Psichologai įspėja, kad melavimas apie Kalėdų Senelį žalingas vaikams

 (79)
Pats Kalėdų Senelis, žinoma, nieko blogo nedaro. Vis dėlto, psichologai Christopheris Boyle'as ir Kathy McKay yra įsitikinę, kad prasimanyta istorija, kurią mes vaikams pasakojame, kenkia jiems.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Abu mokslininkai pateikia gana įtikinamus argumentus. Mielos istorijos apie Kalėdų Senelį kaina – kartus nusivylimas. Kiekvienas vaikas kažkuriuo metu pastebi, kad jam visą gyvenimą tėvai ir šeima melavo. Ir tas melas susijęs su labai svarbiu jam reikalu. Kai kurie vaikai, sužinoję tiesą, visam likusiam gyvenimui netenka gebėjimo mėgautis Kalėdomis. Jie nuolat prisimena tą akimirką, kai pirmą kartą gyvenime pasijautė išduoti.

Vaikai savo tėvais pasitiki aklai. Dažnai melą apie Kalėdų Senelį jie pradeda nujausti labai anksti, todėl klausia mamos ir tėčio, ar egzistuoja jis. O tėvai nori šį žaidimą žaisti kaip įmanoma ilgiau, todėl vaiko abejones paneigia. Arba, dar blogiau, jie energingai aiškina savo atžalai, kad Kalėdų Senelis iš tikrųjų egzistuoja. Tokiu atveju vaikai sužino teisybę arba iš svetimų žmonių, arba tėvams paties prasitarus. Bet kuriuo atveju vaiko pasitikėjimas tėvais iš pagrindų supurtomas, įsitikinę Ch. Boyle'as ir K. McCay.

Vaikams patinka Kalėdų Senelis, nes jis toks mielas – juk būtent dėl to apskritai vaikams pasakojame šią istoriją. Ir tai mus priverčia nemaloniai suvokti: jei būtume visiškai sąžiningi, tą Kalėdų senelio žaidimą žaidžiame pirmiausia dėl savęs pačių. Nes tikėjimas Kalėdų Seneliu yra nekaltos ir laimingos vaikystės simbolis. Nes vėliau mes galime pasakoti mielas istorijas apie tai, kaip vaikai bando atskleisti Kalėdų Senelio paslaptį. Ir vieną trumpą akimirką mes patys galime pasijusti vaikais ir prisiliesti prie tos ypatingos kalėdinio laikotarpio magijos. Niekas neabejoja, kad visa tai labai gražu. Tačiau mes turėtume pagaliau pripažinti, kad Kalėdų Senelis mums suteikia netgi daugiau nei mūsų vaikams.

Kaip turėtume elgtis Kalėdų Senelio klausimu?

Žinoma, tai turėtų nuspręsti kiekvienas asmeniškai. Būtų idealu laikytis aukso vidurio taisyklės: nieko blogo, jeigu Kalėdų Senelio tradiciją savo šeimoje pratęsite, tačiau kai atžalos ima skeptiškai į tai žiūrėti, nebederėtų toliau įtikinėti vaikų apie jo egzistavimą. Juk puiku, jeigu vaikas ima kritiškai vertinti įvairius dalykus ar kažkas jam atrodo keistai.

O kai išmuša tiesos valanda, tai irgi gali tapti gana gražia akimirka: jeigu tėvai vaikams papasakos, kad Kalėdų Senelis tėra tik pasaka, kuri padeda visiems žmonėms kartu švęsti Kalėdų džiaugsmą, tai tikrai nesudaužys vaikiškos sielos. Galiausiai, Kalėdų Senelio kostiumai ir su tuo susijęs nelengvas pasiruošimas yra apčiuopiami ir realūs dalykai, lygiai taip pat kaip džiaugsmas, kurį visa tai sukuria. O tam juk nei vienas vaikas niekada netampa per dideliu!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.