Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų

 (1)
Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Klausia mama:

„Sveiki, auginu tris berniukus: vyriausiam bus 14 metų, pametinukams vienam ketveri, kitam - 5 metukai. Problema su pametinukais. Nesusitvarkau su savo vaikais, visai manęs neklauso, atsikalbinėja, vadina visokiais žodžiais, mušasi, skriaudžia šunį. Šuo jau net kąsti jiems pradėjo, nes nebeįmanoma... Jei kas ateina pas mus į svečius, jie tarsi išprotėja, krečia nesąmones, rėkia, laksto, išsidirbinėja. Su svetimais suaugusiais elgiasi kaip su sau lygiais, gali ir muštis pradėti, jei kas nepatiks... Bandžiau gražiai aiškinti, ignoruoti, bandžiau sodinti ir neleisti žaisti, kol nenusiramins. Ir bariau. Tiesiog nežinau, ką ne taip darau, kad jie taip elgiasi, ir kokia tokio elgesio priežastis... Nežinau, ką daryt, nes matau, kad nesugebu susitvarkyt su savo vaikais... Su vyriausiu berniuku nieko panašaus nebuvo ir dabar jokių problemų su juo nėra, bet su pametinukais baigiu išprotėt... Ačiū už atsakymą“.

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Dėkoju, jog pasidalinote savo šeimos patirtimi. Rodos, girdžiu nusivylimą savo auklėjimu, savimi kaip mama, savo vaikais... Mieloji Inga, tobulų mamų nėra, kaip ir nėra tokių vaikų ir tėčių. Iš jūsų laiško supratau, kad išbandėte daug būdų, bandydama susikalbėti su savo vaikais. Tiesa yra ta, kad nėra vieno recepto, kuris galėtų viską sudėlioti į savo vietas, kaip ir vienos priežasties, kodėl vaikai elgiasi netinkamai.

Sulaukę kūdikio tėvai tikisi, kad jų vaikas bus protingas, visada tinkamai elgsis, naktimis miegos, o visą dieną žais ir šypsosis... Kadangi auginant pirmąjį berniuką jokių problemų, kaip minite, nebuvo, natūralu buvo tikėtis, jog ir antrasis, ir trečiasis vaikas elgsis panašiai. Tačiau... Trys vaikai - trys skirtingi gyvenimai. Kiekvienas jūsų berniukas atėjo į šį pasaulį savaip jį suvokdamas ir priimdamas. Kiekvienas iš jų turi tam tikrų bruožų, savybių, kurios yra įgimtos ir būdingos tik jam vienam. Taigi, panašu, kad prigimties pakeisti negalime, bet ir ar reikia? Aišku, kad ne. Pasistenkite pažinti ir priimti savo pametinukus tokius, kokie jie yra, ir galbūt tai bus pirmasis žingsnelis, padėsiantis suprasti, kodėl berniukai elgiasi taip, kaip elgiasi.

Pasistenkite pažinti ir priimti savo pametinukus tokius, kokie jie yra, ir galbūt tai bus pirmasis žingsnelis, padėsiantis suprasti, kodėl berniukai elgiasi taip, kaip elgiasi.
Psichologė Daiva ČEPONIENĖ

Vaikai išmoksta savo elgesio dviem būdais, t. y., bandymų ir klaidų keliu bei stebėdami, imituodami ir mėgdžiodami juos supančių žmonių elgesį, jausmus. Tam, kad įsimintas elgesys būtų pakartotas, pasak doc. dr. V. Legkausko, turi būti išpildytos dar trys sąlygos. Pirmiausia, vaikas turi sugebėti pakartoti matytą elgesį. Pavyzdžiui, mama trumpai pasinaudoja telefonu ir padeda jį į vietą. Vaikas dar per mažas, kad sugebėtų pats atsisakyti išmaniojo telefono jam teikiamų malonumų, todėl nepadės jo, kol mama nepasakys. Antra sąlyga - vaiko motyvacija ir emocinė būsena turi atitikti stebėtą elgesį, t.y., piktas vaikas greičiau prisimins matytą agresyvų elgesį ir jį pakartos. Ir trečioji sąlyga – įvairios aplinkos detalės ir įvykiai, kurie nurodytų į tam tikro elgesio pritaikomumą tam tikrai situacijai. Pavyzdžiui, jeigu vaikas mato kitus vaikus, mėtančius žaislus, tai paskatins jį prisijungti. Tačiau jeigu vaikas vieną kartą pasielgė taip, kaip matė darant vaikus darželyje, kieme, televizoriaus ekrane, tai dar nieko nereiškia. Vaikai kartos netinkamą elgesį priklausomai nuo teigiamų pasekmių, t.y., atsižvelgiant į tai, kokią konkrečiai gavo subjektyvią naudą sau. Pavyzdžiui, tėvai nelinkę pastebėti, kai vaikai elgiasi gražiai, nes „taip ir turi būti", tačiau vaikai visada trokšta dėmesio. Štai jums ir viena priežastis elgtis netinkamai! Mama/tėtis tuoj pat sureaguoja, ir vaikai gauna dėmesio. Šią „pamoką" vaikai išmoksta labai greit: pasielgei blogai – mama/tėtis visada šalia. Kuo dažniau – tuo geriau. O jeigu taip pasielgia svečiams atėjus, auditorija, kuri patenkina mažųjų dėmesio siekimą, padvigubėja. Vaikai labai gerai sugeba jausti, ko tėvai iš jų tikisi ir ką iš tiesų galvoja, todėl visais įmanomais būdais stengiasi pateisinti jų lūkesčius, t. y., tikitės, kad lakstys, jie laksto, tikitės, kad darys nesąmones – daro ir t.t. Jeigu pasielgęs netinkamai vaikas sulaukia dėmesio, t. y., jei jis gauna tai, ko tikisi, jis taip pat pasielgs ir kitą kartą.

Mušimą reikia stabdyti visada ir nepaisant to, ar mušasi tarpusavyje vaikai, ar vienas jų bando trenkti suaugusiajam. Svarbu suimti vaiko ranką ir pasakyti, kad taip elgtis nedera.
Psichologė Daiva ČEPONIENĖ

Panaši situacija ir su negražiais žodžiais. Juk per dieną vaikas išmoksta daug naujų pasakymų, žodžių, tačiau neretai tėvai kažkaip kitaip sureaguoja tik išgirdę keiksmažodį. Tuomet prasideda barimas, baudimas, aiškinimasis, iš kur sužinojo, kas taip sakė ir pan. Kaip bebūtų, keiksmažodį tariančio vaiko tikslas pasiektas – mama/tėtis ir vėl šalia, negana to, - atsisukę į jį ir dar jį kalbinantys! Pagalvokit, jeigu tiek energijos ir pastangų mes skirtume išmokyti vaikus naujų, dar negirdėtų, gražių posakių, komplimentų, jei paaiškintumėme, kur juos galima pritaikyti, kada sakyti, - būtų puiku. Prisipažinkim sau, ar taip darome? Greičiausiai atsakysit: „Nėra laiko".

Norint, kad netinkamas elgesys mažėtų, reikia kiek galima dažniau pastebėti vaikus, kai jie elgiasi gražiai, pavyzdžiui: „Matau gražiai žaidžiančius du berniukus", „Džiaugiuosi jūsų pagalba, man labai padėjote" ir pan. Jūsų situacijoje labai svarbus pastovumas. Visada pastebėkite gražiai žaidžiančius vaikus ir meskite iš galvos mintį, kad vaikai taip ir turėtų elgtis. Ką gi daryti, kai vaikų elgesys yra nepageidaujamas? Galite pradėti nuo to, kad pasiūlysite vaikams patrauklią alternatyvą. Prisiminkim jūsų aprašytą situaciją, kai sulaukiate svečių. Manyčiau, apie tai, ką veiksite, kai pasikviečiate svečių, jums reiktų susitarti iš anksto. Prieš ateinant svečiams aptarkite su vaikais, ką jie norėtų veikti, kokius žaidimus norėtų žaisti, sutarkite dėl taisyklių, galite kartu pagaminti nugalėtojų prizus ir pan. Kadangi berniukai labai judrūs, greičiausiai jiems tiktų žaidimai, susiję su varžybomis, imtynėmis. Galite išbandyti paprasčiausius žaidimus, kuriuos galima suorganizuoti patalpoje pasinaudojant kėdėmis kaip kliūtimis: jas perlipti, prašliuožti, apibėgti. Jeigu į žaidimą įsitrauktų ir suaugusieji, vaikams būtų didelis džiaugsmas. Taip jie sulauktų dėmesio ne tik iš jūsų, bet ir iš kitų suaugusiųjų. Taip jie pasiektų savo tikslą: mama/tėtis ne tik būtų šalia, bet dar ir žaistų kartu. Kokia gali būti didesnė dovana vaikams? Naivu tikėtis, kad elgiantis taip, kaip aprašiau, vaikai staiga liausis išdykavę, bet bendradarbiaus tikrai žymiai dažniau. Gera žinia yra ta, kad kaip vaikai išmoko elgtis netinkamai, taip jie gali išmokti elgtis tinkamai.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų
© Vida Press

Jūs rašote: „Su svetimais suaugusiais elgiasi kaip su sau lygiais, gali ir muštis pradėti, jei kas nepatiks". Mušimą reikia stabdyti visada ir nepaisant to, ar mušasi tarpusavyje vaikai, ar vienas jų bando trenkti suaugusiajam. Svarbu suimti vaiko ranką ir pasakyti, kad taip elgtis nedera. Šioje situacijoje tinkamas žodis būtų „Stop"! Vaikas tuo pačiu metu nesugeba ir kovoti, ir galvoti. Tam, kad paaiškintumėt vaikui, kas vyksta, turit sustabdyti kovą: „Matau, kad tavo rankytė nori man sutrenkti" arba „Matau du berniukus, kurie nepasidalina kamuolio". Jeigu vaikai per daug įsiaudrinę, paprašykit ramiai pasėdėti, kol nurims ir paprašykite apgalvoti, kaip jie norėtų išspręsti šį konfliktą. Praėjus sutartam laikui paklauskite vaikų, kokią išeitį mato jie. Vaikai mokysis prisiimti atsakomybę už savo sprendimus. Šioje situacijoje ir vėl svarbus aspektas yra nuoseklumas. Taip pat svarbu, kad vaikų sugalvotos išeitys būtų įgyvendintos. Būtinai pasidžiaukite ir padrąsinkite vaikus už jų idėjas ir jų įgyvendinimą. Prisiminkite, kad drąsindami vaikus už tinkamą elgesį, mes skatiname juos elgtis tinkamai, o bausdami – tiesiog pasakom, ko daryti negalima, bet nepateikiame alternatyvos, ką daryti galima.

Baigdama noriu palinkėti jums kantrybės. Kai norėsite išbarti vaikus, išeikite į kitą kambarį, nusiraminkite ir tik tuomet spręskite problemą. Mylėkite save, skirkite laiko tik sau. Nebijokite būti netobula. Sėkmės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?