Nedrąsus vaikas: temperamentas ar blogo auklėjimo pasekmė?

 (19)
Jautrią ir drovią mergaitę auginanti mama susirūpino – kodėl jos ketverių metų dukrytė nuolat „prilipusi prie mamos sijono“. Tokį klausimą ji uždavė ir specialistei.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedrė klausia:

„Auginu ketverių metų mergaitę, kuri yra pakankamai drovi - žaidimų aikštelėse nežaidžia su kitais vaikais, mieliau viena, naujose vietose (žaidimų kambariuose, miesto parke) irgi būna šalia manęs, nebėgioja laisvai, kaip kiti vaikai. Aš esu pakankamai bendraujanti ir ekspresyvi, vyras - mažiau. Man rūpi klausimas - ar toks vaiko lėtumas/nedrąsumas ir drovumas gali būti įgimtas temperamentas, ar tai mūsų auklėjimo rezultatas. Kartais gal pagalvoju, kad esam per griežti ir valdingi, dėl to ji auga tokia“.

Į klausimą atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Milda Čeikienė.

Sveika Giedre, Matau Jūsų rūpestį dėl to, kad mergaitė yra kitokia nei kiti vaikai, kad nebėgioja laisvai, neįsitraukia į bendrus žaidimus. Bet nepapasakojote, kaip elgiasi dukrytė namie, jai įprastoje aplinkoje?

Kaip ir pati garsiai galvojate, toks elgesys gali būti ir įgimtas temperamentas. Pvz. jei ji nuo kūdikystės buvo rami, gerai ir ilgai miegodavo, atsibudusi tyliai stebėdavo aplinką, mėgdavo pabūti viena, jei tai jos nuoseklus ir pastovus elgesys nuo gimimo, tai galime kalbėti apie temperamentą.

O gal nerimą kelia tai, kai matote, kad namuose ji vienaip elgiasi, o lauke - kitaip? Pavyzdžiui, namuose, pažįstamoje, saugioje aplinkoje ji ir bėgioja, ir išdaigas krečia, ir bendrus žaidimus su gerai pažįstamais vaikais ar suaugusiais žaidžia. O išėjusi į atvirą, naują aplinką elgiasi santūriai, droviai...

Paprastai vaikai taip skirtingai elgiasi, nes naujoje, nuolat besikeičiančioje aplinkoje jaučiasi nesaugiai ir glaudžiasi prie žmogaus, kuris yra jam saugus, kurį pažįsta. Todėl manau, kad esate gera mama, jei mergaitė prie jūsų randa užuovėją...

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės. Rašote, kad esate bendraujanti, ekspresyvi. Tad jei galvotume, kad Jūsų mergaitė nesijaučia saugi naujoje, besikeičiančioje aplinkoje , reiktų ją pagloboti, pasaugoti ją namuose. O Jums išeiti pasižmonėti, savo bendravimo poreikį vertėtų patenkinti dukrytę palikus žmogui, kuriuo ir Jūs, ir ji pasitiki.

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės.
Milda ČEIKIENĖ

Nekiškite jos į „šaltą dušą“, neverskite bendrauti, nekritikuokite, nekalbėkite su kitomis mamomis, žmonėmis jai girdint apie jos drovumą, stebėkite save ir savo mintis, atliepkite mergaitei jos saugumo poreikį, pasistenkite atkreipti dėmesį kai dukrytė parodo norą žaisti, bėgioti ir tai užfiksuokite savo mintyse. Priimkite ją kitokią ir tiesiog leiskite būti kitokia nei Jūs.

Paprastai visi vaikai anksčiau ar vėliau, dažniausiai apie septintus savo metus, kai yra atliepiamas jų saugumo poreikis „užauga“ ir natūraliai suranda vietą, aplinką, kurioje atsiskleidžia per laisvą žaidimą.

Pabaigoje svarstote apie dar vieną mergaitės nedrąsumo priežastį - jūsų, kaip tėvų per griežtos ribos. Jūs teisi. Būna taip, kad iš pradžių vaikai priešinasi, kovoja su tėvais dėl per griežtų ribų, taisyklių, bet vėliau pasiduoda ir įkrenta į bejėgiškumą.

Ar Jūsų mergaitės drovumas yra tas bejėgiškumas dėl per griežtų ar nenuoseklių Jūsų ribų, galite pasitikrinti pagal SAVO jausmus.

Garsus Amerikos psichiatras, Individualios psichologijos pradininkas R. Dreikursas yra išskyręs 4 vaikų netinkamo elgesio tikslus: dėmesio siekimas, kova dėl valdžios, kerštas ir bejėgiškumas. Paskutinis - ketvirtas vaikų netinkamo elgesio tikslas bejėgiškumas tėvus įvaro į neviltį. „Man nesigaus, man nepavyks, aš nemoku...“

Tokiems vaikams ir jų tėvams kaip oro reikia padrąsinimo, išmokti pastebėti netgi mažytes pergales, išmokti keisti požiūrį nesureikšminti nesėkmių, o pasidžiaugti, kad ir kitokiu temperamentu, pamatyti kitą stiklinės pusę.

Pagalvojau, kad jei mergaitė ir vyras būtų tokie patys bendraujantys ir ekspresyvūs, ar Jūs galėtumėte išsiskirti savo ypatinga bendravimo savybe, sulaukti tiek dėmesio kiek gaunate jo dabar? Gal šalia esantys žmonės Jums leidžia jame maudytis, patys pasirinkdami stebėtojo vaidmenį ir jiems yra gera matyti laimingą, atvirai bendraujančią mamą, žmoną.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.