Portugalijoje gyvenanti lietuvė: vaikams čia negailima dėmesio ir meilės

 (10)
Darželyje lovyčių nėra, jei kas nori miego, krinta ant didelio čiužinio grupėje ir pasnaudžia. Vaikai čia neverkia, o atsisveikindami išbučiuoja auklėtoją. Kur čia tokie stebuklai? Portugalijoje.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!
Pasaulio pilietė

Lietuvaitės Vaidos (33 m.) ir portugalo Joao (43 m.) keturmetė dukrytė Luna Lietuvoje tik atostogauja. Ji nėra „ragavusi" lietuviško darželio, bet jau išbandžiusi ir ispanišką, ir portugališką.

„Su savo vyru Joao, portugalu, susipažinau Amerikoje, čia ir apsivertė mano gyvenimas bei planai. Abu dirbome kruiziniame laive. Kai baigėsi mūsų darbo sutartys, teko pasirinkti: likti kartu arba skirtis... Į laivą grįžti nebenorėjau. Joao gavo darbą Kanarų salose. Darbas tiko ir patiko, todėl ten abu ir apsigyvenome. Po poros metų sulaukėme Lunos Dianos. Kanarai... Čia Luna pirmą kartą ir išėjo darželį.

Nors ir skamba egzotiškai, gyventi Kanaruose gana nuobodu, todėl po kelerių metų grįžome gyventi į vyro tėvynę, saulėtąją Portugaliją."

Pirmas kartas Ispanijoje

„Dvimetukę Luną nuvedžiau į darželį. Pirmą dieną labai verkė, auklėtoja tiesiog paėmė ją ant rankų ir nusinešė į grupę. Buvau įspėta, kad mamoms su vaikais sėdėti grupėje nerekomeduojama. Pasiėmiau po valandos. Antrą rytą ji taip pat verkė, bet kai po valandos paskambinau paklausti, kaip sekasi, sužinojau, kad nors įtariai stebi auklėtojas, bet viskas gana neblogai. Trečią rytą Luna pamojo man rankyte „atia" ir liko iki vakaro - ir valgė, ir žaidė. Mums adaptacija užtruko vos tris dienas."

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl paaugliai panašūs į kūdikius: interviu su psichologe
Psichologė E.Čekuolienė: senelių paskirtis – lepinti vaikus

Kitas pirmas kartas

„Ispanijos ir Portugalijos darželiai labai panašūs. Ir sistema panaši - į valstybinį darželį patekti be galo sunku, todėl yra daug privačių. Panašus ir požiūris į vaiką - suaugusieji yra suprantantys, geranoriški, švelnūs vaikams. Auklėtojos nesako: „Kaip sunku su vaiku, vis verkia, neįmanoma dirbti", sako, kad svarbiausia yra įgyti jo pasitikėjimą, o tada viskas bus gerai. Kai mama atveda vaiką į grupę, auklėtoja švelniai apkabina, kalbina, rodo žaisliukus, bando suprasti ir išsiaiškinti, kas jam įdomu, patinka, kas galėtų nukreipti dėmesį, kad išsiskirti su mama būtų kuo paprasčiau.

Portugalijoje gyvenanti lietuvė: vaikams čia negailima dėmesio ir meilės
© Vida Press

Čia auklėtojos sako, kad adaptacinis periodas yra vos viena savaitė. Paprastai pirmą savaitės dieną darželyje vaikas paliekamas vienai ar dviem valandoms, antrą dieną - panašiai, trečią dieną - ilgiau ir taip visą savaitę po truputį ilginamas laikas. Tačiau kiek man teko girdėti ir matyti, beveik visada jau trečią ar ketvirtą dieną vaikas darželyje nebeverkia, jaučiasi gerai, draugauja su auklėtojomis ir grupės draugais. Neteko girdėti apie „nedarželinius" vaikus, kurie nepritapo darželyje.

Bent jau mums nutiko taip, kad pirmą kartą nuėjus į portugališką darželį „tik apsidairyti" Luna nenorėjo išeiti. Teko palikti valandėlei, kad galėčiau be ašarų išsivesti.

Auklėtojoms labai padeda ir grupės vaikai. Auklėtoja pasakojo, kad ir Luna ėmėsi globoti vieną naujokę mergaitė, rodė, kur kas yra, žaidė su ja. Dabar jos - geriausios draugės."

Bausmė - neiti į darželį

Apie tai, kad Portugalija yra sava, šilta ir geranoriška ne tik saviems, bet ir atvykėliams, jau seniai sklando gandai bei legendos. Ir vaikams čia negailima nei dėmesio, nei meilės. Pavyzdžiui, portugalė mama vesdama savo atžalą į kiemą į rankinę būtinai įsimes ne vieną, o tris obuolius arba visą pakelį sausainių - kad galėtų pavaišinti vaiko kiemo draugus. Turbūt į tokią pat draugišką, suprantančią ir saugią aplinką pasijuto patekusi ir Luna, kai tėvai ją nuvedė į darželį.

Pagal pediatrų rekomendacijas Portugalijoje vaikai nuo 3 m. pietų miego neprivalo eiti. Jei kuris nori eiti pailsėti, o gal ir numigti, gali tai laisva valia padaryti ant grupėje, t. y. toje pačioje patalpoje, kurioje žaidžiama ir ugdomasi, patiesto didelio čiužinio.
Portugalijoje gyvenanti VAIDA

„Portugalijoje mokslo metai ikimokyklinukams prasideda rugsėjį. Darželis yra padalytas į dvi dalis - lopšelį ir darželį, priimami vaikučiai, sulaukę vos 4 mėn., ir iki 6 m. Grupės formuojamos pagal vaikų amžių. Lunos grupę lanko 3-4 m. vaikai ir jų čia tikrai nemažai - apie 25, o auklėtoja - tik viena, tiesa, turi padėjėją. Kiek man žinoma, Lietuvoje panaši padėtis yra valstybiniuose darželiuose...", - panašumų ir skirtumų ieško Vaida.

Ligonėlių tėveliai į darželį neveda, tačiau jei liga trunka ilgiau nei 2 dienas, būtina atnešti gydytojo pažymą. Jeigu dieną vaikui reikia suduoti kokių nors vaistų, reikalaujama atnešti gydytojo išrašyto recepto kopiją, net jei vaistas nėra receptinis. Bet, pasak Vaidos, vaikai čia serga labai retai... Gal dėl to, kad... mėgsta darželį?

„O taip, auklėtojos čia nuostabios, vaikai jas labai myli, Luna niekada neišeina namo jų nepabučiavusi! Dar nebuvo taip, kad nenorėtų eiti į darželį. Jai būtų didžiausia bausmė pasakyti: „Šiandien į darželį neisi...""

Grynas oras, švara ir uniformos

„Darželis duris atveria pusę aštuonių ryto ir užveria aštuntą vakaro. Vaiką reikia atvesti iki 9.30 val., nes prasideda pamokėlės. Be to, negalima pasiimti anksčiau nei 16.30 val. iš anksto apie tai nepranešus. Kaip tik tada baigiasi lavinamoji veikla ir jei oras geras, vaikai eina į lauką." Vieną kartą per dieną, nustembu.

Portugalijoje gyvenanti lietuvė: vaikams čia negailima dėmesio ir meilės
© Vida Press

„Taip, nes tik apie ketvirtą po pietų baigiasi pamokėlės. Jei lauke blogas oras, vaikai turi laisvo laiko žaisti viduje: konstruoti, skaityti knygas, dėlioti dėliones. Lakstyti grupėje draudžiama, nes patalpoje visada yra apie 20 vaikų... Jei vaikas neklauso, auklėtoja prašo tėvų su juo pasikalbėti. Pasikalbame - ir bėdų nebelieka", - šypsosi moteris.

Vaida sako, kad mamų ir tėčių akis džiugina tai, jog darželyje labai švaru. Štai kaskart įeinant į patalpas būtina apsiauti specialias vienkartines šlepetes (maišelius, kuriuos reikia užsidėti ant batų). Vaikai turi turėti lengvus batukus persiauti, reikalaujama, kad drabužėliai būtų švarūs ir išlyginti, taip pat būtina turėti papildomų persirengti, jei išsiteptų.

Darželinukai turi į chalatėlius panašias uniformas, jas vaikai velkasi ant drabužėlių. Matyt, stengiamasi, kad visi atrodytų vienodai, nekiltų nesusipratimų ir pavydo scenų dėl gražesnių suknelių ar marškinėlių - juk taip gali nutikti, jei, pavyzdžiui, vieną mergaitę mama aprengė princesės suknele, o kita atėjo su trikotažinėmis kelnytėmis...

Prieš kiekvieną valgį vaikai plauna rankytes, o po valgio net valosi dantukus."

Pietų miegas? Nebūtinas!

Lietuvoje vienas didžiausių jau ūgtelėjusių darželinukų baubų - pietų miegas. Turbūt kas antras vaikas rytais paleidžia dūdas, nes nenori darželyje miegoti. Tiesa, jau ir Lietuvoje pradedama kalbėti apie tai, kad trimečiams pietų miegas nėra būtinas ir jie turi teisę nemiegoti, o štai Portugalijoje apie tai nebekalbama, tiesiog taip yra.

Vaida: „Pagal pediatrų rekomendacijas Portugalijoje vaikai nuo 3 m. pietų miego neprivalo eiti. Jei kuris nori eiti pailsėti, o gal ir numigti, gali tai laisva valia padaryti ant grupėje, t. y. toje pačioje patalpoje, kurioje žaidžiama ir ugdomasi, patiesto didelio čiužinio. Ant jo pavargę vaikai ir eina pagulėti. Esu mačiusi keletą kartų ir Luną taip pasnaudusią."

Ką valgysime šiandien

„Vaikiškas valgiaraštis yra sudaromas ir skelbiamas kiekvieną mėnesį, kad tėvai žinotų, ką vaikas valgo kiekvieną dieną. Valgiaraštį sudaro pediatras. Darželyje vaikai valgo pusryčius, priešpiečius, pietus ir pavakarius. Alergiškam mažyliui sudaroma speciali dieta.

Pusryčiams mažieji dažniausiai valgo sumuštinių: ant darželyje keptos duonos tepamas sviestas, dedama sūrio ar virto kumpio riekelė. Vaikai geria kakavos arba sulčių. Pietums pirmasis patiekalas visada yra sriuba, dažniausiai kreminė, t. y. trinta daržovienė - ir kasdien vis kita - brokolių, žirnių, moliūgų ir t. t., o antrasis patiekalas yra kepta ar troškinta mėsa (taip pat kasdien vis kitos rūšies - kiauliena, jautiena, vištiena...) arba žuvis, patiekta su daržovėmis ir ryžiais. Pavakariai dažniausiai būna tokie pat kaip pusryčiai. Bent jau Luna visada sako, kad valgė sumuštinį...

Kartą per savaitę vaikai gauna pasmaguriauti želės, taip pat kasdien valgo vaisių."

Atradimų kampelis"

Taip vadinasi Lunos Dianos darželis. „Atradimų" grafikas beveik mokyklinis, t. y. gana intensyvus, pavyzdžiui, į mergaitės tvarkaraštį įtraukta gimnastika, muzika, darbeliai, matematika, anglų kalba ir pasaulio pažinimas. Kiekvieną pamokėlę veda vis kitas mokytojas, kuris į darželį ateina tik tą dieną, kai reikia.

Diana: „Didelį įspūdį paliko pasaulio pažinimas - kas mėnesį mokoma vis apie kitą šalį ar pasaulio dalį. Jei yra vaikų, kurių tėvai nėra portugalai, galima su mokytoja susitarti, kad vieną mėnesį pasakotų apie jų šalį. Tai labai idomu, tik dėl Lunos vienas mėnuo bus skirtas Lietuvai pažinti!

Portugalijoje į valstybinį darželį patekti be galo sunku, todėl yra daug privačių. Panašus ir požiūris į vaiką - suaugusieji yra suprantantys, geranoriški, švelnūs vaikams. Auklėtojos nesako: „Kaip sunku su vaiku, vis verkia, neįmanoma dirbti", sako, kad svarbiausia yra įgyti jo pasitikėjimą, o tada viskas bus gerai.
Portugalijoje gyvenanti LINA

Be to, darželyje dar yra keturi „užklasiniai" būreliai: baletas, dziudo, plaukimas ir vadinamieji pašėlę mokslai (angl. - „mad science"). Kiekvienas toks būrelis tėveliams kainuoja papildomai 30-40 eurų. „Tėveliai yra supažindinami su kiekvieno veikla, ką ugdo, kuo naudingas vaikui. Labai įdomus būrelis yra „pašėlę mokslai" - eksperimentuojant siekiama parodyti vaikams, kas tas mokslas yra iš tikrųjų, kaip geriau suprasti aplinką. Kalbama apie biologiją, matematiką, fiziką, metereologiją, chemiją, paleontologiją ir t. t. Visos teorijos ir eskperimentai pritaikyti vaikams, skatinamas smalsumas ir kūrybiškumas."

Privatus malonumas

Portugalijoje kaip ir Lietuvoje darželiai yra dviejų tipų - valstybiniai ir privatūs. Į valstybinį patekti labai nelengva, todėl privačių čia išties labai daug. Kaip tik tokį ir lanko Luna Diana. „Darželių kainos panašios kaip ir Lietuvoje, svyruoja nuo 250 iki 450 eurų. O kiek šeimai kainuos vaiko priežiūra ir ugdymas valstybiniame darželyje, priklauso nuo tėvų gaunamos algos. Mes rinkomės privatų darželį, nes turime vieną vaiką ir norime, kad gautų visa, kas geriausia. Tačiau mano draugės, taip pat lietuvės, dukrytė gavo vietą valstybiniame ir jie labai patenkinti, viskas panašiai, gal tik pamokėlių mažiau", - sako Diana.

Portugalijoje gyvenanti lietuvė: vaikams čia negailima dėmesio ir meilės
© Vida Press

Kaip švenčiama gimimo diena

Portugalijoje darželiuose vaikų gimtadieniai taip pat švenčiami. Panašiai kaip Lietuvoje, bet ir šiek tiek kitaip. Diana: „Į darželį galima atnešti tik tortą, visa kita paruošia virtuvėlės darbuotojai. Gimtadienis švenčiamas po pamokėlių, kėdutes sustatomos ratuku, į vidurį atnešamas staliukas, ant jo padedamas gimtadienio tortas, šalia - papuošta jubiliato kėdutė. Gimtadienininkui uždedama karūna, visi jį sveikina dainuodami dainelę „Su gimimo diena" ir plojimais, tada pjaustomas tortas ir jubiliatas dalija po gabaliuką kiekvienam grupės draugui. Jei grupėje yra alergiškas vaikas, tą dieną jam darželio virtuvėje yra iškepamas specialus pyragėlis pagal jo poreikius. Vienas torto gabaliukas paimamas saugoti: dėl visa pikta, jei kas nors sunegaluotų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (10)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.

Psichologė – apie vieną tėvų daromą klaidą, kuri skaudžiai atsiliepia vaikui (3)

Prieš skaitant šį straipsnį rekomenduojame atlikti nedidelį, bet įdomų tyrimą: suskaičiuokite, kiek kartų per dieną meluojate.

Kas yra išmintinga tėvų meilė ir kodėl mes užauginame nelaimingus vaikus (2)

Esu sutikusi ne vieną suaugusį žmogų, kuris yra laimingas, kai jaučiasi nelaimingas.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų (11)

„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.

6 frazės, kurių mūsų vaikams reikia kaip duonos kasdienės (2)

Kaip dažnai sakote vaikui, kad jį mylite? Ar parodote tą ir veiksmais? Jūsų dėmesiui - dar šešios frazės, kurių vaikui reikia ne mažiau, kaip „Aš tave myliu“.

Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską (5)

Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.

7 skirtumai tarp įprastų ir išmintingų tėvų

Vaikams nereikia tobulų tėvų, jiems reikia išmintingų tėvų.

Psichologė: trokšdamas tėvų dėmesio, vaikas gali elgtis netinkamai

Gimus naujagimiui, pasikeitė vyresniojo vaiko elgesys. Mama sako, kad nebesusitvarko su šešiamečiu ir klausia patarimo specialisto.