Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

JAV, Ohajuje esančio Toledo universiteto tyrėjai parinko 36 vaikščioti pradedančius kūdikius ir atliko bandymą – iš pradžių pasodino juos pusvalandžiui žaisti kambaryje su keturiais žaislais, vėliau – kambaryje su 16 žaislų.

Paaiškėjo, kad kūdikiai parodė daugiau kūrybingumo, kai turėjau mažiau žaislų. Be to, jie žaidė vieni su kitais dvigubai ilgiau, žaislams sugalvodavo daugiau funkcijų, apskritai žaidė ilgiau ir išradingiau.

Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad vaikų darželiai ir mokyklos turėtų paslėpti daugumą vaikų žaislų ir duoti vaikams žaisti tik po kelis žaislus, taip skatindami kūrybingumą ir gebėjimą sutelkti dėmesį.

„Šiuo tyrimu norėta išsiaiškinti, ar žaislų kiekis turi įtakos kūdikio žaidimo kokybei, – teigė tyrimui vadovavusi daktarė Carly Dauch. – Paaiškėjo, kad turint 16 žaislų, kildavo daugiau incidentų, kurie trukdė žaidimo trukmei ir kokybei. Kiti žaislai blaškė dėmesį iš išorės."

Kūdikystėje vaikai vystosi, tačiau gali neištobulinti gebėjimo sutelkti dėmesį. Jų dėmesį, taigi ir planus gali sutrikdyti aplinkos veiksniai. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad didelis žaislų kiekis ir gali būti trikdis. Kai po ranka mažiau žaislų, kūdikiai ilgesnį laiko tarpą žaidžia su vienu žaislu, tyrinėja labiau susitelkę ir kūrybingiau žaidžia."

Pavyzdžiui, tyrimų duomenimis, britai kasmet iš leidžia 3 mlrd. svarų žaislams, vaikas neretai turi 238 žaislus, bet tėvai mano, kad vaikas žaidžia vienu metu tik su 12 mėgstamiausių žaislų, t. y. tik su 5 proc. turimų žaislų.

Tai ne pirmas tyrimas, rodantis, kad per didelis kiekis žaislų blaško vaiko dėmesį. Praėjusio amžiaus dešimtą dešimtmetį vokiečių mokslininkai Elke'as Schubertas ir Raineris Strickas atliko eksperimentą – vaikų lopšelyje Miunchene trims mėnesiams buvo paslėpti žaislai. Po kelių savaičių vaikai prie to įprato, jų žaidimai pasidarė kūrybingesni, jie ėmė daugiau bendrauti tarpusavyje. Tyrimas buvo aprašytas išleistoje knygoje „Lopšelis be žaislų" („The Toy-free Nursery").

Savo knygoje „Su vaikais, be chaoso" („Clutter Free with Kids") Joshua Beckeris rašo, kad vaikams geriau turėti mažiau žaislų, nes tada jie geriau išmoksta sutelkti dėmesį, be to, yra mokomi labiau saugoti savo daiktus.

„Vargu ar vaikas išmoks vertinti žaislą, kai priešais jį – begalės pasirinkimų. Kai vaikai turi per daug žaislų, savaime suprantama, jie mažiau jais rūpinasi. Jie neišmoks vertinti žaislo, jei po ranka visada bus kuo jį pakeisti. Kai vaikai turi mažiau žaislų, jie išradingiau sprendžia problemas su turimais daiktais", – rašė J. Beckeris.

Tyrimas buvo aprašytas žurnale „Infant Behaviour and Development".

Parengta pagal užsienio spaudą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.