Piešimo pradžiamokslis: ar drausti vaikui morką spalvinti mėlynai?

 (1)
Norite, kad vaikui geriau sektųsi pradėjus lankyti mokyklą ir nežinote, ką daryti? Leiskite vaikams spalvinti, dėlioti, konstruoti ir žaisti panašius žaidimus. Ši maloni veikla padės ne tik dailiau rašyti, bet ir įveikti kitas sudėtingas užduotis. Sunku net įsivaizduoti, kiek naudos duoda tokia, atrodo, paprasta veikla.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl svarbu lavinti smulkiąją motoriką

Smulkioji motorika – tai rankų judesiai, kuriuos labai svarbu lavinti nuo pat mažų dienų. Tai reikia daryti ne tik dėl gražesnės rašysenos, bet ir dėl aiškesnės kalbos, geresnės regos, klausos ir lengviau koncentruojamo dėmesio. Atrodo, tai nesusiję dalykai, bet lavinami judesiai gerina smegenų žievės veiklą ir taip suteikia daug daugiau naudos, nei būtų galima pagalvoti. Net logopedai duoda užduotėles ir žaidimus rankoms. Svarbu, kad mažieji užduotis atliktų iki galo, stengtųsi daryti tai patys, neskubėtų ir viską darytų savo noru. Žaidimai turi būti įdomūs, teikti džiaugsmo.

Patiems mažiausiems mankštinti rankytes padeda tėveliai: lėtai ir švelniai po vieną masažuodami pirštukus. Šiek tiek ūgtelėję vaikučiai jau žaidžia patys, o kaip tik tai ir lavina rankų judesius. Svarbiausia, kad nereikia jokių specialių, ypatingų ir brangių žaislų. Smulkiąją motortiką ugdo lipdymas, konstarvimas, dėliojimas ir kita panaši veikla. Keletas pavyzdžių, kaip žaismingai galite ugdyti vaiko gebėjimus: suglamžyti į kamuoliuką popierių, o po to išlyginti lapą; surinkti į dėžutę smulkius daiktus (sagas, žirnius, pupas, monetas ir panašiai); suvyti įvairaus storio siūlų kamuoliukus; rišti mazgus; segti sagutes. Galima daryti bet ką, kam reikia pirštų veiklos ir kruopštumo.

Spalvinimas ir piešimas – kruopštumo mokykla

Ne paslaptis, kad vaikai labai mėgsta spalvinti ir piešti. Abu šie užsiėmimai taip pat yra labai naudingi smulkiosios motorikos lavinimui. Vien flomasterio, pieštuko ar teptuko laikymas rankoje ir judinimas jau teikia naudos. Žinoma, be to tokia veikla dar ir skatina kūrybiškumą, ugdo vaizduotę, kantrybę, erdvės suvokimą. Spalvinimas suteikia vaikui galimybę atvaizduoti daiktus kokiomis nori spalvomis, bet vis dar „tikroviškai" (nes pats taip aiškiai nupiešti dar negalėtų). Spalvodami mažieji mokosi kruopštumo, priskirti daiktams tam tikras spalvas ir bruožus. Svarbiausia, kad kiekvienas darbelis teiktų džiaugsmo, o atlikus jį vaikas sulauktų pagyrimų ar padrąsinimų.

Svarbiausia, kad kiekvienas darbelis teiktų džiaugsmo, o atlikęs jį, vaikas sulauktų pagyrimų ar padrąsinimų.

Būna, kad vaikai atsisako spalvoti. Suaugusieji neretai yra linkę vaikams kartoti, kad kruopščiai spalvintų nuo krašto iki krašto, kad neišeitų už nupiešto daikto ribų. Toks spalvinimas vaiką ima varginti ir jis ima tokios veiklos vengti. Jei spalvinimas tampa darbu, jis pasidaro nuobodus ir neįdomus. Vaikas nori kurti ir džiaugtis, o ne atlikinėti nurodytas užduotis ir dar tokias, kurios nelabai sekasi. Gali būti ir taip, kad vaikui tiesiog labiau patinka piešti ir spalvinti savo kūrinius, todėl nereikia bandyti vaiko „įsprausti į rėmus". Yra ir tokių vaikų, kuriems nepatinka nei piešti, nei spalvinti, bet labai patinka sujunginėti taškus ar vedžioti labirintus. Kiekvienam savi pomėgiai. Juk laimingam žmogui viskas sekasi geriau.

Nedrauskite piešti mėlynos morkos

Leidyklai „Nieko rimto" kurianti menininkė Sigutė Ach palaiko spalvinimo knygelių leidybą. Nes tai pirmieji žingsniai į menus, paskatinimas, įkvėpimas žaisti spalvomis. „Spalvotas mus supantis pasaulis sunkiai gali būti nusakytas septyniom ar dvylika spalvų. Būtų tikrai puiku, jei į spalvotą kelionę vaiką lydėtų vyresnis palydovas. Labai svarbu padėti mažyliui atskirti spalvas – kaip padedame atskirti raides. Matydamas vyresniojo susidomėjimą spalvinimo ir spalvų tyrinėjimo procesu, vaikas noriai įsitrauks į žaidimą, su kiekvienu paveikslėliu įgaudamas vis daugiau sumanumo. Bet svarbu atminti, kad spalvinimas skirtas lavinti kūrybiškumą ir skatinti norą pažinti. Tad jei jaunasis dailininkas visgi norės spalvinti morkas mėlynai, nedrauskite, o pasiūlykite jam kuo didesnį mėlynų atspalvių pasirinkimą. Ką gali žinoti, gal tai auga naujasis Pikaso? Paverskit spalvinimo žaidimą smagiu ritualu ir džiaukitės spalvotu bendrumu," – dalijasi patarimais Sigutė Ach.

Parengė Iveta Žiauberytė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.