Kaip įrengti namus, kuriuose vaikas augtų laimingas

Ar pastebėjote, kad kai kur Jums jauku ir gera, o kai kur nejauku ir nuobodu? Kokia aplinka skatina smalsumą, kaip ji veikia vaikus ir svarbiausia ar gali jiems būti naudinga ir kaip? Šiame straipsnyje rasite keletą nesunkiai įgyvendinamų pavydžių.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

1. Pasitikėjimo savimi treneris

Pasitikėjimas savimi auga aplinkoje, kuri padrąsina veikti ir suteikia galimybes savo tikslus įgyvendinti sklandžiai. Taigi knygų/žaislų/drabužių lentynos turėtų būti vaikų pasiekiamos be jūsų pagalbos. Jei planuojate piešimo/kreidos sieną, tikrai nereikėtų jos dažyti per visą aukštį, užteks tiek, kiek gali pasiekti jūsų vaikas + dar keliolika cm. Tiesiog įrenginėdami kambarį galvokite, kad ten gyvens žmogus, mažesnis už jus TIK ūgiu. Pabandykite įsivaizduoti, pritūpkite, jei reikia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
7 sveiki užkandžiai, kuriuos rekomenduoja specialistai
Tikra istorija: moteris pagimdė trynukus, kai to nesitikėjo niekas

Tik pasitikėdamas savo jėgomis vaikas bus smalsus, nebijos atrasti, pažinti pasaulį ir MOKYTIS. Pasitikėjimas savimi savo aplinkoje - tai privaloma kiekvieniems namams!

2. Vaizduotės lavinimo pamokos

Vaikų vaizduotė labai laki, todėl paprasčiausias būdas ją lavinti - tiesiog jos neslopinti. Jei norite ją dar labiau stimuliuoti, rinkitės daugiafunkcinius daiktus/baldus/žaislus, nupieškite netikėtų gyventojų, galbūt slaptas dureles (po kilimu, po lova), drąsiai kambaryje kabinkite meno kūrinius. Taip pat vaizduotę sužadinti gali keisti daiktai, neįprastų formų ir spalvų, sukeistomis funkcijomis (pvz., šviečiantis arbatinukas, kėdė-lentyna ir pan.).

3. Šeimos vertybių sergėtoja

Vertybės, kurias norite perduoti vaikui, gali atsispindėti jo kambaryje ir paremti jūsų mokymą. Jei jūsų šeimoje didelė vertybė yra pagarba vyresniajam, tokiu atveju vaiko kambaryje gali kabėti senelių ar prosenelių nuotraukos. Jeigu šeimos vertybė yra kelionės, tai galėtų būti kelionių atributai, žemėlapis. Meilė gamtai? Pasodinkite keletą augalų, kuriais galima būtų rūpintis, pakabinkite paveikslų su gyvūnais. Kokias dar vertybes ugdote? Draugiškumas, smalsumas, tolerancija. Pagalvokite, kaip tai galėtų atsispindėti vaiko aplinkoje. Leisdamas daug laiko joje vaikas nejučia perims ir supras tai, ką norėjote jam štai taip netiesiogiai pasakyti.

4. Grožio ir estetikos mokykla

Tai, kas gražu, kuria harmoniją ne tik išorėje, bet ir viduje. Suteikite savo vaikams galimybę pažinti tikrą grožį. Originalų, kokybišką, subtilų. Lavinti gerą skonį ir mokyti vertinti kokybę vietoj kiekybės taip pat labai svarbu. Vaisius raškysite greitai - vos tik vaikas pradės vertinti ir saugoti jį supantį grožį, o taip pat ir pats jį kurti ne tik aplink save, bet ir savyje! Estetiką vertinti padės meno kūriniai, dekoratyvinės detalės, kokybiški ilgaamžiai daiktai ir žaislai, todėl rinkdamiesi daiktus galvokite, ar jie verti būti jūsų vaiko grožio matu.

5. Skaičiai ir raidės - pirmoji mokykla

Kuo anksčiau vaikas susidurs su raidėmis ir skaitmenimis, tuo geriau. Tai gali būti dekoratyvinės detalės arba plakatai, abėcėlės, “šūkiai”. Jei kambaryje pakabinsite didelį plakatą su žodžiu „MYLIU!“, manote, nemokantis skaityti vaikas nepajus šio žodžio skleidžiamos energijos? Klystate. Pabandykite. O jei kiekvieną namų kėdę pažymėsite lapeliu su žodžiu “KĖDĖ”, tai vaikas ilgainiui „iškoduos“ šį žodį. O kas, jei taip sužymėtumėte visus daiktus?

Tikrai taip, net ir nepastebėsite, kaip pradės skaityti. Tas pats ir su skaičiais. Jei turite laiptus, būtų naudinga juos sunumeruoti, lipdamas vaikas galės juos skaičiuoti. Pagalvokite, ką dar galėtumėte sunumeruoti? Stalčius, duris?

6. Pojūčių karalystė

Lytėjimas labai svarbus, ypač ankstyvoje vaikystėje. Taigi, pabandykite atrasti vaiko kambaryje skirtingų tekstūrų ir faktūrų: šilkas, medvilnė, linas, oda, kailis, plunksnos, karoliukai, siuvinėjimas, nėriniai, mezginiai, vilna, velvetas, medis, kilimai. Išsirinkite keletą kontrastingų derinių, apgalvokite, kaip dar galėtumėte praturtinti aplinką, tik nepamirškite saiko.

Regėjimas stimuliuojamas parenkant įdomesnius raštų ir spalvų derinius. Jei nedrįstate eksperimentuoti, ryškios spalvos ir raštai gali pagyvinti drabužinės lentynas ar stalčius, kas kartą ieškodamas drabužių vaikas gaus ir vaizdų ir raštų “bonusą”

7. Judėjimas ir kūno pažinimas

Vaiko kambarys gali padėti vaikui lavinti jo stambiąją ir smulkiąją motoriką. Stambiajai motorikai lavinti puikiai tiks laipynės, supynės, aktyvų veiksmą skatinantys žaislai (pvz., Bilibo), arba tiesiog antro aukšto lova, žema kėdutė ar jų grupė, kuriomis vaikas galėtų laipioti mokydamasis laikyti pusiausvyrą, pajusti erdvę, tačiau nukritęs nuo tokios nesusižeistų. 

Smulkiąją motoriką lavintų baldai, kuriuose yra skylučių, kuriomis būtų galima varstyti virveles.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?