Reklama

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti

Net mažų vaikų dienotvarkės būna tokios įtemptos, kad, regis, laiko nuobodžiavimui nebelieka. Šokių, sporto ar muzikos būreliai ir pamokos - svarbūs ir naudingi vaikų raidai, tačiau retkarčiais panuobodžiauti taip pat būtina.
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiuolaikinių vaikų dienos rutina prasideda nuo ankstyvo ryto, kuomet tenka ruoštis ir skubėti į darželį ar pradinę mokyklą, po pietų laukia įvairių būrelių maratonas ir net grįžus vakare namo nėra kada nuobodžiauti, nes tenka ruošti namų darbus ir rengtis naujai dienai. Dauguma tėvų mano, kad tai, jog vaikas yra nuolat užimtas yra gerai. Tačiau iš tiesų, vaikų kasdienėje rutinoje turėtų likti šiek tiek laiko... nieko neveikimui.

Kodėl nuobodžiavimas naudingas?

Jei vaiko dienos planuose, kuriuos sudaro suaugusieji, lieka laisvo laiko, kuo jis naudingas vaikams? Patikėkite, naudos yra daugiau, nei daugelis tėvų įsivaizduoja. Štai 5 nuobodulio privalumai.

1. Poilsis. Įtemptose vaikų dienotvarkėse likęs laisvas laikas, kuomet mažylis gali veikti tai, ką nori arba galbūt nieko neveikti yra labai naudingas. Net jei vaikas guli ant grindų ir žiūri į lubas ar stebi, kaip jūs virtuvėje gaminate vakarienę – leiskite jam pasimėgauti šiomis poilsio ir ramybės akimirkomis.

2. Skatina kūrybiškumą. Manėte, kad tarp nieko neveikimo ir kūrybos nėra nieko bendra? Nuobodulys – gera išradimų ir atradimų motyvacijos priemonė. Jei tėvai nuolat neplanuoja, ką veikti vaikams, jie priversti patys tuo pasirūpinti – tai yra sugalvoti, ką veikti. Net ir tie vaikai, kurie dažnai skundžiasi, kad jiems nuobodu ir nesuranda sau užsiėmimų, ilgainiui susigalvoja sau įdomios veiklos. Galite nustebti, kokių kūrybiškų žaidimo ir žaislų idėjų gali susikurti iš pirmo žvilgsnio nuobodžiaujantis vaikas.

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti
© Gamintojo archyvas

Kad netikėtai užklupusi kūrybinė energija nedingtų perniek, reikėtų, kad mažylis visuomet po ranka turėtų tinkamų priemonių piešimui, lipdymui ar spalvingų LEGO DUPLO kaladėlių konstravimui. Piešimas, lipdydamas ar konstravimas ne tik lavina vaizduotę, bet ir suteikia vaikui galimybę kurti įvairius žaidimo scenarijus, ieškoti sprendimų ar net imtis žygdarbių.

Pavyzdžiui, žaisdamas LEGO DUPLO gaisrinės rinkiniu, mažylis gali tapti tikru herojumi – drąsiu gaisrininku, kuris iš „degančio" kaladėlių namo išgelbės mini figūrėles. Iš pradžių vaikui gali prireikti tėvų ar vyresnių brolių ar sesių pagalbos kuriant žaidimo scenarijus bei istorijas, iš kurių mažylis gali sužinoti daug svarbių dalykų: kaip negalima elgtis su ugnimi, kodėl namuose gali kilti gaisras ir pan. Ilgainiui, mažyliai išmoksta žaisti savarankiškai ir vedami lakios vaizduotės, sukuria neįtikėtinų istorijų ir scenarijų žaidimams.

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti
© Gamintojo archyvas

3. Galimybė susipažinti su bendraamžiais. Kai vaikai ima nuobodžiauti vieni ar nežino, ką veikti, jie lengviau ryžtasi užmegzti pažintį ir susidraugauti su kitais bendraamžiais. Tokios situacijos vaikams naudingos, nes skatina juos imtis iniciatyvos, padeda išmokti išreikšti norą bendrauti, pasiūlyti idėjų, ką galėtų nuveikti kartu su žaidimų aikštelėje sutiktu bendraamžiu ar su savo šeimos nariais. Tai padeda mažyliui lavinti bendravimo su kitais įgūdžius.

4. Pažįsta save. Tuomet, kaip apninka nuobodulys, vaikai turi laiko pamąstyti apie tai, ką gi jiems iš tiesų patinka daryti. Neretai tėvai, planuodami savo atžalų laisvalaikio užimtumą ir parinkdami būrelius, sprendžia, kas būtų naudinga vaikui vadovaudamiesi savo nuomone. Tačiau tai nereiškia, kad vaikui tėvų parinkti užsiėmimai suteikia tikrą džiaugsmą ir malonumą. Turėdami laisvo laiko mažyliai turi progą veikti tai, ką sugalvoja patys ir galbūt atrasti savo tikrąjį pašaukimą ar talentą.

5. Mokosi planuoti savo laiką. Mes negalime suplanuoti viso savo vaikų gyvenimo, tačiau galime jiems padėti išmokti planuoti savo laiką savarankiškai. Galima pasakyti vaikui, kad tarkime, jis turi vieną laisvą valandą iki plaukimo pamokos baseine. Jei per šį laiką mažylis skųsis, kad jam nuobodu, reikėtų jam paaiškinti, kad laisva valanda greitai prabėgs ir jam liks vis mažiau laiko žaidimams. Kai mažylis tai supras, kitą kartą žinos, kaip tinkamai išnaudoti laisvą akimirką savo mėgiamiems užsiėmimams ir žaidimams. Laiko planavimas ir gebėjimas išnaudoti jį prasmingai taps vis svarbesnis vaikui augant ir tampant savarankiška asmenybe.

Užsakymo nr.: PT_77729491

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.