Pedagogės patarimai, kaip atitraukti vaiką nuo kompiuterio ar televizoriaus

 (8)
Kompiuteriai šiuo metu yra taip paplitę, kad beveik kiekvienas vaikas turi galimybę jais naudotis namie ar ugdymo institucijose. Naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad televizoriaus žiūrėjimas ar naršymas internete tapo populiariausia vaiko poilsio forma grįžus iš darželio ar mokyklos.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikų darželio „Šilagėlė“ pedagogė Airija Domutytė.

Nors dauguma žmonių mano, kad televizija – puiki šviečiamoji priemonė, tačiau visi puikiai žinome, kad geriausias būdas kažko išmokti – ne žiūrėti, kaip tai daroma, o daryti tai savo rankomis. Veiksmai, kuriuos atliekame patys, yra mūsų pirmarūšės patirtys. Tuo tarpu televizija tėra antrarūšė patirtis, kuri vaikui niekada neatstos, pavyzdžiui, judriojo žaidimo, kurio metu ne tik stipriai stimuliuojama jo smegenų veikla, bet lavinami ir fiziniai gabumai.

Naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad televizijos žiūrėjimas ar naršymas internete tapo populiariausia vaiko poilsio forma grįžus iš darželio ar mokyklos. Taip jau susiklostė, kad ekonominės priežastys lemia tokias situacijas, kai tėvai prioritetais laiko karjeros ir finansinius dalykus, užuot daugiau laiko leidę su savo vaikais žaisdami ir patirdami mokymosi kartu džiaugsmą.

Televizijos ir technologijų žala vaiko vystymuisi jau yra lengvai pastebima: pavyzdžiui, toks nuolatinis sėdėjimas prie šviečiančio ekrano turi įtakos viršsvorio plitimui. Juk vietoj to, kad lauke spardytų kamuolį ar užsiimtų kokia nors kita aktyvia fizine veikla, vaikai renkasi pasyvų sėdėjimą prie ekranų. Taip pat tyrimai atskleidė, kad vaikų, kurie daug laiko leidžia prie televizoriaus ekrano, pažangumas yra mažesnis, kadangi jų smegenų veikla yra mažiau stimuliuojama.

Siekdami išvengti šių ir kitų vaiko psichikai sukeliamų technologijų problemų, siūlome imtis priemonių nedelsiant. Tėvams būtina įsitraukti į bendrą veiklą, nes vaikui labai svarbus suaugusiųjų dalyvavimas ar tiesiog paskatinimas.

Pateiksiu keletą pavyzdžių, kuo pakeisti ikimokyklinio amžiaus vaiko sėdėjimą prie ekranų. Šiai veiklai reikės visiškai paprastų priemonių, kurias kiekvienas galite rasti savo namuose. Skatinu pasinaudoti šiais patarimais ir kasdien bent valandai išjungti televizorių įprastu jo žiūrėjimo laiku, tą valandą skiriant lavinimui ir ugdymui. Tai bus svarus indėlis į jūsų bendravimą ir tarpusavio supratimą, kurio rezultatais džiaugsitės visą laiką.

Užsiėmimai patalpoje:

Pasivažinėjimas namuose

Šiam užsiėmimui nereikės daugiau nieko kito, tik jūsų laiko! Taip pat šį žaidimą galite paversti kasdieniu ir linksmu ritualu, kuris galbūt net pagelbės paguldyti vaiką ramiam nakties miegui.

Būtų labai smagu, jeigu šiam žaidimui pasigamintumėte „paruoštuką" – žemėlapį su stotelėmis, kuriose turėsite sustoti. Šias vietas būtina pažymėti dideliu ir ryškiu „X" ženkliuku, kad kaskart eidami nepamirštumėt stabtelti ir atlikti tam tikro veiksmo.

Visi veiksmai ir stotelės – jūsų fantazija. Pavyzdžiui, galite sustoti virtuvėje atsigerti vandens, nes vaiko organizmui būtina palaikyti skysčių balansą.

Taip pat galite sustoti miegamajame ir pabučiuoti tėtį, ar koridoriuje – paglostyti mylimą šunį ar katę, vonios kambaryje – išsivalyti dantis ir nusiplauti rankas, kad neužmirštumėme kasdieninės higienos įpročių.

Tokiu būdu ne tik įtvirtinsite kasdienius ir reikalingus įpročius, bet ir kartu su vaiku pajusite daug gerų emocijų.

Vaikščiojimas laikraščiais

Reikės dviejų ar daugiau žaidėjų ir kelių nereikalingų laikraščių, kuriuos tikrai rasite savo namuose. Kad būtų linksmiau, nusibrėžkite starto liniją. Taip pat galite fiksuoti pradžios ir pabaigos laiką.

Paskelbus startą abu žaidėjai turi atsistoti prie pradžios linijos su dviem laikraščiais, padėtais priešais. Su šiais laikraščiais žaidėjai turi skubėti link finišo, nepaliesdami grindų. Kad tai padarytų, jie turi lipti ant vieno laikraščio gabalo, o priešais jį pasidėti kitą. Tada lipti ant šio, paimti užpakalinį laikraštį, vėl dėti jį priekyje ir taip keliauti. Pirmasis žaidėjas, pasiekęs finišą tik laikraščių pagalba laimi! Toks žaidimas gali tapti ne tik smagiu žaidimu jūsų vaikams, bet ir puikia fizine treniruote jums.

Užsiėmimai lauke

Lazdos ir kamuoliai

Kad jūsų vaikas jau anksti išmoktų žaisti tokius sportinius žaidimus, kaip tenisas, kriketas, golfas ar krepšinis, galite pradėti nuo rankų ir akių koordinacijos ugdymo. Vėlgi reikės jūsų laiko, vielinių pakabų, senų mamos nereikalingų pėdkelnių, lipnios juostos ir teniso ar kokio kitokio kamuoliuko. Ką daryti su šiomis priemonėmis? Išlankstykite pakabą raketės forma ir ištiesinkite sulenktą rankeną. Nukirpkite vieną pėdkelnių klešnę – jos reikės vėliau. Ištempkite kitą koją ant raketės, o likusia pėdkelnių dalimi vyniokite rankeną tol, kol rankena taps tvirta ir lengvai laikoma. Į kitą pėdkelnių klešnę įdėkite teniso kamuoliuką ir pakabinkite ją ant medžio šakos. Jūsų vaikai kaip mat prisilinksmins mušinėdami kamuoliuką pirmyn ir atgal. Galite pagaminti ir kelias lazdas, kad vaikas galėtų žaisti ir su draugais, ar broliais ir seserimis. Kadangi lazdos yra minkštos – tai saugus ir originalus būdas praleisti laiką nesužalojant viens kito.

Piknikas

Reikalingos priemonės – mėgstami vaikų užkandžiai ir geros oro sąlygos. Ekskursijos vieta, žinoma, gali priklausyti nuo jūsų vaiko amžiaus ir patirties. Daugeliui mažų vaikų ir vietinis parkas, ir žaidimų aikštelė. Išnaudokite erdvę ir mėgaukitės laiku, kurį leidžiate kartu su savo vaiku be jokių didelių išlaidų.

Užsiėmimai su pieštukais, dažais ir popieriumi

Tapymas rankomis

Reikia šių priemonių: puodelio skalbinių krakmolo, puodelio šalto vandens, 2,5 litro verdančio vandens, puodelio muilo drožlių, pusės puodelio talko miltelių ir dažų miltelių (arba maistinių dažų). Ką daryti su šiomis priemonėmis? Ogi reikės daug geros nuotaikos. Iš pradžių šaltame vandenyje reikia ištirpinti krakmolą, lėtai maišyti krakmolą ir supilti vandenį. Į šį mišinį įdėti muilo drožlių, ir, galiausiai, dažų miltelių ar maistinių dažų. Ataušinkite. Į lauką išneškite mažą staliuką arba ant žolės ištieskite plastikinę plėvelę, kur vaikai galės piešti. Kai jie pirštais nutapys kokį nors piešinį – jūs galite pasidaryti jo antspaudą ant piešinio uždėdami popieriaus lapą. Tokius žaismingus paveikslus galite naudoti, kaip dovanų vyniojimo popierių arba gimtadienio atviruką.

Menas tamsoje

Jums prireiks tik pieštukų bei popieriaus. Duokite savo vaikams po pieštuką bei popieriaus lapą ir įsitikinkite,kad piešimo vieta yra patogi. Tuomet teks išjungti šviesas. Pasakykite vienas kitam, ką reikia nupiešti. Baigus piešti, įjunkite šviesas ir pasijuokite iš linksmų ir netikėtų piešinių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.