Mamai nepatiko tvarka darželyje: ar protingai elgiasi pedagogai?

 (112)
Redakcija gavo mamos laišką apie ją nustebinusią vaikų darželio tvarką. Pradėjus lankyti darželį, čia tėvai paprašomi iš karto išeiti iš grupės ir netrukdyti kitiems vaikams. Kaip tokią pedagoginę patirtį pakomentuos psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaida klausia:

„Šį rudenį ruošiame savo 2 m dukrytę leisti į darželį. Kadangi valstybinio negavome, tad renkamės iš privačių. Taip mums besilankant keliuose darželiuose (Vilniuje), viename mums pasako, kad jų darželyje nėra taip vadinamo adaptacinio periodo. Mums tai buvo naujas dalykas.

Vaikas savo pirmąją dieną darželyje su mama ar tėčiu negali pabūti grupėje nė pusvalandžio. Atvedi, nurengi ir metas atsisveikinti. Darželio direktorė tokį apsisprendimą motyvuoja tuo, kad kiti vaikai, kurie be mamų, pradeda blogai jaustis, verkti, nes mato, kad kitas vaikutis štai turi prie savęs mamą. Tėvams į grupės patalpas įeiti negalima. Vaikų erdvė - tik vaikams ir esą vaikai tą supranta nuo pat pirmos dienos.

Taip, pasak direktorės, vaikui lengviau apsiprasti darželyje. Neleisime vaiko į tokį darželį, nes mūsų manymu yra sveikiau paruošti vaiką darželiui palaipsniui. T.y. pradėti ruošti namie, o po to jau darželyje vis ilginant tą laiką, kurį vaikas pabus vienas, be tėvų. Tačiau visgi smalsu, ką pasakytų vaikų psichologai.

Gerai vaikui toks "šaltas dušas" ar vis dėlto nelabai? Kokios pasekmės tyko už tokių metodų? O gal šiuo atveju tikrai teisi darželio direktorė?“

Atsako psichologė ir Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Vaida,

perskaičiusi jūsų klausimą supratau, kad labai atsakingai renkatės darželį savo dukrytei ir norite, kad šis svarbus etapas jos gyvenime praeitų kuo sklandžiau. Tačiau vienu atveju nesutapo jūsų ir darželio vadovybės nuomonės į adaptacinį periodą, ir tai, matyt, sukėlė jums nerimą ir abejones, kas gi yra geriausia jūsų vaikui.

Adaptacija – tai gamtos duotas žmogui gebėjimas mokytis naujų dalykų ir taip prisitaikyti prie nuolat kintančių sąlygų. Darželio lankymas – tai pokytis ne tik jūsų dukros gyvenime, bet ir jūsų, mylinčių ir ja besirūpinančių tėvų, gyvenime. Jūsų dukrai reikia išmokti būti aplinkoje, kurioje nebus tėvų, būti su kitais suaugusiais ir su savo bendraamžiais. Jums – susidurti su darželio džiaugsmais ir sunkumais ir išmokti būti darželinukės tėvais. Ar jūs praleisite pirmas dienas darželyje kartu su dukryte, ar ji bus be jūsų, visa jūsų šeima išgyvens taip vadinamąjį adaptacinį periodą.

Būdus, kaip padaryti adaptacinį periodą lengvesniu, kiekvienas pasirenka remdamasis savo patirtimis, žiniomis ir nuostatomis. Jūs matote tik savo vaiką, jūsų minimo darželio auklėtojos ir direktorė mato daug kitų vaikų, kurie taip pat bando prisitaikyti prie buvimo be savo tėvų kitokioje aplinkoje. Greičiausiai, direktorė, matydama kitus vaikus ir norėdama juos apsaugoti, laikosi taisyklės, kad adaptacija darželyje vyksta be tėvų. Nes kai ateina naujas vaikas į grupę, prie jo vėl visiems reikia priprasti, o jeigu jis ateina su savo tėvais, reikia priprasti ir prie tėvų. Taip pat ir jūsų dukra, iš pradžių būdama su jumis, pripras prie darželio, kuriame būna tėvai. Ir kai tėvai tam tikru momentu turės palikti darželį, jai vėl reikės priprasti prie darželio, bet jau be tėvų.

Yra ir kitokių būdų, kaip palengvinti adaptaciją darželyje, pvz. pirmomis dienomis vaikas gali būti paliekamas darželyje valandai, tada po truputį tas laikas ilginamas. Kaip sklandžiai vyks adaptacinis periodas darželyje, priklauso nuo auklėtojų profesionalumo, kompetencijų ir žinių, taip pat ir nuo tėvų palaikymo ir supratimo, kad vaikui šiuo momentu gali būti emociškai sunku. Jeigu auklėtoja neprofesionali, o tėvai šalti ir neužjaučiantys, tai net ir tėvų buvimas pirmomis dienomis nepalengvins vaiko adaptacijos darželyje.

Išvengti sunkumų, susijusių su adaptacija, neįmanoma, prisitaikymas prie naujos aplinkos bet kokiu atveju pareikalaus ir iš vaiko, ir iš tėvų emocinių pastangų. Bet yra būdų ją palengvinti. Jūsų atveju – pasirinkti darželį, kuris jums patinka ir kuriuo jūs pasitikite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.