Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.
© Vida Press nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žodžiai, kuriuos ištarus sumažėja erdvės žaidybiškumui, spontaniškumui ir džiaugsmui. „Tai tavo pareiga“, „Tu privalai“, „Esi atsakingas“ – tai paliepimai, neretai verčiantys susigūžti ir suaugusįjį. Kaip tada šiuos rimtus, privalomus gyvenimo elementus diegti į mažojo pasaulį? Kaip tinkamai ugdyti vaiko atsakomybės jausmą? Čia padėtų platesnis, pozityvesnis atsakomybės suvokimas ir pirmiausia – paties suaugusiojo.

Įvertinkite savo pačių atsakomybės jausmą

Neretai būna, kad tėvai ima reikalauti iš savo vaikų daugiau nei patys atliepia, o juk tėvų elgesio pavyzdys yra geriausias mokytojas. Ar pažadėję anksčiau grįžti iš darbo ir surengti sniego gniūžčių karą, tėvai laikosi savo žodžio? Ar nepiktnaudžiauja vaikui nuolat į rankas įduodami išmanųjį telefoną, kad galėtų ramiai žiūrėti televizorių? Ar neatidėlioja darbų begalę kartų? Visa tai – taip pat atsakomybė.

Pasitikėkite savo vaiku

Gydytoja psichoterapeutė Aurima Dilienė, remdamasi praktika, akcentuoja, kad šiuolaikiniai tėvai patys dažnai būna nelinkę perleisti atsakomybių savo vaikams: „Kas iš tikrųjų yra atsakomybė – tai žmogaus jėga, stiprybė, gal tai net galima pavadinti galia. Tai ką aš galiu atlikti ir tai atlieku kokybiškai, ir laiku. Kuo daugiau prisiimu atsakomybių – tuo jaučiuosi tvirtesnis, stipresnis, gal net įtakingesnis." Ar kartais neatimate iš savo vaikų jų galios?

Akcentuokite pozityvųjį aspektą

Pozityvus ir tuo pačiu adekvatus požiūris į vaiko pasiekimus gali stiprinti ne tik tarpusavio ryšį, bet ir ugdyti mažųjų atsakingumo jausmą. Pavyzdžiui, sakykite: „Kaip džiaugiuosi – tu jau paaugai, esi sumanesnis, didesnis, todėl nuo šiol gali pats dėtis daiktus mokyklai / laistyti gėles / šerti augintinį / savarankiškai tvarkytis kambarį. Tikiu, tau tikrai pavyks".

Leiskite patirti natūralias pasekmes

Neprisiėmus atsakomybės ir neatlikus savo pareigų vaikams, derėtų leisti patirti susiklosčiusį rezultatą. Pavyzdžiui: „Pamiršai padaryti namų darbus ir gavai neigiamą pažymį? Suprantu ir užjaučiu – tau pikta ir liūdna. Tikiu, kad kitą sykį pavyks būti atsakingesniam" arba „Labai gaila, bet pasakos laikas praėjo, kol vyko derybos dėl dantukų valymo. Tikiu, kad rytoj mums pavyks greičiau susitarti ir maloniai paskaitysime". Nepamirškite, labai svarbu tiksliai fiksuoti lūkestį ir įvardyti pasekmę, tačiau ne mažiau svarbu išreikšti pasitikėjimą savo vaiku ir padrąsinimą.

Apdovanojimai

Ar verta nuolat dovanomis apipilti žmogų, jei jis tiesiog atliko savo pareigą? Tačiau visi žinome, kaip kartais smagu laukti penktadienio, kai kruopščiai atlikę savaitės darbus, galėsime pasimėgauti malonumais, tarkime, pyragu ir filmu kino teatre? Šeimos susirinkimuose būtų naudinga nutarti, kokios nedidelės linksmybės gali laukti savaitės pabaigoje (kiekvieno atskirai ir visos šeimos), atsakingai atlikus savo suplanuotas pareigas.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro specialistai primena, kad atsakomybės sąvokoje slypi ne tik sunkumo, bet ir labai daug žavesio bei pozityvumo. Savo galios, vertės pajautimas ir puoselėjimas – tai nauda, kurią vaikas gali gauti savarankiškai sutikdamas mažesnius ir didesnius gyvenimo iššūkius, spręsdamas kasdienines problemas. Leiskite jiems mokytis iš savo asmeninės patirties.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.