Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

JAV, Ohajuje esančio Toledo universiteto tyrėjai parinko 36 vaikščioti pradedančius kūdikius ir atliko bandymą – iš pradžių pasodino juos pusvalandžiui žaisti kambaryje su keturiais žaislais, vėliau – kambaryje su 16 žaislų.

Paaiškėjo, kad kūdikiai parodė daugiau kūrybingumo, kai turėjau mažiau žaislų. Be to, jie žaidė vieni su kitais dvigubai ilgiau, žaislams sugalvodavo daugiau funkcijų, apskritai žaidė ilgiau ir išradingiau.

Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad vaikų darželiai ir mokyklos turėtų paslėpti daugumą vaikų žaislų ir duoti vaikams žaisti tik po kelis žaislus, taip skatindami kūrybingumą ir gebėjimą sutelkti dėmesį.

„Šiuo tyrimu norėta išsiaiškinti, ar žaislų kiekis turi įtakos kūdikio žaidimo kokybei, – teigė tyrimui vadovavusi daktarė Carly Dauch. – Paaiškėjo, kad turint 16 žaislų, kildavo daugiau incidentų, kurie trukdė žaidimo trukmei ir kokybei. Kiti žaislai blaškė dėmesį iš išorės."

Kūdikystėje vaikai vystosi, tačiau gali neištobulinti gebėjimo sutelkti dėmesį. Jų dėmesį, taigi ir planus gali sutrikdyti aplinkos veiksniai. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad didelis žaislų kiekis ir gali būti trikdis. Kai po ranka mažiau žaislų, kūdikiai ilgesnį laiko tarpą žaidžia su vienu žaislu, tyrinėja labiau susitelkę ir kūrybingiau žaidžia."

Pavyzdžiui, tyrimų duomenimis, britai kasmet iš leidžia 3 mlrd. svarų žaislams, vaikas neretai turi 238 žaislus, bet tėvai mano, kad vaikas žaidžia vienu metu tik su 12 mėgstamiausių žaislų, t. y. tik su 5 proc. turimų žaislų.

Tai ne pirmas tyrimas, rodantis, kad per didelis kiekis žaislų blaško vaiko dėmesį. Praėjusio amžiaus dešimtą dešimtmetį vokiečių mokslininkai Elke'as Schubertas ir Raineris Strickas atliko eksperimentą – vaikų lopšelyje Miunchene trims mėnesiams buvo paslėpti žaislai. Po kelių savaičių vaikai prie to įprato, jų žaidimai pasidarė kūrybingesni, jie ėmė daugiau bendrauti tarpusavyje. Tyrimas buvo aprašytas išleistoje knygoje „Lopšelis be žaislų" („The Toy-free Nursery").

Savo knygoje „Su vaikais, be chaoso" („Clutter Free with Kids") Joshua Beckeris rašo, kad vaikams geriau turėti mažiau žaislų, nes tada jie geriau išmoksta sutelkti dėmesį, be to, yra mokomi labiau saugoti savo daiktus.

„Vargu ar vaikas išmoks vertinti žaislą, kai priešais jį – begalės pasirinkimų. Kai vaikai turi per daug žaislų, savaime suprantama, jie mažiau jais rūpinasi. Jie neišmoks vertinti žaislo, jei po ranka visada bus kuo jį pakeisti. Kai vaikai turi mažiau žaislų, jie išradingiau sprendžia problemas su turimais daiktais", – rašė J. Beckeris.

Tyrimas buvo aprašytas žurnale „Infant Behaviour and Development".

Parengta pagal užsienio spaudą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.