Kaip išmokyti vaikus tinkamai pasirūpinti savo dantimis

 (1)
„Nenoriu plautis rankų, nenoriu valgyti daržovių, eiti į darželį, klotis lovos ir persirengti grįžęs namo..." – sąrašas galėtų tęstis iki begalybės.
© Organizatorių nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikai mėgsta daryti tik tai, kas smagu. Taigi dantukų valymas – ne vieno tėvelio galvos skausmas. Vis dėlto tai yra vienas iš dalykų, kurių nevalia praleisti pro akis. Kalbiname šeimos klinikos „Pagalba ligoniui" burnos higienos specialistę Rugilę Jarmalavičiūtę ir aiškinamės, kodėl vaikams itin svarbu prižiūrėti dantukus ir kaip tai tinkamai daryti.

Kokia dažniausia gendančių dantukų priežastis?

Dantukai genda dėl gliukozės ir cukraus, esančių maiste. Tačiau tai nereiškia, kad pagrindinė dantukų gedimo priežastis yra tik saldainiai. Didelę įtaką ėduonies susidarymui turi gausus saldintų sulčių, vaisvandenių vartojimas, taip pat įvairios bandelės, kiti kepiniai, bulvių traškučiai ir t. t.

Kaip dažnai ir kaip ilgai vaikai turėtų valytis dantis, kad kuo mažiau reikėtų lankytis pas gydytojus?

Dantis valytis reikia du kartus per parą: ryte ir vakare. Valymo trukmė – apie 2–3 minutes, nors svarbesnė valymo kokybė, o ne laikas, praleidžiamas valantis. Reikėtų žinoti, jog kol vaikas nelanko mokyklos ir nesimoko rašyti, jo rankų judesiai yra nepakankamai koordinuoti, todėl dantukus turėtų valyti tėveliai. Taip pat galima leisti vaikui valytis dantis pačiam, o tėveliai vėliau gali papildomai juos pervalyti.

Kas kiek laiko vaikams reiktų profilaktiškai tikrintis dantukus?

Darželius ir mokyklas lankantys vaikai privalo dantis pasitikrinti bent kartą per metus, to reikalauja į ugdymo įstaigas pristatomos sveikatos pažymos. Tačiau specialistai rekomenduoja tai daryti dažniau: bent du kartus per metus. Taip pat tikrinimas leidžia dantų gydytojui pastebėti ką tik išdygusius nuolatinius krūminius vaikų dantis, kurie pagal valstybės finansuojamą profilaktikos programą nemokamai dengiami silantais.

Ar geriau vaikams naudoti vaikiškas pastas, ar vis dėlto sveikiau įprastos? Ką dar turėtų daryti vaikai, kad dantukai būtų sveiki?

Kol vaikas nemoka išspjauti dantų pastos, rekomenduojamos pastos su nedideliu fluoro kiekiu arba išvis be jo. Dauguma vaikiškų pastų yra kaip tik tokios. Vaikui paaugus, reikia atsižvelgti į jo dantukų būklę. Jei dantys sveiki, nelinkę gesti, pakanka ir vaikiškos dantų pastos, atitinkančios vaiko amžių. Tačiau esant dideliam ėduonies intensyvumui, rekomenduojamos pastos su dideliu fluoro, kalcio kiekiu. Vis dėlto svarbiau kokybiškai, kruopščiai ir neskubant valyti dantukus, taip bus užkirstas kelias dantų ėduonies formavimuisi. Taip pat labai svarbi tinkama, subalansuota mityba, gausus kalcio turinčių produktų, vaisių, daržovių vartojimas. Patariama sumažinti saldžių, daug maisto priedų turinčių produktų vartojimą. Svarbiausia bendradarbiauti su burnos priežiūros specialistais, jie ras tinkamą priežiūros planą, kad dantukai išliktų gražūs ir sveiki.

Šiandien yra daug ir labai įvairių būdų, kaip išugdyti vaikams įprotį tinkamai rūpintis dantukais. Apie tai, kad kartais reikia daryti nenorimus dalykus ir kokia svarbi turi būti burnos higiena, leidykla „Nieko rimto" šiemet išleido lietuvių autorės Šarūnės Baltrušaitienės knygelę vaikams „Kariesas, Ėduonis ir Domo dantukai". Tai smagi ir spalvinga knyga vaikams, kuri padeda aiškiau suprasti, kodėl visi privalome valytis dantis. Tik vaikų, tėvų ir dantų priežiūros specialistų bendradarbiavimas ir papildomų priemonių pasitelkimas tam, kad vaikai išsiugdytų įprotį valytis dantis, leis išlaikyti mažųjų dantukus gražius ir sveikus.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.