Kaip užauginti žmogų, kuris pasitiki savimi ir nebijo klysti

 (1)
Iš patirties žinome, kad žmogus gali būti apdovanotas intelektu ar neeiliniu talentu, bet jeigu jam trūks pasitikėjimo savimi, tai gali tapti didžiule kliūtimi siekiant sėkmės darbe, santykiuose ar bet kurioje kitoje gyvenimo srityje.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaiko pasitikėjimas savimi – tėvų rankose?

Taip pat žinome, jog pasitikėjimas savimi formuojasi nuo mažų dienų ir tam didelės įtakos turi vaiko šeima, tėvai, gyvenimo patirtis. Tad kaip užauginti žmogų, kuris pasitiki savimi, tiki, jog net suklydęs gali toliau siekti savo tikslų ir jaučia, kad gali pasiekti to, ko nori?

Vaiko savivertė – lyg tuščia taupyklė

Pasak "Vaikystės sodo" psichologių Kotrynos Brundzaitės ir Vaidos Mažonaitės, ne veltui mažieji, vos pramokę kalbėti, ima ginčytis: "aš pats tai padarysiu!". Tai lyg užprogramuota jų raidoje – vaikas turi išsibandyti, kiek aukštai jis gali pasiekti, kiek ilgai jis gali straksėti, kiek garsiai gali skambėti jo balsas. Tik gimęs vaikas nieko nežino apie save, nepažįsta savo galimybių, ir tik stebėdamas savo veiksmų pasekmes bei aplinkinių reakcijas susidaro nuomonę, "kas gi aš esu". Svarbi šio supratimo dalis – atsakymai į klausimus "ką aš galiu", "ko aš negaliu", "kokia mano vertė".

Vaiko savivertę galime įsivaizduoti kaip tuščią taupyklę, į kurią kaskart patyrus sėkmę įkrenta po monetą, o kaskart patyrus nesėkmę po monetą taupyklėje sumažėja. Kai taupyklė tuščia, vaikas nepasitiki savimi, juk sunku tikėti, kad pasiseks, kai jau tiek nesėkmių išgyventa! Toks vaikas yra mažiau linkęs bandyti kažką naujo, verčiau slepiasi kitų šešėlyje ar vengia sudėtingų užduočių, ir tai neleidžia jam patirti naujų pasisekimų. Taigi taupyklė taip ir lieka tuščia, užsiveda lyg užburtas nepasitikėjimo savimi ratas.

Suaugusiųjų užduotis - pastebėti bei pagirti vaiko pastangas ir pasiekimus, kad ir pačius mažiausius. Juk šitaip džiaugiamės pirmaisiais vaiko žingsniais! Vis dėlto kartais atsitinka, kad tokie pasiekimai, kaip naujai išmokta raidė ar riedučių įvaldymas, lieka nepastebėti. O gal susikoncentruojame ties prastais matematikos pažymiais ir neįvertiname savo vaiko kūrybiškumo bei drąsos kitose srityse? Tėvų sugebėjimas "pagauti" sėkmės momentus, priminti vaikui, kad jis stengėsi ir tai yra labai šaunu (pavyzdžiui, "tu labai stengeisi švariai nuvalyti stalą - labai džiaugiuosi!"), yra išties svarbūs formuojant vaiko pasitikėjimą savimi.

Kaip vaikui padėti?

Štai keletas patarimų, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį, stiprinant vaiko pasitikėjimą savimi:

Girkite vaiko elgesį bei pastangas, o ne asmenybę

Tuomet, kai mes giriame vaiko asmenybę, pvz. sakydami "šaunuolis", „geras“ vaikas gauna vertinančią žinią - kai elgiuosi tinkamai, esu šaunuolis (ar geras), o kai man nepasiseka, aš esu negeras. Be to, girdėdamas pagyrimą savo asmenybei, vaikas nežino, kokį konkretų elgesį reikėtų tęsti, ar kokį elgesį reikėtų taisyti. Todėl vietoje to, kad sakytume – „koks tu šaunuolis, kad apsirengei“", geriau pasakykime – „matau, kad stengeisi ir tau pavyko užsisegti visas megztinio sagas!“ Arba vietoje žodžių „geras vaikas“ sakykime „ačiū, kad taip kantriai manęs laukei eilėje".

Leiskite vaikui klysti

Išaiškinkite vaikui, kad iš nesėkmės galima daug ko išmokti, kad ji - normali gyvenimo dalis. Ištikus nesėkmei, padrąsinkite bandyti dar kartą - pavyzdžiui, kai vaikas bėgdamas pargriūna, palaukite, kol jis atsistos, ir pasakykite „oho, kaip greitai bėgai! Nieko tokio yra kartais pargriūti, nusivalykime kelnes ir keliaujame toliau!“. O galbūt kai kuriuose situacijose net galite leisti vaikui priimti sprendimus, kurie jums atrodo netinkami - pavyzdžiui, leisti jam apsiauti žieminius batus (jei jis to nori), nors lauke karšta, tam, kad jis pats galėtų suprasti savo klaidą ir ją ištaisyti. Svarbiausia tuomet, kai vaikas pasakys „man karšta", nesakyti „sakiau tau...", o tiesiog leisti jam priimti sprendimą ir persiauti batus. Svarbu, kad vaikas išmoktų, jog klaidų darymas nėra blogai, klaidos tik padeda mokytis ir augti.

Leiskite vaikui rinktis

Vaikams svarbu turėti sričių, kuriose jie gali turėti ir išreikšti savo nuomonę. Pavyzdžiui, matydami, kad vaikas šaltą žiemą negali eiti su vasarine striuke, galite pasakyti - lauke yra šalta, todėl turėsime keliauti su žiemine striuke, bet tu gali pasirinkti, kurią striukę dėsiesi - geltoną ar žalią? Kiek vandens gersi - pusę stiklinės, ar pilną? Kurio megztuko labiau nori - languoto ar dryžuoto?

Priimkite vaiką besąlygiškai

Besąlygiškas priėmimas sako „Aš myliu tave, nesvarbu, kas tu esi ar ką tu darai". Besąlygiškas priėmimas rodo, kad vaikas yra mylimas, kad ir kas bebūtų, kad ir kaip jis elgtųsi. Žinoma, mes visuomet turime vaikams brėžti tinkamo elgesio ribas, bet mylėdami besąlygiškai mes jiems perduodame žinutę – „tu esi vertingas ir mylimas net tada, kai tau nesiseka“. Tuomet ir vaikams norisi stengtis ir mokytis, o suklydę jie žino – „nieko tokio, aš suklydau, bet vis tiek esu mylimas ir vertingas, todėl stengsiuosi mokytis ir kitą kartą elgtis tinkamai".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?