Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba

 (14)
Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu tris vaikus: 5 metų, 2,5 metų ir 3 mėnesių. Visi berniukai. Turime didelę problemą su vyriausiu vaiku. Labai atsikalbinėja namuose. Darželyje auklėtojos skundžiasi, kad sūnus kalba negražiai kalba, protestuoja, kad nedarys to ir ano. Arba pasako tokius žodžius: „Ko čia žiūri į mane, ko čia atsisėdai su savo „apšiktais" nagais?"

Nežinau, ką ir daryti... Namuose kalbu su juo, kad negražu taip elgtis, jis sako daugiau taip nedarysiąs, o kitą dieną vėl tas pats“.

Atsako tėvystės konsultantė Milda Čeikienė/Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Yra tokia patarlė „Kaip šauksi, taip ir atsilieps". Jei vyresnėlis tik ir tegirdi griežtus paliepimus, įsakinėjimus, „prašymus padėti" su negalėjimu atsisakyti daryti, tai jis ir atsako tuo pačiu.

Ar praleidžiate smagiai laiką tik su juo dviese? Be brolių? Ar tais atvejais, kai paprašote atnešti sauskelnes mažiausiajam, vyresnysis turi galimybę atsisakyti ir neatnešti, nes... gal žaidžia?

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!"

Arba kaip galima reikalauti vaiko eiti per pėsčiųjų perėją, jei nuolat tėvai su juo kerta gatvę bet kur?

Vaikai mokosi pamėgdžiodami. Dėl šios priežasties kyla klausimas: ar jūs kalbate šeimoje tarpusavyje pagarbiai? Ar neišsprūsta vienas kitas aštresnis žodis, ypač, kai esate pervargusi? Tokį patį klausimą užduočiau ir jūsų vaiko darželio auklėtojoms.

Negalime prašyti elgtis vaiko taip, kaip jis nemato su juo elgiantis. Dažnai pateikiu tokį pavyzdį. Susipešė, tarkim, smėlio dėžėje du vaikai dėl kastuvėlio ar kokio kito žaislo. Mama, pasigavusi vaiką, muša ranka jam per užpakalį ir šaukia: „Kiek kartų aš tau sakiau, kad negalima mušti vaikų?!"
Milda ČEIKIENĖ

Su pamoralizavimu, kad taip elgtis „gražu - negražu“, nieko nepasieksite. Elgesiui, kuris jums nepatinka, kuris yra netinkamas, reikalingi susitarimai, taisyklės su pasekmėmis. Būtent – su pasekmėmis, o ne bausmėmis. Pasekmė privalo būti susijusi su vaiko netinkamu konkrečiu elgesiu.

Štai sakote, kad jis keikiasi, vartoja negražius žodžius. Žinutė vaikui turėtų būti aiški ir trumpa: „Man nepatinka kalbėti, kai naudoji tokius žodžius, tad dabar gali rinktis - arba mes toliau kalbamės be keiksmažodžių, arba aš tavęs negirdėsiu." Kai sakote tai nebe pirmą kartą, galima ir trumpiau: „Klausysiu tavęs tik tuomet, kai nuspręsi kalbėti be keiksmažodžių." Šią ribą tiesiogiai brėžia tas žmogus, su kuriuo jis nepagarbiai kalba. Jūs negalite už auklėtojas nustatyti bendravimo ribų darželyje, jos tai turi padaryti pačios.

Tiesa, šiame kontekste Jūs galite įvardinti savo jausmus: „Man labai gėda, kai keikiesi prie auklėtojų. Norėčiau, kad būtum mandagesnis ir be keiksmažodžių pasakytum auklėtojoms, kas tau nepatinka."

Jei toks elgesys kartojasi, galite leisti sau ir supykti, ir pabūti atskirai nuo berniuko, kol nusiraminsite. Ar galima su taip besikeikiančiu, atsikalbinėjančiu berniuku būti parduotuvėje? Arba svečiuose? Gimtadienyje? Jei būsite nuosekli, tai kai parduotuvėje ar gimtadienyje vaikas pradės grubiai keiktis ar prasidės kitoks jo netinkamas elgesys, jūs, palikusi visus savo pirkinius ar gimtadienio vaišes, pirmiausia pasirūpinsite savo vaiku, sudarysite sąlygas jam nusiraminti.

Jei nepavyksta jam nurimti vietoje - deja, bet teks grįžti namo nenusipirkus produktų ar neužpūtus žvakučių. Tam reikia drąsos, pasiryžimo ir nuoseklumo.

Pirma vaiko reakcija gali būti be galo audringa, tad gali būti ypač sunku išlikti ramiai ir pagarbiai. Gal padės, jei apglėbsite ir palaikysite vaiką, šiam ramiai sakydama tokius žodžius: „Aš tave myliu ir paleisiu tave iš karto, kai tik nusiraminsi ir nebesimuši/nebesikeiksi". Tiesa, tai daug sunkiau nei pamoralizuoti „Daugiau taip nedaryk..." Bet verta pabandyti. Patikėkit. Kantrybės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Kodėl vaikams kartais naudinga panuobodžiauti

Net mažų vaikų dienotvarkės būna tokios įtemptos, kad, regis, laiko nuobodžiavimui nebelieka. Šokių, sporto ar muzikos būreliai ir pamokos - svarbūs ir naudingi vaikų raidai, tačiau retkarčiais panuobodžiauti taip pat būtina.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.