Kodėl žydų vaikai tampa genijais: septynios auklėjimo taisyklės

 (146)
Žydų meilė savo vaikams neturi ribų. Tokio mažųjų kulto, regis, nėra jokioje kitoje tautoje. Psichologai gali kalbėti tiek apie tokio elgesio pliusus, tiek apie minusus, tačiau žydų vaikai meilės stygiaus neabejotinai nejaučia, rašo vospitaj.com.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Negalima skatinti vaikų kompleksų

Žydė motina niekada nepasakys „Tu – blogas“, ji pasakys „Kaip galėjo toks geras berniukas, kaip tu, padaryti tokią kvailystę?“ „Mano vaikas neturi ir negali turėti trūkumų“ – štai tokios pozicijos laikosi šios tautybės motinos. Galimai jos juos ir mato, tačiau be jų niekas apie tai nesužinos.

2. Protinga laisvė

Šiuolaikinis žydų auklėjimas apima, tarytum, du tarpusavyje prieštaraujančius dalykus: vaiko laisvę ir griežtus reikalavimus. Gera metafora, apibūdinanti šį stilių – erdvus kambarys su tvirtomis sienomis.

Žydams tėvams vaiko laisvė – ne specialus „auklėjimas“, o oras, kuriuo neįmanoma nekvėpuoti.

Griežtas auklėjimas prasideda tada, kai vaikas peržengia leistinas ribas.

3. Giria vaiką už viską

Mama visada giria savo vaiką. Šios pagyros prasideda vos gimus mažyliui. Žydų tautybės mama žavisi net pačiais mažiausiais savo atžalos pasiekimais, tegul tai bus viso labo naujas skiemuo ar pirmoji nemokšiška dėmė bandant nupiešti pirmąjį piešinį. Apie tai būtinai sužinos visi draugai ir pažįstami, o svarbiausia, vaikas turi matyti, kad jis giriamas kitų akivaizdoje. Jeigu vaiko pasiekimai rimti, tai be ilgų visos šeimos aplodismentų ir pagyrų tikrai nebus apsieita.

Jeigu mes išmoksime įžvelgti vaikuose visas teigiamas jų puses, jas skatinsime pasitaikius kiekvienai palankiai progai, gali būti, kad tai iš esmės pakeis jų elgesį. Norėdami sustiprinti vaikų motyvaciją, leiskite savo atžaloms „nugirsti“, kaip pasakojate apie jų pasiekimus savo draugams.

4. Didelė atsakomybė už savo elgesį

Žydai tiki, kad pats nereikšmingiausias paskubomis mestas žodis ar nereikšmingas tėvų poelgis vaiko akyse gali turėti negrįžtamus padarinius, todėl savo pavyzdžiu ir labai atsakingu elgesiu žydai tėvai orientuoja savo vaikus. Jie žiūri atsakingai į viską, ką sako ir daro.

5. Meilė ir pagarba šeimoje – vaiko psichinės sveikatos pagrindas

Žydų tradicija aiškina, kad bet kurios šeimos pagrindą sudaro vyras ir žmona – tėvas ir motina. Todėl būtina vaikus nuo mažumės mokyti, kad pirmoje vietoje visada yra motinos dėmesys tėvui ir tėvo – motinai. Jeigu vaikas suvoks, kad jo tėvai gyvena, visų pirma, vienas dėl kito, įsitikins, kad jų tarpusavio santykiai grįsti pagarba, meile ir rūpesčiu, jis jausis apsaugotas. Be to, panašus tėvų elgesys yra puikus sektinas pavyzdys. Būtent tokius santykius jis stengsis užaugęs sukurti savoje šeimoje.

6. Mokosi būti tėvais

Auklėjimas prasideda nuo pat vaiko gimimo. Mergina, sudarydama santuoką, jau yra pasirengusi tapti motina, būti mama jai yra garbinga "karjera". Jeigu į motinystę ir tėvystę iš pat pradžių žiūrima kaip į naštą, apribojimą, tai išauginti gerą vaiką bus labai sunku. Kaip žinia, kur savo jėgas nukreipi, iš ten jų ir gauni.

Siekdami išauklėti sėkmingus, savarankiškus ir tvirtai ant kojų stovinčius vaikus, žydų išminčiai sukūrė ištisą auklėjimo sistemą, su kuria bet kuris norintis Izraelyje gali susipažinti tėvams skirtose kursuose. Tokie kursai rengiami prie sinagogų ir žydų mokyklose visose pasaulio mokyklose. Štai jums ir pirmasis sėkmingo auklėjimo dėsnis – jis prasideda nuo savęs ugdymo ir mokymosi, atskirų profesijų „žmona ir mama“ ar „vyras ir tėvas“ įgijimo.

7. Moko vaikus teisingai disponuoti laiku

Žydų vaikai nežino, kas yra tinginystė ir tuščias dykinėjimas kieme: smuikas, anglų kalba, matematika – tai tik keletas iš populiarių užsiėmimų. Nuo mažų dienų vaikai mokomi, kad nuolat būti užimtam yra normalu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.