šeimą namuose?

Tai tiesa, tikiuosi, kad tėvai stengiasi auklėti berniuką taip, kad jis būtų geras šeimos vyras. Vienas būdų paruošti berniuką šeiminiam gyvenimui ir yra kartu žaisti. Nebūtinai žaidimai turi būti apie šeimą, svarbiausia, kad visi šeimos nariai rastų laiko pažaisti kartu. Kartais galima žaisti tai, ką sugalvojo vaikai, kitą kartą patiems pasiūlyti kokį nors žaidimą, kad dalyvautų tėtis, mama ir mažieji.

Labai gerai vaikus įtraukti į šeimos gyvenimą, nesvarbu, berniukus ar mergaites auginate. Kartą per savaitę ar per porą savaičių galima surengti šeimos tarybą. Visai šeimai susėsti ir aptarti svarbius šeimos klausimus. Svarbu, kad kiekvienas vaikas galėtų pasisakyti, pasiūlyti savo sprendimą. Taip mažas vaikas yra įtraukiamas į šeimos gyvenimą, nuo jo niekas neslepiama ir jis turi progą pamatyti, kaip gyvuoja mažiausia visuomenės ląstelė - šeima.

Ar svarbūs vaikui pinigai? Ar patartumėte berniuką auklėti taip, kad žinotų, jog ateityje jis turėtų uždirbti ir išlaikyti šeimą?

Toks auklėjimas yra gerokai pasenęs, tai minėtas patriarchalinės šeimos modelis. Auklėdami berniuką, kad jis ateityje privalėtų išlaikyti šeimą, mes iš anksto nuvertiname mergaites, žeminame jas, tarsi pačios nepajėgtų savimi pasirūpinti.

Vienas būdų paruošti berniuką šeiminiam gyvenimui ir yra kartu žaisti. Nebūtinai žaidimai turi būti apie šeimą, svarbiausia, kad visi šeimos nariai rastų laiko pažaisti kartu.
Viktoras ŠAPUROVAS

Tačiau abiejų lyčių vaikus yra tikslinga auklėti taip, kad jie žinotų, jog ateityje turės ir galės patys finansiškai apsirūpinti, nes žmogus visavertis jaučiasi tada, kai yra nepriklausomas. Profesinė veikla leidžia save išreikšti ir to iš mergaitės nereikėtų atimti. Ji pati ateityje turėtų spręsti, kaip derinti šeimą ir karjerą.

Ką manote apie vadinamąjį belytį auklėjimą, kai vaikams nepabrėžiama jų lytis ir mergaitės bei berniukai yra auklėjami visiškai vienodai?

Manau, reikėtų skirti vaikų lytis ir auklėti dėmesį skiriant prioritetams. Tai yra ne visus vienodai, bet ir ne visiškai skirtingai. Svarbiausi prioritetai auklėjant berniukus turėtų būti šie: vystyti fizinį kūną, gebėjimą dirbti ir užsidirbti. Taip pat svarbu, kad augtų jautrus, supratingas, švelnus, išmanytų mergaičių (vėliau - merginų) psichikos subtilybes.

Auklėjant mergaites svarbiausi prioritetai turėtų būti šie: kad būtų šeimyniška, jautri, motiniška, puoselėjanti savo grožį, mokėtų mylėti. Taip pat kad gebėtų užsidirbti pinigų, būti nepriklausoma.

Pakalbėkime dar apie jautrumą. Kai kurie berniukai, atrodo, nuo gimimo yra itin vyriški, „kieti". Galbūt tai įgimti bruožai ir toks berniukas augs nemokėdamas būti jautrus ir verkti?

Jautrumas ir ašaros toli gražu nėra tas pats. Vyriškas berniukas auga ne todėl, kad tai įgimta savybė, o kad mato vyrišką tėtį šeimoje. Genai lemia tik 5 proc. elgesio, kiti 95 proc. yra įgytas elgesys. Gyvendamas šeimoje vaikas norom nenorom kopijuoja tėvų elgesį ir mokosi iš jų. Na, o jautrumas berniukui reikalingas tam, kad galėtų gyventi visavertį gyvenimą.

Jautrumas - tai gebėjimas naudotis jutimo organais: rega, klausa, kūno pojūčiais, uosle, skoniu. Bendraujant su žmonėmis ypač svarbūs pirmieji du pojūčiai. Jutimo organai siunčia informaciją mūsų smegenims ir mes taip suvokiame, kas vyksta aplink. Todėl tik jautrus žmogus gali priimti tinkamą sprendimą.

Jautrumas labai svarbus ir verslo pasaulyje, nes tuomet žmogus įdėmiai stebi, kas vyksta aplink, jaučia tendencijas. Jautrumas pagrįstas savęs, o kartu ir pasaulio suvokimu. Tai ne ašaros, o kiekvieno žmogaus stiprybė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?