Kas nutinka, kai mes TIK pliaukštelim vaikui? Atsakymas patiks ne visiems

 (6)
Fizinės jėgos panaudojimas prieš vaiką, net ir tas pats „nekaltas pliaukštelėjimas“, nepadeda tėvams pasiekti norimo rezultato ir yra žalingas vaiko raidai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Naujas Teksaso universiteto Ostine (JAV) tyrimas nėra pirmas, kuriame įspėjama apie tai, kad fizinės bausmės (pliaukštelėjimai) vaikams sukelia ilgalaikes pasekmes, bet šis tyrimas yra išsamiausias iš visų, kurie buvo atlikti iki šiol.

Šiame tyrime analizuojami 50 metų daryti tyrimai, kurie yra susiję konkrečiai su pliaukštelėjimu (ne su kitomis, potencialiai sunkesnėmis fizinėmis bausmėmis), ir kuriuose dalyvavo 160 tūkst. vaikų. Paaiškėjo, kad pliaukštelėjimai kenkia ne tik vaikų psichinei sveikatai ir gerovei, bet ir nepadeda pasiekti norimo rezultato – netgi atvirkščiai.

„Mes išsiaiškinome, kad vaikų mušimas turi nepageidaujamų žalingų pasekmių ir visiškai neskatina vaikų paklusti tėvams nei iškart, nei ilgam laikui – tai yra, neturi disciplinuojančio poveikio, kokio tikisi tėvai", – sako žmogaus raidos ir šeimos santykių mokslų profesorė Elizabeth Gershoff iš Teksaso universiteto Ostine. Vaikai, kurie buvo mušami, dažniau, o ne rečiau linkę nepaklusti tėvams.

Tyrime taip pat buvo pažvelgta į ilgalaikį mušimo poveikį. Paaiškėjo, kad suaugusieji, kurie vaikystėje buvo mušami, dažniau linkę į antisocialų elgesį ir psichinės sveikatos sutrikimus.

Jei vienas po kito pasirodo tyrimai, patvirtinantys, kad vaikų mušimas turi ir trumpalaikių, ir ilgalaikių neigiamų pasekmių, ir kad tai nėra veiksminga disciplinavimo priemonė, kodėl toks vaikų auklėjimas vis dar plačiai paplitęs?

Tai galbūt galima paaiškinti tuo, kad dauguma žmonių pliaukštelėjimo nesieja su fiziniu smurtu, bet šiame tyrime parodoma, kad abi priemonės turi vienodas žalingas pasekmes.

„Mūsų visuomenėje manoma, kad pliaukštelėjimas vaikui ir fizinis smurtas prieš vaiką yra du skirtingi dalykai, – sako E. Gershoff. – Bet mūsų tyrimas parodo, kad pliaukštelėjimas vaikui sukelia panašias neigiamas pasekmes kaip ir smurtas, tik kiek mažesniu lygiu."

Tyrėjai tikisi, kad šie duomenys kartu su kitų tyrimų išvadomis paskatins tėvus rinktis pozityvesnius auklėjimo metodus nei fizinės bausmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?