Kaip palengvinti vaiko adaptaciją darželyje?

Kaip geriau pripratinti vaiką lankyti darželį - atvedant jį ir paliekant grupėje, ar iš pradžių būnant su juo drauge? Šis klausimas kilo mūsų skaitytojai Gustei, kurį komentuoja psichologė Vilma Petrikienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Gustės laiško:

"Auginu dvejų su puse metų dukrytę, kuri nuo šios savaitės lanko darželį. Kol kas pabūna tik po kelias valandas su manimi, tai kol kas viskas gerai. Mane gąsdina draugė, kad aš negerai darau, kad geriau ateiti ir palikti vaiką vieną darželyje. Ji sako, kad būdama su dukryte tik kuriu iliuziją, kad mama su ja bus visada, pasilikus viena ji patirs didžiulį šoką. Ar teisi draugė? O gal geriau pratinti po truputį, būnant man, po to kažkada išeinant ir paliekant ją vieną?"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė.

Laba diena, Guste,

Suprantu jūsų pasimetimą. Išleidžiant vaiką į darželį adaptacija vyksta ir jam, ir tėvams, nes tai vienas pirmų esminių pasikeitimų šeimoje. Sakoma, kad tik gimus vaikui reikia mokytis jį paleisti. Kas tai yra ir ką tai reiškia, dažnai paaiškėja būtent tada, kai vaikas išeina į darželį.

Džiugu, kad jūsų vaiko darželyje jautriai žiūrima į vaiko adaptaciją jame. Tai yra individualus procesas. Patarimų, žinoma, gali būti visokių. Kaip antai draugės gąsdinimai, kaimynų nuogąstavimai ir pan. Tačiau tik jūs geriausiai jaučiate ir pažįstate savo mažylę. Kita vertus, adaptacijos proceso neužtęskite. T.y. dieną ar dvi verta pabūti apie valandą drauge. Kitas dienas jau galima palikti apie valandą/dvi vieną. Paskui jau palikti iki miego. Vėliau pasiimti iš karto po miego ir pan.

Kalbant apie vaiką, drąsiau darželyje pasilieka saugiai besijaučiantys vaikai. Kalbėkitės su dukryte apie tai, ką ji veiks darželyje, kad dabar jau ji viena pasiliks valandą ar dvi. Jeigu yra laikrodis, galite parodyti, kur bus rodyklėlės, kai ateisite jos pasiimti; arba įvardinkite, jog po piešimo pamokėlės ateisite ir pan. Jeigu ji jau pasilieka visą dieną, sakykite, kad ateisite po vakarienės.

Kai yra aiškūs įvykiai, kai gali nuspėti, kas bus, vaikas jaučiasi, tarsi, kontroliuotų situaciją, kurioje yra.

Kurkite atsisveikinimo ir susitikimo ritualus. Pavyzdžiui, būtinai apsikabinate, pabučiuojate, palinkite viena kitai geros dienos, galima net įdėti raštelį, ant kurio parašyta „Aš tave labai myliu. Mama", tegu auklėtoja jai perskaitys, jei pasidarys labai ilgu ir/ar liūdna. Susitikę vėl apsikabinate, pabučiuojate, paklausiate, kaip praėjo diena, ką veikė; papasakojate apie savo (tegu tėtis papasakos apie savo) dieną.

Taip pat adaptacijos procesą palengvina tėvų jausmų įvardinimas. Reikėtų nuoširdžiai savęs paklausti, „ar jau esu pasiruošusi išleisti/paleisti savo vaiką"; „kaip aš dėl to jaučiuosi"; „ar tikrai dėl JOS noriu pasilikti darželio grupėje, o gal man pačiai ramiau, kai vis dar esu šalia jos"; „kaip turėčiau elgtis, jeigu, pavyzdžiui, vyras nepritaria vaiko ėjimui į darželį, o aš (mama) nebegaliu su vaiku išbūti visą dieną" ir t.t.

Jeigu galite sau įvardinti savo jausmus, juos priimate, paleisti vaiką darosi lengviau. Labai svarbu yra ir jūsų vidinis nusiteikimas. Jeigu jūs žinote, kodėl vedate vaiką į darželį (reikia grįžti į darbą; vaikui reikia bendraamžių ir pan.), vaikas jaučiasi saugiau. Jeigu jūs abejojate dėl šio sprendimo, jei jums nepatinka darželis ar auklėtoja, tą jūsų vaikas labai gerai jaučia, tad pasilikti vienai jai gali būti sunkiau.

Sėkmės jums!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.