Nedrąsus vaikas: temperamentas ar blogo auklėjimo pasekmė?

 (19)
Jautrią ir drovią mergaitę auginanti mama susirūpino – kodėl jos ketverių metų dukrytė nuolat „prilipusi prie mamos sijono“. Tokį klausimą ji uždavė ir specialistei.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Giedrė klausia:

„Auginu ketverių metų mergaitę, kuri yra pakankamai drovi - žaidimų aikštelėse nežaidžia su kitais vaikais, mieliau viena, naujose vietose (žaidimų kambariuose, miesto parke) irgi būna šalia manęs, nebėgioja laisvai, kaip kiti vaikai. Aš esu pakankamai bendraujanti ir ekspresyvi, vyras - mažiau. Man rūpi klausimas - ar toks vaiko lėtumas/nedrąsumas ir drovumas gali būti įgimtas temperamentas, ar tai mūsų auklėjimo rezultatas. Kartais gal pagalvoju, kad esam per griežti ir valdingi, dėl to ji auga tokia“.

Į klausimą atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Milda Čeikienė.

Sveika Giedre, Matau Jūsų rūpestį dėl to, kad mergaitė yra kitokia nei kiti vaikai, kad nebėgioja laisvai, neįsitraukia į bendrus žaidimus. Bet nepapasakojote, kaip elgiasi dukrytė namie, jai įprastoje aplinkoje?

Kaip ir pati garsiai galvojate, toks elgesys gali būti ir įgimtas temperamentas. Pvz. jei ji nuo kūdikystės buvo rami, gerai ir ilgai miegodavo, atsibudusi tyliai stebėdavo aplinką, mėgdavo pabūti viena, jei tai jos nuoseklus ir pastovus elgesys nuo gimimo, tai galime kalbėti apie temperamentą.

O gal nerimą kelia tai, kai matote, kad namuose ji vienaip elgiasi, o lauke - kitaip? Pavyzdžiui, namuose, pažįstamoje, saugioje aplinkoje ji ir bėgioja, ir išdaigas krečia, ir bendrus žaidimus su gerai pažįstamais vaikais ar suaugusiais žaidžia. O išėjusi į atvirą, naują aplinką elgiasi santūriai, droviai...

Paprastai vaikai taip skirtingai elgiasi, nes naujoje, nuolat besikeičiančioje aplinkoje jaučiasi nesaugiai ir glaudžiasi prie žmogaus, kuris yra jam saugus, kurį pažįsta. Todėl manau, kad esate gera mama, jei mergaitė prie jūsų randa užuovėją...

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės. Rašote, kad esate bendraujanti, ekspresyvi. Tad jei galvotume, kad Jūsų mergaitė nesijaučia saugi naujoje, besikeičiančioje aplinkoje , reiktų ją pagloboti, pasaugoti ją namuose. O Jums išeiti pasižmonėti, savo bendravimo poreikį vertėtų patenkinti dukrytę palikus žmogui, kuriuo ir Jūs, ir ji pasitiki.

Kas gi kuria vaikams saugumą? Ritualai, pastovus dienos ritmas, pastovūs žmonės.
Milda ČEIKIENĖ

Nekiškite jos į „šaltą dušą“, neverskite bendrauti, nekritikuokite, nekalbėkite su kitomis mamomis, žmonėmis jai girdint apie jos drovumą, stebėkite save ir savo mintis, atliepkite mergaitei jos saugumo poreikį, pasistenkite atkreipti dėmesį kai dukrytė parodo norą žaisti, bėgioti ir tai užfiksuokite savo mintyse. Priimkite ją kitokią ir tiesiog leiskite būti kitokia nei Jūs.

Paprastai visi vaikai anksčiau ar vėliau, dažniausiai apie septintus savo metus, kai yra atliepiamas jų saugumo poreikis „užauga“ ir natūraliai suranda vietą, aplinką, kurioje atsiskleidžia per laisvą žaidimą.

Pabaigoje svarstote apie dar vieną mergaitės nedrąsumo priežastį - jūsų, kaip tėvų per griežtos ribos. Jūs teisi. Būna taip, kad iš pradžių vaikai priešinasi, kovoja su tėvais dėl per griežtų ribų, taisyklių, bet vėliau pasiduoda ir įkrenta į bejėgiškumą.

Ar Jūsų mergaitės drovumas yra tas bejėgiškumas dėl per griežtų ar nenuoseklių Jūsų ribų, galite pasitikrinti pagal SAVO jausmus.

Garsus Amerikos psichiatras, Individualios psichologijos pradininkas R. Dreikursas yra išskyręs 4 vaikų netinkamo elgesio tikslus: dėmesio siekimas, kova dėl valdžios, kerštas ir bejėgiškumas. Paskutinis - ketvirtas vaikų netinkamo elgesio tikslas bejėgiškumas tėvus įvaro į neviltį. „Man nesigaus, man nepavyks, aš nemoku...“

Tokiems vaikams ir jų tėvams kaip oro reikia padrąsinimo, išmokti pastebėti netgi mažytes pergales, išmokti keisti požiūrį nesureikšminti nesėkmių, o pasidžiaugti, kad ir kitokiu temperamentu, pamatyti kitą stiklinės pusę.

Pagalvojau, kad jei mergaitė ir vyras būtų tokie patys bendraujantys ir ekspresyvūs, ar Jūs galėtumėte išsiskirti savo ypatinga bendravimo savybe, sulaukti tiek dėmesio kiek gaunate jo dabar? Gal šalia esantys žmonės Jums leidžia jame maudytis, patys pasirinkdami stebėtojo vaidmenį ir jiems yra gera matyti laimingą, atvirai bendraujančią mamą, žmoną.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.