Kaip tėvams suprasti, kad vaikas patiria stresą?

Pradėjus lankyti vaikų darželį ar mokyklą, šeimoje gimus kitam vaikui ar persikėlus gyventi kitur, vaikai šiuos pasikeitimus jautriai išgyvena.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip tėvams suprasti, kad jų vaikas patiria stresą ir, galbūt, jam reikia specialisto – gydytojo, psichologo, neurologo pagalbos? Kviečiame susipažinti su bene dažniausiais vaikų patiriamo streso požymiais.

Regresas

Regresas – tai sugrįžę vaikystės įpročiai, kuriuos vaikas buvo tarsi „išaugęs“. Vaikas gali čiulpti pirštą, prašyti būti maitinamas šaukšteliu, nuolat reikalauti dėmesio ar netgi šlapintis lovoje. Šie simptomai paprastai dingsta savaime. Tėvams tereikia nuraminti mažylį ir skirti jam dėmesio.

Baimės

Kokios tai gali būti baimės, priklauso nuo vaiko amžiaus. Vis dėlto kartais dėl streso jos paaštrėja arba pasireiškia naujomis formomis. Jei vaikas ima bijoti dalykų, į kuriuos anksčiau reaguodavo džiaugsmingai arba neutraliai, tikėtina, kad jis patiria stresą.

Tokiais atvejais skirkite daugiau laiko piešimui ir žaidimams su vaiku. Šios veiklos suteiks vaikui galimybę išreikšti savo baimes. Jei vaikas piešia šeimą, būtinai ištyrinėkite mažylio piešinį. Gali būti, kad streso priežastis slypi šeimos santykiuose.

Agresija

Vaikų agresijos priežastys gali būti pačios įvairiausios. Viena iš galimų – tai stresas. Mažylis puola peštis, veliasi į konfliktus, mėto žaislus. Tinkamiausia būtų energiją, kurią jis eikvoja agresijai, nukreipti tinkama linkme, pavyzdžiui, skirti sportui.

Nuotaikos svyravimai

Vaiko nuotaika keičiasi labai greitai. Be to, dažniausiai pokyčiai būna neigiamo pobūdžio: gerą nuotaiką keičia agresija ir prislėgta nuotaika. Šie neigiami periodai gali tęstis net kelias savaites.

Jei įtariate, kad jūsų vaikas patyrė stresą, geriausias pagalbininkas – supratingumas. Pasistenkite atsargiai pasikalbėti su vaiku, mėginkite išsiaiškinti, kokia gi jį apėmusio nerimo priežastis, ir esant būtinybei suteikite jam paramą.

Sveikatos sutrikimai

Dėl patiriamo streso vaikui gali skaudėti galvą ar pilvą, pakilti temperatūra ar pasireikšti bėrimai.

Tokiais atvejais tėvams patartina harmonizuoti atmosferą šeimoje, pasidomėti, kokia atmosfera vyrauja mokykloje ar darželyje, ir dėti maksimalias pastangas tam, kad būtų pašalinti dirgikliai ir sumažintas vaiko patiriamas stresas.

Sutrikęs miegas

Jei vaikas ilgai negali užmigti, jį nuolat kas nors neramina, nemiga gali tapti pervargimo priežastimi. Sutrikusio miego ir naktį patiriamo nerimo atvejais rekomenduojami masažai, aromaterapija ir kvėpavimo gimnastika.

Sumažėjęs pažangumas

Vaiko atmintis prastėja, sutrinka dėmesio koncentracija, mažylis nebesidomi veiklomis, kurios anksčiau jį domino. Visa tai turi įtakos jo rezultatams mokykloje. Reguliariai domėkitės vaiko rezultatais mokykloje. Girkite už sėkmę ir nesmerkite dėl nesėkmių. Stenkitės padėti vaikui atlikti iš tikrųjų sudėtingas užduotis.

Greitai aplankantis nuovargis

Ir vėl tas pats nedėmesingumas ir užmaršumas... Tik šį kartą juos papildo dar ir greitai aplankantis nuovargis net ir po nedidelių apkrovų. Tokiais atvejais galima vaikui vieną ar dvi dienas leisti pailsėti nuo mokyklos. Tegul vaikas gerai pailsi, juk sveikata yra svarbiausia.

Nenoras bendrauti

Vaikas bijo kontakto su žmonėmis, nori būti vienas. Neverskite vaiko žaisti su kitais vaikais. Gali būti, kad šiuo metu jis yra pernelyg išsekęs emociškai, todėl nėra pasirengęs bendrauti su kitais. Duokite jam laiko pailsėti. Jei situacija kitokia, padėkite vaikui užmegzti santykius su bendraamžiais, repetuokite situacijas ir dialogus, kurie pagelbės jam bendraujant su bendraamžiais.

Įkyrūs įpročiai

Plaukų sukimas apie pirštą, kosčiojimas, drebančios rankos, netgi mikčiojimas – visa tai liudija apie vaiko patiriamą stresą.

Įveikti vaiko patiriamą stresą padės tinkama mityba ir dienos režimas. Tėvams patartina kreipti dėmesį net ir į pačius mažiausius mažylio pasiekimus, būtina vaikui suteikti galimybę ilsėtis ir energiją panaudoti tinkamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?