Kaip vaiko gimimo eilė lemia jo būdą

Psichoterapeutas Olegas Lapinas knygoje „Vienas megabaitas apie meilę“ apžvelgia, kuo skiriasi vienturčio, pirmagimio, viduri­niojo vaiko ir jaunėlio būdo bruožai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kai vaikai išsirikiuoja eilute

Anekdotas

Mažasis vėžliukas lipa į medį. Užsikabina, atsiremia, kažkaip užsiropščia ant šakos ir šoka žemyn. Skrisdamas išskečia kojytes, atsitrenkia į žemę. Tuomet šlubuodamas vėl lipa į medį, vėl šoka žemyn ir vėl susitrenkęs lipa atgal.

Šį procesą stebi du ant šakos tupintys paukščiai. Pagaliau vienas sako kitam:

- Klausyk, gal jau metas pasakyti mūsų vaikui, kad jis įvaikintas?

Vaikų psichiatras ir psichoanalitikas A. Adleris buvo garsus ne tik tuo, kad aprašė „nevisavertiškumo kompleksą". Jis taip pat išnagrinėjo, kuo skiriasi vienturčio, pirmagimio, viduri­niojo vaiko ir jaunėlio būdo bruožai.

Psichoanalitinės teorijos nei patvirtintos, nei paneigtos – kas ten žino, kas vyksta vidiniame žmogaus pasaulyje. Tik kai kurie akivaizdūs dalykai patvirtinti tyrimais.

Lietuvoje vienturčių vaikų vis daugėja, be to, jie dažnai auga vien su motinomis. Pavyzdžiui, Švedijoje ir Estijoje tokie vaikai sudaro pusę visų gimusiųjų. Manoma, kad vienturtis vaikas, atmetus temperamento ir auklėjimo stiliaus ypatu­mus, auga gana įdomiai:

- jei jį augina abu tėvai, sūnus jaučia konkurenciją su tėvu;

- duktė konkuruoja su motina;

- nejaučia konkurencijos su kitais vaikais;

- liūdi be draugų;

-atkakliai jų ieško.

Jei vienturtis vaikas auga tik su vienu iš tėvų (dažniausiai su mama), tuomet jis:

- nejaučia jokios konkurencijos ir paprastai moka gerai valdyti motiną (jei yra sūnus);

- nėra tėvo pavyzdžio, tad duktė ilgai lieka „mamos mergaite";

- ieško trūkstamo tėvo kituose žmonėse, ypač tarp suaugusiųjų.

Tyrimai parodė, kad vienturčiai vaikai dažniausiai turi dau­giau draugų nei kiti – matyt, jie atkakliau jų ieško. Visi kiti rodikliai – intelektiniai ir emociniai – panašūs kaip ir kitų vaikų. Ir ačiū Dievui.

Psichoterapeutai pastebėjo, kad vienturčiai vaikai daž­niausiai nebūna pasirengę konkuruoti su kitais vaikais. Kar­tais jiems tenka skaudžiai išgyventi žiaurias kiemo ir darželio pamokas – juk čia vertinamas mokėjimas konkuruoti. Vien­turtis vaikas vėliau nei kiti išmoksta apginti save. Na, nieko: geriau vėliau, negu niekada.

Vyresnysis vaikas šeimoje paprastai būna atsakingiausias, lin­kęs užimti tėvų padėtį, t. y. jis komanduoja mažesniesiems. Jo vaikystė paprastai būna neįdomi, tačiau jam malonu jaustis suaugusiu žmogumi. Jis įpranta viską aiškiai planuoti, susirašydamas papunkčiui. Jam nesunku būti savimi, nes jis daž­niausiai į nieką nesilygiuoja, išskyrus tėvus.

Tyrimai parodė, kad vyresniųjų vaikų intelektas aukštes­nis nei kitų. Jie reiklūs, geba vadovauti ir vyrauja tarp pre­zidentų ir politikų. Dažnai tokie vaikai iš tiesų moka būti savimi labiau nei kiti. Tačiau pasitaiko, kad dėl to, jog jiems nereikia kovoti dėl tėvų pripažinimo, jie skaudžiai išgyvena kitų asmenų pranašumą kolektyve ar kieme. Jiems sunkoka būti antriems!

Kaip vaiko gimimo eilė lemia jo būdą
© Shutterstock nuotr.

Vidurinysis vaikas ilgai yra nepastebimas, tarsi būtų kokia „vėlė". Vyresnysis – šalia tėvų, jaunėlis – visų globojamas. O kur jam dėtis, kad jį pamatytų? Jis dažnai būna blogos nuotaikos, jį persekioja vienatvės jausmas. Todėl vidurinieji vaikai turėtų siekti draugystės, būti draugams ištikimi, nes tik bičiuliai juos gali įvertinti ir pastebėti. Jiems tenka išmok­ti gyventi itin didelės konkurencijos sąlygomis.

Psichotera­peutai ir tėvai žino: taip iš tiesų būna.

O statistiniai tyrimai to nei paneigė, nei patvirtino.

Jaunėliai paprastai moka patikti, nėra tokie atsakingi. Jie žino, kad kas nors kitas viską sutvarkys. Tai kam jaudintis? Geriau rasti atsakingą vyresnį vaiką. Jie moka žavėti kitus, būti dėmesio centre.

Tyrimai parodė, kad jaunėliai kiek dažniau nei kiti pri­pranta prie alkoholio.

Žinoma, jaunėliai paveja vyresniuosius, kai patys tampa vyresniaisiais: tik jiems vėliau tenka papildomai mokytis sa­varankiškumo ir atsakomybės.

Galima pateikti štai tokius patarimus:

Vienturtis vaikas turėtų intensyviau mokytis draugauti su kitais vaikais: tokiems nereikia perdėtai prisirišti prie tėvų; vienturčio vaiko tėvai gali labiau pasirūpinti savimi: sustiprinti seksualinį savo ryšį; vienišai mamai patartina susirasti partnerį, nes tai gelbsti vaiką nuo perdėtai glaudaus ryšio su motina.

Vyresniam vaikui reikia išmokti dalytis atsakomybe su kitais, neprisiimti visko pačiam, jausti ribas ir nebijoti sakyti „ne“.

Viduriniesiems vaikams tenka išmokti drąsiau reikšti savo požiūrį, nebijoti išsiskirti ir mokėti pareikalauti meilės.

Jaunėliams reikia išmokti imtis atsakomybės, rūpintis kitais – bent įprasti juos išklausyti, o ne tik stebinti aplinkinius. Jie turi prisiminti, kad kiti irgi nori dėmesio.

Ištrauka iš leidyklos „Alma Littera" O.Lapino knygos „Vienas megabaitas apie meilę“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.

Teo ir Ieva pristato: dar nematyti kiaušinių marginimo būdai ir kitos Velykų staigmenos (2)

Prasidėjus didžiajai savaitei, pasiruošimas Velykoms įgauna pagreitį. O vis dažniau pasirodanti saulė, neleidžia nustoti šypsotis. Kvepia pavasariu.