Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

JAV, Ohajuje esančio Toledo universiteto tyrėjai parinko 36 vaikščioti pradedančius kūdikius ir atliko bandymą – iš pradžių pasodino juos pusvalandžiui žaisti kambaryje su keturiais žaislais, vėliau – kambaryje su 16 žaislų.

Paaiškėjo, kad kūdikiai parodė daugiau kūrybingumo, kai turėjau mažiau žaislų. Be to, jie žaidė vieni su kitais dvigubai ilgiau, žaislams sugalvodavo daugiau funkcijų, apskritai žaidė ilgiau ir išradingiau.

Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad vaikų darželiai ir mokyklos turėtų paslėpti daugumą vaikų žaislų ir duoti vaikams žaisti tik po kelis žaislus, taip skatindami kūrybingumą ir gebėjimą sutelkti dėmesį.

„Šiuo tyrimu norėta išsiaiškinti, ar žaislų kiekis turi įtakos kūdikio žaidimo kokybei, – teigė tyrimui vadovavusi daktarė Carly Dauch. – Paaiškėjo, kad turint 16 žaislų, kildavo daugiau incidentų, kurie trukdė žaidimo trukmei ir kokybei. Kiti žaislai blaškė dėmesį iš išorės."

Kūdikystėje vaikai vystosi, tačiau gali neištobulinti gebėjimo sutelkti dėmesį. Jų dėmesį, taigi ir planus gali sutrikdyti aplinkos veiksniai. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad didelis žaislų kiekis ir gali būti trikdis. Kai po ranka mažiau žaislų, kūdikiai ilgesnį laiko tarpą žaidžia su vienu žaislu, tyrinėja labiau susitelkę ir kūrybingiau žaidžia."

Pavyzdžiui, tyrimų duomenimis, britai kasmet iš leidžia 3 mlrd. svarų žaislams, vaikas neretai turi 238 žaislus, bet tėvai mano, kad vaikas žaidžia vienu metu tik su 12 mėgstamiausių žaislų, t. y. tik su 5 proc. turimų žaislų.

Tai ne pirmas tyrimas, rodantis, kad per didelis kiekis žaislų blaško vaiko dėmesį. Praėjusio amžiaus dešimtą dešimtmetį vokiečių mokslininkai Elke'as Schubertas ir Raineris Strickas atliko eksperimentą – vaikų lopšelyje Miunchene trims mėnesiams buvo paslėpti žaislai. Po kelių savaičių vaikai prie to įprato, jų žaidimai pasidarė kūrybingesni, jie ėmė daugiau bendrauti tarpusavyje. Tyrimas buvo aprašytas išleistoje knygoje „Lopšelis be žaislų" („The Toy-free Nursery").

Savo knygoje „Su vaikais, be chaoso" („Clutter Free with Kids") Joshua Beckeris rašo, kad vaikams geriau turėti mažiau žaislų, nes tada jie geriau išmoksta sutelkti dėmesį, be to, yra mokomi labiau saugoti savo daiktus.

„Vargu ar vaikas išmoks vertinti žaislą, kai priešais jį – begalės pasirinkimų. Kai vaikai turi per daug žaislų, savaime suprantama, jie mažiau jais rūpinasi. Jie neišmoks vertinti žaislo, jei po ranka visada bus kuo jį pakeisti. Kai vaikai turi mažiau žaislų, jie išradingiau sprendžia problemas su turimais daiktais", – rašė J. Beckeris.

Tyrimas buvo aprašytas žurnale „Infant Behaviour and Development".

Parengta pagal užsienio spaudą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.