Kaip tėvai užprogramuoja vaiką nesėkmei

 (21)
Visi tėvai, jei jie yra normalūs ir sveiko proto, nori savo vaikams tik gero.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš pačių geriausių paskatų, stengdamiesi apsaugoti mylimą atžalą nuo gyvenimo negandų, jie kasdien duoda vaikui patarimų, ką daryti ir ko nedaryti šiame pasaulyje, nukreipia, jų manymu, teisingu keliu. Kiekviena šeima naudoja skirtingus auklėjimo būdus. Dažnai būtent šie tėvų nuolat kartojami pamokymai užprogramuoja visą vaikų tolesnį gyvenimą, kartais labai stipriai jį apsunkindami. O mes savo ruožtu vaikystėje tvirtai įsiminę tėvų priesakus, galime sąmoningai ar nesąmoningai perduoti juos jau savo augantiems vaikams.

Negyvenk!"

„Man nereikia tokios blogos mergaitės!", „Kaip aš nuo tavęs pavargau...", „Kad tu prasmegtum, netikęs vaike!" Tokie ir panašūs žodžiai, kuriuos tėvai neapgalvotai sviedžia vaikui, gali paskatinti jį įsisavinti baisią direktyvą „Negyvenk!". Ją taip pat skatina ir nuolat besikartojantys motinos pasakojimai apie tai, kiek jėgų sūnaus ar dukros auklėjimui ji skiria, kiek dalykų jai teko paaukoti, ko gimus vaikui jai teko atsisakyti: „Jei ne tu, būčiau baigusi mokslus...", „Buvau perspektyvi aktorė, bet gimei tu..."

Reguliariai tai girdėdamas, mažas žmogutis nusprendžia, kad būtent jis yra visų tėvų problemų šaltinis, jų vilčių griovėjas ir apskritai – akivaizdžiai nereikalingas šiame pasaulyje.

Nuolat jausdamas kaltę, vaikas padaro nesąmoningą išvadą, kad turi būti nubaustas. Ir ima pasąmoningai siekti tas bausmes pritraukti. Tokie vaikai gali būti labiau linkę į traumas, jie nuolat įsivelia į peštynes, jiems būdingas neapgalvotas, pavojų gyvybei keliantis elgesys.

Kai užauga, šios direktyvos „Negyvenk!" aukos turi polinkį į įvairius susinaikinimo būdus. Jie gali įjunkti į alkoholį, narkotikus, rinktis kriminalinį kelią. Jie jaučiasi nenaudingi, niekam nereikalingi, neverti meilės, tad labai dažnai susimąsto apie savižudybę.

„Nedaryk!"

„Nebėgiok – pargriūsi!", „Neatidaryk lango – peršalsi!", „Nežaisk futbolo – suprakaituosi!" Tokius įspėjimus šios direktyvos aukos girdėjo po šimtą kartų per dieną iš savo pernelyg globėjiškų ir nerimo kamuojamų tėvų. Priesakas „Nedaryk!" reiškia „Nedaryk be manęs, nes aš geriau žinau, kaip reikia daryti!"

Tad galiausiai tokie žmonės, net jau seniai išaugę iš trumpų kelnyčių, labai sunkiai priima savarankiškus sprendimus.

Su motinos pienu perduotas devizas „Devynis kartus pamatuok, dešimtą – nukirpk!" verčia juos vis „matuoti", ir galiausiai jie taip nė karto ir „nenukerpa". Tokiems žmonėms būdinga atidėlioti net paprasčiausias užduotis, pavyzdžiui, nusipirkti naujus batus ar nueiti į kiną, jau nekalbant apie tokius lemiamus sprendimus, kaip vedybos arba perėjimas į naują darbą.

Nebūk vaikas!"

Ši direktyva puikiai žinoma šeimų vyresnėliams. Vos spėję pasidžiaugti gimusiu jaunesniu broliuku ar sesute, jie sužino, kad dabar jau tapo „visiškai suaugę", todėl turi nusileisti, padėti, viskuo dalintis ir rodyti pavyzdį.

Dažniausiai tokie vaikai užaugę tampa perdėtai atsakingi, jiems būdingi specifiniai sunkumai: jiems sunku atsipalaiduoti, dažniausiai jie draudžia sau malonumus ir užslopina savo „vaikiškus" jausmus bei poreikius, o net jei pasiduoda mažytėms silpnybėms, po to ilgai jaučia kaltę.

Išsilaisvinti nuo užkeikimo

Negalvok", „Nebūk savimi", „Nejausk", „Neišsiskirk iš kitų", „Nepasiek sėkmės"... Vaikystėje gautų paslėptų priesakų sąrašą galima tęsti be galo. Mūsų tėvai, tempiantys savo kompleksų naštą, perdavė juos mums, o jiems perdavė tokie pat kompleksuoti jų tėvai. Jie neišmanė psichologijos teorijų, bet bandė kaip mokėjo išmokyti mus gyventi. Tačiau kaip žinome, išmokyti galima tik to, ką moki pats...

O ar mes, savo ruožtu, auklėdami savo vaikus visada sugebėsime nuspėti, kaip atsilieps mūsų ištartas žodis? Ar mums pavyks savo šeimose sukurti tobulą auklėjimo terpę be direktyvų? Vargu ar tai įmanoma, juk mes esame tik žmonės, ir toli gražu nesame visagaliai...

Tačiau kiekvienas iš mūsų turi teisę pakeisti vaikystėje priimtus nesąmoningus sprendimus, daryti savo pasirinkimus, laisvus nuo tėvų programų, eiti savo keliu. Ir dar – suteikti galimybę rinktis savo kelią savo vaikams, padėti jiems atsikratyti direktyvų, kurias mes patys jiems ir įpiršome.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.