Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tačiau vaikų psichologai teigia, kad jokie santykiai nėra duotybė. Juos reikia nuolat kurti bei puoselėti ir tam nepakaks vien abstrakčios meilės. Iš tikro vertėtų pradėti nuo trijų ingredientų: laiko su vaiku, bendrų veiklų ir pagarbaus bendravimo.

Iš kur gauti laiko

Jei kūdikiui save atiduodame šimtu procentų visas 24 valandas 7 dienas per savaitę, vėliau, vaikui augant, tas kartu praleidžiamo laiko kiekis vis traukiasi ir mažėja.

Vaikui vis dar sakome, kad jį mylime, kad jis mums svarbiausias, tačiau laiko tam įrodyti randame vis mažiau.

Nėra kada su juo pažaisti, peržvelgti jo per dieną nupieštų piešinių, išeiti kartu į kiemą, paskaityti knygą. „Neturiu laiko" tampa savotiška mantra ir viską atperkančia indulgencija.

Neretai net namų tvarkymas atsiduria aukštesnėje prioritetų vietoje nei vaikai. Tačiau norint išlaikyti šiltą santykį su vaiku, o ypač paaugliu, laiko santykių kūrimui reikėtų atrasti.

Kasdienėje rutinoje pasistenkite suplanuoti laiką, kurį skirsite tik vaikui ir jį išnaudokite maksimaliai kokybiškai.

Bendraukite, kalbėkitės, išklausykite, žaiskite, o jei jau su laiku taip striuka, kartu gaminkite valgį, eikite apsipirkit, išnaudokite laiką, kai vežate vaiką iki darželio ar mokyklos.

Įtraukite vaikus ne tik į kasdienę ruošą, bet kartu leiskite ir dalį laisvalaikio, eikite į parodas, koncertus, spektaklius, sporto varžybas.

Kaip kurti santykius

Kiekvieną dieną raskite laiko pasikalbėti su vaiku apie jam svarbius dalykus, išklausykite, kaip sekėsi, kokie rūpesčiai kamuoja, kas džiugina, o kas liūdina.

Būtinai parodykite, kad jis ir jo mintys, išgyvenimai jums labai įdomūs, įdomesni net už naujienas TV ekrane.

Dažnai tėvai sako, kad vaikai labai nenoriai dalijasi savo jausmais arba apie juos visai nelinkę kalbėti. Būkite kantrūs, nenustokite klausti ir tuo pačiu patys dalinkitės su jais savo išgyvenimais ir jausmais.

Dažnai tėvai sako, kad vaikai labai nenoriai dalijasi savo jausmais arba apie juos visai nelinkę kalbėti. Būkite kantrūs, nenustokite klausti ir tuo pačiu patys dalinkitės su jais savo išgyvenimais ir jausmais. Pasakodami apie savo dieną, apie tai, kas jus džiugino ir kas nuvylė, su kokias sunkumai susidūrėte, jūs ne tik parodysite pavyzdį, bet ir mokysite vaikus emocinio raštingumo, leisite suprasti, kad vertinate jo nuomonę.

Būtinai iš anksto planuokite laiką taip, kad spėtumėte ką nors nuveikti kartu su vaikais, ypač savaitgaliais.

Žaiskite stalo žaidimus, eikite į žygius, važinėkitės dviračiais, ar išsiruoškite į visą šeimą dominantį filmą.

Idealu, jei tėvams pavyksta įsitraukti į kokią nors savo vaiko mėgstamą veiklą ir atrasti bendrų domėjimosi sričių. Jei jūsų vaikas dievina muziką, kalbėkite apie ją, dalinkitės mėgstamomis dainomis, pasiklausykite jo dievinamos grupės ar atlikėjo, pasakokite, kas patinka jums.

Galbūt jus sieja meilė sportui – slidinėkite, kartą per savaitę nueikite į baseiną, kartu mokykitės ko nors naujo, pavyzdžiui važiuoti riedučiais.

Niekas taip nedžiugina vaiko, kaip galimybė kartu mokytis, o gal net ir galimybė kažko pamokyti tėvus. Jei jūsų vaikui įdomūs „tik" kompiuteriniai žaidimai – išmokite ir žaiskite kartu, arba paprašykite, kad jus pamokytų kompiuterinių paslapčių.

Kaip bendrauti

Svarbu ne tik tai, kad bendraujate, bet ir kaip bendraujate. Visų pirma, laikykitės mandagumo taisyklės. Ji turi galioti ne tik vaikams, bet ir tėvams.

Liaukitės kėlę balsą ir šaukę – vaikai nuo to tikrai netampa paklusnesni, o tik išmoksta lygiai taip pat kelti balsą. Ne vienas psichologas pabrėžia, kad šaukiantys tėvai greičiausiai užsitarnauja vaiko nepagarbą. Net jei norite atkreipti dėmesį – nešaukite. Abipusės pagarbos ir gerų santykių, deja, nepavyks sukurti jei tėvai prisiims diktatoriškus vaidmenis.

Svarbu ne tik tai, kad bendraujate, bet ir kaip bendraujate. Visų pirma, laikykitės mandagumo taisyklės. Ji turi galioti ne tik vaikams, bet ir tėvams.

Kai bendraujate su mažesniais vaikais, būkite su jais viename lygyje. Jei norite, kad vaikas jus suprastų, išklausytų ir elgtųsi, kaip jūs norite, būtina fiziškai nusileisti iki jo lygio, t.y. atsisėsti, pritūpti, pažvelgti vaikui į akis. Taip sukursite pasitikėjimo atmosferą ir parodysite norą draugauti.

Taip pat praverstų ir kalbėjimasis viena kalba. Vaikų mąstymas skiriasi nuo suaugusiųjų, jie bendrauja trumpesniais sakiniais, nevartoja sudėtingų žodžių.

Tad ir jūs kalbėkite paprastai, labai aiškiai išdėstykite savo prašymus, vietoje abstraktaus „susitvarkyk kambarį", sakykite „sudėk žaislus į jiems skirtą dėžę, o knygas į lentyną...".

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena nepamiršti ir kantrybės. Šiltiems ir bendruomeniškiems santykiams kurti, prižiūrėti, išlaikyti jos tikrai prireiks.

Vaikai tik mokosi kurti ryšį, o jų mokytojais turime būti jūs, kantrūs tėvai, mokantys pagarbiai sutarti, ir parodyti, kaip sutarimą atkurti net ir susipykus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.