Patarimai, kad auginant vaikus namai atrodytų tvarkingai, o ne kaip po karo

 (5)
Daugiau jokio chaoso vaikų kambaryje – deja, to mes negalime garantuoti. Vis dėlto yra keletas gudrybių, kurios palengvina tvarkos palaikymą vaikų kambaryje. Pavyzdžiui, kiekvienas žaislas privalo turėti savo vietą stalčiuje ar lentynose. Šiek tiek pastangų, kūrybiškumo ir vaikas supras, kad tvarkytis gali būti netgi malonu.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš tikrųjų susitvarkyti galima tik tada, kai kiekvienas daiktas turi savo vietą. Todėl:

- Reguliariai kartu su savo vaiku tvarkykite jo kambarį.

- Kartu nuspręskite dėl kiekvieno daikto: kas liks kambaryje, kas trumpam iškeliaus į rūsį, ką padovanosite ar parduosite, o ką išmesite?

- Vien lentynų nepakaks. Vaikų kambaryje turi būti daug stalčių, didesnių ir mažesnių dėžių, krepšių – tik taip kiekvienas daiktas turės savo vietą.

Kaip palengvinti tvarkymąsi?

Dar trejų metų neturintys vaikai moka ir mėgsta rūšiuoti daiktus. Tuo būtina pasinaudoti, tad pasiūlykite savo vaikui, kaip jis galėtų rūšiuodamas susitvarkyti („Tavo visos lėlės miega vežimėlyje“, „Tavo automobilių stovėjimo vieta – ant palangės“). Jeigu kartu su jumis sprendimus galės priimti ir vaikas, vėliau jam bus lengviau kambaryje išlaikyti tvarką.

Vis dėlto nepamirškite, kad mažam vaikui yra per sunku vienam palaikyti tvarką savo kambaryje. Todėl būtinai jam pagelbėkite, tik nepulkite visko tvarkyti už jį, net jeigu jis to nenori daryti ar tvarkymąsi vis atideda.

Patarimai, kad auginant vaikus namai atrodytų tvarkingai, o ne kaip po karo
© Vida Press

Šešios tvarkos taisyklės bet kurio amžiaus vaikams:

1. Tas, kuris žaidė su žaislu, privalo jį padėti į vietą prieš tai, kai jį paims kitas – tai užkirs kelią chaosui žaidimo metu.

2. Jeigu pas jus lankosi vaiko draugai, iš pat pradžių informuokite, kad ir jie turės kartu tvarkytis. Iki žaidimų pabaigos likus penkiolikai minučių dar kartą tai priminkite.

3. Pradėjus lankyti darželį, papildomai galioja šios taisyklės:

4. Vaikas privalo į vietas padėti savo striukę, batus, kuprinę ir panašiai.

5. Nešvarius drabužius kasdien būtina išnešti į skalbinių dėžę.

6 Kiekvienas vonios kambarį ir tualetą po savęs palieka tokį, kokį rado.

Kas dar padeda motyvuoti vaiką susitvarkyti:

- Jūsų dukra kviečia pažiūrėti jos lėlių namelį? Pasakykite, kad mielai pasižiūrėtumėte, bet visiškai nenorite iki jo brautis per betvarkę.

- Knygos nuolat išmėtytos po visus namus? Pasakykite, kad kiekviena nevietoje esanti knyga bus paimta neribotam laikui ir savo pažado laikykitės.

- Netrukus ketinate eiti į baseiną, o konstruktoriaus kaladėlėmis nuklotos visos grindys? Pasakykite, kad kuo anksčiau kaladėlės bus sutvarkytos, tuo greičiau išeisite į baseiną.

Patarimai, kad auginant vaikus namai atrodytų tvarkingai, o ne kaip po karo
© Vida Press

Kaip tvarkantis išsaugoti gerą nuotaiką:

- Pervargusio vaiko neverskite tvarkytis. Atidėkite šią procedūrą kitai dienai ir pasirūpinkite, kad kitą kartą tvarkytis jis pradėtų anksčiau.

- Neliepkite vaikui tvarkytis žaidimo viduryje – tokiu atveju visiškai nenuostabu, kad jis ims priešintis.

- Retkarčiais leiskite kaladėles palikti nesudėtas ilgesniam laikui. Tai, kas suaugusiam gali atrodyti krūva plastikinių kaladėlių po sujaukta antklode, vaikui gali būti alpinistams skirtas kalnas.
Įveskite tvarką, kad kartą per savaitę atliekama generalinė tvarką – pavyzdžiui, šeštadienį po pusryčių.

- Tvarkytis bus linksmiau, jeigu skambės energinga muzika!

- Išsaugokite savitvardą ir objektyvumą, net kai ir labai sunku. Nebambėkite („Kokia kiaulidė! Tu niekad nesusitvarkai!“), o verčiau aiškiai pasakykite: „Dabar visas geležinkelio detales sudedi į dėžę“.

- Girkite savo vaiką kaskart, kai jis pats savo noru susitvarko: „Puiku, tu ir vėl viską sudėliojai į vietas!“

- Laikas nuo laiko natūraliai apdovanokite savo vaiką: „Kadangi susitvarkei, dabar turime laiko ir pasakai!“

… o štai ir rezultatas:

-Susitvarkius pagerėja nuotaika, todėl įveikti betvarkę apsimoka. Tai pastebi ir vaikai, nes:
sutvarkytas kambarys atrodo didesnis ir gražesnis;

- tvarkantis supranti, ką vertingiausio turi;

- kartais atrandi daiktus, kuriuos seniai manei pamatęs;

- tvarkantis kambarius įvedama tvarka ir smegenyse, o tai suteikia užtikrintumą ir išvalo protą. Beje, ne tik vaikams!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Pirmojo nevalstybinio darželio Kaune įkūrėja neieškojo pedagogų su diplomais

Šiandien Kaune skaičiuojama 20 privataus ugdymo erdvių darželinukams, bet 2010 m. tokios vietos nebuvo, ir Rasa Tamašauskaitė įkūrė pirmą privatų darželį mieste, kurį ir pavadino Kauno privačiu darželiu.

Tomas Lagūnavičius: kaip išmokyti vaiką elgtis garbingai (8)

Ar mokote savo vaiką elgtis garbingai? Ar kalbėjote apie sukčiavimo pasekmes? Pranešime spaudai Tomas Lagūnavičius pataria tėvams, kaip išmokyti vaiką garbingo elgesio.

Stilingas vaiko kambarys – natūralumo pojūtį sustiprina ekologiški tapetai

Geriausiai savo kambaryje vaikas jaučiasi tada, kai jį supantis pasaulis atitinka jo interesus.

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (25)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

9 dalykai, kurių tėvai neturėtų daryti savo vaikams

Suaugusiems tokie dalykai atrodo visiškas menkniekis, tačiau pipirą jie dali rimtai įžeisti. Ko nereiktų daryti, jeigu nenorite sugadinti santykių su savo vaiku.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.