Kaip įrengti namus, kuriuose vaikas augtų laimingas

Ar pastebėjote, kad kai kur Jums jauku ir gera, o kai kur nejauku ir nuobodu? Kokia aplinka skatina smalsumą, kaip ji veikia vaikus ir svarbiausia ar gali jiems būti naudinga ir kaip? Šiame straipsnyje rasite keletą nesunkiai įgyvendinamų pavydžių.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

1. Pasitikėjimo savimi treneris

Pasitikėjimas savimi auga aplinkoje, kuri padrąsina veikti ir suteikia galimybes savo tikslus įgyvendinti sklandžiai. Taigi knygų/žaislų/drabužių lentynos turėtų būti vaikų pasiekiamos be jūsų pagalbos. Jei planuojate piešimo/kreidos sieną, tikrai nereikėtų jos dažyti per visą aukštį, užteks tiek, kiek gali pasiekti jūsų vaikas + dar keliolika cm. Tiesiog įrenginėdami kambarį galvokite, kad ten gyvens žmogus, mažesnis už jus TIK ūgiu. Pabandykite įsivaizduoti, pritūpkite, jei reikia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
7 sveiki užkandžiai, kuriuos rekomenduoja specialistai
Tikra istorija: moteris pagimdė trynukus, kai to nesitikėjo niekas

Tik pasitikėdamas savo jėgomis vaikas bus smalsus, nebijos atrasti, pažinti pasaulį ir MOKYTIS. Pasitikėjimas savimi savo aplinkoje - tai privaloma kiekvieniems namams!

2. Vaizduotės lavinimo pamokos

Vaikų vaizduotė labai laki, todėl paprasčiausias būdas ją lavinti - tiesiog jos neslopinti. Jei norite ją dar labiau stimuliuoti, rinkitės daugiafunkcinius daiktus/baldus/žaislus, nupieškite netikėtų gyventojų, galbūt slaptas dureles (po kilimu, po lova), drąsiai kambaryje kabinkite meno kūrinius. Taip pat vaizduotę sužadinti gali keisti daiktai, neįprastų formų ir spalvų, sukeistomis funkcijomis (pvz., šviečiantis arbatinukas, kėdė-lentyna ir pan.).

3. Šeimos vertybių sergėtoja

Vertybės, kurias norite perduoti vaikui, gali atsispindėti jo kambaryje ir paremti jūsų mokymą. Jei jūsų šeimoje didelė vertybė yra pagarba vyresniajam, tokiu atveju vaiko kambaryje gali kabėti senelių ar prosenelių nuotraukos. Jeigu šeimos vertybė yra kelionės, tai galėtų būti kelionių atributai, žemėlapis. Meilė gamtai? Pasodinkite keletą augalų, kuriais galima būtų rūpintis, pakabinkite paveikslų su gyvūnais. Kokias dar vertybes ugdote? Draugiškumas, smalsumas, tolerancija. Pagalvokite, kaip tai galėtų atsispindėti vaiko aplinkoje. Leisdamas daug laiko joje vaikas nejučia perims ir supras tai, ką norėjote jam štai taip netiesiogiai pasakyti.

4. Grožio ir estetikos mokykla

Tai, kas gražu, kuria harmoniją ne tik išorėje, bet ir viduje. Suteikite savo vaikams galimybę pažinti tikrą grožį. Originalų, kokybišką, subtilų. Lavinti gerą skonį ir mokyti vertinti kokybę vietoj kiekybės taip pat labai svarbu. Vaisius raškysite greitai - vos tik vaikas pradės vertinti ir saugoti jį supantį grožį, o taip pat ir pats jį kurti ne tik aplink save, bet ir savyje! Estetiką vertinti padės meno kūriniai, dekoratyvinės detalės, kokybiški ilgaamžiai daiktai ir žaislai, todėl rinkdamiesi daiktus galvokite, ar jie verti būti jūsų vaiko grožio matu.

5. Skaičiai ir raidės - pirmoji mokykla

Kuo anksčiau vaikas susidurs su raidėmis ir skaitmenimis, tuo geriau. Tai gali būti dekoratyvinės detalės arba plakatai, abėcėlės, “šūkiai”. Jei kambaryje pakabinsite didelį plakatą su žodžiu „MYLIU!“, manote, nemokantis skaityti vaikas nepajus šio žodžio skleidžiamos energijos? Klystate. Pabandykite. O jei kiekvieną namų kėdę pažymėsite lapeliu su žodžiu “KĖDĖ”, tai vaikas ilgainiui „iškoduos“ šį žodį. O kas, jei taip sužymėtumėte visus daiktus?

Tikrai taip, net ir nepastebėsite, kaip pradės skaityti. Tas pats ir su skaičiais. Jei turite laiptus, būtų naudinga juos sunumeruoti, lipdamas vaikas galės juos skaičiuoti. Pagalvokite, ką dar galėtumėte sunumeruoti? Stalčius, duris?

6. Pojūčių karalystė

Lytėjimas labai svarbus, ypač ankstyvoje vaikystėje. Taigi, pabandykite atrasti vaiko kambaryje skirtingų tekstūrų ir faktūrų: šilkas, medvilnė, linas, oda, kailis, plunksnos, karoliukai, siuvinėjimas, nėriniai, mezginiai, vilna, velvetas, medis, kilimai. Išsirinkite keletą kontrastingų derinių, apgalvokite, kaip dar galėtumėte praturtinti aplinką, tik nepamirškite saiko.

Regėjimas stimuliuojamas parenkant įdomesnius raštų ir spalvų derinius. Jei nedrįstate eksperimentuoti, ryškios spalvos ir raštai gali pagyvinti drabužinės lentynas ar stalčius, kas kartą ieškodamas drabužių vaikas gaus ir vaizdų ir raštų “bonusą”

7. Judėjimas ir kūno pažinimas

Vaiko kambarys gali padėti vaikui lavinti jo stambiąją ir smulkiąją motoriką. Stambiajai motorikai lavinti puikiai tiks laipynės, supynės, aktyvų veiksmą skatinantys žaislai (pvz., Bilibo), arba tiesiog antro aukšto lova, žema kėdutė ar jų grupė, kuriomis vaikas galėtų laipioti mokydamasis laikyti pusiausvyrą, pajusti erdvę, tačiau nukritęs nuo tokios nesusižeistų. 

Smulkiąją motoriką lavintų baldai, kuriuose yra skylučių, kuriomis būtų galima varstyti virveles.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.