Kaip pažadinti vaikų kūrybiškumą

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kai stebi juos žaidžiant pasineriančius į savus pasaulius, kai grožiesi fantastiniais piešiniais, klausai čia pat improvizuojamų dainų ar pasakojimų, negali atsistebėti ta vitališka vaikiškos vaizduotės galia.

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi. Kai stebi juos žaidžiant pasineriančius į savus pasaulius, kai grožiesi fantastiniais piešiniais, klausai čia pat improvizuojamų dainų ar pasakojimų, negali atsistebėti ta vitališka vaikiškos vaizduotės galia. Tačiau ne vienas tėvas pastebi, kad tas spontaniškas gebėjimas nerti į fantazijos pasaulį yra tarsi išaugamas. Psichologai teigia, kad kūrybiškiausias laikotarpis yra iki darželio (3–4 metų). Vėliau kūrybiškumas, jei jis nėra ugdomas, pamažu ima slopti.

Kūrybiškumo ugdymas – ne vien meninis lavinimas

O ugdyti kūrybiškumą pačia plačiausia prasme, nesiejant jo vien tik su meniniu lavinimu, tikrai verta. Kūrybiškai į pasaulį žvelgiantys vaikai, anot pedagogų, daug laisvesni, jie geba lengviau priimti sprendimus, jų veikla, kalba ir bendravimas turiningesni, pasitikėjimas savimi stipresnis – jie tiesiog laimingesni ir džiaugsmingesni. Kaip pastebi LVJC neformaliojo ugdymo organizatorė Ieva Giniotytė: „Fantazija, vaizduotė, kūrybiškas požiūris į supantį pasaulį – tai vienas svarbiausių gyvenimo prieskonių, be kurio mūsų kasdienybė būtų prėska ir ne tokia įdomi. Vaizduotė mus tarsi išlaisvina, ji ugdo, padeda rasti savo kelią ir bendraminčių draugiją."

Ji taip pat pripažįsta, kad vaikus reikia mokyti kūrybiškai žvelgti į VISAS gyvenimo situacijas, skatinti nebijoti reikšti savo minčių, nebijoti išsiskirti iš minios, būti kitokiu ir tikėti savo pasaulėžiūra.

Kas skatina kūrybiškumą ir neleidžia jam užsnūsti?

Visų pirma, kūrybiškumą skatina palanki ir psichologiškai gera atmosfera. O tai reiškia, kad vaikas turi augti ne tik nekaustomoje baimių ir įtampos saugioje aplinkoje, bet ta aplinka kartu turi būti nenuobodi, nevaržoma daugybės taisyklių ir griežtos drausmės. Štai ir iššūkis tėvams kūrybiškai išlaviruoti tarp vaikui suteikiamų laisvių rinktis ir aiškių ribų bei taisyklių nustatymo.

Skaitykite vaikui garsiai! Vien klausydamas istorijų ir pasakų jis „treniruos" savo vaizduotę. Kartu aptarkite istorijos siužetą, fantazuokite, kaip istoriją ar knygą būtų galima pabaigti. Taip pat kurkite ir savo istorijas, vaidinkite jas, žaiskite vaidmenų žaidimus.

Skatinkite meninę veiklą. Išbandykite kartu kuo daugiau raiškos priemonių, nuo molio iki akvarelės ir koliažų iš gamtoje ar namuose rastų daiktų. Sukurti kažką savo rankomis – nuostabi patirtis. Pasistenkite, kad vaikui nestigtų įvairių priemonių kūrybiškai veiklai ir nebūtinai tai bus pirkti dažai ar plastilinas, kūrybiškumą labai sėkmingai provokuoja ir audinių likučiai, akmenėliai, džiovinti augalai, pagaliukai, dėžutės, tušti indeliai ir pan.

Kuo daugiau laiko leiskite gamtoje. Čia reikia patiems susirasti „žaislų" ir susigalvoti veiklų, tad kankorėžiai sėkmingai virsta automobiliukais, o pagaliukai laivais ar pieštukais, kuriais galima piešti ant smėlio. Gamtos stebėjimas, tyrinėjimas taip pat provokuoja pačius netikėčiausius bei įdomiausius pokalbius, kai mokomasi formuluoti klausimus ir ieškoti atsakymų.

Kūrybiškumo žudikas numeris vienas – televizorius, kompiuteris ir visi kiti ekranai. Susitelkimas į juos, tai pasyvus ir dirbtinis pasaulio pažinimo būdas. Jis nelavina nei vaizduotės, nei motorikos.

Įsileiskite vaikus į virtuvę. Taip, bus šiek tiek daugiau chaoso ir netvarkos, tačiau nieko nėra smagiau vaikui, kaip sudalyvauti tame paslaptingame produktų virsmo patiekalu procese. Skatinkite jį patį fantazuoti, kurti savo skonių derinius ar receptus.

Provokuokite vaiko mąstymą ir vaizduotę pačiais įvairiausiais klausimais. Klauskite jo nuomonės, skatinkite nebijoti klausti net pačių kvailiausių klausimų (nes tokių tiesiog nėra). Keturmečiai-šešiamečiai yra aistringi informacijos siurbikai, tad kartu ieškokite atsakymų į jiems įdomius klausimus, pavyzdžiui, kodėl šiaurėje meškos baltos...

Leiskite vaikui pačiam pabandyti spręsti iškylančias problemas. Nedarykite visko už vaiką, geriau padėkite jam suprasti, kad jis pats gali kurti save, užsiimti patinkančia veikla, ieškoti nepatirtų dalykų ir patirti tikrą atradimo džiaugsmą.

Jei tėvų kūrybiškumas snūduriuoja ir labai sunku prisiversti „kūrybiškumo pamokoms" namuose, kartu su vaiku išrinkite jį dominantį neformalaus ugdymo būrelį, arba paskatinkite išbandyti kelis ir išsirinkti labiausiai įtraukiantį.

Kas žudo kūrybiškumą?

Kūrybiškumo žudikas numeris vienas – televizorius, kompiuteris ir visi kiti ekranai. Susitelkimas į juos, tai pasyvus ir dirbtinis pasaulio pažinimo būdas. Jis nelavina nei vaizduotės, nei motorikos.

Taip pat ir žaislų perteklius bei ribotas jų funkcionavimas stabdo kūrėją vaikuose. Čia turėtų galioti labai paprasta taisyklė – geriau mažiau, nei per daug.

Tėvų kritika: „būk, kaip visi, neišsiskirk iš kitų, daryk kaip visi", „kokias nesąmones čia kalbi?", „kaip čia dabar pieši?", „kaip čia dabar apsirengei?!" tikrai neprisideda prie noro kurti... Nurodinėjimai, nuolatinis mokymas, kaip ir ką reikia daryti, vaikui pamažu suformuoja nuomonę, kad originalumas yra nepageidaujamas išsišokimas, o kūrybiniai ieškojimai – tik laiko švaistymas. Nuolatine kritika mes nužudome vaiko smalsumą ir apkartiname atradimo džiaugsmą.

Spaudimas būti kūrybišku – kitas kraštutinumas. Nepamatuotai dideli tėvų lūkesčiai taip pat numarina vaikų smalsumą, nes kai jam per sunku, kai kartelė užkelta per aukštai – dingsta visa motyvacija.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad ugdant vaikų kūrybiškumą tėvai taip pat turi pademonstruoti ne tik savo kantrybę, dėmesį, patirtį, bet ir tą patį kūrybiškumą bei atvirą ir smalsų žvilgsnį į pasaulį ir savo vaiką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti

Net mažų vaikų dienotvarkės būna tokios įtemptos, kad, regis, laiko nuobodžiavimui nebelieka. Šokių, sporto ar muzikos būreliai ir pamokos - svarbūs ir naudingi vaikų raidai, tačiau retkarčiais panuobodžiauti taip pat būtina.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.