Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tą mums nuolat primena ir individualumą itin vertinantis šiuolaikinis pasaulis: mes esame patys svarbiausi, turime išsiskirti iš minios, privalome skintis kelią į gyvenimo aukštumas įgyvendindami savo idėjas... Tačiau mes niekada nesame ir neveikiame vieni ir, o kaip paradoksalu, siekdami tikslų nuolat turime bendradarbiauti vieni su kitais. Anot istoriko, vizionieriaus ir bestselerių autoriaus Y. N. Harario, tik bendradarbiavimo dėka žmonijai pavyko tiek pasiekti. Atrodo, gebėjimas bendradarbiauti mums įgimtas? Pažvelgę į nuolat konkuruojančius tarpusavyje vaikus to nepasakytume... Tad kaip išmokyti vaikus bendradarbiauti?

Kaip suvaldyti konkurenciją?

Neretai šeimos vaikai renkasi nuolat tarpusavyje konkuruojančių ir dėl tėvų dėmesio kovojančių asmenybių vaidmenis. Vėliau tie vaidmenys persikelia į vaikų darželį, mokyklą, kur tenka vėl kovoti dėl auklėtojo ar mokytojo dėmesio. Čia egocentriškas „aš" ir patiria pirmuosius sunkumus bei įsiliejimo į kolektyvą išbandymus.

Neišmokęs bendradarbiauti vaikas greitai pasijunta nepritampančiu, atstumtu ir nelaimingu. „Tėvams vertėtų nuolat priminti vaikams (tiek žodžiais, tiek elgesiu), kad kiekvienas vaikas yra mylimas ir individualiai vertinamas, taip sušvelninat konkurenciją. O auklėtojams bei mokytojams svarbu vaikus nuolat suburti bendrai veiklai, taip ugdant svarbius bendradarbiavimo gebėjimus bei mokant vaikus mokytis vieniems iš kitų." – situaciją apibendrinantį patarimą duoda LVJC vadovas Valdas Jankauskas.

Komandinio sporto galia

Kaip prie vaikų bendradarbiavimo ugdymo dar gali prisidėti tėvai, jei vaikas nelanko darželio, o iki mokyklos dar reikia paūgėti? Valdas Jankauskas nedvejodamas siūlo išnaudoti neformalųjį ugdymą, o dar konkrečiau – komandinio sporto bei žaidimų būrelius. Realiame gyvenime netrūksta pavyzdžių, kaip iš geriausių sportininkų sudarytos futbolo ar krepšinio komandos pralaimi vidutiniokams, gebantiems geriau žaisti komandinį žaidimą, t.y., bendradarbiauti. Tad komandiniai žaidimai – ne tik galimybė ugdyti fizinius vaiko įgūdžius, bet ir neįkainojama bendradarbiavimo mokykla. Būtent sportuodamas komandoje vaikas išmoksta vieningai siekti tikslų, padėti kitiems įveikti kliūtis, pajunta kooperacijos naudą, supranta, kad jis nėra pasaulio centras. Ši veikla taip pat padeda geriau suprasti savo gebėjimus, išsiaiškinti, kaip kito žmogaus gebėjimai gali padėti siekti bendro tikslo.

Beje, tokia veikla svarbi ir vyresniems vaikams. Pastariesiems šalia komandinio sporto užsiėmimų praverstų ir individualios sporto šakos treniruotės (ar kita individuali veikla), ugdančios atsakomybę, discipliną, charakterį. Kartu puoselėjamos komandinė ir individuali veiklos tampa puikiu pamatu universaliam mąstymui bei pasaulio suvokimui.

Šeima – tai komanda

Taip pat ir namie, be individualių namų ruošos užduočių, vaikams galima skirti bendrų, pavyzdžiui, paruošti pusryčius. Tokiu atveju, labai svarbu tėvams nesikišti, o leisti vaikams savarankiškai ieškoti sprendimų, išskaidyti užduotį į mažesnes ir jas pasidalinti tarpusavyje. Bendro sutarimo paieškos nėra lengvos, teks išsiaiškinti kiekvieno stipriąsias ir silpnąsias puses, nuspręsti, kas geriau tepa sumuštinius, kas dengia stalą, o kas verda arbatą... Tai procesas, mokantis atvirai reikšti nuomonę gerbiant kitus ir siekiant bendro rezultato.

Bendradarbiavimo įgūdžius galima ugdyti ir įtraukiant vaikus į tam tikrų „problemų" sprendimo paieškas. Pavyzdžiui, kai reikia nuspręsti, kur ir kaip praleisti vasaros atostogas. Visi turi galimybę išsakyti savo pageidavimus ir argumentus, bet visiems privalu susitarti ir rasti vieną, geriausią sprendimą. Tai puikus būdas mokytis reikšti mintis, įsiklausyti ir gerbti kito nuomonę. Kassavaitinė „problema" – namų tvarkymas, taip pat gali būti puikia pamoka, kai šeima mokosi veikti kaip komanda.

Jei dar kyla klausimas, kam taip sureikšminama bendradarbiavimo svarba, galime atsakyti, kad dirbant kartu vaikams formuojasi vienas labai svarbus suvokimas – visi visko mokėti negali, bet kiekvienas moka tam tikrų dalykų, o juos apjungus ir galima pasiekti bendro tikslo. Tad skatinkite ir puoselėkite vaikų norą dirbti drauge.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.