Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.
© Vida Press nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žodžiai, kuriuos ištarus sumažėja erdvės žaidybiškumui, spontaniškumui ir džiaugsmui. „Tai tavo pareiga“, „Tu privalai“, „Esi atsakingas“ – tai paliepimai, neretai verčiantys susigūžti ir suaugusįjį. Kaip tada šiuos rimtus, privalomus gyvenimo elementus diegti į mažojo pasaulį? Kaip tinkamai ugdyti vaiko atsakomybės jausmą? Čia padėtų platesnis, pozityvesnis atsakomybės suvokimas ir pirmiausia – paties suaugusiojo.

Įvertinkite savo pačių atsakomybės jausmą

Neretai būna, kad tėvai ima reikalauti iš savo vaikų daugiau nei patys atliepia, o juk tėvų elgesio pavyzdys yra geriausias mokytojas. Ar pažadėję anksčiau grįžti iš darbo ir surengti sniego gniūžčių karą, tėvai laikosi savo žodžio? Ar nepiktnaudžiauja vaikui nuolat į rankas įduodami išmanųjį telefoną, kad galėtų ramiai žiūrėti televizorių? Ar neatidėlioja darbų begalę kartų? Visa tai – taip pat atsakomybė.

Pasitikėkite savo vaiku

Gydytoja psichoterapeutė Aurima Dilienė, remdamasi praktika, akcentuoja, kad šiuolaikiniai tėvai patys dažnai būna nelinkę perleisti atsakomybių savo vaikams: „Kas iš tikrųjų yra atsakomybė – tai žmogaus jėga, stiprybė, gal tai net galima pavadinti galia. Tai ką aš galiu atlikti ir tai atlieku kokybiškai, ir laiku. Kuo daugiau prisiimu atsakomybių – tuo jaučiuosi tvirtesnis, stipresnis, gal net įtakingesnis." Ar kartais neatimate iš savo vaikų jų galios?

Akcentuokite pozityvųjį aspektą

Pozityvus ir tuo pačiu adekvatus požiūris į vaiko pasiekimus gali stiprinti ne tik tarpusavio ryšį, bet ir ugdyti mažųjų atsakingumo jausmą. Pavyzdžiui, sakykite: „Kaip džiaugiuosi – tu jau paaugai, esi sumanesnis, didesnis, todėl nuo šiol gali pats dėtis daiktus mokyklai / laistyti gėles / šerti augintinį / savarankiškai tvarkytis kambarį. Tikiu, tau tikrai pavyks".

Leiskite patirti natūralias pasekmes

Neprisiėmus atsakomybės ir neatlikus savo pareigų vaikams, derėtų leisti patirti susiklosčiusį rezultatą. Pavyzdžiui: „Pamiršai padaryti namų darbus ir gavai neigiamą pažymį? Suprantu ir užjaučiu – tau pikta ir liūdna. Tikiu, kad kitą sykį pavyks būti atsakingesniam" arba „Labai gaila, bet pasakos laikas praėjo, kol vyko derybos dėl dantukų valymo. Tikiu, kad rytoj mums pavyks greičiau susitarti ir maloniai paskaitysime". Nepamirškite, labai svarbu tiksliai fiksuoti lūkestį ir įvardyti pasekmę, tačiau ne mažiau svarbu išreikšti pasitikėjimą savo vaiku ir padrąsinimą.

Apdovanojimai

Ar verta nuolat dovanomis apipilti žmogų, jei jis tiesiog atliko savo pareigą? Tačiau visi žinome, kaip kartais smagu laukti penktadienio, kai kruopščiai atlikę savaitės darbus, galėsime pasimėgauti malonumais, tarkime, pyragu ir filmu kino teatre? Šeimos susirinkimuose būtų naudinga nutarti, kokios nedidelės linksmybės gali laukti savaitės pabaigoje (kiekvieno atskirai ir visos šeimos), atsakingai atlikus savo suplanuotas pareigas.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro specialistai primena, kad atsakomybės sąvokoje slypi ne tik sunkumo, bet ir labai daug žavesio bei pozityvumo. Savo galios, vertės pajautimas ir puoselėjimas – tai nauda, kurią vaikas gali gauti savarankiškai sutikdamas mažesnius ir didesnius gyvenimo iššūkius, spręsdamas kasdienines problemas. Leiskite jiems mokytis iš savo asmeninės patirties.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.