Patarimai, kad auginant vaikus namai atrodytų tvarkingai, o ne kaip po karo

 (5)
Daugiau jokio chaoso vaikų kambaryje – deja, to mes negalime garantuoti. Vis dėlto yra keletas gudrybių, kurios palengvina tvarkos palaikymą vaikų kambaryje. Pavyzdžiui, kiekvienas žaislas privalo turėti savo vietą stalčiuje ar lentynose. Šiek tiek pastangų, kūrybiškumo ir vaikas supras, kad tvarkytis gali būti netgi malonu.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš tikrųjų susitvarkyti galima tik tada, kai kiekvienas daiktas turi savo vietą. Todėl:

- Reguliariai kartu su savo vaiku tvarkykite jo kambarį.

- Kartu nuspręskite dėl kiekvieno daikto: kas liks kambaryje, kas trumpam iškeliaus į rūsį, ką padovanosite ar parduosite, o ką išmesite?

- Vien lentynų nepakaks. Vaikų kambaryje turi būti daug stalčių, didesnių ir mažesnių dėžių, krepšių – tik taip kiekvienas daiktas turės savo vietą.

Kaip palengvinti tvarkymąsi?

Dar trejų metų neturintys vaikai moka ir mėgsta rūšiuoti daiktus. Tuo būtina pasinaudoti, tad pasiūlykite savo vaikui, kaip jis galėtų rūšiuodamas susitvarkyti („Tavo visos lėlės miega vežimėlyje“, „Tavo automobilių stovėjimo vieta – ant palangės“). Jeigu kartu su jumis sprendimus galės priimti ir vaikas, vėliau jam bus lengviau kambaryje išlaikyti tvarką.

Vis dėlto nepamirškite, kad mažam vaikui yra per sunku vienam palaikyti tvarką savo kambaryje. Todėl būtinai jam pagelbėkite, tik nepulkite visko tvarkyti už jį, net jeigu jis to nenori daryti ar tvarkymąsi vis atideda.

Patarimai, kad auginant vaikus namai atrodytų tvarkingai, o ne kaip po karo
© Vida Press

Šešios tvarkos taisyklės bet kurio amžiaus vaikams:

1. Tas, kuris žaidė su žaislu, privalo jį padėti į vietą prieš tai, kai jį paims kitas – tai užkirs kelią chaosui žaidimo metu.

2. Jeigu pas jus lankosi vaiko draugai, iš pat pradžių informuokite, kad ir jie turės kartu tvarkytis. Iki žaidimų pabaigos likus penkiolikai minučių dar kartą tai priminkite.

3. Pradėjus lankyti darželį, papildomai galioja šios taisyklės:

4. Vaikas privalo į vietas padėti savo striukę, batus, kuprinę ir panašiai.

5. Nešvarius drabužius kasdien būtina išnešti į skalbinių dėžę.

6 Kiekvienas vonios kambarį ir tualetą po savęs palieka tokį, kokį rado.

Kas dar padeda motyvuoti vaiką susitvarkyti:

- Jūsų dukra kviečia pažiūrėti jos lėlių namelį? Pasakykite, kad mielai pasižiūrėtumėte, bet visiškai nenorite iki jo brautis per betvarkę.

- Knygos nuolat išmėtytos po visus namus? Pasakykite, kad kiekviena nevietoje esanti knyga bus paimta neribotam laikui ir savo pažado laikykitės.

- Netrukus ketinate eiti į baseiną, o konstruktoriaus kaladėlėmis nuklotos visos grindys? Pasakykite, kad kuo anksčiau kaladėlės bus sutvarkytos, tuo greičiau išeisite į baseiną.

Patarimai, kad auginant vaikus namai atrodytų tvarkingai, o ne kaip po karo
© Vida Press

Kaip tvarkantis išsaugoti gerą nuotaiką:

- Pervargusio vaiko neverskite tvarkytis. Atidėkite šią procedūrą kitai dienai ir pasirūpinkite, kad kitą kartą tvarkytis jis pradėtų anksčiau.

- Neliepkite vaikui tvarkytis žaidimo viduryje – tokiu atveju visiškai nenuostabu, kad jis ims priešintis.

- Retkarčiais leiskite kaladėles palikti nesudėtas ilgesniam laikui. Tai, kas suaugusiam gali atrodyti krūva plastikinių kaladėlių po sujaukta antklode, vaikui gali būti alpinistams skirtas kalnas.
Įveskite tvarką, kad kartą per savaitę atliekama generalinė tvarką – pavyzdžiui, šeštadienį po pusryčių.

- Tvarkytis bus linksmiau, jeigu skambės energinga muzika!

- Išsaugokite savitvardą ir objektyvumą, net kai ir labai sunku. Nebambėkite („Kokia kiaulidė! Tu niekad nesusitvarkai!“), o verčiau aiškiai pasakykite: „Dabar visas geležinkelio detales sudedi į dėžę“.

- Girkite savo vaiką kaskart, kai jis pats savo noru susitvarko: „Puiku, tu ir vėl viską sudėliojai į vietas!“

- Laikas nuo laiko natūraliai apdovanokite savo vaiką: „Kadangi susitvarkei, dabar turime laiko ir pasakai!“

… o štai ir rezultatas:

-Susitvarkius pagerėja nuotaika, todėl įveikti betvarkę apsimoka. Tai pastebi ir vaikai, nes:
sutvarkytas kambarys atrodo didesnis ir gražesnis;

- tvarkantis supranti, ką vertingiausio turi;

- kartais atrandi daiktus, kuriuos seniai manei pamatęs;

- tvarkantis kambarius įvedama tvarka ir smegenyse, o tai suteikia užtikrintumą ir išvalo protą. Beje, ne tik vaikams!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.