Kaip tėvams suprasti, kad vaikas patiria stresą?

Pradėjus lankyti vaikų darželį ar mokyklą, šeimoje gimus kitam vaikui ar persikėlus gyventi kitur, vaikai šiuos pasikeitimus jautriai išgyvena.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip tėvams suprasti, kad jų vaikas patiria stresą ir, galbūt, jam reikia specialisto – gydytojo, psichologo, neurologo pagalbos? Kviečiame susipažinti su bene dažniausiais vaikų patiriamo streso požymiais.

Regresas

Regresas – tai sugrįžę vaikystės įpročiai, kuriuos vaikas buvo tarsi „išaugęs“. Vaikas gali čiulpti pirštą, prašyti būti maitinamas šaukšteliu, nuolat reikalauti dėmesio ar netgi šlapintis lovoje. Šie simptomai paprastai dingsta savaime. Tėvams tereikia nuraminti mažylį ir skirti jam dėmesio.

Baimės

Kokios tai gali būti baimės, priklauso nuo vaiko amžiaus. Vis dėlto kartais dėl streso jos paaštrėja arba pasireiškia naujomis formomis. Jei vaikas ima bijoti dalykų, į kuriuos anksčiau reaguodavo džiaugsmingai arba neutraliai, tikėtina, kad jis patiria stresą.

Tokiais atvejais skirkite daugiau laiko piešimui ir žaidimams su vaiku. Šios veiklos suteiks vaikui galimybę išreikšti savo baimes. Jei vaikas piešia šeimą, būtinai ištyrinėkite mažylio piešinį. Gali būti, kad streso priežastis slypi šeimos santykiuose.

Agresija

Vaikų agresijos priežastys gali būti pačios įvairiausios. Viena iš galimų – tai stresas. Mažylis puola peštis, veliasi į konfliktus, mėto žaislus. Tinkamiausia būtų energiją, kurią jis eikvoja agresijai, nukreipti tinkama linkme, pavyzdžiui, skirti sportui.

Nuotaikos svyravimai

Vaiko nuotaika keičiasi labai greitai. Be to, dažniausiai pokyčiai būna neigiamo pobūdžio: gerą nuotaiką keičia agresija ir prislėgta nuotaika. Šie neigiami periodai gali tęstis net kelias savaites.

Jei įtariate, kad jūsų vaikas patyrė stresą, geriausias pagalbininkas – supratingumas. Pasistenkite atsargiai pasikalbėti su vaiku, mėginkite išsiaiškinti, kokia gi jį apėmusio nerimo priežastis, ir esant būtinybei suteikite jam paramą.

Sveikatos sutrikimai

Dėl patiriamo streso vaikui gali skaudėti galvą ar pilvą, pakilti temperatūra ar pasireikšti bėrimai.

Tokiais atvejais tėvams patartina harmonizuoti atmosferą šeimoje, pasidomėti, kokia atmosfera vyrauja mokykloje ar darželyje, ir dėti maksimalias pastangas tam, kad būtų pašalinti dirgikliai ir sumažintas vaiko patiriamas stresas.

Sutrikęs miegas

Jei vaikas ilgai negali užmigti, jį nuolat kas nors neramina, nemiga gali tapti pervargimo priežastimi. Sutrikusio miego ir naktį patiriamo nerimo atvejais rekomenduojami masažai, aromaterapija ir kvėpavimo gimnastika.

Sumažėjęs pažangumas

Vaiko atmintis prastėja, sutrinka dėmesio koncentracija, mažylis nebesidomi veiklomis, kurios anksčiau jį domino. Visa tai turi įtakos jo rezultatams mokykloje. Reguliariai domėkitės vaiko rezultatais mokykloje. Girkite už sėkmę ir nesmerkite dėl nesėkmių. Stenkitės padėti vaikui atlikti iš tikrųjų sudėtingas užduotis.

Greitai aplankantis nuovargis

Ir vėl tas pats nedėmesingumas ir užmaršumas... Tik šį kartą juos papildo dar ir greitai aplankantis nuovargis net ir po nedidelių apkrovų. Tokiais atvejais galima vaikui vieną ar dvi dienas leisti pailsėti nuo mokyklos. Tegul vaikas gerai pailsi, juk sveikata yra svarbiausia.

Nenoras bendrauti

Vaikas bijo kontakto su žmonėmis, nori būti vienas. Neverskite vaiko žaisti su kitais vaikais. Gali būti, kad šiuo metu jis yra pernelyg išsekęs emociškai, todėl nėra pasirengęs bendrauti su kitais. Duokite jam laiko pailsėti. Jei situacija kitokia, padėkite vaikui užmegzti santykius su bendraamžiais, repetuokite situacijas ir dialogus, kurie pagelbės jam bendraujant su bendraamžiais.

Įkyrūs įpročiai

Plaukų sukimas apie pirštą, kosčiojimas, drebančios rankos, netgi mikčiojimas – visa tai liudija apie vaiko patiriamą stresą.

Įveikti vaiko patiriamą stresą padės tinkama mityba ir dienos režimas. Tėvams patartina kreipti dėmesį net ir į pačius mažiausius mažylio pasiekimus, būtina vaikui suteikti galimybę ilsėtis ir energiją panaudoti tinkamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.