Psichologas pataria, kokią dovaną išrinkti skirtingo amžiaus vaikams

 (2)
Kalėdos ir dovana – du neatsiejami dalykai, ypač, vaikams. Pasak vaikų psichologo Aleksandro Segal, dovana yra vienas reikšmingiausių švenčių aspektų: vaikai ir paaugliai bendraudami tarpusavyje pasakoja, ką jie gavo dovanų, todėl tas, kuris dovanos negavo, dažnai pasijaučia nejaukiai, tarsi būtų menkesnis. Specialisto teigimu, dovanos vaikui nepakeis niekas ir vienintelis svarbus klausimas - kokia ta dovana bus?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Tinkamiausia dovana vaikui yra ta, kurios jis labiausiai nori ir nusipelno, todėl svarbiausia - išgirsti vaiko norą. Labai gerai, jeigu su vaiku kalbamasi iš anksto, paaiškinama, kad dovanos šiaip sau neatsiranda, kad jų vertė ir dydis priklauso nuo jo elgesio, - sako A. Segal. - Didžiausia klaida, kurią gali padaryti tėvai, tai neteisingas dovanos pateikimas. Vaikas turi suprasti, kad jis tos dovanos nusipelnė. Vaikui, kaip ir bet kuriam suaugusiam, svarbu pamatyti, kad ir tėvai džiaugiasi dovanodami, svarbu pajausti teigiamą ir jaukią šeimyninę atmosferą. Tad dovanojant dovaną, net ir keli tėvų pasakyti žodžiai gali turėti lemiamą reikšmę vaiko įspūdžiui".

Specialistas įsitikinęs, kad vaikams reikia kuo daugiau įvairovės. Kokia ta įvairovė - daugybė skirtingų robotų ar minkštų žaislų, o gal tradicinių ir šiuolaikinių žaislų rinkinys - priklauso nuo tėvų požiūrio ir aplinkos, kurioje vaikas yra. Stebint šiuolaikinių žaislų pasirinkimą, galima rasti daugybę įdomių ir tuo pačiu metu lavinančių žaislų ir žaidimų. Būtent vaizduotės lavinimas ir bendravimo su šeimos nariais, draugais skatinimas turėtų būti pagrindiniai kriterijai, renkant kalėdinę dovaną vaikui.

Šiais laikais žaislų ir žaidimų pasirinkimas yra labai didelis - kaip ir vaikų norai bei poreikiai, kuriuos dažniausiai formuoja filmai bei reklamos. Remiantis jomis ir psichologinėmis teorijomis, galima išskirti kelis dovanų variantus įvairių amžiaus grupių vaikams:

0-3 metai. Tokio amžiaus vaiko norai turi būti pildomi čia ir dabar, o pagrindiniai poreikiai - valgymas ir miegas. A. Segal nuomone, tokiam vaikui nėra prasmės dovanoti materialią dovaną, puikiai tiks skanėstas, kuris bus suvalgytas nedelsiant arba kažkas praktiško, suteikiančio papildomo komforto ir gerinančio miego kokybę. Žinoma, galima išrinkti ir pagal amžių tinkantį žaislą. Pasak parduotuvių tinklo „Žaislų Planeta" atstovės Agnės Uleckaitės, šio amžiaus vaikams dažniausiai renkamos tokios dovanos, kurios lavina vaiką, pvz., lavinamasis kamuoliukas, šnekantis meškutis, taip pat nesudėtingi konstruktoriai. Būtent šiais metais populiariausi tokio stiliaus žaislai - kalbanti lėlė kūdikis, mediniai traukinukai, įvairūs lavinamieji žaislai, kur reikia dėlioti pagal spalvą, formą ir pan.

3-4 metai. Šio amžiaus vaikai jau kalba, pradeda bendrauti su bendraamžiais tiek darželiuose, tiek už jų ribų. Dovana gali būti orientuota į bendravimo stiprinimą bei į socialinių įgūdžių lavinimą, pvz.: žaislai, kuriais reikia žaisti keliese. Vienas populiaresnių tokio tipo žaidimų yra „Lego" konstruktoriai, taip pat kolekcinės figūrėlės. Taip pat tiks žaislai, kurie lavina vaizduotę, pvz.: knygos, spalvinimo knygutės, meniniai žaislai, pavyzdžiui, specialus ryškiems „saldumynams" lipdyti skirtas plastilinas, įvairūs muzikiniai žaislai ir t.t..

4-7 metai. Šiuo periodu vaikai yra tarsi mokslininkai, nagrinėjantys aplinkinį pasaulį, be to, dažnai jau pradedama ruoštis ir mokyklai. Atsižvelgiant į tai galėtų būti renkamos ir dovanos: knygos (enciklopedijos), sportinis inventorius ar abonentas į sportinį būrelį, įvairūs žaislai, susiję su technologijomis (kompiuteriai, robotika ir pan.). Pasak A. Uleckaitės, šio amžiaus vaikams žaislų pasirinkimas yra didžiausias. Šiuo metu populiariausi žaislai yra dinozauras robotas, kuris reaguoja į šeimininko judesius, demonstruoja įvairias emocijas, atlieka triukus bei rodo savo nasrus ir riaumoja; mokomasis pasaulio gaublys su vairalazde valdomu aplink jį skriejančiu lėktuvėliu, įvairios kolekcinės figūrėlės, pavyzdžiui, berniukams - vėžliukai nindzės, mergaitėms - rožiniai mažiukai poniai, pasakų gyvūnėliai ar lėlės monstrės.

7-10 metų. Šiame amžiuje tarp vaikų atsiranda natūrali konkurencija, noras būti geriausiu, išryškėja individualūs poreikiai ir norai. Pasak psichologo, būtent tokio amžiaus vaikui reikia rinkti dovaną, kuri labiausiai atitinka jo norus bei lūkesčius. Berniukams puiki dovana galėtų būti radijo bangomis valdomas automobilis ar skraidyklė - tai vienas populiariausių žaislų šiais metais. Tuo tarpu mergaitėms - vėlimo vilna mašina, interaktyvieji šuniukai robotai.

10-14 metų. Kaip ir ankstesniame periode, šio amžiaus vaikui dovanos turi būti parinktos individualiai. A. Segal atkreipia dėmesį, kad vaikai jau tampa paaugliais, todėl jų norai, poreikiai bei realaus pasaulio suvokimas yra unikalūs, be to, pačių vaikų savęs suvokimas yra labai skirtingas. Kaip dovana tiks viskas, kas leis išsiskirti iš minios, pasirodyti bei pademonstruoti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, mėgstamos spalvos megztinis, firminiai sportiniai bateliai ar sporto inventorius. Galbūt vaikas domisi technologijomis? Tuomet jam puiki dovana būtų vaikiškas išmanusis laikrodis, kuris ne tik rodo laiką, bet ir fotografuoja, filmuoja, įrašo balsą, turi tris žaidimus.

Nuo 14 metų paauglys jau pradeda save identifikuoti, pradeda galvoti, kuo jis nori būti, kokį darbą dirbti (be abejonės, viskas dar šimtą kartų pasikeis, bet tuo periodu paaugliui atrodo visai kitaip). Renkant dovaną paaugliui, reikia atsižvelgti į daugybę faktorių, darančių įtaką jo norams ir nuotaikai. Žaislai jam jau netiks, dovana gali būti artimesnė suaugusiųjų pasauliui.

Anot žaislų ekspertės, šiuo metu populiariausi žaislai „nužengę" iš televizijos ir kino ekranų, taip pat populiaru viskas, kas susiję su technologijomis. „Kiekvienam vaikui dovana yra labai svarbi, Kalėdų jis laukia visus metus, todėl kartais lūkesčiai būna dideli, - sako A. Uleckaitė. - Jeigu nepavyksta išgirsti vaiko noro, verta vadovautis madomis - tokiu atveju vaikas gaus žaislą, kuriuo tikrai džiaugsis, nes pasąmonėje jis jau jį žinos, galbūt net norės, be abejonės, turės ir draugų, kurie tokio norėjo ar jau turi". Psichologas priduria, kad „nepataikius" su dovana, reikia stebėti ir suprasti vaiko reakciją. Jeigu vaikas matys, kiek pastangų ir minčių „Kalėdų senelis" ar tėvai įdėjo į dovaną, jis bet kuriuo atveju džiaugsis ir bus dėkingas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?