Kaip iš vaiko piešinio sužinoti, ar jis yra laimingas

Tuo, kad vaiko piešiniai atspindi jo vidinį pasaulį, neabejoja niekas. Psichologai neretai pasitelkia į pagalbą žaidimus, piešimą, kad galėtų įvardinti tas problemas, kurios kamuoja jų apibūdinti žodžiais dar nesugebantį mažylį.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvai nėra apmokyti specialistai, todėl to padaryti negali. Tačiau jie gali pirmieji suprasti, jog jų vaiką kažkas slegia ir reikia ieškoti pagalbos.

Šis piešinio testas tėra smagus žaidimas, į kurio rezultatus kviečiame nežiūrėti pernelyg rimtai. Jeigu jus neramina vaiko elgesys, visada pasikonsultuokite su specialistu. Na, o šį žaidimą galite tiesiog pažaisti su savo vaikais laisvą minutę, gal jis padės šiek tiek išsamiau suprasti jo požiūrį į šeimos narius.

Paprašykite vaiko nupiešti šeimą

Kol vaikas piešia, netrukdykite jam, nesikiškite į piešimo procesą ir leiskite vaikui išreikšti popieriuje visus savo jausmus ir emocijas. Kai piešinys bus nupieštas, paklauskite, kuris yra kuris, kuo vardu visi šeimos nariai.

Eiliškumas

Tai, kokį šeimos narį vaikas nupiešė pirmiausia, o kokį - patį paskutinį, rodo jo santykį su tuo šeimos nariu. Paprastai pirmąjį vaikai piešia arba patį mylimiausią, arba svarbiausią šeimos narį. Jeigu vaikas pamiršta nupiešti kažkurį šeimos narį, vadinasi, jo santykiai su juo įtempti. Paprastai save vaikas nupiešia lapo centre, o tėvus - iš abiejų pusių. Toks vaizdavimas leidžia daryti prielaidą, kad vaikas yra įsitikinęs, jog tėvai jį myli. Jeigu vaikas nenupiešė savęs tarp šeimos narių, vadinasi, jis jaučiasi vienišas ir nemato savęs šeimoje.

Šeimos sudėtis

Jeigu piešinyje trūksta kurio nors šeimos nario, paklauskite, kodėl jo nenupiešė. Nepilna šeima piešinyje - proga susimąstyti, kodėl vaikas taip pasielgė, ir kodėl „pamiršo" kur įnors narį.

Dydis

Kuo didesnis piešinyje nupieštas asmuo, tuo didesnį autoritetą jis turi vaiko akyse. Vaikai, kurie jaučiasi neįvertinti, nelaimingi, piešia save itin mažais, palyginus su kitais šeimos nariais.

Išsidėstymas

Kai šeimoje vyrauja darna ir supratimas, visi šeimos nariai popieriuje nupiešti būna tarsi išrikiuoti vienas šalia kito - ranka rankon, koja kojon. Tas asmuo, šalia kurio vaikas nupiešia save, jam yra itin artimas. Tarp šeimos narių nupiešti kokie nors daiktai simbolizuoja bendravimo barjerus, kuriuos jaučia taip piešiantis vaikas.

Spalvos

Šiltos spalvos - meilės ir prieraišumo įrodymas. Ypatingą artumą ir prisirišimą prie kurio nors asmens jaučiantis vaikas jį nupieš sodria, ryškia spalva, taip tarsi pabrėždamas jo svarbumą. Mėlynai nuspalvinti artimųjų rūbai reiškia, kad šalia šių žmonių vaikui komfortiška būti. Žalia spalva - pagarbos ženklas, geltona - impulsyvimas ir polinkis vadovauti, raudona - stiprūs jausmai, kartais reiškia agresiją, o juoda spalva nuspalvinti šeimos nariai rodo, kad vaikas juos vertina atsargiai.

Kūno dalys

Kruopščiai nupiešti veido bruožai leidžia manyti, kad šis žmogus vaikui labai svarbus. Jeigu iš visų šeimos narių kruopščiausiai, su visais bruožais, vaikas nupiešė pats save, tai reiškia aukštą savęs vertinimą. Itin dideliu nupieštas kažkuris šeimos narys gali reikšti, kad vaikas iš jo dažnai girdi pastabų.

Jeigu nenupiešta burna - šis asmuo linkęs slėpti jausmus. Išryškinti dantys simbolizuoja agresiją. Didelės akys - baimė, itin mažos reiškia kažkokią paslaptį, kurią norima nutylėti. Ilgos rankos arba jų nebuvimas - šis žmogus yra valdingas, vaikas jaučia iš jo pusės psichologinį spaudimą. Trumpos rankos atspindi vidinę silpnybę. Jeigu vaikas save piešia su iškeltomis į viršų rankomis, jam trūksta dėmesio, jis nori atkreipti į save dėmesį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.