Mamai nepatiko tvarka darželyje: ar protingai elgiasi pedagogai?

 (112)
Redakcija gavo mamos laišką apie ją nustebinusią vaikų darželio tvarką. Pradėjus lankyti darželį, čia tėvai paprašomi iš karto išeiti iš grupės ir netrukdyti kitiems vaikams. Kaip tokią pedagoginę patirtį pakomentuos psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaida klausia:

„Šį rudenį ruošiame savo 2 m dukrytę leisti į darželį. Kadangi valstybinio negavome, tad renkamės iš privačių. Taip mums besilankant keliuose darželiuose (Vilniuje), viename mums pasako, kad jų darželyje nėra taip vadinamo adaptacinio periodo. Mums tai buvo naujas dalykas.

Vaikas savo pirmąją dieną darželyje su mama ar tėčiu negali pabūti grupėje nė pusvalandžio. Atvedi, nurengi ir metas atsisveikinti. Darželio direktorė tokį apsisprendimą motyvuoja tuo, kad kiti vaikai, kurie be mamų, pradeda blogai jaustis, verkti, nes mato, kad kitas vaikutis štai turi prie savęs mamą. Tėvams į grupės patalpas įeiti negalima. Vaikų erdvė - tik vaikams ir esą vaikai tą supranta nuo pat pirmos dienos.

Taip, pasak direktorės, vaikui lengviau apsiprasti darželyje. Neleisime vaiko į tokį darželį, nes mūsų manymu yra sveikiau paruošti vaiką darželiui palaipsniui. T.y. pradėti ruošti namie, o po to jau darželyje vis ilginant tą laiką, kurį vaikas pabus vienas, be tėvų. Tačiau visgi smalsu, ką pasakytų vaikų psichologai.

Gerai vaikui toks "šaltas dušas" ar vis dėlto nelabai? Kokios pasekmės tyko už tokių metodų? O gal šiuo atveju tikrai teisi darželio direktorė?“

Atsako psichologė ir Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Vaida,

perskaičiusi jūsų klausimą supratau, kad labai atsakingai renkatės darželį savo dukrytei ir norite, kad šis svarbus etapas jos gyvenime praeitų kuo sklandžiau. Tačiau vienu atveju nesutapo jūsų ir darželio vadovybės nuomonės į adaptacinį periodą, ir tai, matyt, sukėlė jums nerimą ir abejones, kas gi yra geriausia jūsų vaikui.

Adaptacija – tai gamtos duotas žmogui gebėjimas mokytis naujų dalykų ir taip prisitaikyti prie nuolat kintančių sąlygų. Darželio lankymas – tai pokytis ne tik jūsų dukros gyvenime, bet ir jūsų, mylinčių ir ja besirūpinančių tėvų, gyvenime. Jūsų dukrai reikia išmokti būti aplinkoje, kurioje nebus tėvų, būti su kitais suaugusiais ir su savo bendraamžiais. Jums – susidurti su darželio džiaugsmais ir sunkumais ir išmokti būti darželinukės tėvais. Ar jūs praleisite pirmas dienas darželyje kartu su dukryte, ar ji bus be jūsų, visa jūsų šeima išgyvens taip vadinamąjį adaptacinį periodą.

Būdus, kaip padaryti adaptacinį periodą lengvesniu, kiekvienas pasirenka remdamasis savo patirtimis, žiniomis ir nuostatomis. Jūs matote tik savo vaiką, jūsų minimo darželio auklėtojos ir direktorė mato daug kitų vaikų, kurie taip pat bando prisitaikyti prie buvimo be savo tėvų kitokioje aplinkoje. Greičiausiai, direktorė, matydama kitus vaikus ir norėdama juos apsaugoti, laikosi taisyklės, kad adaptacija darželyje vyksta be tėvų. Nes kai ateina naujas vaikas į grupę, prie jo vėl visiems reikia priprasti, o jeigu jis ateina su savo tėvais, reikia priprasti ir prie tėvų. Taip pat ir jūsų dukra, iš pradžių būdama su jumis, pripras prie darželio, kuriame būna tėvai. Ir kai tėvai tam tikru momentu turės palikti darželį, jai vėl reikės priprasti prie darželio, bet jau be tėvų.

Yra ir kitokių būdų, kaip palengvinti adaptaciją darželyje, pvz. pirmomis dienomis vaikas gali būti paliekamas darželyje valandai, tada po truputį tas laikas ilginamas. Kaip sklandžiai vyks adaptacinis periodas darželyje, priklauso nuo auklėtojų profesionalumo, kompetencijų ir žinių, taip pat ir nuo tėvų palaikymo ir supratimo, kad vaikui šiuo momentu gali būti emociškai sunku. Jeigu auklėtoja neprofesionali, o tėvai šalti ir neužjaučiantys, tai net ir tėvų buvimas pirmomis dienomis nepalengvins vaiko adaptacijos darželyje.

Išvengti sunkumų, susijusių su adaptacija, neįmanoma, prisitaikymas prie naujos aplinkos bet kokiu atveju pareikalaus ir iš vaiko, ir iš tėvų emocinių pastangų. Bet yra būdų ją palengvinti. Jūsų atveju – pasirinkti darželį, kuris jums patinka ir kuriuo jūs pasitikite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (10)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.

Psichologė – apie vieną tėvų daromą klaidą, kuri skaudžiai atsiliepia vaikui (3)

Prieš skaitant šį straipsnį rekomenduojame atlikti nedidelį, bet įdomų tyrimą: suskaičiuokite, kiek kartų per dieną meluojate.

Kas yra išmintinga tėvų meilė ir kodėl mes užauginame nelaimingus vaikus (1)

Esu sutikusi ne vieną suaugusį žmogų, kuris yra laimingas, kai jaučiasi nelaimingas.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų (11)

„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.

6 frazės, kurių mūsų vaikams reikia kaip duonos kasdienės (2)

Kaip dažnai sakote vaikui, kad jį mylite? Ar parodote tą ir veiksmais? Jūsų dėmesiui - dar šešios frazės, kurių vaikui reikia ne mažiau, kaip „Aš tave myliu“.

Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską (5)

Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.

7 skirtumai tarp įprastų ir išmintingų tėvų

Vaikams nereikia tobulų tėvų, jiems reikia išmintingų tėvų.

Psichologė: trokšdamas tėvų dėmesio, vaikas gali elgtis netinkamai

Gimus naujagimiui, pasikeitė vyresniojo vaiko elgesys. Mama sako, kad nebesusitvarko su šešiamečiu ir klausia patarimo specialisto.

Tomas Lagūnavičius: už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai

Jei jūsų vaikas neklauso, rodo „ožius", iš principo tai yra gerai. Normalu, nes jis bręsta. Formuojasi jo vidinis „aš". Tačiau vaiko noras tapti kuo greičiau savarankišku, sukelia labai daug nepatogumų tėvams.

Pirmojo nevalstybinio darželio Kaune įkūrėja neieškojo pedagogų su diplomais

Šiandien Kaune skaičiuojama 20 privataus ugdymo erdvių darželinukams, bet 2010 m. tokios vietos nebuvo, ir Rasa Tamašauskaitė įkūrė pirmą privatų darželį mieste, kurį ir pavadino Kauno privačiu darželiu.