Kaip vaiko gimimo eilė lemia jo būdą

Psichoterapeutas Olegas Lapinas knygoje „Vienas megabaitas apie meilę“ apžvelgia, kuo skiriasi vienturčio, pirmagimio, viduri­niojo vaiko ir jaunėlio būdo bruožai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kai vaikai išsirikiuoja eilute

Anekdotas

Mažasis vėžliukas lipa į medį. Užsikabina, atsiremia, kažkaip užsiropščia ant šakos ir šoka žemyn. Skrisdamas išskečia kojytes, atsitrenkia į žemę. Tuomet šlubuodamas vėl lipa į medį, vėl šoka žemyn ir vėl susitrenkęs lipa atgal.

Šį procesą stebi du ant šakos tupintys paukščiai. Pagaliau vienas sako kitam:

- Klausyk, gal jau metas pasakyti mūsų vaikui, kad jis įvaikintas?

Vaikų psichiatras ir psichoanalitikas A. Adleris buvo garsus ne tik tuo, kad aprašė „nevisavertiškumo kompleksą". Jis taip pat išnagrinėjo, kuo skiriasi vienturčio, pirmagimio, viduri­niojo vaiko ir jaunėlio būdo bruožai.

Psichoanalitinės teorijos nei patvirtintos, nei paneigtos – kas ten žino, kas vyksta vidiniame žmogaus pasaulyje. Tik kai kurie akivaizdūs dalykai patvirtinti tyrimais.

Lietuvoje vienturčių vaikų vis daugėja, be to, jie dažnai auga vien su motinomis. Pavyzdžiui, Švedijoje ir Estijoje tokie vaikai sudaro pusę visų gimusiųjų. Manoma, kad vienturtis vaikas, atmetus temperamento ir auklėjimo stiliaus ypatu­mus, auga gana įdomiai:

- jei jį augina abu tėvai, sūnus jaučia konkurenciją su tėvu;

- duktė konkuruoja su motina;

- nejaučia konkurencijos su kitais vaikais;

- liūdi be draugų;

-atkakliai jų ieško.

Jei vienturtis vaikas auga tik su vienu iš tėvų (dažniausiai su mama), tuomet jis:

- nejaučia jokios konkurencijos ir paprastai moka gerai valdyti motiną (jei yra sūnus);

- nėra tėvo pavyzdžio, tad duktė ilgai lieka „mamos mergaite";

- ieško trūkstamo tėvo kituose žmonėse, ypač tarp suaugusiųjų.

Tyrimai parodė, kad vienturčiai vaikai dažniausiai turi dau­giau draugų nei kiti – matyt, jie atkakliau jų ieško. Visi kiti rodikliai – intelektiniai ir emociniai – panašūs kaip ir kitų vaikų. Ir ačiū Dievui.

Psichoterapeutai pastebėjo, kad vienturčiai vaikai daž­niausiai nebūna pasirengę konkuruoti su kitais vaikais. Kar­tais jiems tenka skaudžiai išgyventi žiaurias kiemo ir darželio pamokas – juk čia vertinamas mokėjimas konkuruoti. Vien­turtis vaikas vėliau nei kiti išmoksta apginti save. Na, nieko: geriau vėliau, negu niekada.

Vyresnysis vaikas šeimoje paprastai būna atsakingiausias, lin­kęs užimti tėvų padėtį, t. y. jis komanduoja mažesniesiems. Jo vaikystė paprastai būna neįdomi, tačiau jam malonu jaustis suaugusiu žmogumi. Jis įpranta viską aiškiai planuoti, susirašydamas papunkčiui. Jam nesunku būti savimi, nes jis daž­niausiai į nieką nesilygiuoja, išskyrus tėvus.

Tyrimai parodė, kad vyresniųjų vaikų intelektas aukštes­nis nei kitų. Jie reiklūs, geba vadovauti ir vyrauja tarp pre­zidentų ir politikų. Dažnai tokie vaikai iš tiesų moka būti savimi labiau nei kiti. Tačiau pasitaiko, kad dėl to, jog jiems nereikia kovoti dėl tėvų pripažinimo, jie skaudžiai išgyvena kitų asmenų pranašumą kolektyve ar kieme. Jiems sunkoka būti antriems!

Kaip vaiko gimimo eilė lemia jo būdą
© Shutterstock nuotr.

Vidurinysis vaikas ilgai yra nepastebimas, tarsi būtų kokia „vėlė". Vyresnysis – šalia tėvų, jaunėlis – visų globojamas. O kur jam dėtis, kad jį pamatytų? Jis dažnai būna blogos nuotaikos, jį persekioja vienatvės jausmas. Todėl vidurinieji vaikai turėtų siekti draugystės, būti draugams ištikimi, nes tik bičiuliai juos gali įvertinti ir pastebėti. Jiems tenka išmok­ti gyventi itin didelės konkurencijos sąlygomis.

Psichotera­peutai ir tėvai žino: taip iš tiesų būna.

O statistiniai tyrimai to nei paneigė, nei patvirtino.

Jaunėliai paprastai moka patikti, nėra tokie atsakingi. Jie žino, kad kas nors kitas viską sutvarkys. Tai kam jaudintis? Geriau rasti atsakingą vyresnį vaiką. Jie moka žavėti kitus, būti dėmesio centre.

Tyrimai parodė, kad jaunėliai kiek dažniau nei kiti pri­pranta prie alkoholio.

Žinoma, jaunėliai paveja vyresniuosius, kai patys tampa vyresniaisiais: tik jiems vėliau tenka papildomai mokytis sa­varankiškumo ir atsakomybės.

Galima pateikti štai tokius patarimus:

Vienturtis vaikas turėtų intensyviau mokytis draugauti su kitais vaikais: tokiems nereikia perdėtai prisirišti prie tėvų; vienturčio vaiko tėvai gali labiau pasirūpinti savimi: sustiprinti seksualinį savo ryšį; vienišai mamai patartina susirasti partnerį, nes tai gelbsti vaiką nuo perdėtai glaudaus ryšio su motina.

Vyresniam vaikui reikia išmokti dalytis atsakomybe su kitais, neprisiimti visko pačiam, jausti ribas ir nebijoti sakyti „ne“.

Viduriniesiems vaikams tenka išmokti drąsiau reikšti savo požiūrį, nebijoti išsiskirti ir mokėti pareikalauti meilės.

Jaunėliams reikia išmokti imtis atsakomybės, rūpintis kitais – bent įprasti juos išklausyti, o ne tik stebinti aplinkinius. Jie turi prisiminti, kad kiti irgi nori dėmesio.

Ištrauka iš leidyklos „Alma Littera" O.Lapino knygos „Vienas megabaitas apie meilę“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?