Kaip tėvams netapti savo vaiko tarnais: pedagogės komentaras

 (4)
Kodėl vieni vaikai būna savarankiškesni už kitus vaikus, kaip skatinti vaikų savarankiškumą ir kokių klaidų nedaryti? Šiuos klausimus uždavėme patyrusiai ikimokyklinio ugdymo pedagogei, kuri pateikia vertingų pastebėjimų ir patarimų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja vaikų darželio „Šilagėlė" ikimokyklinio ugdymo pedagogė Ineta Deksnienė.

Savarankiškumas - tai vienas puikiausių dalykų, ką gali suteikti savo vaikui tėvai. Mylintys tėvai turėtų nuo pat mažens mokyti vaiką savarankiškumo, kad ateityje vaikas būtų kuo mažiau priklausomas nuo aplinkinių. Labai svarbus patarimas tėvams: nedarykite už vaiką to, ką jis pats gali atlikti! Mokant bet kokių dalykų, pagalbą reikia pamažu mažinti iki visiško savarankiškumo, kad tėvai netaptų savo vaiko tarnais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Austėja Landsbergienė: ar tėvai turi padėti tėvams ruošti namų darbus?
Kurie Zodiako ženklai yra šauniausi seneliai ir močiutės?

Viena mama, auginanti penkerių metų sūnų, klausia vaiko:

- Sūneli, o kas tave rengia darželyje?

- Aš pats, - atsako sūnus.

Vadinasi, vaikas gali viską pats, bet jam patogiau, kad už jį tai atlieka mama.

Skirtumas tarp savarankiškumo ir atsisakymo padėti

Savarankiški veiksmai, kai vaikas vienas nusirengia, vienas žaidžia, susitvarko savo žaislus ir kt., turi įtakos vaiko emociniam savarankiškumui ir gebėjimui atsiskirti nuo tėvų. Labai svarbu, kad vaikas, kai tik geba, mėgintų pats nusirengti ir apsirengti suaugusiojo akivaizdoje. Patartina jam sakyti „daryk tai pats", užuot sakius "daryk tai vienas ". Taip vaikas pradės skirti savarankiškumą nuo kitų atsisakymo padėti.

Pradėkite nuo mažų užduočių

Patariu kuo dažniau patikėti vaikui nedideles užduotis. Jis didžiuosis galėdamas jas atlikti, juolab, jei pasakysite, jog iš jo tikitės, kad pieštukai bus gražiai sudėti savo vietoje, arba kad naminio gyvūnėlio dubenėlis visada bus pilnas švaraus vandens...

Vaikams labai patinka atlikti patikėtas jiems užduotis, pvz., pavasarį visi kartu į vazonėlius pasodinome petražolių, krapų bei salotų, sodindami aptarėme, jog dabar kiekvienas turės pasirūpinti savo vazonėliu, t. y., palaistyti kasdien. Vaikai tiesiog tryško džiaugsmu, kasdien vos įžengę į grupę, bėgdavo prisipilti vandens į laistytuvą, laistydavo savo augalėlius (dažnai vanduo pildavosi ne tik į vazonėlius, bet ir ant grindų... Bet juk nepabandęs nesužinosi, kiek to vandens reikia pilti, kad neišsipiltų per kraštus), tikrindavo kas valandą, gal jau paaugo... Taigi, kaip matote, vaikai buvo tikrai atsakingi ir savarankiški!

Siūlau ir tėveliams namuose suteikti savo vaikui panašios veiklos, nepatikėsite, kokie gali būti stulbinantys rezultatai. Tik svarbiausia, stenkitės, kad jūsų nurodymai vaikui būtų paprasti ir aiškūs.

Nepamirškite saugumo

Dar norėčiau akcentuoti, jog savarankiškumo reikia mokyti saugiai. Saugi laisvė būtina norint tinkamai ugdyti vaiko savarankiškumą. Pateiksiu pavyzdį: trejų metų Jonukas buvo labai judrus, viską norėjo daryti pats,vaikštinėdamas po parką jis nusprendžia peršokti balutę. Deja, vaikas griūva, užsigauna, verkia ir šaukia, kad daugiau niekada jis nešokinės per balas. Mama jį pakelia, šluosto ir ramina. Bet po kiek laiko vaikas ir vėl yra kupinas ryžto, nes mama jį padrąsino šokti į tolį, bet parengė jam kur kas labiau pritaikytą aikštelę, pasiūlė peršokti apskritimą, kurį nubraižė smėlyje.

Kai vaikas jaučia tėvų palaikymą, jis nenusivilia dėl savo nesėkmių, nes žino, kad iš suaugusiųjų gali tikėtis pagalbos ir padrąsinimo būti atkakliam. Labai svarbu, kad vaikas augtų saugioje ir atviroje aplinkoje.

Vaikų darželis ir vaiko savarankiškumas

Vaikas, prižiūrimas kolektyve, iš tikrųjų būna daug draugiškesnis ir savarankiškesnis. Darželis labai prisideda ugdant intelektinį ir fizinį vaiko savarankiškumą. Tam čia yra daugybė veiklos. Auklėtoja, paaiškinusi vaikui, kaip jis turi daryti darbelį, pamažu nuo jo atsitraukia, kad jis pats galėtų imtis iniciatyvos rinkdamasis būdą, kaip padaryti ir kokią medžiagą naudoti (be to, tai skatina ne tik jo savarankiškumą, bet ir kūrybiškumą).

Mieli tėveliai, tik jūs vieninteliai geriausiai pažįstate savo vaiką ir galite uždegti žalią šviesą jo savarankiškumui. Pirmiausia, parodydami, ką jis geba daryti, tačiau niekada jo neskubindami. Svarbiausia - nieko nedaryti prieš vaiko valią, nes tai gali įstrigti jo atmintyje kaip blogas prisiminimas, kuris trukdys vaiko norui vėl bandyti ką nors daryti iš naujo.

Kad vaikas tikrai išmoktų būti savarankiškas, jam reikia suteikti teisę eiti pirmyn savo ritmu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.