Naujos higienos normos leis darželinukams visą dieną praleisti lauke

Vaikai darželiuose nuo šiol galės valgyti, miegoti ir beveik visą dieną leisti lauke. Tai bus įtvirtinta teisės aktuose.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ilgą laiką pokyčių ugdymo srityje siekusio pirmojo šalyje Lauko darželio idėjai virsti realybe padėjo Lietuvos sveikuolių sąjunga, kuri kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, skatindama pritaikyti higienos normas tokiai veiklai.

Iki šiol higienos normų reikalavimai buvo kuriami atsižvelgiant į darželių, priešmokyklinio ugdymo įstaigų, veikiančių patalpose, patirtį. Ugdyti vaikus lauko sąlygomis teisės aktuose nebuvo numatyta.

Dabar Sveikatos apsaugos ministerija teikia derinti ministro Aurelijaus Verygos įsakymo dėl higienos normų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose projektą. Jo tikslas – keisti galiojančias higienos normas taip, kad jos būtų pritaikytos ir ugdymui lauke. Įsakymo projekte sakoma, kad pastaraisiais metais Lietuvoje didėja susidomėjimas vaikų ugdymu lauke, pripažįstama, kad tai turi teigiamą poveikį jų sveikatai, emocinei ir fizinei raidai.

Rengiant projektą, ministerijos atstovai darbo grupėse ne kartą diskutavo su privačių darželių, kurių ugdymo programos reikalauja naujo požiūrio į higienos normas, vadovais. Vienas aktyviausių higienos normų keitimo iniciatorių – Lauko darželio vadovas, Lietuvos sveikuolių sąjungos valdybos narys Žilvinas Karpis. Jo pagal skandinavišką modelį įkurti Vilniuje ir Kaune veikiantys darželiai remiasi laisvo žaidimo ir ugdymo lauke principais. Iki šiol Lietuvoje tokių darželių ir programų nebuvo, todėl teko ne kartą varstyti institucijų duris pristatant kitokį ugdymo būdą, kuriam reikia teisės aktų pokyčių.

„Šiuo metu esu darbo grupėje, kurią inicijavo Sveikatos apsaugos ministerija, buvo įtrauktos įvairios institucijos, dalyvavo ir lauko darželių atstovai. Kartu paruošėme pasiūlymus higienos normų pataisoms, kurios sudarytų galimybes spartesnei lauko darželių plėtrai Lietuvoje", – sakė Ž. Karpis, ne kartą konsultavęs privačius ugdymą lauke norinčius taikyti darželius, padedantis lauko grupes kurti ir valstybinėms ugdymo įstaigoms.

Ugdys lauke

Naujos higienos normos projekte atsirado sąvoka „vaikų lauko darželis" – švietimo teikėjas, ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą vykdantis lauke.

Nurodoma, kad tokiuose darželiuose formuojamos grupės iš ne jaunesnių nei 2 metų amžiaus vaikų. Grupėje nuo 2 iki trejų 3 amžiaus turėtų būti ne daugiau kaip 14 vaikų, o, pavyzdžiui, trimečiai ir vyresnieji iki pradinio ugdymo pradžios patogiausiai jausis iki 18 bendraamžių būryje. Palyginimui, valstybiniuose sostinės darželiuose 1,5 – 3 metų amžiaus vaikų turėtų būti ne mažiau kaip 18, o 3 – 7 metų – ne mažiau kaip 23.

Lauko darželio grupėje vienu metu turi dirbti ne mažiau kaip trys darbuotojai, du iš jų – ikimokyklinio ugdymo auklėtojai arba priešmokyklinio ugdymo pedagogai.

Lauko darželiams galios kitokie patalpų reikalavimai – daugelio jų pagrindinė veikla vyksta lauke, taigi prireikus pasislėpti nuo vėjo, kritulių, tiesioginių saulės spindulių, vaikams reikėtų palapinės, pavėsinės, arba atskiro pastato. Šaltuoju metų laiku turi būti sudaryta galimybė sušilti.

Oro sąlygoms tapus ekstremaliomis, lauko darželių darbuotojai privalo veikti pagal iš anksto parengtą planą, kad užtikrintų vaikų saugumą.

Įsakymo projektas derintas su keliomis ministerijomis, Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, Lietuvos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos pediatrų draugija, Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacija, Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacija, Lietuvos sveikuolių sąjunga ir kitomis įstaigomis.

Pedagogai bus ruošiami darbui lauke

Teisinė bazė lauko darželiams jau ruošiama, bet trūksta lauko pedagogiką išmanančių specialistų. Jie Lietuvoje dar nemokomi universitetuose ir kolegijose, pedagogų kvalifikaciją kelia tik lauko pedagogikos seminarus rengiantis Lauko darželis.

„Mes pradedame ruošti specialistus, pedagogus, kurie galėtų dirbti lauko darželiuose, neišradinėjant dviračio ir nedarant klaidų, kurias mes per trejus Lauko darželio gyvavimo metus darėme", – sakė pirmojo vaikus lauke ugdančio darželio Lietuvoje įkūrėjas, inicijavęs rugsėjį prasidėsiantį seminarų ciklą „Ikimokyklinukų ugdymas lauke: kaip prisijaukinti lauką".

Lauko pedagogiką taikantys auklėtojai pastebi, kad vaikai geriau mokosi natūralioje aplinkoje, kai nėra suvaržyti griežtų taisyklių, gali tobulėti, pritaikę savo pačių patirtį. Todėl darželinukams, prižiūrimiems suaugusiųjų, leidžiama mokytis kurti laužą, susiplanuoti žaidimų namelio projektą ir paversti jį realybe, bristi į upę, gamintis maistą, įlipti į medį, patiems įsirengti lauko virtuvę.

Lauko darželiuose jie sėja ir sodina daržo gėrybes, žoliauja, žygiuoja su kuprinėmis ant pečių, lenktyniauja su vėju dviračių žygiuose, aplanko įvairius miesto objektus, galerijas, muziejus, priešpiečiauja ant žolės ir turi laisvę išmėginti visas kelyje pasitaikančias balas. Darželinukams leidžiama meistrauti naudojantis daugeliu įrankių, jie gali mokytis judėdami, naudotis įvairiausiomis edukacinėmis erdvėmis – nuo muzikinės sienelės iki specialios piešimui lauke skirtos lentos. Arba susirasti jaukią vietą skaitymui hamake.

Vaikų lavinimas vyksta remiantis bendrojo ugdymo programomis, tik beveik visos pagrindinės veiklos iš patalpų migravusios į lauką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.