Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaida klausia:

„Auginu 4 metų sūnų. Turime bėdą - labai mušasi, darželyje skriaudžia vaikus. Auklėtojos kiekvieną dieną skundžiasi. Jau tikrai nebeišmanau, kaip kalbėti su juo. Sūnus yra aktyvus vaikas, dar nekalba gerai, jam yra emocijų sutrikimas. Kai būna pervargęs, pradeda ir save žaloti - daužo galvą kur papuola. Jei labiau subari, pradeda muštis. Gal kažkiek įtakos tam turi tai, kad tėtis mažai dalyvauja auklėjant vaiką. Jis dirba užsienyje ir grįžta namo kas 2 mėnesius. Tada, aišku, jis labiau lepina vaiką, leidžia jam viską ir nedrausmina.

Su sūnumi daug laiko leidžiame kartu, niekur jo kitur nepalieku, tik darželyje. Kur yra toji mano auklėjimo klaida, kad jo elgesys toks agresyvus? Šiuo metu laukiam eiles pas psichologę, jau greit turėtume gauti."

Atsako Gediminas Tumėnas, psichologijos studentas, Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvis (www.ipi.lt).

Laba diena, Vaida. Matau, kad esate tikrai sudėtingoje situacijoje ir iš Jūsų rašymo matyti, jog jaučiatės pasimetusi. Jūs esate pavyzdys visoms mamoms tuo aspektu, kad tokioje sunkioje padėtyje drąsiai kreipiatės profesionalios pagalbos pas psichologę. Šiuo atsakymu ir norėtųsi Jus ir kitas, skaitančias mamas, paraginti nebijoti ir kreiptis pagalbos tuomet, kai yra sunku, o norisi padėti tiek vaikui, tiek sau.

Jūs teisingai mąstote sakydama, jog retas tėčio buvimas namuose turi įtakos šiai situacijai. Sūnui tėtis, ypač šiame amžiaus tarpsnyje, yra reikalingas ir vaikas gali dėl to jausti neigiamas emocijas. Be to, tėčiui grįžus pasikeičia šeimoje vyraujančios taisyklės ir ribos, kas leistina, o kas ne. Tai vaikui gali įnešti neaiškumo, vidinės sumaišties jausmą, į kurį sūnus jautriai sureaguoja.
Iš Jūsų klausimo matau, kad ir Jūs pati esate pavargusi ir suirzusi. Norėtųsi šiek tiek dėmesio skirti ir Jums. Šiuo metu visas vaiko emocijas tenka atlaikyti Jums. Jūs su vaiku būnate, leidžiate kartu laiką, rūpinatės juo, stengiatės jam padėti, nustatyti aiškias taisykles ir tai Jums kainuoja nemažai emocinių ir laiko resursų. Nepamirškite laiko sau: atsikvėpti, kurį laiką pabūti ne su vaiku, pabendrauti su drauge ar užsiimti mėgstama veikla. Jūsų pačios meilė sau gali persiduoti vaikui. Dabartinis nuovargis ir suirzimas taipogi gali būti situaciją apsunkinantis veiksnys. Pasirūpinkite savimi.

Sunku pasakyti, ar Jūsų vaikas turi emocinių ar elgesio sutrikimų, ar tai yra daugiau reakcija į situaciją, pykčio išraiška, sunkumai santykiuose. Šioje vietoje galėčiau kalbėti tik bendrybėmis, kaip antai: skirkite laiko sau, skirkite tikro laiko vaikui, nustatykite aiškias taisykles ir jų laikykitės; ne bauskite, o susitarkite, parodykite. Matau, kad esate išbandžiusi įvairius vaiko elgesio suvaldymo būdus. Noriu tik priminti vieną taisyklę: fizinės bausmės skatina smurto išraišką ir didiną vidinį konfliktą, o ne mažina. Nepaklusnus elgesys tam momentui gali ir sumažėti, tačiau problema taip neišsprendžiama (maža to, vaikas išmoksta, kad smurtas padeda suvaldyti situaciją).

Tam, kad įvertinti tiksliau tai, kas vyksta su Jumis ir Jūsų vaiku, reikalingas tiesioginis darbas su psichologu, detalesnis situacijos pamatymas, atsakymas į kai kuriuos specifinius klausimus, padedančius susidaryti aiškesnį paveikslą bei apčiuopti kertinius probleminės situacijos aspektus. Matau, kad Jums rūpi ir ieškote sprendimo būdų, nepasididžiuojate ieškoti pagalbos. Tai yra Jūsų stiprybė, kuri, neabejoju, padės pamažu tvarkytis su šia situacija.

Taip pat norėtųsi pridurti, jog jeigu nusivilsite pirmuoju susitikimu su psichologe, leiskite sau pabandyti nueiti antrą kartą. Jeigu nusivilsite dar kartą, raginu Jus nebijoti pabandyti kreiptis į kitą specialistą. Darbe su psichologu labai svarbus yra tarpusavio santykis, užtikrinantis bendradarbiavimą. Ne su kiekvienu žmogumi įmanoma užmegzti santykį ir neturėtumėte to iš savęs reikalauti. Atraskite tinkamą pagalbininką.

Jaučiuosi dėkingas už Jūsų pasidalinimą ir tikiuosi, kad Jūsų pavyzdys padrąsins daugiau mamų pasiryžti kreiptis pagalbos tada, kai sunku. Linkiu Jums kantrybės ir vilties.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.