Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba

 (14)
Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu tris vaikus: 5 metų, 2,5 metų ir 3 mėnesių. Visi berniukai. Turime didelę problemą su vyriausiu vaiku. Labai atsikalbinėja namuose. Darželyje auklėtojos skundžiasi, kad sūnus kalba negražiai kalba, protestuoja, kad nedarys to ir ano. Arba pasako tokius žodžius: „Ko čia žiūri į mane, ko čia atsisėdai su savo „apšiktais" nagais?"

Nežinau, ką ir daryti... Namuose kalbu su juo, kad negražu taip elgtis, jis sako daugiau taip nedarysiąs, o kitą dieną vėl tas pats“.

Atsako tėvystės konsultantė Milda Čeikienė/Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Yra tokia patarlė „Kaip šauksi, taip ir atsilieps". Jei vyresnėlis tik ir tegirdi griežtus paliepimus, įsakinėjimus, „prašymus padėti" su negalėjimu atsisakyti daryti, tai jis ir atsako tuo pačiu.

Ar praleidžiate smagiai laiką tik su juo dviese? Be brolių? Ar tais atvejais, kai paprašote atnešti sauskelnes mažiausiajam, vyresnysis turi galimybę atsisakyti ir neatnešti, nes... gal žaidžia?

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!"

Arba kaip galima reikalauti vaiko eiti per pėsčiųjų perėją, jei nuolat tėvai su juo kerta gatvę bet kur?

Vaikai mokosi pamėgdžiodami. Dėl šios priežasties kyla klausimas: ar jūs kalbate šeimoje tarpusavyje pagarbiai? Ar neišsprūsta vienas kitas aštresnis žodis, ypač, kai esate pervargusi? Tokį patį klausimą užduočiau ir jūsų vaiko darželio auklėtojoms.

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!"
Milda ČEIKIENĖ

Su pamoralizavimu, kad taip elgtis „gražu - negražu“, nieko nepasieksite. Elgesiui, kuris jums nepatinka, kuris yra netinkamas, reikalingi susitarimai, taisyklės su pasekmėmis. Būtent – su pasekmėmis, o ne bausmėmis. Pasekmė privalo būti susijusi su vaiko netinkamu konkrečiu elgesiu.

Štai sakote, kad jis keikiasi, vartoja negražius žodžius. Žinutė vaikui turėtų būti aiški ir trumpa: „Man nepatinka kalbėti, kai naudoji tokius žodžius, tad dabar gali rinktis - arba mes toliau kalbamės be keiksmažodžių, arba aš tavęs negirdėsiu." Kai sakote tai nebe pirmą kartą, galima ir trumpiau: „Klausysiu tavęs tik tuomet, kai nuspręsi kalbėti be keiksmažodžių." Šią ribą tiesiogiai brėžia tas žmogus, su kuriuo jis nepagarbiai kalba. Jūs negalite už auklėtojas nustatyti bendravimo ribų darželyje, jos tai turi padaryti pačios.

Tiesa, šiame kontekste Jūs galite įvardinti savo jausmus: „Man labai gėda, kai keikiesi prie auklėtojų. Norėčiau, kad būtum mandagesnis ir be keiksmažodžių pasakytum auklėtojoms, kas tau nepatinka."

Jei toks elgesys kartojasi, galite leisti sau ir supykti, ir pabūti atskirai nuo berniuko, kol nusiraminsite. Ar galima su taip besikeikiančiu, atsikalbinėjančiu berniuku būti parduotuvėje? Arba svečiuose? Gimtadienyje? Jei būsite nuosekli, tai kai parduotuvėje ar gimtadienyje vaikas pradės grubiai keiktis ar prasidės kitoks jo netinkamas elgesys, jūs, palikusi visus savo pirkinius ar gimtadienio vaišes, pirmiausia pasirūpinsite savo vaiku, sudarysite sąlygas jam nusiraminti.

Jei nepavyksta jam nurimti vietoje - deja, bet teks grįžti namo nenusipirkus produktų ar neužpūtus žvakučių. Tam reikia drąsos, pasiryžimo ir nuoseklumo.

Pirma vaiko reakcija gali būti be galo audringa, tad gali būti ypač sunku išlikti ramiai ir pagarbiai. Gal padės, jei apglėbsite ir palaikysite vaiką, šiam ramiai sakydama tokius žodžius: „Aš tave myliu ir paleisiu tave iš karto, kai tik nusiraminsi ir nebesimuši/nebesikeiksi". Tiesa, tai daug sunkiau nei pamoralizuoti „Daugiau taip nedaryk..." Bet verta pabandyti. Patikėkit. Kantrybės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.