Kaip išmokyti vaiką dalintis specialistės komentaras

 (4)
Ar yra normalu, kad tam tikro amžiaus vaikai nenori dalintis žaislais? Juk kaip būna nesmagu, kai į svečius ateina draugų šeima su panašaus amžiaus vaikais, o mažylis nesidalina savo žaislais ir sukelia skandalą, kai tą daryti pasiūlo (liepia) tėvai. Kokių patarimų šiuo atveju gali duoti vaikų darželio pedagogė, kuri į panašias situacijas, ko gero, patenka kasdien?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja vaikų darželio „Šilagėlė" auklėtoja Ineta Deksnienė.

Nesijaudinkite - taip elgiasi dauguma vaikų

Vaikų nesidalijimas žaislais ir jų atiminėjimas vienas iš kito, mano manymu, yra dažnas ir natūralus dalykas. Pamato, užsigeidžia ir pasiima svetimą daiktą. Dažnai įvyksta ir tokios situacijos, kai trinkteli pasitaikiusiu žaislu vienas kitam per galvą, kai vienas laiko ir nenori atiduoti, o kitas traukia ir bando atimti. Vaikai, kurie neturi dar 3 metukų yra labai „prisirišę" prie savo žaislų ir tik maždaug apie 6- tus gyvenimo metus pamažu atsiranda nepatirtas jausmas, kad gražu pasidalinti tuo, kas tau pačiam brangu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Video, kuris privers susimąstyti kiekvieną mamą ir tėtį
Interviu su lietuve dula apie placentos panaudojimą po gimdymo

Labai dažnas atvejis, kada pas jus ateina svečių su mažais vaikais, o Jūsų mažylis nenori dalytis žaislais. Šiuo atveju mano patarimas būtų dėl šito labai nesijaudinti, kadangi tai nutinka su daugeliu vaikų. Jokiu būdu nereikėtų vaiko gėdinti ar barti. Geriausia nesikišti į šias dalybas, kol jos ne per kovingos. Kitas siūlymas - imkite „tarpininkauti" . Pasiūlykite vaikams: „Dabar paridenkime kamuolį vienas kitam", „Išvirkime arbatos vienas kitam" ir panašiai. Rodykite, kaip žaisti su žaislu keliems vaikams kartu.

Jei atėjęs į svečius kitas mažylis atėmė iš jūsų vaiko mėgiamą žaislą, būkite savo vaiko pusėje ir paprašykite atimtą žaislą grąžinti. Tačiau jei matote, kad jūsų vaikas labai sielvartauja, galite jam mainais pasiūlyti kitą žaislą. Jei jūsiškis stveria daiktą iš bendraamžio, švelniai atitraukite savo vaiką, paguoskite, sudominkite kita veikla, o atimtą daiktą grąžinkite tam vaikui iš kurio jis buvo atimtas.

Vaikai mokosi matydami tėvų pavyzdį

Labai gerai, kai vaikas mato gerą pavyzdį šeimoje, iš kurio mokosi. Dalinkitės tarpusavyje, dėkokite, padėkite vienas kitam, ir vaikas norės būti į jus panašus.

Tvardykitės, nešaukite ir nepykite ant vaiko, tai situacijos neišspręs.
Pedagogė Ineta Deksnienė

Jau vėliau, kai vaikas pradeda suprasti, kad smagu yra dalintis, būtinai pasidžiaukime kartu su juo. Pagirkime vaikus už gerus darbus, kad ir šimtus kartų, o ypač už tuos, kai vaikas pasielgia brandžiau, draugiškiau, atsakingiau, nei būdamas mažas. Labai svarbu, kad jis pats džiaugtųsi ir didžiuotųsi savimi. Kiekvienas už gerą elgesį apdovanotas gerais žodžiais pradeda suprasti, kaip dera elgtis. Su tokio amžiaus vaikais jau galima susitarti, pasakyti jiems, kad eisime į svečius ir tikimės, kad vaikas ten mokės tinkamai elgtis.

Prisiminiau vieną situaciją, kai mano dukrai buvo dar tik ketveri metai ir ruošėmės į svečius aplankyti mažosios jos draugės. Atrinkome visus žaislus, su kuriais jau mano dukra nebežaisdavo ir nusprendėme juos atiduoti mažajai draugei. Visą kelią ji apie tai tik ir kalbėjo, kaip bus gera pasidalinti savo žaislais, kaip bus smagu, kai džiaugsis jos mažoji draugė, tačiau, kai reikėjo skirtis su jais - noras dingo. Man paraginus padovanoti juos, dukrytė metė žaislus ant žemės ir išrėžė: „Imk, bet žinok, kad jie mano buvo!"

Mes, auklėtojos kasdien susiduriame su įvairiausiomis situacijomis darželyje, stebime vaikus, matome, kaip jie bendrauja tarpusavyje, kaip žaidžia ir t.t. Su žaislų nesidalijimu susiduriame gan dažnai. Ypač tai vyksta tarp pačių mažiausiųjų, tad dažnai tenka „įsikišti" ir išspręsti taikiai šiuos konfliktus.

Keletas praktinių patarimų tėvams, kai vaikai nenori dalintis žaislais:

Tvardykitės, nešaukite ir nepykite ant vaiko, tai situacijos neišspręs;

Pabandykite vaikus sudominti bendru žaidimu, nors vaikai iš tikrųjų kartu pradeda žaisti tik nuo trijų metų. Jeigu jūsų vaikui mažiau kaip treji metai, greičiausiai abu vaikai tik žiūrės, kaip jūs žaidžiate;

Atminkite, jog vaikas gali suprasti, ką reiškia „svetimas", todėl savo pavyzdžiu parodykite, jog reikia atsiklausti prieš imant svetimą daiktą. Taip vaikas ims gerbti ne tik savo, bet ir svetimą nuosavybę.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stilingas vaiko kambarys – natūralumo pojūtį sustiprina ekologiški tapetai

Geriausiai savo kambaryje vaikas jaučiasi tada, kai jį supantis pasaulis atitinka jo interesus.

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (25)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.

10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.

Kodėl vidurinieji vaikai daugiau pasiekia už savo brolius ir seseris (3)

Apie tai, kad gimimo eiliškumas šeimoje turi įtakos vaiko charakteriui ir elgesiui, pastebėta jau labai seniai.

Nepagražinta tiesa apie tai, kaip iš tiesų jaučiasi vaikai, kai skiriasi jų tėvai

Kai kurie psichologai vaiko patyrimą per tėvų skyrybas prilygina mirčiai ar nelaimingam atsitikimui.