Kaip užauginti žmogų, kuris pasitiki savimi ir nebijo klysti

 (1)
Iš patirties žinome, kad žmogus gali būti apdovanotas intelektu ar neeiliniu talentu, bet jeigu jam trūks pasitikėjimo savimi, tai gali tapti didžiule kliūtimi siekiant sėkmės darbe, santykiuose ar bet kurioje kitoje gyvenimo srityje.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaiko pasitikėjimas savimi – tėvų rankose?

Taip pat žinome, jog pasitikėjimas savimi formuojasi nuo mažų dienų ir tam didelės įtakos turi vaiko šeima, tėvai, gyvenimo patirtis. Tad kaip užauginti žmogų, kuris pasitiki savimi, tiki, jog net suklydęs gali toliau siekti savo tikslų ir jaučia, kad gali pasiekti to, ko nori?

Vaiko savivertė – lyg tuščia taupyklė

Pasak "Vaikystės sodo" psichologių Kotrynos Brundzaitės ir Vaidos Mažonaitės, ne veltui mažieji, vos pramokę kalbėti, ima ginčytis: "aš pats tai padarysiu!". Tai lyg užprogramuota jų raidoje – vaikas turi išsibandyti, kiek aukštai jis gali pasiekti, kiek ilgai jis gali straksėti, kiek garsiai gali skambėti jo balsas. Tik gimęs vaikas nieko nežino apie save, nepažįsta savo galimybių, ir tik stebėdamas savo veiksmų pasekmes bei aplinkinių reakcijas susidaro nuomonę, "kas gi aš esu". Svarbi šio supratimo dalis – atsakymai į klausimus "ką aš galiu", "ko aš negaliu", "kokia mano vertė".

Vaiko savivertę galime įsivaizduoti kaip tuščią taupyklę, į kurią kaskart patyrus sėkmę įkrenta po monetą, o kaskart patyrus nesėkmę po monetą taupyklėje sumažėja. Kai taupyklė tuščia, vaikas nepasitiki savimi, juk sunku tikėti, kad pasiseks, kai jau tiek nesėkmių išgyventa! Toks vaikas yra mažiau linkęs bandyti kažką naujo, verčiau slepiasi kitų šešėlyje ar vengia sudėtingų užduočių, ir tai neleidžia jam patirti naujų pasisekimų. Taigi taupyklė taip ir lieka tuščia, užsiveda lyg užburtas nepasitikėjimo savimi ratas.

Suaugusiųjų užduotis - pastebėti bei pagirti vaiko pastangas ir pasiekimus, kad ir pačius mažiausius. Juk šitaip džiaugiamės pirmaisiais vaiko žingsniais! Vis dėlto kartais atsitinka, kad tokie pasiekimai, kaip naujai išmokta raidė ar riedučių įvaldymas, lieka nepastebėti. O gal susikoncentruojame ties prastais matematikos pažymiais ir neįvertiname savo vaiko kūrybiškumo bei drąsos kitose srityse? Tėvų sugebėjimas "pagauti" sėkmės momentus, priminti vaikui, kad jis stengėsi ir tai yra labai šaunu (pavyzdžiui, "tu labai stengeisi švariai nuvalyti stalą - labai džiaugiuosi!"), yra išties svarbūs formuojant vaiko pasitikėjimą savimi.

Kaip vaikui padėti?

Štai keletas patarimų, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį, stiprinant vaiko pasitikėjimą savimi:

Girkite vaiko elgesį bei pastangas, o ne asmenybę

Tuomet, kai mes giriame vaiko asmenybę, pvz. sakydami "šaunuolis", „geras“ vaikas gauna vertinančią žinią - kai elgiuosi tinkamai, esu šaunuolis (ar geras), o kai man nepasiseka, aš esu negeras. Be to, girdėdamas pagyrimą savo asmenybei, vaikas nežino, kokį konkretų elgesį reikėtų tęsti, ar kokį elgesį reikėtų taisyti. Todėl vietoje to, kad sakytume – „koks tu šaunuolis, kad apsirengei“", geriau pasakykime – „matau, kad stengeisi ir tau pavyko užsisegti visas megztinio sagas!“ Arba vietoje žodžių „geras vaikas“ sakykime „ačiū, kad taip kantriai manęs laukei eilėje".

Leiskite vaikui klysti

Išaiškinkite vaikui, kad iš nesėkmės galima daug ko išmokti, kad ji - normali gyvenimo dalis. Ištikus nesėkmei, padrąsinkite bandyti dar kartą - pavyzdžiui, kai vaikas bėgdamas pargriūna, palaukite, kol jis atsistos, ir pasakykite „oho, kaip greitai bėgai! Nieko tokio yra kartais pargriūti, nusivalykime kelnes ir keliaujame toliau!“. O galbūt kai kuriuose situacijose net galite leisti vaikui priimti sprendimus, kurie jums atrodo netinkami - pavyzdžiui, leisti jam apsiauti žieminius batus (jei jis to nori), nors lauke karšta, tam, kad jis pats galėtų suprasti savo klaidą ir ją ištaisyti. Svarbiausia tuomet, kai vaikas pasakys „man karšta", nesakyti „sakiau tau...", o tiesiog leisti jam priimti sprendimą ir persiauti batus. Svarbu, kad vaikas išmoktų, jog klaidų darymas nėra blogai, klaidos tik padeda mokytis ir augti.

Leiskite vaikui rinktis

Vaikams svarbu turėti sričių, kuriose jie gali turėti ir išreikšti savo nuomonę. Pavyzdžiui, matydami, kad vaikas šaltą žiemą negali eiti su vasarine striuke, galite pasakyti - lauke yra šalta, todėl turėsime keliauti su žiemine striuke, bet tu gali pasirinkti, kurią striukę dėsiesi - geltoną ar žalią? Kiek vandens gersi - pusę stiklinės, ar pilną? Kurio megztuko labiau nori - languoto ar dryžuoto?

Priimkite vaiką besąlygiškai

Besąlygiškas priėmimas sako „Aš myliu tave, nesvarbu, kas tu esi ar ką tu darai". Besąlygiškas priėmimas rodo, kad vaikas yra mylimas, kad ir kas bebūtų, kad ir kaip jis elgtųsi. Žinoma, mes visuomet turime vaikams brėžti tinkamo elgesio ribas, bet mylėdami besąlygiškai mes jiems perduodame žinutę – „tu esi vertingas ir mylimas net tada, kai tau nesiseka“. Tuomet ir vaikams norisi stengtis ir mokytis, o suklydę jie žino – „nieko tokio, aš suklydau, bet vis tiek esu mylimas ir vertingas, todėl stengsiuosi mokytis ir kitą kartą elgtis tinkamai".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.