Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Mano dukrytei 3 metukai. Auginu ją viena ir būna, kad dėl nuovargio apšaukiu ją... Tuomet, kaip ir dauguma mamų, apima savigrauža ir panašiai. Paskutiniu metu mažoji tapo labai baili. Ar čia tik nebus pakelto balso pasekmė? Stengiuosi kalbėtis su ja apie tai, taip pat dirbu su savimi (jei apima pyktis dėl dukters neklausymo, pirma įkvepiu - atsitraukiu ir tik tuomet ramia galva sprendžiu situaciją). Ką patartumėte dėl vaiką apėmusių įvairių baimių?“

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Ačiū mamai už atvirą pasidalijimą savo jausmais. Kaip bebūtų, susilaukti ir auginti vaikelį yra ne tik dovana, bet ir nemenkas išbandymas visai šeimai, o jeigu ta šeima – tik viena mama ir vaikas? Panašu, kad sunkumai tokiu atveju dvigubėja, o gal ir trigubėja, įveikti juos vienam tampa labai sunku. Natūralu, kad tokiai situacijai esant nuovargis Jus nugali, kaip bebūtų, juk ant Jūsų pečių gula daugybė dalykų, iškyla neatidėliotinų reikalų, rūpesčių, o laiko visam tam yra tiek, kiek yra. Nieko keisto, kad tokiomis akimirkomis tampate irzli, nekantri, apšaukiate mergaitę. Tikėtina, dukros elgesys tokiu atveju tik suprastėja: ji gali pradėti atsikalbinėti, verkti, taip pat pakeltu tonu kalbėti su Jumis. Pagalvokite, kokiose situacijose dažniausiai nesusitvardote, kas galėtų Jums padėti, su kuo galėtumėte pasidalinti auklėjimo rūpesčiais ir, žinoma, kas bent akimirkai galėtų Jus pakeisti tam, kad kartas nuo karto galėtumėte skirti laiko ir sau, savo poreikiams? Gal tai galėtų būti dukrytės seneliai ar auklė, o gal Jūsų geriausia draugė? Tai gali būti bet koks suaugęs žmogus, kuriuo Jūs pasitikite ir kuris galėtų bei norėtų pabūti su jūsų vaiku bent trumpą valandėlę. Kai būsite pailsėjusi, akimirkų, kuomet atsitrauksite pykčiui apėmus, dar padaugės. Džiugu, kad ir dabar kalbatės su dukra ir ramiai sprendžiate iškilusias problemas. Sveikintina, kad suprantate, jog nuo mūsų pačių didele dalimi priklauso vaiko elgesys, ir dirbate su savimi šia linkme.

Baimės yra natūralus dalykas, jos sustiprėja apie trečiuosius gyvenimo metus ir dažniausiai pamažu pačios praeina.
Psichologė Daiva Čeponienė

Ką patarčiau dėl baimių? Pirmiausia, baimės yra natūralus dalykas, jos sustiprėja apie trečiuosius gyvenimo metus ir dažniausiai pamažu pačios praeina. Baimės emocija turi savo paskirtį, ji reikalinga tam, kad vaikas sugebėtų tinkamai reaguoti grėsmingoje situacijoje. Atlikusi savo darbą, baimė praeina savaime. Tiesa, jeigu į ją dėmesio nekreipsime, mergaitė gali būti itin susijaudinusi, jeigu baimę akcentuosime, vaikas gali pagalvoti: „Aha, jeigu jau mama taip išsigando, vadinasi čia tikrai yra ko bijoti".

Vaikai bijo daugybės dalykų: kitų žmonių, tamsos, vorų, vaiduoklių, eiti į darželį, pasilikti vieni be mamos. Nepatikėsite, kartais vaikai bijo net ir Kalėdų senelio! Priežasčių, kodėl vaikai baimių patiria daugiau nei suaugusieji, yra ne viena. Viena jų – vaikų racionalizavimo stoka. Trimečiai dar negali daug ko racionaliai paaiškinti, be to, jiems žymiai sunkiau prisitaikyti prie aplinkos dėl dar menkos jų gyvenimiškos patirties. Juk mus, suaugusius, darant kažką pirmą kartą gyvenime irgi apima baimė. Man, pavyzdžiui, pirmąkart šokti su parašiutu tikriausiai būtų baisu, o mažiukai juk tokius pirmus kartus patiria kasdien! Pirmą kartą pasilieka darželyje be mamos, pirmą kartą deklamuoja eilėraštį girdint kitiems, pirmą kartą (...), pirmą kartą...

Taigi, Jūsų mergaitė dabar žengia į naują savo gyvenimo etapą, t.y., pradeda savarankiškai valdyti savo jausmus. Baimė, nors ir labai Jus neramina, yra normali ir labai svarbi Jūsų vaiko gyvenimo dalis. Visi žmonės, tiek dideli, tiek maži, liūdi, kai kažko netenka, džiaugiasi, kai gauna dovanų, ir išsigąsta, kai nutinka kažkas baisaus, kai gresia pavojus – tikras ar tik įsivaizduojamas. Kai dukrytė kažko išsigąsta, svarbu paaiškinti, kas jai darosi, suteikti jausmui pavadinimą ir paaiškinti priežastį: „Tu labai išsigandai, nes pirmą kartą pamatei vorą" arba „Tau baisu, nes gydytoja nori apžiūrėti tavo gerklytę". Taip elgdamiesi paaiškiname vaikui, kas su juo vyksta, ir kartu parodome, kad tokioje situacijoje taip jaustis yra normalu. Tiesa, jeigu dukrai išsigandus Jūs išsigąstate dar labiau, tuomet vaikui bus labai sunku išmokti valdyti savo emocijas tinkamai. Jeigu nuvertinsite ir pasakysite: „Oj tu jau didelė, tikrai nėra ko bijoti šito mažo voriuko", - nepadėsite mergaitei išmokti atpažinti savo jausmų ir jų valdyti.

Nors mūsų akimis vaiko baimės yra menkos, vaikui tai gali būti tarsi pasaulio pabaiga. Kaip dar galite padėti savo vaikui įveikti baimę? Galite paprašyti nupiešti savo baimę, o tuomet sunaikinti „blogį" jį suplėšant ar sudeginant, pakeisti piešinį iš baisaus į juokingą, papildant jį įvairiomis juokingomis detalėmis, nusipiešti „apsaugas" ir juos iškabinti visuose kambariuose, nupiešti ir padovanoti pabaisai dovaną, susidraugauti su pabaisa, sugalvoti ir nupiešti superherojų, kuris gali išgelbėti ir t.t. Įveikiant baimes tinka ir terapinių pasakų skaitymas arba jų klausymasis.

Manau, kad Jums tikrai pavyks padėti savo dukrelei išmokti įvardinti jausmus bei nugalėti atsiradusias baimes. Sėkmės Jums ir stiprybės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.