Psichologai įspėja, kad melavimas apie Kalėdų Senelį žalingas vaikams

 (79)
Pats Kalėdų Senelis, žinoma, nieko blogo nedaro. Vis dėlto, psichologai Christopheris Boyle'as ir Kathy McKay yra įsitikinę, kad prasimanyta istorija, kurią mes vaikams pasakojame, kenkia jiems.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Abu mokslininkai pateikia gana įtikinamus argumentus. Mielos istorijos apie Kalėdų Senelį kaina – kartus nusivylimas. Kiekvienas vaikas kažkuriuo metu pastebi, kad jam visą gyvenimą tėvai ir šeima melavo. Ir tas melas susijęs su labai svarbiu jam reikalu. Kai kurie vaikai, sužinoję tiesą, visam likusiam gyvenimui netenka gebėjimo mėgautis Kalėdomis. Jie nuolat prisimena tą akimirką, kai pirmą kartą gyvenime pasijautė išduoti.

Vaikai savo tėvais pasitiki aklai. Dažnai melą apie Kalėdų Senelį jie pradeda nujausti labai anksti, todėl klausia mamos ir tėčio, ar egzistuoja jis. O tėvai nori šį žaidimą žaisti kaip įmanoma ilgiau, todėl vaiko abejones paneigia. Arba, dar blogiau, jie energingai aiškina savo atžalai, kad Kalėdų Senelis iš tikrųjų egzistuoja. Tokiu atveju vaikai sužino teisybę arba iš svetimų žmonių, arba tėvams paties prasitarus. Bet kuriuo atveju vaiko pasitikėjimas tėvais iš pagrindų supurtomas, įsitikinę Ch. Boyle'as ir K. McCay.

Vaikams patinka Kalėdų Senelis, nes jis toks mielas – juk būtent dėl to apskritai vaikams pasakojame šią istoriją. Ir tai mus priverčia nemaloniai suvokti: jei būtume visiškai sąžiningi, tą Kalėdų senelio žaidimą žaidžiame pirmiausia dėl savęs pačių. Nes tikėjimas Kalėdų Seneliu yra nekaltos ir laimingos vaikystės simbolis. Nes vėliau mes galime pasakoti mielas istorijas apie tai, kaip vaikai bando atskleisti Kalėdų Senelio paslaptį. Ir vieną trumpą akimirką mes patys galime pasijusti vaikais ir prisiliesti prie tos ypatingos kalėdinio laikotarpio magijos. Niekas neabejoja, kad visa tai labai gražu. Tačiau mes turėtume pagaliau pripažinti, kad Kalėdų Senelis mums suteikia netgi daugiau nei mūsų vaikams.

Kaip turėtume elgtis Kalėdų Senelio klausimu?

Žinoma, tai turėtų nuspręsti kiekvienas asmeniškai. Būtų idealu laikytis aukso vidurio taisyklės: nieko blogo, jeigu Kalėdų Senelio tradiciją savo šeimoje pratęsite, tačiau kai atžalos ima skeptiškai į tai žiūrėti, nebederėtų toliau įtikinėti vaikų apie jo egzistavimą. Juk puiku, jeigu vaikas ima kritiškai vertinti įvairius dalykus ar kažkas jam atrodo keistai.

O kai išmuša tiesos valanda, tai irgi gali tapti gana gražia akimirka: jeigu tėvai vaikams papasakos, kad Kalėdų Senelis tėra tik pasaka, kuri padeda visiems žmonėms kartu švęsti Kalėdų džiaugsmą, tai tikrai nesudaužys vaikiškos sielos. Galiausiai, Kalėdų Senelio kostiumai ir su tuo susijęs nelengvas pasiruošimas yra apčiuopiami ir realūs dalykai, lygiai taip pat kaip džiaugsmas, kurį visa tai sukuria. O tam juk nei vienas vaikas niekada netampa per dideliu!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.