Kaip tėvams suprasti, kad vaikas patiria stresą?

Pradėjus lankyti vaikų darželį ar mokyklą, šeimoje gimus kitam vaikui ar persikėlus gyventi kitur, vaikai šiuos pasikeitimus jautriai išgyvena.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip tėvams suprasti, kad jų vaikas patiria stresą ir, galbūt, jam reikia specialisto – gydytojo, psichologo, neurologo pagalbos? Kviečiame susipažinti su bene dažniausiais vaikų patiriamo streso požymiais.

Regresas

Regresas – tai sugrįžę vaikystės įpročiai, kuriuos vaikas buvo tarsi „išaugęs“. Vaikas gali čiulpti pirštą, prašyti būti maitinamas šaukšteliu, nuolat reikalauti dėmesio ar netgi šlapintis lovoje. Šie simptomai paprastai dingsta savaime. Tėvams tereikia nuraminti mažylį ir skirti jam dėmesio.

Baimės

Kokios tai gali būti baimės, priklauso nuo vaiko amžiaus. Vis dėlto kartais dėl streso jos paaštrėja arba pasireiškia naujomis formomis. Jei vaikas ima bijoti dalykų, į kuriuos anksčiau reaguodavo džiaugsmingai arba neutraliai, tikėtina, kad jis patiria stresą.

Tokiais atvejais skirkite daugiau laiko piešimui ir žaidimams su vaiku. Šios veiklos suteiks vaikui galimybę išreikšti savo baimes. Jei vaikas piešia šeimą, būtinai ištyrinėkite mažylio piešinį. Gali būti, kad streso priežastis slypi šeimos santykiuose.

Agresija

Vaikų agresijos priežastys gali būti pačios įvairiausios. Viena iš galimų – tai stresas. Mažylis puola peštis, veliasi į konfliktus, mėto žaislus. Tinkamiausia būtų energiją, kurią jis eikvoja agresijai, nukreipti tinkama linkme, pavyzdžiui, skirti sportui.

Nuotaikos svyravimai

Vaiko nuotaika keičiasi labai greitai. Be to, dažniausiai pokyčiai būna neigiamo pobūdžio: gerą nuotaiką keičia agresija ir prislėgta nuotaika. Šie neigiami periodai gali tęstis net kelias savaites.

Jei įtariate, kad jūsų vaikas patyrė stresą, geriausias pagalbininkas – supratingumas. Pasistenkite atsargiai pasikalbėti su vaiku, mėginkite išsiaiškinti, kokia gi jį apėmusio nerimo priežastis, ir esant būtinybei suteikite jam paramą.

Sveikatos sutrikimai

Dėl patiriamo streso vaikui gali skaudėti galvą ar pilvą, pakilti temperatūra ar pasireikšti bėrimai.

Tokiais atvejais tėvams patartina harmonizuoti atmosferą šeimoje, pasidomėti, kokia atmosfera vyrauja mokykloje ar darželyje, ir dėti maksimalias pastangas tam, kad būtų pašalinti dirgikliai ir sumažintas vaiko patiriamas stresas.

Sutrikęs miegas

Jei vaikas ilgai negali užmigti, jį nuolat kas nors neramina, nemiga gali tapti pervargimo priežastimi. Sutrikusio miego ir naktį patiriamo nerimo atvejais rekomenduojami masažai, aromaterapija ir kvėpavimo gimnastika.

Sumažėjęs pažangumas

Vaiko atmintis prastėja, sutrinka dėmesio koncentracija, mažylis nebesidomi veiklomis, kurios anksčiau jį domino. Visa tai turi įtakos jo rezultatams mokykloje. Reguliariai domėkitės vaiko rezultatais mokykloje. Girkite už sėkmę ir nesmerkite dėl nesėkmių. Stenkitės padėti vaikui atlikti iš tikrųjų sudėtingas užduotis.

Greitai aplankantis nuovargis

Ir vėl tas pats nedėmesingumas ir užmaršumas... Tik šį kartą juos papildo dar ir greitai aplankantis nuovargis net ir po nedidelių apkrovų. Tokiais atvejais galima vaikui vieną ar dvi dienas leisti pailsėti nuo mokyklos. Tegul vaikas gerai pailsi, juk sveikata yra svarbiausia.

Nenoras bendrauti

Vaikas bijo kontakto su žmonėmis, nori būti vienas. Neverskite vaiko žaisti su kitais vaikais. Gali būti, kad šiuo metu jis yra pernelyg išsekęs emociškai, todėl nėra pasirengęs bendrauti su kitais. Duokite jam laiko pailsėti. Jei situacija kitokia, padėkite vaikui užmegzti santykius su bendraamžiais, repetuokite situacijas ir dialogus, kurie pagelbės jam bendraujant su bendraamžiais.

Įkyrūs įpročiai

Plaukų sukimas apie pirštą, kosčiojimas, drebančios rankos, netgi mikčiojimas – visa tai liudija apie vaiko patiriamą stresą.

Įveikti vaiko patiriamą stresą padės tinkama mityba ir dienos režimas. Tėvams patartina kreipti dėmesį net ir į pačius mažiausius mažylio pasiekimus, būtina vaikui suteikti galimybę ilsėtis ir energiją panaudoti tinkamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.