Nedrąsus vaikas: temperamentas ar blogo auklėjimo pasekmė?

 (19)
Jautrią ir drovią mergaitę auginanti mama susirūpino – kodėl jos ketverių metų dukrytė nuolat „prilipusi prie mamos sijono“. Tokį klausimą ji uždavė ir specialistei.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedrė klausia:

„Auginu ketverių metų mergaitę, kuri yra pakankamai drovi - žaidimų aikštelėse nežaidžia su kitais vaikais, mieliau viena, naujose vietose (žaidimų kambariuose, miesto parke) irgi būna šalia manęs, nebėgioja laisvai, kaip kiti vaikai. Aš esu pakankamai bendraujanti ir ekspresyvi, vyras - mažiau. Man rūpi klausimas - ar toks vaiko lėtumas/nedrąsumas ir drovumas gali būti įgimtas temperamentas, ar tai mūsų auklėjimo rezultatas. Kartais gal pagalvoju, kad esam per griežti ir valdingi, dėl to ji auga tokia“.

Į klausimą atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Milda Čeikienė.

Sveika Giedre, Matau Jūsų rūpestį dėl to, kad mergaitė yra kitokia nei kiti vaikai, kad nebėgioja laisvai, neįsitraukia į bendrus žaidimus. Bet nepapasakojote, kaip elgiasi dukrytė namie, jai įprastoje aplinkoje?

Kaip ir pati garsiai galvojate, toks elgesys gali būti ir įgimtas temperamentas. Pvz. jei ji nuo kūdikystės buvo rami, gerai ir ilgai miegodavo, atsibudusi tyliai stebėdavo aplinką, mėgdavo pabūti viena, jei tai jos nuoseklus ir pastovus elgesys nuo gimimo, tai galime kalbėti apie temperamentą.

O gal nerimą kelia tai, kai matote, kad namuose ji vienaip elgiasi, o lauke - kitaip? Pavyzdžiui, namuose, pažįstamoje, saugioje aplinkoje ji ir bėgioja, ir išdaigas krečia, ir bendrus žaidimus su gerai pažįstamais vaikais ar suaugusiais žaidžia. O išėjusi į atvirą, naują aplinką elgiasi santūriai, droviai...

Paprastai vaikai taip skirtingai elgiasi, nes naujoje, nuolat besikeičiančioje aplinkoje jaučiasi nesaugiai ir glaudžiasi prie žmogaus, kuris yra jam saugus, kurį pažįsta. Todėl manau, kad esate gera mama, jei mergaitė prie jūsų randa užuovėją...

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės. Rašote, kad esate bendraujanti, ekspresyvi. Tad jei galvotume, kad Jūsų mergaitė nesijaučia saugi naujoje, besikeičiančioje aplinkoje , reiktų ją pagloboti, pasaugoti ją namuose. O Jums išeiti pasižmonėti, savo bendravimo poreikį vertėtų patenkinti dukrytę palikus žmogui, kuriuo ir Jūs, ir ji pasitiki.

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės.
Milda ČEIKIENĖ

Nekiškite jos į „šaltą dušą“, neverskite bendrauti, nekritikuokite, nekalbėkite su kitomis mamomis, žmonėmis jai girdint apie jos drovumą, stebėkite save ir savo mintis, atliepkite mergaitei jos saugumo poreikį, pasistenkite atkreipti dėmesį kai dukrytė parodo norą žaisti, bėgioti ir tai užfiksuokite savo mintyse. Priimkite ją kitokią ir tiesiog leiskite būti kitokia nei Jūs.

Paprastai visi vaikai anksčiau ar vėliau, dažniausiai apie septintus savo metus, kai yra atliepiamas jų saugumo poreikis „užauga“ ir natūraliai suranda vietą, aplinką, kurioje atsiskleidžia per laisvą žaidimą.

Pabaigoje svarstote apie dar vieną mergaitės nedrąsumo priežastį - jūsų, kaip tėvų per griežtos ribos. Jūs teisi. Būna taip, kad iš pradžių vaikai priešinasi, kovoja su tėvais dėl per griežtų ribų, taisyklių, bet vėliau pasiduoda ir įkrenta į bejėgiškumą.

Ar Jūsų mergaitės drovumas yra tas bejėgiškumas dėl per griežtų ar nenuoseklių Jūsų ribų, galite pasitikrinti pagal SAVO jausmus.

Garsus Amerikos psichiatras, Individualios psichologijos pradininkas R. Dreikursas yra išskyręs 4 vaikų netinkamo elgesio tikslus: dėmesio siekimas, kova dėl valdžios, kerštas ir bejėgiškumas. Paskutinis - ketvirtas vaikų netinkamo elgesio tikslas bejėgiškumas tėvus įvaro į neviltį. „Man nesigaus, man nepavyks, aš nemoku...“

Tokiems vaikams ir jų tėvams kaip oro reikia padrąsinimo, išmokti pastebėti netgi mažytes pergales, išmokti keisti požiūrį nesureikšminti nesėkmių, o pasidžiaugti, kad ir kitokiu temperamentu, pamatyti kitą stiklinės pusę.

Pagalvojau, kad jei mergaitė ir vyras būtų tokie patys bendraujantys ir ekspresyvūs, ar Jūs galėtumėte išsiskirti savo ypatinga bendravimo savybe, sulaukti tiek dėmesio kiek gaunate jo dabar? Gal šalia esantys žmonės Jums leidžia jame maudytis, patys pasirinkdami stebėtojo vaidmenį ir jiems yra gera matyti laimingą, atvirai bendraujančią mamą, žmoną.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.