Kodėl žydų vaikai tampa genijais: septynios auklėjimo taisyklės

 (146)
Žydų meilė savo vaikams neturi ribų. Tokio mažųjų kulto, regis, nėra jokioje kitoje tautoje. Psichologai gali kalbėti tiek apie tokio elgesio pliusus, tiek apie minusus, tačiau žydų vaikai meilės stygiaus neabejotinai nejaučia, rašo vospitaj.com.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Negalima skatinti vaikų kompleksų

Žydė motina niekada nepasakys „Tu – blogas“, ji pasakys „Kaip galėjo toks geras berniukas, kaip tu, padaryti tokią kvailystę?“ „Mano vaikas neturi ir negali turėti trūkumų“ – štai tokios pozicijos laikosi šios tautybės motinos. Galimai jos juos ir mato, tačiau be jų niekas apie tai nesužinos.

2. Protinga laisvė

Šiuolaikinis žydų auklėjimas apima, tarytum, du tarpusavyje prieštaraujančius dalykus: vaiko laisvę ir griežtus reikalavimus. Gera metafora, apibūdinanti šį stilių – erdvus kambarys su tvirtomis sienomis.

Žydams tėvams vaiko laisvė – ne specialus „auklėjimas“, o oras, kuriuo neįmanoma nekvėpuoti.

Griežtas auklėjimas prasideda tada, kai vaikas peržengia leistinas ribas.

3. Giria vaiką už viską

Mama visada giria savo vaiką. Šios pagyros prasideda vos gimus mažyliui. Žydų tautybės mama žavisi net pačiais mažiausiais savo atžalos pasiekimais, tegul tai bus viso labo naujas skiemuo ar pirmoji nemokšiška dėmė bandant nupiešti pirmąjį piešinį. Apie tai būtinai sužinos visi draugai ir pažįstami, o svarbiausia, vaikas turi matyti, kad jis giriamas kitų akivaizdoje. Jeigu vaiko pasiekimai rimti, tai be ilgų visos šeimos aplodismentų ir pagyrų tikrai nebus apsieita.

Jeigu mes išmoksime įžvelgti vaikuose visas teigiamas jų puses, jas skatinsime pasitaikius kiekvienai palankiai progai, gali būti, kad tai iš esmės pakeis jų elgesį. Norėdami sustiprinti vaikų motyvaciją, leiskite savo atžaloms „nugirsti“, kaip pasakojate apie jų pasiekimus savo draugams.

4. Didelė atsakomybė už savo elgesį

Žydai tiki, kad pats nereikšmingiausias paskubomis mestas žodis ar nereikšmingas tėvų poelgis vaiko akyse gali turėti negrįžtamus padarinius, todėl savo pavyzdžiu ir labai atsakingu elgesiu žydai tėvai orientuoja savo vaikus. Jie žiūri atsakingai į viską, ką sako ir daro.

5. Meilė ir pagarba šeimoje – vaiko psichinės sveikatos pagrindas

Žydų tradicija aiškina, kad bet kurios šeimos pagrindą sudaro vyras ir žmona – tėvas ir motina. Todėl būtina vaikus nuo mažumės mokyti, kad pirmoje vietoje visada yra motinos dėmesys tėvui ir tėvo – motinai. Jeigu vaikas suvoks, kad jo tėvai gyvena, visų pirma, vienas dėl kito, įsitikins, kad jų tarpusavio santykiai grįsti pagarba, meile ir rūpesčiu, jis jausis apsaugotas. Be to, panašus tėvų elgesys yra puikus sektinas pavyzdys. Būtent tokius santykius jis stengsis užaugęs sukurti savoje šeimoje.

6. Mokosi būti tėvais

Auklėjimas prasideda nuo pat vaiko gimimo. Mergina, sudarydama santuoką, jau yra pasirengusi tapti motina, būti mama jai yra garbinga "karjera". Jeigu į motinystę ir tėvystę iš pat pradžių žiūrima kaip į naštą, apribojimą, tai išauginti gerą vaiką bus labai sunku. Kaip žinia, kur savo jėgas nukreipi, iš ten jų ir gauni.

Siekdami išauklėti sėkmingus, savarankiškus ir tvirtai ant kojų stovinčius vaikus, žydų išminčiai sukūrė ištisą auklėjimo sistemą, su kuria bet kuris norintis Izraelyje gali susipažinti tėvams skirtose kursuose. Tokie kursai rengiami prie sinagogų ir žydų mokyklose visose pasaulio mokyklose. Štai jums ir pirmasis sėkmingo auklėjimo dėsnis – jis prasideda nuo savęs ugdymo ir mokymosi, atskirų profesijų „žmona ir mama“ ar „vyras ir tėvas“ įgijimo.

7. Moko vaikus teisingai disponuoti laiku

Žydų vaikai nežino, kas yra tinginystė ir tuščias dykinėjimas kieme: smuikas, anglų kalba, matematika – tai tik keletas iš populiarių užsiėmimų. Nuo mažų dienų vaikai mokomi, kad nuolat būti užimtam yra normalu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė Jūratė Baltuškienė: kas padeda darželinukams susivaldyti? (1)

Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs - tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O šaukia, spiria ir krenta ant žemės tikrai ne tam, kad išvestų tėvus iš proto.

Artėjant Velykoms – mielas darbelis, kurį pagaminsite akimirksniu

Prieš Velykas kaupiame kiaušinių lukštus, kad galėtume juos panaudoti darbeliams ar dekoracijoms.

Kaip pažadinti vaikų kūrybiškumą

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi.

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.