Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Yra begalė skirtingų vaikų auklėjimo stilių. Yra tėvų, kurie leidžia savo vaikams augti patiems. Jie yra pernelyg liberalūs, tad vaikas neturi jokių aiškių ribų. Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie yra vadinami pernelyg valdingais. Psichologai vadina tai „autoritariniu“ vaikų auklėjimo stiliumi, kuris gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį jūsų santykiams su vaiku.

Valdingo tėčio savybės

Tėtį valdingu galima apibūdinti tada, jei:

Jo taisyklės yra pernelyg griežtos ir vaikai turi klausyti įsakymų, neužduodami jokių klausimų.

Tėtis neturi jokio fizinio kontakto su vaikais - nemyluoja, reguliariai neapkabina, nerodo fizinio švelnumo.

Valdingas tėtis mano esąs „stiprios valios žmogus“, kuris pasiryžęs kontroliuoti savo vaiko gyvenimą, kad jis „visko nesugadintų“.

Valdingas tėtis nesuteikia vaikui pasirinkimo. Jis pasako jam, ką reikia daryti. Jei vaikas to nedaro, jis tiesiog nubaudžiamas.

Tokio tėvo lūkesčiai yra dideli ir kai jie neišsipildo, vaikas žino, kad pakliuvo į bėdą.

Valdingi tėvai mano, kad jie saugo savo vaiką. Tačiau iš tiesų, jie riboja vaiko galimybes tyrinėti savo pasaulį ir išgyventi savo gyvenimą.

Valdingi tėvai priverčia vaikus jų bijoti. Vietoj to, kad vaikas jaustųsi saugus ir pasitikintis tėčiu, kuris juo pasirūpins, jis jaučia, kad tėtis yra grėsmė.

Ilgalaikės pasekmės

Pernelyg valdinga tėvystė paskatina atsirasti daug ilgalaikių neigiamų pasekmių. Pirmoji – jei ankstyvosios vaikystės metu vaikas negali tyrinėti pasaulio ir klysti, jis neišmoksta pasitikėti savimi. Jis jaučiasi nepilnavertis, o jo savigarba yra paveikta neigiamai. Atgauti pasitikėjimą savimi vaikui gali būti sunku, net jei vėliau santykiai būna sveikesni.

Taip pat vaikas išmoksta nepasitikėti valdingu tėvu. Vietoj to, kad tėtis būtų žmogus, kuriuo jis gali pasikliauti, jis tampa tuo, kurio vaikai vengia ir bijo. Tėvo – vaiko santykis yra svarbus, tad jei vaikas ima vengti vieno iš tėvų, tai atitaisyti gali būti sudėtinga. Paaugliai yra ypač pažeidžiami valdingų tėvų, o to pasekmės gali būti liūdnos.

Paauglystė - maištavimo laikas, tad paauglių, kurių tėvai yra valdingi, elgesys gali būti gerokai rizikingesnis, nei įprastas paauglių elgesys. Kai tėtis dar labiau sugriežtina discipliną ir bausmes kaip atsaką į netinkamą vaiko elgesį, paauglys dar labiau maištauja ir jo elgesys gali dar prastėti.

Galimas ir kitas variantas: kai kurie paaugliai pasidaro nuolankūs ir nebepriima sprendimų už save. Vietoj to, jie ima sekti paskui minią ir gali įsitraukti į destruktyvius santykius.

Jeigu matote, kad jūsų vaiko tėvas yra pernelyg valdingas ir jam būdingi kai kurie įvardinti požymiai, neužmerkite akių. Vaikui vadovauti bei jį apsaugoti galima ir nebūnant diktatoriumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.