Kas nutinka, kai mes TIK pliaukštelim vaikui? Atsakymas patiks ne visiems

 (6)
Fizinės jėgos panaudojimas prieš vaiką, net ir tas pats „nekaltas pliaukštelėjimas“, nepadeda tėvams pasiekti norimo rezultato ir yra žalingas vaiko raidai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Naujas Teksaso universiteto Ostine (JAV) tyrimas nėra pirmas, kuriame įspėjama apie tai, kad fizinės bausmės (pliaukštelėjimai) vaikams sukelia ilgalaikes pasekmes, bet šis tyrimas yra išsamiausias iš visų, kurie buvo atlikti iki šiol.

Šiame tyrime analizuojami 50 metų daryti tyrimai, kurie yra susiję konkrečiai su pliaukštelėjimu (ne su kitomis, potencialiai sunkesnėmis fizinėmis bausmėmis), ir kuriuose dalyvavo 160 tūkst. vaikų. Paaiškėjo, kad pliaukštelėjimai kenkia ne tik vaikų psichinei sveikatai ir gerovei, bet ir nepadeda pasiekti norimo rezultato – netgi atvirkščiai.

„Mes išsiaiškinome, kad vaikų mušimas turi nepageidaujamų žalingų pasekmių ir visiškai neskatina vaikų paklusti tėvams nei iškart, nei ilgam laikui – tai yra, neturi disciplinuojančio poveikio, kokio tikisi tėvai", – sako žmogaus raidos ir šeimos santykių mokslų profesorė Elizabeth Gershoff iš Teksaso universiteto Ostine. Vaikai, kurie buvo mušami, dažniau, o ne rečiau linkę nepaklusti tėvams.

Tyrime taip pat buvo pažvelgta į ilgalaikį mušimo poveikį. Paaiškėjo, kad suaugusieji, kurie vaikystėje buvo mušami, dažniau linkę į antisocialų elgesį ir psichinės sveikatos sutrikimus.

Jei vienas po kito pasirodo tyrimai, patvirtinantys, kad vaikų mušimas turi ir trumpalaikių, ir ilgalaikių neigiamų pasekmių, ir kad tai nėra veiksminga disciplinavimo priemonė, kodėl toks vaikų auklėjimas vis dar plačiai paplitęs?

Tai galbūt galima paaiškinti tuo, kad dauguma žmonių pliaukštelėjimo nesieja su fiziniu smurtu, bet šiame tyrime parodoma, kad abi priemonės turi vienodas žalingas pasekmes.

„Mūsų visuomenėje manoma, kad pliaukštelėjimas vaikui ir fizinis smurtas prieš vaiką yra du skirtingi dalykai, – sako E. Gershoff. – Bet mūsų tyrimas parodo, kad pliaukštelėjimas vaikui sukelia panašias neigiamas pasekmes kaip ir smurtas, tik kiek mažesniu lygiu."

Tyrėjai tikisi, kad šie duomenys kartu su kitų tyrimų išvadomis paskatins tėvus rinktis pozityvesnius auklėjimo metodus nei fizinės bausmės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?