Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Yra begalė skirtingų vaikų auklėjimo stilių. Yra tėvų, kurie leidžia savo vaikams augti patiems. Jie yra pernelyg liberalūs, tad vaikas neturi jokių aiškių ribų. Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie yra vadinami pernelyg valdingais. Psichologai vadina tai „autoritariniu“ vaikų auklėjimo stiliumi, kuris gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį jūsų santykiams su vaiku.

Valdingo tėčio savybės

Tėtį valdingu galima apibūdinti tada, jei:

Jo taisyklės yra pernelyg griežtos ir vaikai turi klausyti įsakymų, neužduodami jokių klausimų.

Tėtis neturi jokio fizinio kontakto su vaikais - nemyluoja, reguliariai neapkabina, nerodo fizinio švelnumo.

Valdingas tėtis mano esąs „stiprios valios žmogus“, kuris pasiryžęs kontroliuoti savo vaiko gyvenimą, kad jis „visko nesugadintų“.

Valdingas tėtis nesuteikia vaikui pasirinkimo. Jis pasako jam, ką reikia daryti. Jei vaikas to nedaro, jis tiesiog nubaudžiamas.

Tokio tėvo lūkesčiai yra dideli ir kai jie neišsipildo, vaikas žino, kad pakliuvo į bėdą.

Valdingi tėvai mano, kad jie saugo savo vaiką. Tačiau iš tiesų, jie riboja vaiko galimybes tyrinėti savo pasaulį ir išgyventi savo gyvenimą.

Valdingi tėvai priverčia vaikus jų bijoti. Vietoj to, kad vaikas jaustųsi saugus ir pasitikintis tėčiu, kuris juo pasirūpins, jis jaučia, kad tėtis yra grėsmė.

Ilgalaikės pasekmės

Pernelyg valdinga tėvystė paskatina atsirasti daug ilgalaikių neigiamų pasekmių. Pirmoji – jei ankstyvosios vaikystės metu vaikas negali tyrinėti pasaulio ir klysti, jis neišmoksta pasitikėti savimi. Jis jaučiasi nepilnavertis, o jo savigarba yra paveikta neigiamai. Atgauti pasitikėjimą savimi vaikui gali būti sunku, net jei vėliau santykiai būna sveikesni.

Taip pat vaikas išmoksta nepasitikėti valdingu tėvu. Vietoj to, kad tėtis būtų žmogus, kuriuo jis gali pasikliauti, jis tampa tuo, kurio vaikai vengia ir bijo. Tėvo – vaiko santykis yra svarbus, tad jei vaikas ima vengti vieno iš tėvų, tai atitaisyti gali būti sudėtinga. Paaugliai yra ypač pažeidžiami valdingų tėvų, o to pasekmės gali būti liūdnos.

Paauglystė - maištavimo laikas, tad paauglių, kurių tėvai yra valdingi, elgesys gali būti gerokai rizikingesnis, nei įprastas paauglių elgesys. Kai tėtis dar labiau sugriežtina discipliną ir bausmes kaip atsaką į netinkamą vaiko elgesį, paauglys dar labiau maištauja ir jo elgesys gali dar prastėti.

Galimas ir kitas variantas: kai kurie paaugliai pasidaro nuolankūs ir nebepriima sprendimų už save. Vietoj to, jie ima sekti paskui minią ir gali įsitraukti į destruktyvius santykius.

Jeigu matote, kad jūsų vaiko tėvas yra pernelyg valdingas ir jam būdingi kai kurie įvardinti požymiai, neužmerkite akių. Vaikui vadovauti bei jį apsaugoti galima ir nebūnant diktatoriumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.