Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba

 (14)
Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu tris vaikus: 5 metų, 2,5 metų ir 3 mėnesių. Visi berniukai. Turime didelę problemą su vyriausiu vaiku. Labai atsikalbinėja namuose. Darželyje auklėtojos skundžiasi, kad sūnus kalba negražiai kalba, protestuoja, kad nedarys to ir ano. Arba pasako tokius žodžius: „Ko čia žiūri į mane, ko čia atsisėdai su savo „apšiktais" nagais?"

Nežinau, ką ir daryti... Namuose kalbu su juo, kad negražu taip elgtis, jis sako daugiau taip nedarysiąs, o kitą dieną vėl tas pats“.

Atsako tėvystės konsultantė Milda Čeikienė/Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Yra tokia patarlė „Kaip šauksi, taip ir atsilieps". Jei vyresnėlis tik ir tegirdi griežtus paliepimus, įsakinėjimus, „prašymus padėti" su negalėjimu atsisakyti daryti, tai jis ir atsako tuo pačiu.

Ar praleidžiate smagiai laiką tik su juo dviese? Be brolių? Ar tais atvejais, kai paprašote atnešti sauskelnes mažiausiajam, vyresnysis turi galimybę atsisakyti ir neatnešti, nes... gal žaidžia?

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!"

Arba kaip galima reikalauti vaiko eiti per pėsčiųjų perėją, jei nuolat tėvai su juo kerta gatvę bet kur?

Vaikai mokosi pamėgdžiodami. Dėl šios priežasties kyla klausimas: ar jūs kalbate šeimoje tarpusavyje pagarbiai? Ar neišsprūsta vienas kitas aštresnis žodis, ypač, kai esate pervargusi? Tokį patį klausimą užduočiau ir jūsų vaiko darželio auklėtojoms.

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!"
Milda ČEIKIENĖ

Su pamoralizavimu, kad taip elgtis „gražu - negražu“, nieko nepasieksite. Elgesiui, kuris jums nepatinka, kuris yra netinkamas, reikalingi susitarimai, taisyklės su pasekmėmis. Būtent – su pasekmėmis, o ne bausmėmis. Pasekmė privalo būti susijusi su vaiko netinkamu konkrečiu elgesiu.

Štai sakote, kad jis keikiasi, vartoja negražius žodžius. Žinutė vaikui turėtų būti aiški ir trumpa: „Man nepatinka kalbėti, kai naudoji tokius žodžius, tad dabar gali rinktis - arba mes toliau kalbamės be keiksmažodžių, arba aš tavęs negirdėsiu." Kai sakote tai nebe pirmą kartą, galima ir trumpiau: „Klausysiu tavęs tik tuomet, kai nuspręsi kalbėti be keiksmažodžių." Šią ribą tiesiogiai brėžia tas žmogus, su kuriuo jis nepagarbiai kalba. Jūs negalite už auklėtojas nustatyti bendravimo ribų darželyje, jos tai turi padaryti pačios.

Tiesa, šiame kontekste Jūs galite įvardinti savo jausmus: „Man labai gėda, kai keikiesi prie auklėtojų. Norėčiau, kad būtum mandagesnis ir be keiksmažodžių pasakytum auklėtojoms, kas tau nepatinka."

Jei toks elgesys kartojasi, galite leisti sau ir supykti, ir pabūti atskirai nuo berniuko, kol nusiraminsite. Ar galima su taip besikeikiančiu, atsikalbinėjančiu berniuku būti parduotuvėje? Arba svečiuose? Gimtadienyje? Jei būsite nuosekli, tai kai parduotuvėje ar gimtadienyje vaikas pradės grubiai keiktis ar prasidės kitoks jo netinkamas elgesys, jūs, palikusi visus savo pirkinius ar gimtadienio vaišes, pirmiausia pasirūpinsite savo vaiku, sudarysite sąlygas jam nusiraminti.

Jei nepavyksta jam nurimti vietoje - deja, bet teks grįžti namo nenusipirkus produktų ar neužpūtus žvakučių. Tam reikia drąsos, pasiryžimo ir nuoseklumo.

Pirma vaiko reakcija gali būti be galo audringa, tad gali būti ypač sunku išlikti ramiai ir pagarbiai. Gal padės, jei apglėbsite ir palaikysite vaiką, šiam ramiai sakydama tokius žodžius: „Aš tave myliu ir paleisiu tave iš karto, kai tik nusiraminsi ir nebesimuši/nebesikeiksi". Tiesa, tai daug sunkiau nei pamoralizuoti „Daugiau taip nedaryk..." Bet verta pabandyti. Patikėkit. Kantrybės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (10)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.

Psichologė – apie vieną tėvų daromą klaidą, kuri skaudžiai atsiliepia vaikui (3)

Prieš skaitant šį straipsnį rekomenduojame atlikti nedidelį, bet įdomų tyrimą: suskaičiuokite, kiek kartų per dieną meluojate.

Kas yra išmintinga tėvų meilė ir kodėl mes užauginame nelaimingus vaikus (2)

Esu sutikusi ne vieną suaugusį žmogų, kuris yra laimingas, kai jaučiasi nelaimingas.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų (11)

„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.

6 frazės, kurių mūsų vaikams reikia kaip duonos kasdienės (2)

Kaip dažnai sakote vaikui, kad jį mylite? Ar parodote tą ir veiksmais? Jūsų dėmesiui - dar šešios frazės, kurių vaikui reikia ne mažiau, kaip „Aš tave myliu“.

Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską (5)

Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.

7 skirtumai tarp įprastų ir išmintingų tėvų

Vaikams nereikia tobulų tėvų, jiems reikia išmintingų tėvų.

Psichologė: trokšdamas tėvų dėmesio, vaikas gali elgtis netinkamai

Gimus naujagimiui, pasikeitė vyresniojo vaiko elgesys. Mama sako, kad nebesusitvarko su šešiamečiu ir klausia patarimo specialisto.