Kaip palengvinti vaiko adaptaciją darželyje?

Kaip geriau pripratinti vaiką lankyti darželį - atvedant jį ir paliekant grupėje, ar iš pradžių būnant su juo drauge? Šis klausimas kilo mūsų skaitytojai Gustei, kurį komentuoja psichologė Vilma Petrikienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Gustės laiško:

"Auginu dvejų su puse metų dukrytę, kuri nuo šios savaitės lanko darželį. Kol kas pabūna tik po kelias valandas su manimi, tai kol kas viskas gerai. Mane gąsdina draugė, kad aš negerai darau, kad geriau ateiti ir palikti vaiką vieną darželyje. Ji sako, kad būdama su dukryte tik kuriu iliuziją, kad mama su ja bus visada, pasilikus viena ji patirs didžiulį šoką. Ar teisi draugė? O gal geriau pratinti po truputį, būnant man, po to kažkada išeinant ir paliekant ją vieną?"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė.

Laba diena, Guste,

Suprantu jūsų pasimetimą. Išleidžiant vaiką į darželį adaptacija vyksta ir jam, ir tėvams, nes tai vienas pirmų esminių pasikeitimų šeimoje. Sakoma, kad tik gimus vaikui reikia mokytis jį paleisti. Kas tai yra ir ką tai reiškia, dažnai paaiškėja būtent tada, kai vaikas išeina į darželį.

Džiugu, kad jūsų vaiko darželyje jautriai žiūrima į vaiko adaptaciją jame. Tai yra individualus procesas. Patarimų, žinoma, gali būti visokių. Kaip antai draugės gąsdinimai, kaimynų nuogąstavimai ir pan. Tačiau tik jūs geriausiai jaučiate ir pažįstate savo mažylę. Kita vertus, adaptacijos proceso neužtęskite. T.y. dieną ar dvi verta pabūti apie valandą drauge. Kitas dienas jau galima palikti apie valandą/dvi vieną. Paskui jau palikti iki miego. Vėliau pasiimti iš karto po miego ir pan.

Kalbant apie vaiką, drąsiau darželyje pasilieka saugiai besijaučiantys vaikai. Kalbėkitės su dukryte apie tai, ką ji veiks darželyje, kad dabar jau ji viena pasiliks valandą ar dvi. Jeigu yra laikrodis, galite parodyti, kur bus rodyklėlės, kai ateisite jos pasiimti; arba įvardinkite, jog po piešimo pamokėlės ateisite ir pan. Jeigu ji jau pasilieka visą dieną, sakykite, kad ateisite po vakarienės.

Kai yra aiškūs įvykiai, kai gali nuspėti, kas bus, vaikas jaučiasi, tarsi, kontroliuotų situaciją, kurioje yra.

Kurkite atsisveikinimo ir susitikimo ritualus. Pavyzdžiui, būtinai apsikabinate, pabučiuojate, palinkite viena kitai geros dienos, galima net įdėti raštelį, ant kurio parašyta „Aš tave labai myliu. Mama", tegu auklėtoja jai perskaitys, jei pasidarys labai ilgu ir/ar liūdna. Susitikę vėl apsikabinate, pabučiuojate, paklausiate, kaip praėjo diena, ką veikė; papasakojate apie savo (tegu tėtis papasakos apie savo) dieną.

Taip pat adaptacijos procesą palengvina tėvų jausmų įvardinimas. Reikėtų nuoširdžiai savęs paklausti, „ar jau esu pasiruošusi išleisti/paleisti savo vaiką"; „kaip aš dėl to jaučiuosi"; „ar tikrai dėl JOS noriu pasilikti darželio grupėje, o gal man pačiai ramiau, kai vis dar esu šalia jos"; „kaip turėčiau elgtis, jeigu, pavyzdžiui, vyras nepritaria vaiko ėjimui į darželį, o aš (mama) nebegaliu su vaiku išbūti visą dieną" ir t.t.

Jeigu galite sau įvardinti savo jausmus, juos priimate, paleisti vaiką darosi lengviau. Labai svarbu yra ir jūsų vidinis nusiteikimas. Jeigu jūs žinote, kodėl vedate vaiką į darželį (reikia grįžti į darbą; vaikui reikia bendraamžių ir pan.), vaikas jaučiasi saugiau. Jeigu jūs abejojate dėl šio sprendimo, jei jums nepatinka darželis ar auklėtoja, tą jūsų vaikas labai gerai jaučia, tad pasilikti vienai jai gali būti sunkiau.

Sėkmės jums!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.