Kas nutinka, kai mes TIK pliaukštelim vaikui? Atsakymas patiks ne visiems

 (6)
Fizinės jėgos panaudojimas prieš vaiką, net ir tas pats „nekaltas pliaukštelėjimas“, nepadeda tėvams pasiekti norimo rezultato ir yra žalingas vaiko raidai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Naujas Teksaso universiteto Ostine (JAV) tyrimas nėra pirmas, kuriame įspėjama apie tai, kad fizinės bausmės (pliaukštelėjimai) vaikams sukelia ilgalaikes pasekmes, bet šis tyrimas yra išsamiausias iš visų, kurie buvo atlikti iki šiol.

Šiame tyrime analizuojami 50 metų daryti tyrimai, kurie yra susiję konkrečiai su pliaukštelėjimu (ne su kitomis, potencialiai sunkesnėmis fizinėmis bausmėmis), ir kuriuose dalyvavo 160 tūkst. vaikų. Paaiškėjo, kad pliaukštelėjimai kenkia ne tik vaikų psichinei sveikatai ir gerovei, bet ir nepadeda pasiekti norimo rezultato – netgi atvirkščiai.

„Mes išsiaiškinome, kad vaikų mušimas turi nepageidaujamų žalingų pasekmių ir visiškai neskatina vaikų paklusti tėvams nei iškart, nei ilgam laikui – tai yra, neturi disciplinuojančio poveikio, kokio tikisi tėvai", – sako žmogaus raidos ir šeimos santykių mokslų profesorė Elizabeth Gershoff iš Teksaso universiteto Ostine. Vaikai, kurie buvo mušami, dažniau, o ne rečiau linkę nepaklusti tėvams.

Tyrime taip pat buvo pažvelgta į ilgalaikį mušimo poveikį. Paaiškėjo, kad suaugusieji, kurie vaikystėje buvo mušami, dažniau linkę į antisocialų elgesį ir psichinės sveikatos sutrikimus.

Jei vienas po kito pasirodo tyrimai, patvirtinantys, kad vaikų mušimas turi ir trumpalaikių, ir ilgalaikių neigiamų pasekmių, ir kad tai nėra veiksminga disciplinavimo priemonė, kodėl toks vaikų auklėjimas vis dar plačiai paplitęs?

Tai galbūt galima paaiškinti tuo, kad dauguma žmonių pliaukštelėjimo nesieja su fiziniu smurtu, bet šiame tyrime parodoma, kad abi priemonės turi vienodas žalingas pasekmes.

„Mūsų visuomenėje manoma, kad pliaukštelėjimas vaikui ir fizinis smurtas prieš vaiką yra du skirtingi dalykai, – sako E. Gershoff. – Bet mūsų tyrimas parodo, kad pliaukštelėjimas vaikui sukelia panašias neigiamas pasekmes kaip ir smurtas, tik kiek mažesniu lygiu."

Tyrėjai tikisi, kad šie duomenys kartu su kitų tyrimų išvadomis paskatins tėvus rinktis pozityvesnius auklėjimo metodus nei fizinės bausmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?