Mamai nepatiko tvarka darželyje: ar protingai elgiasi pedagogai?

 (112)
Redakcija gavo mamos laišką apie ją nustebinusią vaikų darželio tvarką. Pradėjus lankyti darželį, čia tėvai paprašomi iš karto išeiti iš grupės ir netrukdyti kitiems vaikams. Kaip tokią pedagoginę patirtį pakomentuos psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaida klausia:

„Šį rudenį ruošiame savo 2 m dukrytę leisti į darželį. Kadangi valstybinio negavome, tad renkamės iš privačių. Taip mums besilankant keliuose darželiuose (Vilniuje), viename mums pasako, kad jų darželyje nėra taip vadinamo adaptacinio periodo. Mums tai buvo naujas dalykas.

Vaikas savo pirmąją dieną darželyje su mama ar tėčiu negali pabūti grupėje nė pusvalandžio. Atvedi, nurengi ir metas atsisveikinti. Darželio direktorė tokį apsisprendimą motyvuoja tuo, kad kiti vaikai, kurie be mamų, pradeda blogai jaustis, verkti, nes mato, kad kitas vaikutis štai turi prie savęs mamą. Tėvams į grupės patalpas įeiti negalima. Vaikų erdvė - tik vaikams ir esą vaikai tą supranta nuo pat pirmos dienos.

Taip, pasak direktorės, vaikui lengviau apsiprasti darželyje. Neleisime vaiko į tokį darželį, nes mūsų manymu yra sveikiau paruošti vaiką darželiui palaipsniui. T.y. pradėti ruošti namie, o po to jau darželyje vis ilginant tą laiką, kurį vaikas pabus vienas, be tėvų. Tačiau visgi smalsu, ką pasakytų vaikų psichologai.

Gerai vaikui toks "šaltas dušas" ar vis dėlto nelabai? Kokios pasekmės tyko už tokių metodų? O gal šiuo atveju tikrai teisi darželio direktorė?“

Atsako psichologė ir Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Sveiki, Vaida,

perskaičiusi jūsų klausimą supratau, kad labai atsakingai renkatės darželį savo dukrytei ir norite, kad šis svarbus etapas jos gyvenime praeitų kuo sklandžiau. Tačiau vienu atveju nesutapo jūsų ir darželio vadovybės nuomonės į adaptacinį periodą, ir tai, matyt, sukėlė jums nerimą ir abejones, kas gi yra geriausia jūsų vaikui.

Adaptacija – tai gamtos duotas žmogui gebėjimas mokytis naujų dalykų ir taip prisitaikyti prie nuolat kintančių sąlygų. Darželio lankymas – tai pokytis ne tik jūsų dukros gyvenime, bet ir jūsų, mylinčių ir ja besirūpinančių tėvų, gyvenime. Jūsų dukrai reikia išmokti būti aplinkoje, kurioje nebus tėvų, būti su kitais suaugusiais ir su savo bendraamžiais. Jums – susidurti su darželio džiaugsmais ir sunkumais ir išmokti būti darželinukės tėvais. Ar jūs praleisite pirmas dienas darželyje kartu su dukryte, ar ji bus be jūsų, visa jūsų šeima išgyvens taip vadinamąjį adaptacinį periodą.

Būdus, kaip padaryti adaptacinį periodą lengvesniu, kiekvienas pasirenka remdamasis savo patirtimis, žiniomis ir nuostatomis. Jūs matote tik savo vaiką, jūsų minimo darželio auklėtojos ir direktorė mato daug kitų vaikų, kurie taip pat bando prisitaikyti prie buvimo be savo tėvų kitokioje aplinkoje. Greičiausiai, direktorė, matydama kitus vaikus ir norėdama juos apsaugoti, laikosi taisyklės, kad adaptacija darželyje vyksta be tėvų. Nes kai ateina naujas vaikas į grupę, prie jo vėl visiems reikia priprasti, o jeigu jis ateina su savo tėvais, reikia priprasti ir prie tėvų. Taip pat ir jūsų dukra, iš pradžių būdama su jumis, pripras prie darželio, kuriame būna tėvai. Ir kai tėvai tam tikru momentu turės palikti darželį, jai vėl reikės priprasti prie darželio, bet jau be tėvų.

Yra ir kitokių būdų, kaip palengvinti adaptaciją darželyje, pvz. pirmomis dienomis vaikas gali būti paliekamas darželyje valandai, tada po truputį tas laikas ilginamas. Kaip sklandžiai vyks adaptacinis periodas darželyje, priklauso nuo auklėtojų profesionalumo, kompetencijų ir žinių, taip pat ir nuo tėvų palaikymo ir supratimo, kad vaikui šiuo momentu gali būti emociškai sunku. Jeigu auklėtoja neprofesionali, o tėvai šalti ir neužjaučiantys, tai net ir tėvų buvimas pirmomis dienomis nepalengvins vaiko adaptacijos darželyje.

Išvengti sunkumų, susijusių su adaptacija, neįmanoma, prisitaikymas prie naujos aplinkos bet kokiu atveju pareikalaus ir iš vaiko, ir iš tėvų emocinių pastangų. Bet yra būdų ją palengvinti. Jūsų atveju – pasirinkti darželį, kuris jums patinka ir kuriuo jūs pasitikite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

10 patarimų tėvams, kuriuos verta žinoti kaip 2X2

Vaiko auklėjimas – iššūkis, su kuriuo tėvai susiduria kasdien. Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas: vos pirmą žingsnį žengiantis pypliukas ar savo nuomonę turintis darželinukas.

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.