Kaip tėvams netapti savo vaiko tarnais: pedagogės komentaras

 (4)
Kodėl vieni vaikai būna savarankiškesni už kitus vaikus, kaip skatinti vaikų savarankiškumą ir kokių klaidų nedaryti? Šiuos klausimus uždavėme patyrusiai ikimokyklinio ugdymo pedagogei, kuri pateikia vertingų pastebėjimų ir patarimų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja vaikų darželio „Šilagėlė" ikimokyklinio ugdymo pedagogė Ineta Deksnienė.

Savarankiškumas - tai vienas puikiausių dalykų, ką gali suteikti savo vaikui tėvai. Mylintys tėvai turėtų nuo pat mažens mokyti vaiką savarankiškumo, kad ateityje vaikas būtų kuo mažiau priklausomas nuo aplinkinių. Labai svarbus patarimas tėvams: nedarykite už vaiką to, ką jis pats gali atlikti! Mokant bet kokių dalykų, pagalbą reikia pamažu mažinti iki visiško savarankiškumo, kad tėvai netaptų savo vaiko tarnais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Austėja Landsbergienė: ar tėvai turi padėti tėvams ruošti namų darbus?
Kurie Zodiako ženklai yra šauniausi seneliai ir močiutės?

Viena mama, auginanti penkerių metų sūnų, klausia vaiko:

- Sūneli, o kas tave rengia darželyje?

- Aš pats, - atsako sūnus.

Vadinasi, vaikas gali viską pats, bet jam patogiau, kad už jį tai atlieka mama.

Skirtumas tarp savarankiškumo ir atsisakymo padėti

Savarankiški veiksmai, kai vaikas vienas nusirengia, vienas žaidžia, susitvarko savo žaislus ir kt., turi įtakos vaiko emociniam savarankiškumui ir gebėjimui atsiskirti nuo tėvų. Labai svarbu, kad vaikas, kai tik geba, mėgintų pats nusirengti ir apsirengti suaugusiojo akivaizdoje. Patartina jam sakyti „daryk tai pats", užuot sakius "daryk tai vienas ". Taip vaikas pradės skirti savarankiškumą nuo kitų atsisakymo padėti.

Pradėkite nuo mažų užduočių

Patariu kuo dažniau patikėti vaikui nedideles užduotis. Jis didžiuosis galėdamas jas atlikti, juolab, jei pasakysite, jog iš jo tikitės, kad pieštukai bus gražiai sudėti savo vietoje, arba kad naminio gyvūnėlio dubenėlis visada bus pilnas švaraus vandens...

Vaikams labai patinka atlikti patikėtas jiems užduotis, pvz., pavasarį visi kartu į vazonėlius pasodinome petražolių, krapų bei salotų, sodindami aptarėme, jog dabar kiekvienas turės pasirūpinti savo vazonėliu, t. y., palaistyti kasdien. Vaikai tiesiog tryško džiaugsmu, kasdien vos įžengę į grupę, bėgdavo prisipilti vandens į laistytuvą, laistydavo savo augalėlius (dažnai vanduo pildavosi ne tik į vazonėlius, bet ir ant grindų... Bet juk nepabandęs nesužinosi, kiek to vandens reikia pilti, kad neišsipiltų per kraštus), tikrindavo kas valandą, gal jau paaugo... Taigi, kaip matote, vaikai buvo tikrai atsakingi ir savarankiški!

Siūlau ir tėveliams namuose suteikti savo vaikui panašios veiklos, nepatikėsite, kokie gali būti stulbinantys rezultatai. Tik svarbiausia, stenkitės, kad jūsų nurodymai vaikui būtų paprasti ir aiškūs.

Nepamirškite saugumo

Dar norėčiau akcentuoti, jog savarankiškumo reikia mokyti saugiai. Saugi laisvė būtina norint tinkamai ugdyti vaiko savarankiškumą. Pateiksiu pavyzdį: trejų metų Jonukas buvo labai judrus, viską norėjo daryti pats,vaikštinėdamas po parką jis nusprendžia peršokti balutę. Deja, vaikas griūva, užsigauna, verkia ir šaukia, kad daugiau niekada jis nešokinės per balas. Mama jį pakelia, šluosto ir ramina. Bet po kiek laiko vaikas ir vėl yra kupinas ryžto, nes mama jį padrąsino šokti į tolį, bet parengė jam kur kas labiau pritaikytą aikštelę, pasiūlė peršokti apskritimą, kurį nubraižė smėlyje.

Kai vaikas jaučia tėvų palaikymą, jis nenusivilia dėl savo nesėkmių, nes žino, kad iš suaugusiųjų gali tikėtis pagalbos ir padrąsinimo būti atkakliam. Labai svarbu, kad vaikas augtų saugioje ir atviroje aplinkoje.

Vaikų darželis ir vaiko savarankiškumas

Vaikas, prižiūrimas kolektyve, iš tikrųjų būna daug draugiškesnis ir savarankiškesnis. Darželis labai prisideda ugdant intelektinį ir fizinį vaiko savarankiškumą. Tam čia yra daugybė veiklos. Auklėtoja, paaiškinusi vaikui, kaip jis turi daryti darbelį, pamažu nuo jo atsitraukia, kad jis pats galėtų imtis iniciatyvos rinkdamasis būdą, kaip padaryti ir kokią medžiagą naudoti (be to, tai skatina ne tik jo savarankiškumą, bet ir kūrybiškumą).

Mieli tėveliai, tik jūs vieninteliai geriausiai pažįstate savo vaiką ir galite uždegti žalią šviesą jo savarankiškumui. Pirmiausia, parodydami, ką jis geba daryti, tačiau niekada jo neskubindami. Svarbiausia - nieko nedaryti prieš vaiko valią, nes tai gali įstrigti jo atmintyje kaip blogas prisiminimas, kuris trukdys vaiko norui vėl bandyti ką nors daryti iš naujo.

Kad vaikas tikrai išmoktų būti savarankiškas, jam reikia suteikti teisę eiti pirmyn savo ritmu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.