Kaip bausti vaiką: 10 taisyklių tėvams

 (4)
Tėvai įvairiai traktuoja vaikų baudimą – vieni baudžia atžalas tik kraštutiniu atveju, kiti nuolat apšaukia vaiką ar šlepteli jam per sėdynę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


10 patarimų tėvams, kurie ruošiasi bausti vaiką:

1.Jokiu būdu negalima kenkti vaiko sveikatai – nei fizinei, nei psichinei.

2. Jei neaišku, bausti, ar ne, geriau nebausti. Jei dvejojate, ar mažylis nusipelnė bausmės, stabtelėkite ir pamėginkite jam paaiškinti kitaip.

3. Jei vaikas kelis kartus nusižengė, bausti reikia vieną kartą, už viską iš karto, o ne po truputį už viską.

4. Nepamirškite vaiko pagirti ir neatimkite iš jo dovanų. Net jei mažasis iškrėtė didelę kiaulystę, bet paskui padarė ką nors gero, neignoruokite pagirtinų jo poelgių.

5. Nesusikoncentruokite į vaiko prasižengimus. Jei už kažką nubaudėte, pamirškite tai, atverskite naują puslapį, daugiau neatsiminkite incidento ir nepriekaištaukite vaikui.

6. Nežeminkite vaiko. Kad ir kiek vaikui būtų metų, kad ir kaip prasikaltęs jis būtų, bausmė neturi būti pažeminimas.

7. Kai vaiką barate, nelipdykite jam etikečių, nesakykite, kad jis netikėlis, kad nieko kito iš jo nesitikėjote. Stenkitės išsakyti nepasitenkinimą iš savo pusės, pabrėždami, kaip jaučiatės, kai jis netinkamai elgiasi. Pokalbį galite pradėti frazėmis „Man nemalonu...“, „Man skaudu...“, „Aš supykau...“

Nesakykite vaikui, kad jis „blogas, nesumanus“, sakykite – „negerai pasielgei“ ar pan.

8. Nebauskite sergančio vaiko, taip pat kai jis valgo ir prieš pat nakties miegą, kai žaidžia, kai mokosi, po bet kokios dvasinės ar fizinės traumos.

9. Prieš bausdami vaiką pagalvokite, ar tikrai jis siaubingai prasikalto. Galbūt jūs tiesiog buvote pavargę ir viskas jus erzino?

10. Stenkitės visas konfliktines situacijas spręsti kalbantis – taip parodysite vaikui, kad kiekvieną problemą galima išspręsti be skandalo.

Atsiminkite, kad vaikui, kaip ir visiems artimiesiems, labiausiai reikia meilės tada, kai jis mažiausiai jos nusipelno.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.