Psichologas pataria, kokią dovaną išrinkti skirtingo amžiaus vaikams

 (2)
Kalėdos ir dovana – du neatsiejami dalykai, ypač, vaikams. Pasak vaikų psichologo Aleksandro Segal, dovana yra vienas reikšmingiausių švenčių aspektų: vaikai ir paaugliai bendraudami tarpusavyje pasakoja, ką jie gavo dovanų, todėl tas, kuris dovanos negavo, dažnai pasijaučia nejaukiai, tarsi būtų menkesnis. Specialisto teigimu, dovanos vaikui nepakeis niekas ir vienintelis svarbus klausimas - kokia ta dovana bus?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Tinkamiausia dovana vaikui yra ta, kurios jis labiausiai nori ir nusipelno, todėl svarbiausia - išgirsti vaiko norą. Labai gerai, jeigu su vaiku kalbamasi iš anksto, paaiškinama, kad dovanos šiaip sau neatsiranda, kad jų vertė ir dydis priklauso nuo jo elgesio, - sako A. Segal. - Didžiausia klaida, kurią gali padaryti tėvai, tai neteisingas dovanos pateikimas. Vaikas turi suprasti, kad jis tos dovanos nusipelnė. Vaikui, kaip ir bet kuriam suaugusiam, svarbu pamatyti, kad ir tėvai džiaugiasi dovanodami, svarbu pajausti teigiamą ir jaukią šeimyninę atmosferą. Tad dovanojant dovaną, net ir keli tėvų pasakyti žodžiai gali turėti lemiamą reikšmę vaiko įspūdžiui".

Specialistas įsitikinęs, kad vaikams reikia kuo daugiau įvairovės. Kokia ta įvairovė - daugybė skirtingų robotų ar minkštų žaislų, o gal tradicinių ir šiuolaikinių žaislų rinkinys - priklauso nuo tėvų požiūrio ir aplinkos, kurioje vaikas yra. Stebint šiuolaikinių žaislų pasirinkimą, galima rasti daugybę įdomių ir tuo pačiu metu lavinančių žaislų ir žaidimų. Būtent vaizduotės lavinimas ir bendravimo su šeimos nariais, draugais skatinimas turėtų būti pagrindiniai kriterijai, renkant kalėdinę dovaną vaikui.

Šiais laikais žaislų ir žaidimų pasirinkimas yra labai didelis - kaip ir vaikų norai bei poreikiai, kuriuos dažniausiai formuoja filmai bei reklamos. Remiantis jomis ir psichologinėmis teorijomis, galima išskirti kelis dovanų variantus įvairių amžiaus grupių vaikams:

0-3 metai. Tokio amžiaus vaiko norai turi būti pildomi čia ir dabar, o pagrindiniai poreikiai - valgymas ir miegas. A. Segal nuomone, tokiam vaikui nėra prasmės dovanoti materialią dovaną, puikiai tiks skanėstas, kuris bus suvalgytas nedelsiant arba kažkas praktiško, suteikiančio papildomo komforto ir gerinančio miego kokybę. Žinoma, galima išrinkti ir pagal amžių tinkantį žaislą. Pasak parduotuvių tinklo „Žaislų Planeta" atstovės Agnės Uleckaitės, šio amžiaus vaikams dažniausiai renkamos tokios dovanos, kurios lavina vaiką, pvz., lavinamasis kamuoliukas, šnekantis meškutis, taip pat nesudėtingi konstruktoriai. Būtent šiais metais populiariausi tokio stiliaus žaislai - kalbanti lėlė kūdikis, mediniai traukinukai, įvairūs lavinamieji žaislai, kur reikia dėlioti pagal spalvą, formą ir pan.

3-4 metai. Šio amžiaus vaikai jau kalba, pradeda bendrauti su bendraamžiais tiek darželiuose, tiek už jų ribų. Dovana gali būti orientuota į bendravimo stiprinimą bei į socialinių įgūdžių lavinimą, pvz.: žaislai, kuriais reikia žaisti keliese. Vienas populiaresnių tokio tipo žaidimų yra „Lego" konstruktoriai, taip pat kolekcinės figūrėlės. Taip pat tiks žaislai, kurie lavina vaizduotę, pvz.: knygos, spalvinimo knygutės, meniniai žaislai, pavyzdžiui, specialus ryškiems „saldumynams" lipdyti skirtas plastilinas, įvairūs muzikiniai žaislai ir t.t..

4-7 metai. Šiuo periodu vaikai yra tarsi mokslininkai, nagrinėjantys aplinkinį pasaulį, be to, dažnai jau pradedama ruoštis ir mokyklai. Atsižvelgiant į tai galėtų būti renkamos ir dovanos: knygos (enciklopedijos), sportinis inventorius ar abonentas į sportinį būrelį, įvairūs žaislai, susiję su technologijomis (kompiuteriai, robotika ir pan.). Pasak A. Uleckaitės, šio amžiaus vaikams žaislų pasirinkimas yra didžiausias. Šiuo metu populiariausi žaislai yra dinozauras robotas, kuris reaguoja į šeimininko judesius, demonstruoja įvairias emocijas, atlieka triukus bei rodo savo nasrus ir riaumoja; mokomasis pasaulio gaublys su vairalazde valdomu aplink jį skriejančiu lėktuvėliu, įvairios kolekcinės figūrėlės, pavyzdžiui, berniukams - vėžliukai nindzės, mergaitėms - rožiniai mažiukai poniai, pasakų gyvūnėliai ar lėlės monstrės.

7-10 metų. Šiame amžiuje tarp vaikų atsiranda natūrali konkurencija, noras būti geriausiu, išryškėja individualūs poreikiai ir norai. Pasak psichologo, būtent tokio amžiaus vaikui reikia rinkti dovaną, kuri labiausiai atitinka jo norus bei lūkesčius. Berniukams puiki dovana galėtų būti radijo bangomis valdomas automobilis ar skraidyklė - tai vienas populiariausių žaislų šiais metais. Tuo tarpu mergaitėms - vėlimo vilna mašina, interaktyvieji šuniukai robotai.

10-14 metų. Kaip ir ankstesniame periode, šio amžiaus vaikui dovanos turi būti parinktos individualiai. A. Segal atkreipia dėmesį, kad vaikai jau tampa paaugliais, todėl jų norai, poreikiai bei realaus pasaulio suvokimas yra unikalūs, be to, pačių vaikų savęs suvokimas yra labai skirtingas. Kaip dovana tiks viskas, kas leis išsiskirti iš minios, pasirodyti bei pademonstruoti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, mėgstamos spalvos megztinis, firminiai sportiniai bateliai ar sporto inventorius. Galbūt vaikas domisi technologijomis? Tuomet jam puiki dovana būtų vaikiškas išmanusis laikrodis, kuris ne tik rodo laiką, bet ir fotografuoja, filmuoja, įrašo balsą, turi tris žaidimus.

Nuo 14 metų paauglys jau pradeda save identifikuoti, pradeda galvoti, kuo jis nori būti, kokį darbą dirbti (be abejonės, viskas dar šimtą kartų pasikeis, bet tuo periodu paaugliui atrodo visai kitaip). Renkant dovaną paaugliui, reikia atsižvelgti į daugybę faktorių, darančių įtaką jo norams ir nuotaikai. Žaislai jam jau netiks, dovana gali būti artimesnė suaugusiųjų pasauliui.

Anot žaislų ekspertės, šiuo metu populiariausi žaislai „nužengę" iš televizijos ir kino ekranų, taip pat populiaru viskas, kas susiję su technologijomis. „Kiekvienam vaikui dovana yra labai svarbi, Kalėdų jis laukia visus metus, todėl kartais lūkesčiai būna dideli, - sako A. Uleckaitė. - Jeigu nepavyksta išgirsti vaiko noro, verta vadovautis madomis - tokiu atveju vaikas gaus žaislą, kuriuo tikrai džiaugsis, nes pasąmonėje jis jau jį žinos, galbūt net norės, be abejonės, turės ir draugų, kurie tokio norėjo ar jau turi". Psichologas priduria, kad „nepataikius" su dovana, reikia stebėti ir suprasti vaiko reakciją. Jeigu vaikas matys, kiek pastangų ir minčių „Kalėdų senelis" ar tėvai įdėjo į dovaną, jis bet kuriuo atveju džiaugsis ir bus dėkingas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.