Psichologas pataria, kokią dovaną išrinkti skirtingo amžiaus vaikams

 (2)
Kalėdos ir dovana – du neatsiejami dalykai, ypač, vaikams. Pasak vaikų psichologo Aleksandro Segal, dovana yra vienas reikšmingiausių švenčių aspektų: vaikai ir paaugliai bendraudami tarpusavyje pasakoja, ką jie gavo dovanų, todėl tas, kuris dovanos negavo, dažnai pasijaučia nejaukiai, tarsi būtų menkesnis. Specialisto teigimu, dovanos vaikui nepakeis niekas ir vienintelis svarbus klausimas - kokia ta dovana bus?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Tinkamiausia dovana vaikui yra ta, kurios jis labiausiai nori ir nusipelno, todėl svarbiausia - išgirsti vaiko norą. Labai gerai, jeigu su vaiku kalbamasi iš anksto, paaiškinama, kad dovanos šiaip sau neatsiranda, kad jų vertė ir dydis priklauso nuo jo elgesio, - sako A. Segal. - Didžiausia klaida, kurią gali padaryti tėvai, tai neteisingas dovanos pateikimas. Vaikas turi suprasti, kad jis tos dovanos nusipelnė. Vaikui, kaip ir bet kuriam suaugusiam, svarbu pamatyti, kad ir tėvai džiaugiasi dovanodami, svarbu pajausti teigiamą ir jaukią šeimyninę atmosferą. Tad dovanojant dovaną, net ir keli tėvų pasakyti žodžiai gali turėti lemiamą reikšmę vaiko įspūdžiui".

Specialistas įsitikinęs, kad vaikams reikia kuo daugiau įvairovės. Kokia ta įvairovė - daugybė skirtingų robotų ar minkštų žaislų, o gal tradicinių ir šiuolaikinių žaislų rinkinys - priklauso nuo tėvų požiūrio ir aplinkos, kurioje vaikas yra. Stebint šiuolaikinių žaislų pasirinkimą, galima rasti daugybę įdomių ir tuo pačiu metu lavinančių žaislų ir žaidimų. Būtent vaizduotės lavinimas ir bendravimo su šeimos nariais, draugais skatinimas turėtų būti pagrindiniai kriterijai, renkant kalėdinę dovaną vaikui.

Šiais laikais žaislų ir žaidimų pasirinkimas yra labai didelis - kaip ir vaikų norai bei poreikiai, kuriuos dažniausiai formuoja filmai bei reklamos. Remiantis jomis ir psichologinėmis teorijomis, galima išskirti kelis dovanų variantus įvairių amžiaus grupių vaikams:

0-3 metai. Tokio amžiaus vaiko norai turi būti pildomi čia ir dabar, o pagrindiniai poreikiai - valgymas ir miegas. A. Segal nuomone, tokiam vaikui nėra prasmės dovanoti materialią dovaną, puikiai tiks skanėstas, kuris bus suvalgytas nedelsiant arba kažkas praktiško, suteikiančio papildomo komforto ir gerinančio miego kokybę. Žinoma, galima išrinkti ir pagal amžių tinkantį žaislą. Pasak parduotuvių tinklo „Žaislų Planeta" atstovės Agnės Uleckaitės, šio amžiaus vaikams dažniausiai renkamos tokios dovanos, kurios lavina vaiką, pvz., lavinamasis kamuoliukas, šnekantis meškutis, taip pat nesudėtingi konstruktoriai. Būtent šiais metais populiariausi tokio stiliaus žaislai - kalbanti lėlė kūdikis, mediniai traukinukai, įvairūs lavinamieji žaislai, kur reikia dėlioti pagal spalvą, formą ir pan.

3-4 metai. Šio amžiaus vaikai jau kalba, pradeda bendrauti su bendraamžiais tiek darželiuose, tiek už jų ribų. Dovana gali būti orientuota į bendravimo stiprinimą bei į socialinių įgūdžių lavinimą, pvz.: žaislai, kuriais reikia žaisti keliese. Vienas populiaresnių tokio tipo žaidimų yra „Lego" konstruktoriai, taip pat kolekcinės figūrėlės. Taip pat tiks žaislai, kurie lavina vaizduotę, pvz.: knygos, spalvinimo knygutės, meniniai žaislai, pavyzdžiui, specialus ryškiems „saldumynams" lipdyti skirtas plastilinas, įvairūs muzikiniai žaislai ir t.t..

4-7 metai. Šiuo periodu vaikai yra tarsi mokslininkai, nagrinėjantys aplinkinį pasaulį, be to, dažnai jau pradedama ruoštis ir mokyklai. Atsižvelgiant į tai galėtų būti renkamos ir dovanos: knygos (enciklopedijos), sportinis inventorius ar abonentas į sportinį būrelį, įvairūs žaislai, susiję su technologijomis (kompiuteriai, robotika ir pan.). Pasak A. Uleckaitės, šio amžiaus vaikams žaislų pasirinkimas yra didžiausias. Šiuo metu populiariausi žaislai yra dinozauras robotas, kuris reaguoja į šeimininko judesius, demonstruoja įvairias emocijas, atlieka triukus bei rodo savo nasrus ir riaumoja; mokomasis pasaulio gaublys su vairalazde valdomu aplink jį skriejančiu lėktuvėliu, įvairios kolekcinės figūrėlės, pavyzdžiui, berniukams - vėžliukai nindzės, mergaitėms - rožiniai mažiukai poniai, pasakų gyvūnėliai ar lėlės monstrės.

7-10 metų. Šiame amžiuje tarp vaikų atsiranda natūrali konkurencija, noras būti geriausiu, išryškėja individualūs poreikiai ir norai. Pasak psichologo, būtent tokio amžiaus vaikui reikia rinkti dovaną, kuri labiausiai atitinka jo norus bei lūkesčius. Berniukams puiki dovana galėtų būti radijo bangomis valdomas automobilis ar skraidyklė - tai vienas populiariausių žaislų šiais metais. Tuo tarpu mergaitėms - vėlimo vilna mašina, interaktyvieji šuniukai robotai.

10-14 metų. Kaip ir ankstesniame periode, šio amžiaus vaikui dovanos turi būti parinktos individualiai. A. Segal atkreipia dėmesį, kad vaikai jau tampa paaugliais, todėl jų norai, poreikiai bei realaus pasaulio suvokimas yra unikalūs, be to, pačių vaikų savęs suvokimas yra labai skirtingas. Kaip dovana tiks viskas, kas leis išsiskirti iš minios, pasirodyti bei pademonstruoti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, mėgstamos spalvos megztinis, firminiai sportiniai bateliai ar sporto inventorius. Galbūt vaikas domisi technologijomis? Tuomet jam puiki dovana būtų vaikiškas išmanusis laikrodis, kuris ne tik rodo laiką, bet ir fotografuoja, filmuoja, įrašo balsą, turi tris žaidimus.

Nuo 14 metų paauglys jau pradeda save identifikuoti, pradeda galvoti, kuo jis nori būti, kokį darbą dirbti (be abejonės, viskas dar šimtą kartų pasikeis, bet tuo periodu paaugliui atrodo visai kitaip). Renkant dovaną paaugliui, reikia atsižvelgti į daugybę faktorių, darančių įtaką jo norams ir nuotaikai. Žaislai jam jau netiks, dovana gali būti artimesnė suaugusiųjų pasauliui.

Anot žaislų ekspertės, šiuo metu populiariausi žaislai „nužengę" iš televizijos ir kino ekranų, taip pat populiaru viskas, kas susiję su technologijomis. „Kiekvienam vaikui dovana yra labai svarbi, Kalėdų jis laukia visus metus, todėl kartais lūkesčiai būna dideli, - sako A. Uleckaitė. - Jeigu nepavyksta išgirsti vaiko noro, verta vadovautis madomis - tokiu atveju vaikas gaus žaislą, kuriuo tikrai džiaugsis, nes pasąmonėje jis jau jį žinos, galbūt net norės, be abejonės, turės ir draugų, kurie tokio norėjo ar jau turi". Psichologas priduria, kad „nepataikius" su dovana, reikia stebėti ir suprasti vaiko reakciją. Jeigu vaikas matys, kiek pastangų ir minčių „Kalėdų senelis" ar tėvai įdėjo į dovaną, jis bet kuriuo atveju džiaugsis ir bus dėkingas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Pirmojo nevalstybinio darželio Kaune įkūrėja neieškojo pedagogų su diplomais

Šiandien Kaune skaičiuojama 20 privataus ugdymo erdvių darželinukams, bet 2010 m. tokios vietos nebuvo, ir Rasa Tamašauskaitė įkūrė pirmą privatų darželį mieste, kurį ir pavadino Kauno privačiu darželiu.

Tomas Lagūnavičius: kaip išmokyti vaiką elgtis garbingai (8)

Ar mokote savo vaiką elgtis garbingai? Ar kalbėjote apie sukčiavimo pasekmes? Pranešime spaudai Tomas Lagūnavičius pataria tėvams, kaip išmokyti vaiką garbingo elgesio.

Stilingas vaiko kambarys – natūralumo pojūtį sustiprina ekologiški tapetai

Geriausiai savo kambaryje vaikas jaučiasi tada, kai jį supantis pasaulis atitinka jo interesus.

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (25)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

9 dalykai, kurių tėvai neturėtų daryti savo vaikams

Suaugusiems tokie dalykai atrodo visiškas menkniekis, tačiau pipirą jie dali rimtai įžeisti. Ko nereiktų daryti, jeigu nenorite sugadinti santykių su savo vaiku.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.