Mamai nepatiko tvarka darželyje: ar protingai elgiasi pedagogai?

 (112)
Redakcija gavo mamos laišką apie ją nustebinusią vaikų darželio tvarką. Pradėjus lankyti darželį, čia tėvai paprašomi iš karto išeiti iš grupės ir netrukdyti kitiems vaikams. Kaip tokią pedagoginę patirtį pakomentuos psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaida klausia:

„Šį rudenį ruošiame savo 2 m dukrytę leisti į darželį. Kadangi valstybinio negavome, tad renkamės iš privačių. Taip mums besilankant keliuose darželiuose (Vilniuje), viename mums pasako, kad jų darželyje nėra taip vadinamo adaptacinio periodo. Mums tai buvo naujas dalykas.

Vaikas savo pirmąją dieną darželyje su mama ar tėčiu negali pabūti grupėje nė pusvalandžio. Atvedi, nurengi ir metas atsisveikinti. Darželio direktorė tokį apsisprendimą motyvuoja tuo, kad kiti vaikai, kurie be mamų, pradeda blogai jaustis, verkti, nes mato, kad kitas vaikutis štai turi prie savęs mamą. Tėvams į grupės patalpas įeiti negalima. Vaikų erdvė - tik vaikams ir esą vaikai tą supranta nuo pat pirmos dienos.

Taip, pasak direktorės, vaikui lengviau apsiprasti darželyje. Neleisime vaiko į tokį darželį, nes mūsų manymu yra sveikiau paruošti vaiką darželiui palaipsniui. T.y. pradėti ruošti namie, o po to jau darželyje vis ilginant tą laiką, kurį vaikas pabus vienas, be tėvų. Tačiau visgi smalsu, ką pasakytų vaikų psichologai.

Gerai vaikui toks "šaltas dušas" ar vis dėlto nelabai? Kokios pasekmės tyko už tokių metodų? O gal šiuo atveju tikrai teisi darželio direktorė?“

Atsako psichologė ir Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Vaida,

perskaičiusi jūsų klausimą supratau, kad labai atsakingai renkatės darželį savo dukrytei ir norite, kad šis svarbus etapas jos gyvenime praeitų kuo sklandžiau. Tačiau vienu atveju nesutapo jūsų ir darželio vadovybės nuomonės į adaptacinį periodą, ir tai, matyt, sukėlė jums nerimą ir abejones, kas gi yra geriausia jūsų vaikui.

Adaptacija – tai gamtos duotas žmogui gebėjimas mokytis naujų dalykų ir taip prisitaikyti prie nuolat kintančių sąlygų. Darželio lankymas – tai pokytis ne tik jūsų dukros gyvenime, bet ir jūsų, mylinčių ir ja besirūpinančių tėvų, gyvenime. Jūsų dukrai reikia išmokti būti aplinkoje, kurioje nebus tėvų, būti su kitais suaugusiais ir su savo bendraamžiais. Jums – susidurti su darželio džiaugsmais ir sunkumais ir išmokti būti darželinukės tėvais. Ar jūs praleisite pirmas dienas darželyje kartu su dukryte, ar ji bus be jūsų, visa jūsų šeima išgyvens taip vadinamąjį adaptacinį periodą.

Būdus, kaip padaryti adaptacinį periodą lengvesniu, kiekvienas pasirenka remdamasis savo patirtimis, žiniomis ir nuostatomis. Jūs matote tik savo vaiką, jūsų minimo darželio auklėtojos ir direktorė mato daug kitų vaikų, kurie taip pat bando prisitaikyti prie buvimo be savo tėvų kitokioje aplinkoje. Greičiausiai, direktorė, matydama kitus vaikus ir norėdama juos apsaugoti, laikosi taisyklės, kad adaptacija darželyje vyksta be tėvų. Nes kai ateina naujas vaikas į grupę, prie jo vėl visiems reikia priprasti, o jeigu jis ateina su savo tėvais, reikia priprasti ir prie tėvų. Taip pat ir jūsų dukra, iš pradžių būdama su jumis, pripras prie darželio, kuriame būna tėvai. Ir kai tėvai tam tikru momentu turės palikti darželį, jai vėl reikės priprasti prie darželio, bet jau be tėvų.

Yra ir kitokių būdų, kaip palengvinti adaptaciją darželyje, pvz. pirmomis dienomis vaikas gali būti paliekamas darželyje valandai, tada po truputį tas laikas ilginamas. Kaip sklandžiai vyks adaptacinis periodas darželyje, priklauso nuo auklėtojų profesionalumo, kompetencijų ir žinių, taip pat ir nuo tėvų palaikymo ir supratimo, kad vaikui šiuo momentu gali būti emociškai sunku. Jeigu auklėtoja neprofesionali, o tėvai šalti ir neužjaučiantys, tai net ir tėvų buvimas pirmomis dienomis nepalengvins vaiko adaptacijos darželyje.

Išvengti sunkumų, susijusių su adaptacija, neįmanoma, prisitaikymas prie naujos aplinkos bet kokiu atveju pareikalaus ir iš vaiko, ir iš tėvų emocinių pastangų. Bet yra būdų ją palengvinti. Jūsų atveju – pasirinkti darželį, kuris jums patinka ir kuriuo jūs pasitikite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė Jūratė Baltuškienė: kas padeda darželinukams susivaldyti?

Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs - tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O šaukia, spiria ir krenta ant žemės tikrai ne tam, kad išvestų tėvus iš proto.

Artėjant Velykoms – mielas darbelis, kurį pagaminsite akimirksniu

Prieš Velykas kaupiame kiaušinių lukštus, kad galėtume juos panaudoti darbeliams ar dekoracijoms.

Kaip pažadinti vaikų kūrybiškumą

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi.

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.