Psichologai įspėja, kad melavimas apie Kalėdų Senelį žalingas vaikams

 (79)
Pats Kalėdų Senelis, žinoma, nieko blogo nedaro. Vis dėlto, psichologai Christopheris Boyle'as ir Kathy McKay yra įsitikinę, kad prasimanyta istorija, kurią mes vaikams pasakojame, kenkia jiems.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Abu mokslininkai pateikia gana įtikinamus argumentus. Mielos istorijos apie Kalėdų Senelį kaina – kartus nusivylimas. Kiekvienas vaikas kažkuriuo metu pastebi, kad jam visą gyvenimą tėvai ir šeima melavo. Ir tas melas susijęs su labai svarbiu jam reikalu. Kai kurie vaikai, sužinoję tiesą, visam likusiam gyvenimui netenka gebėjimo mėgautis Kalėdomis. Jie nuolat prisimena tą akimirką, kai pirmą kartą gyvenime pasijautė išduoti.

Vaikai savo tėvais pasitiki aklai. Dažnai melą apie Kalėdų Senelį jie pradeda nujausti labai anksti, todėl klausia mamos ir tėčio, ar egzistuoja jis. O tėvai nori šį žaidimą žaisti kaip įmanoma ilgiau, todėl vaiko abejones paneigia. Arba, dar blogiau, jie energingai aiškina savo atžalai, kad Kalėdų Senelis iš tikrųjų egzistuoja. Tokiu atveju vaikai sužino teisybę arba iš svetimų žmonių, arba tėvams paties prasitarus. Bet kuriuo atveju vaiko pasitikėjimas tėvais iš pagrindų supurtomas, įsitikinę Ch. Boyle'as ir K. McCay.

Vaikams patinka Kalėdų Senelis, nes jis toks mielas – juk būtent dėl to apskritai vaikams pasakojame šią istoriją. Ir tai mus priverčia nemaloniai suvokti: jei būtume visiškai sąžiningi, tą Kalėdų senelio žaidimą žaidžiame pirmiausia dėl savęs pačių. Nes tikėjimas Kalėdų Seneliu yra nekaltos ir laimingos vaikystės simbolis. Nes vėliau mes galime pasakoti mielas istorijas apie tai, kaip vaikai bando atskleisti Kalėdų Senelio paslaptį. Ir vieną trumpą akimirką mes patys galime pasijusti vaikais ir prisiliesti prie tos ypatingos kalėdinio laikotarpio magijos. Niekas neabejoja, kad visa tai labai gražu. Tačiau mes turėtume pagaliau pripažinti, kad Kalėdų Senelis mums suteikia netgi daugiau nei mūsų vaikams.

Kaip turėtume elgtis Kalėdų Senelio klausimu?

Žinoma, tai turėtų nuspręsti kiekvienas asmeniškai. Būtų idealu laikytis aukso vidurio taisyklės: nieko blogo, jeigu Kalėdų Senelio tradiciją savo šeimoje pratęsite, tačiau kai atžalos ima skeptiškai į tai žiūrėti, nebederėtų toliau įtikinėti vaikų apie jo egzistavimą. Juk puiku, jeigu vaikas ima kritiškai vertinti įvairius dalykus ar kažkas jam atrodo keistai.

O kai išmuša tiesos valanda, tai irgi gali tapti gana gražia akimirka: jeigu tėvai vaikams papasakos, kad Kalėdų Senelis tėra tik pasaka, kuri padeda visiems žmonėms kartu švęsti Kalėdų džiaugsmą, tai tikrai nesudaužys vaikiškos sielos. Galiausiai, Kalėdų Senelio kostiumai ir su tuo susijęs nelengvas pasiruošimas yra apčiuopiami ir realūs dalykai, lygiai taip pat kaip džiaugsmas, kurį visa tai sukuria. O tam juk nei vienas vaikas niekada netampa per dideliu!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.