Kaip įrengti namus, kuriuose vaikas augtų laimingas

Ar pastebėjote, kad kai kur Jums jauku ir gera, o kai kur nejauku ir nuobodu? Kokia aplinka skatina smalsumą, kaip ji veikia vaikus ir svarbiausia ar gali jiems būti naudinga ir kaip? Šiame straipsnyje rasite keletą nesunkiai įgyvendinamų pavydžių.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

1. Pasitikėjimo savimi treneris

Pasitikėjimas savimi auga aplinkoje, kuri padrąsina veikti ir suteikia galimybes savo tikslus įgyvendinti sklandžiai. Taigi knygų/žaislų/drabužių lentynos turėtų būti vaikų pasiekiamos be jūsų pagalbos. Jei planuojate piešimo/kreidos sieną, tikrai nereikėtų jos dažyti per visą aukštį, užteks tiek, kiek gali pasiekti jūsų vaikas + dar keliolika cm. Tiesiog įrenginėdami kambarį galvokite, kad ten gyvens žmogus, mažesnis už jus TIK ūgiu. Pabandykite įsivaizduoti, pritūpkite, jei reikia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
7 sveiki užkandžiai, kuriuos rekomenduoja specialistai
Tikra istorija: moteris pagimdė trynukus, kai to nesitikėjo niekas

Tik pasitikėdamas savo jėgomis vaikas bus smalsus, nebijos atrasti, pažinti pasaulį ir MOKYTIS. Pasitikėjimas savimi savo aplinkoje - tai privaloma kiekvieniems namams!

2. Vaizduotės lavinimo pamokos

Vaikų vaizduotė labai laki, todėl paprasčiausias būdas ją lavinti - tiesiog jos neslopinti. Jei norite ją dar labiau stimuliuoti, rinkitės daugiafunkcinius daiktus/baldus/žaislus, nupieškite netikėtų gyventojų, galbūt slaptas dureles (po kilimu, po lova), drąsiai kambaryje kabinkite meno kūrinius. Taip pat vaizduotę sužadinti gali keisti daiktai, neįprastų formų ir spalvų, sukeistomis funkcijomis (pvz., šviečiantis arbatinukas, kėdė-lentyna ir pan.).

3. Šeimos vertybių sergėtoja

Vertybės, kurias norite perduoti vaikui, gali atsispindėti jo kambaryje ir paremti jūsų mokymą. Jei jūsų šeimoje didelė vertybė yra pagarba vyresniajam, tokiu atveju vaiko kambaryje gali kabėti senelių ar prosenelių nuotraukos. Jeigu šeimos vertybė yra kelionės, tai galėtų būti kelionių atributai, žemėlapis. Meilė gamtai? Pasodinkite keletą augalų, kuriais galima būtų rūpintis, pakabinkite paveikslų su gyvūnais. Kokias dar vertybes ugdote? Draugiškumas, smalsumas, tolerancija. Pagalvokite, kaip tai galėtų atsispindėti vaiko aplinkoje. Leisdamas daug laiko joje vaikas nejučia perims ir supras tai, ką norėjote jam štai taip netiesiogiai pasakyti.

4. Grožio ir estetikos mokykla

Tai, kas gražu, kuria harmoniją ne tik išorėje, bet ir viduje. Suteikite savo vaikams galimybę pažinti tikrą grožį. Originalų, kokybišką, subtilų. Lavinti gerą skonį ir mokyti vertinti kokybę vietoj kiekybės taip pat labai svarbu. Vaisius raškysite greitai - vos tik vaikas pradės vertinti ir saugoti jį supantį grožį, o taip pat ir pats jį kurti ne tik aplink save, bet ir savyje! Estetiką vertinti padės meno kūriniai, dekoratyvinės detalės, kokybiški ilgaamžiai daiktai ir žaislai, todėl rinkdamiesi daiktus galvokite, ar jie verti būti jūsų vaiko grožio matu.

5. Skaičiai ir raidės - pirmoji mokykla

Kuo anksčiau vaikas susidurs su raidėmis ir skaitmenimis, tuo geriau. Tai gali būti dekoratyvinės detalės arba plakatai, abėcėlės, “šūkiai”. Jei kambaryje pakabinsite didelį plakatą su žodžiu „MYLIU!“, manote, nemokantis skaityti vaikas nepajus šio žodžio skleidžiamos energijos? Klystate. Pabandykite. O jei kiekvieną namų kėdę pažymėsite lapeliu su žodžiu “KĖDĖ”, tai vaikas ilgainiui „iškoduos“ šį žodį. O kas, jei taip sužymėtumėte visus daiktus?

Tikrai taip, net ir nepastebėsite, kaip pradės skaityti. Tas pats ir su skaičiais. Jei turite laiptus, būtų naudinga juos sunumeruoti, lipdamas vaikas galės juos skaičiuoti. Pagalvokite, ką dar galėtumėte sunumeruoti? Stalčius, duris?

6. Pojūčių karalystė

Lytėjimas labai svarbus, ypač ankstyvoje vaikystėje. Taigi, pabandykite atrasti vaiko kambaryje skirtingų tekstūrų ir faktūrų: šilkas, medvilnė, linas, oda, kailis, plunksnos, karoliukai, siuvinėjimas, nėriniai, mezginiai, vilna, velvetas, medis, kilimai. Išsirinkite keletą kontrastingų derinių, apgalvokite, kaip dar galėtumėte praturtinti aplinką, tik nepamirškite saiko.

Regėjimas stimuliuojamas parenkant įdomesnius raštų ir spalvų derinius. Jei nedrįstate eksperimentuoti, ryškios spalvos ir raštai gali pagyvinti drabužinės lentynas ar stalčius, kas kartą ieškodamas drabužių vaikas gaus ir vaizdų ir raštų “bonusą”

7. Judėjimas ir kūno pažinimas

Vaiko kambarys gali padėti vaikui lavinti jo stambiąją ir smulkiąją motoriką. Stambiajai motorikai lavinti puikiai tiks laipynės, supynės, aktyvų veiksmą skatinantys žaislai (pvz., Bilibo), arba tiesiog antro aukšto lova, žema kėdutė ar jų grupė, kuriomis vaikas galėtų laipioti mokydamasis laikyti pusiausvyrą, pajusti erdvę, tačiau nukritęs nuo tokios nesusižeistų. 

Smulkiąją motoriką lavintų baldai, kuriuose yra skylučių, kuriomis būtų galima varstyti virveles.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (21)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.

10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.

Kodėl vidurinieji vaikai daugiau pasiekia už savo brolius ir seseris (3)

Apie tai, kad gimimo eiliškumas šeimoje turi įtakos vaiko charakteriui ir elgesiui, pastebėta jau labai seniai.

Nepagražinta tiesa apie tai, kaip iš tiesų jaučiasi vaikai, kai skiriasi jų tėvai

Kai kurie psichologai vaiko patyrimą per tėvų skyrybas prilygina mirčiai ar nelaimingam atsitikimui.

Perkate šunį ar katę dėl vaiko? – Įsiklausykite, ką sako specialistė (1)

Turėti šuniuką ar kačiuką yra turbūt kiekvieno vaiko svajonė. Vieni teigia, kad taip yra dėl to, jog vis daugiau vaikų jaučiasi vieniši, kiti – jog šis noras yra užprogramuotas.