Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tačiau vaikų psichologai teigia, kad jokie santykiai nėra duotybė. Juos reikia nuolat kurti bei puoselėti ir tam nepakaks vien abstrakčios meilės. Iš tikro vertėtų pradėti nuo trijų ingredientų: laiko su vaiku, bendrų veiklų ir pagarbaus bendravimo.

Iš kur gauti laiko

Jei kūdikiui save atiduodame šimtu procentų visas 24 valandas 7 dienas per savaitę, vėliau, vaikui augant, tas kartu praleidžiamo laiko kiekis vis traukiasi ir mažėja.

Vaikui vis dar sakome, kad jį mylime, kad jis mums svarbiausias, tačiau laiko tam įrodyti randame vis mažiau.

Nėra kada su juo pažaisti, peržvelgti jo per dieną nupieštų piešinių, išeiti kartu į kiemą, paskaityti knygą. „Neturiu laiko" tampa savotiška mantra ir viską atperkančia indulgencija.

Neretai net namų tvarkymas atsiduria aukštesnėje prioritetų vietoje nei vaikai. Tačiau norint išlaikyti šiltą santykį su vaiku, o ypač paaugliu, laiko santykių kūrimui reikėtų atrasti.

Kasdienėje rutinoje pasistenkite suplanuoti laiką, kurį skirsite tik vaikui ir jį išnaudokite maksimaliai kokybiškai.

Bendraukite, kalbėkitės, išklausykite, žaiskite, o jei jau su laiku taip striuka, kartu gaminkite valgį, eikite apsipirkit, išnaudokite laiką, kai vežate vaiką iki darželio ar mokyklos.

Įtraukite vaikus ne tik į kasdienę ruošą, bet kartu leiskite ir dalį laisvalaikio, eikite į parodas, koncertus, spektaklius, sporto varžybas.

Kaip kurti santykius

Kiekvieną dieną raskite laiko pasikalbėti su vaiku apie jam svarbius dalykus, išklausykite, kaip sekėsi, kokie rūpesčiai kamuoja, kas džiugina, o kas liūdina.

Būtinai parodykite, kad jis ir jo mintys, išgyvenimai jums labai įdomūs, įdomesni net už naujienas TV ekrane.

Dažnai tėvai sako, kad vaikai labai nenoriai dalijasi savo jausmais arba apie juos visai nelinkę kalbėti. Būkite kantrūs, nenustokite klausti ir tuo pačiu patys dalinkitės su jais savo išgyvenimais ir jausmais.

Dažnai tėvai sako, kad vaikai labai nenoriai dalijasi savo jausmais arba apie juos visai nelinkę kalbėti. Būkite kantrūs, nenustokite klausti ir tuo pačiu patys dalinkitės su jais savo išgyvenimais ir jausmais. Pasakodami apie savo dieną, apie tai, kas jus džiugino ir kas nuvylė, su kokias sunkumai susidūrėte, jūs ne tik parodysite pavyzdį, bet ir mokysite vaikus emocinio raštingumo, leisite suprasti, kad vertinate jo nuomonę.

Būtinai iš anksto planuokite laiką taip, kad spėtumėte ką nors nuveikti kartu su vaikais, ypač savaitgaliais.

Žaiskite stalo žaidimus, eikite į žygius, važinėkitės dviračiais, ar išsiruoškite į visą šeimą dominantį filmą.

Idealu, jei tėvams pavyksta įsitraukti į kokią nors savo vaiko mėgstamą veiklą ir atrasti bendrų domėjimosi sričių. Jei jūsų vaikas dievina muziką, kalbėkite apie ją, dalinkitės mėgstamomis dainomis, pasiklausykite jo dievinamos grupės ar atlikėjo, pasakokite, kas patinka jums.

Galbūt jus sieja meilė sportui – slidinėkite, kartą per savaitę nueikite į baseiną, kartu mokykitės ko nors naujo, pavyzdžiui važiuoti riedučiais.

Niekas taip nedžiugina vaiko, kaip galimybė kartu mokytis, o gal net ir galimybė kažko pamokyti tėvus. Jei jūsų vaikui įdomūs „tik" kompiuteriniai žaidimai – išmokite ir žaiskite kartu, arba paprašykite, kad jus pamokytų kompiuterinių paslapčių.

Kaip bendrauti

Svarbu ne tik tai, kad bendraujate, bet ir kaip bendraujate. Visų pirma, laikykitės mandagumo taisyklės. Ji turi galioti ne tik vaikams, bet ir tėvams.

Liaukitės kėlę balsą ir šaukę – vaikai nuo to tikrai netampa paklusnesni, o tik išmoksta lygiai taip pat kelti balsą. Ne vienas psichologas pabrėžia, kad šaukiantys tėvai greičiausiai užsitarnauja vaiko nepagarbą. Net jei norite atkreipti dėmesį – nešaukite. Abipusės pagarbos ir gerų santykių, deja, nepavyks sukurti jei tėvai prisiims diktatoriškus vaidmenis.

Svarbu ne tik tai, kad bendraujate, bet ir kaip bendraujate. Visų pirma, laikykitės mandagumo taisyklės. Ji turi galioti ne tik vaikams, bet ir tėvams.

Kai bendraujate su mažesniais vaikais, būkite su jais viename lygyje. Jei norite, kad vaikas jus suprastų, išklausytų ir elgtųsi, kaip jūs norite, būtina fiziškai nusileisti iki jo lygio, t.y. atsisėsti, pritūpti, pažvelgti vaikui į akis. Taip sukursite pasitikėjimo atmosferą ir parodysite norą draugauti.

Taip pat praverstų ir kalbėjimasis viena kalba. Vaikų mąstymas skiriasi nuo suaugusiųjų, jie bendrauja trumpesniais sakiniais, nevartoja sudėtingų žodžių.

Tad ir jūs kalbėkite paprastai, labai aiškiai išdėstykite savo prašymus, vietoje abstraktaus „susitvarkyk kambarį", sakykite „sudėk žaislus į jiems skirtą dėžę, o knygas į lentyną...".

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena nepamiršti ir kantrybės. Šiltiems ir bendruomeniškiems santykiams kurti, prižiūrėti, išlaikyti jos tikrai prireiks.

Vaikai tik mokosi kurti ryšį, o jų mokytojais turime būti jūs, kantrūs tėvai, mokantys pagarbiai sutarti, ir parodyti, kaip sutarimą atkurti net ir susipykus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.