Reklama

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti

Net mažų vaikų dienotvarkės būna tokios įtemptos, kad, regis, laiko nuobodžiavimui nebelieka. Šokių, sporto ar muzikos būreliai ir pamokos - svarbūs ir naudingi vaikų raidai, tačiau retkarčiais panuobodžiauti taip pat būtina.
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiuolaikinių vaikų dienos rutina prasideda nuo ankstyvo ryto, kuomet tenka ruoštis ir skubėti į darželį ar pradinę mokyklą, po pietų laukia įvairių būrelių maratonas ir net grįžus vakare namo nėra kada nuobodžiauti, nes tenka ruošti namų darbus ir rengtis naujai dienai. Dauguma tėvų mano, kad tai, jog vaikas yra nuolat užimtas yra gerai. Tačiau iš tiesų, vaikų kasdienėje rutinoje turėtų likti šiek tiek laiko... nieko neveikimui.

Kodėl nuobodžiavimas naudingas?

Jei vaiko dienos planuose, kuriuos sudaro suaugusieji, lieka laisvo laiko, kuo jis naudingas vaikams? Patikėkite, naudos yra daugiau, nei daugelis tėvų įsivaizduoja. Štai 5 nuobodulio privalumai.

1. Poilsis. Įtemptose vaikų dienotvarkėse likęs laisvas laikas, kuomet mažylis gali veikti tai, ką nori arba galbūt nieko neveikti yra labai naudingas. Net jei vaikas guli ant grindų ir žiūri į lubas ar stebi, kaip jūs virtuvėje gaminate vakarienę – leiskite jam pasimėgauti šiomis poilsio ir ramybės akimirkomis.

2. Skatina kūrybiškumą. Manėte, kad tarp nieko neveikimo ir kūrybos nėra nieko bendra? Nuobodulys – gera išradimų ir atradimų motyvacijos priemonė. Jei tėvai nuolat neplanuoja, ką veikti vaikams, jie priversti patys tuo pasirūpinti – tai yra sugalvoti, ką veikti. Net ir tie vaikai, kurie dažnai skundžiasi, kad jiems nuobodu ir nesuranda sau užsiėmimų, ilgainiui susigalvoja sau įdomios veiklos. Galite nustebti, kokių kūrybiškų žaidimo ir žaislų idėjų gali susikurti iš pirmo žvilgsnio nuobodžiaujantis vaikas.

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti
© Gamintojo archyvas

Kad netikėtai užklupusi kūrybinė energija nedingtų perniek, reikėtų, kad mažylis visuomet po ranka turėtų tinkamų priemonių piešimui, lipdymui ar spalvingų LEGO DUPLO kaladėlių konstravimui. Piešimas, lipdydamas ar konstravimas ne tik lavina vaizduotę, bet ir suteikia vaikui galimybę kurti įvairius žaidimo scenarijus, ieškoti sprendimų ar net imtis žygdarbių.

Pavyzdžiui, žaisdamas LEGO DUPLO gaisrinės rinkiniu, mažylis gali tapti tikru herojumi – drąsiu gaisrininku, kuris iš „degančio" kaladėlių namo išgelbės mini figūrėles. Iš pradžių vaikui gali prireikti tėvų ar vyresnių brolių ar sesių pagalbos kuriant žaidimo scenarijus bei istorijas, iš kurių mažylis gali sužinoti daug svarbių dalykų: kaip negalima elgtis su ugnimi, kodėl namuose gali kilti gaisras ir pan. Ilgainiui, mažyliai išmoksta žaisti savarankiškai ir vedami lakios vaizduotės, sukuria neįtikėtinų istorijų ir scenarijų žaidimams.

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti
© Gamintojo archyvas

3. Galimybė susipažinti su bendraamžiais. Kai vaikai ima nuobodžiauti vieni ar nežino, ką veikti, jie lengviau ryžtasi užmegzti pažintį ir susidraugauti su kitais bendraamžiais. Tokios situacijos vaikams naudingos, nes skatina juos imtis iniciatyvos, padeda išmokti išreikšti norą bendrauti, pasiūlyti idėjų, ką galėtų nuveikti kartu su žaidimų aikštelėje sutiktu bendraamžiu ar su savo šeimos nariais. Tai padeda mažyliui lavinti bendravimo su kitais įgūdžius.

4. Pažįsta save. Tuomet, kaip apninka nuobodulys, vaikai turi laiko pamąstyti apie tai, ką gi jiems iš tiesų patinka daryti. Neretai tėvai, planuodami savo atžalų laisvalaikio užimtumą ir parinkdami būrelius, sprendžia, kas būtų naudinga vaikui vadovaudamiesi savo nuomone. Tačiau tai nereiškia, kad vaikui tėvų parinkti užsiėmimai suteikia tikrą džiaugsmą ir malonumą. Turėdami laisvo laiko mažyliai turi progą veikti tai, ką sugalvoja patys ir galbūt atrasti savo tikrąjį pašaukimą ar talentą.

5. Mokosi planuoti savo laiką. Mes negalime suplanuoti viso savo vaikų gyvenimo, tačiau galime jiems padėti išmokti planuoti savo laiką savarankiškai. Galima pasakyti vaikui, kad tarkime, jis turi vieną laisvą valandą iki plaukimo pamokos baseine. Jei per šį laiką mažylis skųsis, kad jam nuobodu, reikėtų jam paaiškinti, kad laisva valanda greitai prabėgs ir jam liks vis mažiau laiko žaidimams. Kai mažylis tai supras, kitą kartą žinos, kaip tinkamai išnaudoti laisvą akimirką savo mėgiamiems užsiėmimams ir žaidimams. Laiko planavimas ir gebėjimas išnaudoti jį prasmingai taps vis svarbesnis vaikui augant ir tampant savarankiška asmenybe.

Užsakymo nr.: PT_77729491

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.