Psichologai įspėja, kad melavimas apie Kalėdų Senelį žalingas vaikams

 (79)
Pats Kalėdų Senelis, žinoma, nieko blogo nedaro. Vis dėlto, psichologai Christopheris Boyle'as ir Kathy McKay yra įsitikinę, kad prasimanyta istorija, kurią mes vaikams pasakojame, kenkia jiems.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Abu mokslininkai pateikia gana įtikinamus argumentus. Mielos istorijos apie Kalėdų Senelį kaina – kartus nusivylimas. Kiekvienas vaikas kažkuriuo metu pastebi, kad jam visą gyvenimą tėvai ir šeima melavo. Ir tas melas susijęs su labai svarbiu jam reikalu. Kai kurie vaikai, sužinoję tiesą, visam likusiam gyvenimui netenka gebėjimo mėgautis Kalėdomis. Jie nuolat prisimena tą akimirką, kai pirmą kartą gyvenime pasijautė išduoti.

Vaikai savo tėvais pasitiki aklai. Dažnai melą apie Kalėdų Senelį jie pradeda nujausti labai anksti, todėl klausia mamos ir tėčio, ar egzistuoja jis. O tėvai nori šį žaidimą žaisti kaip įmanoma ilgiau, todėl vaiko abejones paneigia. Arba, dar blogiau, jie energingai aiškina savo atžalai, kad Kalėdų Senelis iš tikrųjų egzistuoja. Tokiu atveju vaikai sužino teisybę arba iš svetimų žmonių, arba tėvams paties prasitarus. Bet kuriuo atveju vaiko pasitikėjimas tėvais iš pagrindų supurtomas, įsitikinę Ch. Boyle'as ir K. McCay.

Vaikams patinka Kalėdų Senelis, nes jis toks mielas – juk būtent dėl to apskritai vaikams pasakojame šią istoriją. Ir tai mus priverčia nemaloniai suvokti: jei būtume visiškai sąžiningi, tą Kalėdų senelio žaidimą žaidžiame pirmiausia dėl savęs pačių. Nes tikėjimas Kalėdų Seneliu yra nekaltos ir laimingos vaikystės simbolis. Nes vėliau mes galime pasakoti mielas istorijas apie tai, kaip vaikai bando atskleisti Kalėdų Senelio paslaptį. Ir vieną trumpą akimirką mes patys galime pasijusti vaikais ir prisiliesti prie tos ypatingos kalėdinio laikotarpio magijos. Niekas neabejoja, kad visa tai labai gražu. Tačiau mes turėtume pagaliau pripažinti, kad Kalėdų Senelis mums suteikia netgi daugiau nei mūsų vaikams.

Kaip turėtume elgtis Kalėdų Senelio klausimu?

Žinoma, tai turėtų nuspręsti kiekvienas asmeniškai. Būtų idealu laikytis aukso vidurio taisyklės: nieko blogo, jeigu Kalėdų Senelio tradiciją savo šeimoje pratęsite, tačiau kai atžalos ima skeptiškai į tai žiūrėti, nebederėtų toliau įtikinėti vaikų apie jo egzistavimą. Juk puiku, jeigu vaikas ima kritiškai vertinti įvairius dalykus ar kažkas jam atrodo keistai.

O kai išmuša tiesos valanda, tai irgi gali tapti gana gražia akimirka: jeigu tėvai vaikams papasakos, kad Kalėdų Senelis tėra tik pasaka, kuri padeda visiems žmonėms kartu švęsti Kalėdų džiaugsmą, tai tikrai nesudaužys vaikiškos sielos. Galiausiai, Kalėdų Senelio kostiumai ir su tuo susijęs nelengvas pasiruošimas yra apčiuopiami ir realūs dalykai, lygiai taip pat kaip džiaugsmas, kurį visa tai sukuria. O tam juk nei vienas vaikas niekada netampa per dideliu!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.