Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvų neatstos nei telefonas, nei penki būreliai per savaitę

Vaikų darželyje yra vaikų, kuriems neįdomu žaisti su kitais. Pasidomėjus, ką jie veikia namuose, neretai galima išgirsti, kad jie daugiausiai laiko praleidžia prie kompiuterio arba maigydami mobiliojo telefono mygtukus. Daugiau nemoka nieko žaisti.

Kartais tėvai mielai leidžia vaikus į mokyklėles, būrelius, džiaugiasi, kad jie ugdomi nuo ankstyvojo amžiaus, bet pamiršta paprasčiausią bendravimą. Neranda laiko pasikalbėti, išklausyti, pažaisti.

Dažnai tėvai sako, kad pasikalba su vaikais važiuodami automobiliu. Tačiau to nepakanka. Būtina bendrauti akis į akį. Ir laiko daug nereikia, pakanka kokybiškų penkiolikos minučių, skirtų tik vaikui.

Galima susidėlioti dienotvarkę taip, kad kaskart prieš miegą pasikalbėtumėte. Pamatysite, kad vaikas labai lauks šio savo laiko. Galite jį išklausyti ir pati papasakoti, kaip jums šiandien sekėsi. Tada vaikas jausis vertinamas, svarbus ir augs visiškai kitoks.

Tėvai džiaugiasi, kad vaikas puikiai įvaldęs kompiuterį, tačiau pamiršta, kad svarbiausia darželinuko veikla turėtų būti žaidimas, ir negerai „peršokti“ šį etapą, nes tai žala vaiko raidai.

Tėvai klaidingai mano, kad vaikas daug laiko praleidžia darželyje ir jame prisižaidė. Vaikui labiau už viską reikia tėvų ir jų dėmesio.

Žaidimai su vaiku – tėvų dienotvarkės dalis

Žaidimai ne tik lavina vaiką, bet padeda tėvams su juo bendrauti, užmegzti ryšį.

Jeigu matote, kad vaikas nori dėmesio, o jūs labai neturite laiko, parodykite jam, ką ir kaip žaisti. Pasakykite, kad su juo pažaisite dabar tiek ir tiek kartų, o tada turėsite atlikti labai svarbų darbą. Mažylis pamatys, kaip žaisti, ir kurį laiką galės pabūti vienas.

Aišku, jeigu nuolatos vaiką nustumiame ir liepiama žaisti pačiam, kyla klausimas, kas mums gyvenime svarbiausia.

Kartais labai paprasta sugalvoti veiklos. Pavyzdžiui, kartu pastatyti palapinę kambaryje – mažas vaikas į ją nešis savo žaislus, o jūs galėsite tuo metu veikti ką nors kita, retkarčiais užsukti į svečius. Taip būsite tarsi žaidimo dalis.

Žaisdamas vaikas nori būti naudingas mamai ir tėčiui, tad jeigu jūs esate labai užsiėmusi, pasakykite, kad svajojate pamatyti, kaip jis pastatys pilį. Vaikas statys ją šalia, o jūs nepamirškite pagirti, kaip puikiai jam sekasi. Trimetis ar keturmetis gali pažaisti vienas ir mėgsta tai daryti, tačiau mama turi būti šalia, o vaikas žinoti, kaip žaisti.

Jeigu vaikas prašo pažaisti kartu, tai reikia daryti „čia“ ir „dabar“, nes vėliau nebenorės ir taip jūs rizikuojate nutolti nuo jo. Galite sugalvoti ritualų, tarkim, valgyti bendrą vakarienę, prieš kurią visi susikibkite rankomis ir pasakykite kokį nors linkėjimą vienas kitam. Tokie ritualai labai suartina šeimos narius. Tačiau jeigu jau sumanėte kokį nors ritualą, nepamirškite, kad jis turi būti kasdien. Tęstinumas leidžia pasijusti saugiam, pasitikėti suaugusiu žmogumi. Vaikas, kuris žino, kad kaskart prieš miegą ateisite su juo pasikalbėti ar pažaisti, ramiai lauks savo laiko. Jei skirsite jam bent keliolika minučių per dieną, jūsų ryšys bus išties geras.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.