Psichologė – apie vaikų darželio pliusus ir minusus

 (18)
Mano trimetis sūnus kartais ima ir apkursta. Na, pavyzdžiui, kai užsimenu, kad nuo rudens jis keliaus pas vaikučius į darželį. „Oho, kaip tau ten bus smagu. Tiek daug žaislų ir draugų... Ar ne?“ – smailinu liežuvį. „Kada per televizorių rodo mano filmuką?“ – visai ne į temą atsako jis. Ir taip ne kartą, net ne du. Kaip reikia paruošti vaikus lopšeliui-darželiui, nuo kokio amžiaus geriausia pradėti į jį eiti, šiuos ir kitus klausimus pateikėme psichologei psichoterapeutei dr. Linai Kalinauskienei.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokio amžiaus geriausia leisti vaiką į lopšelį-darželį?

Nuo 3 iki 5 metų. Šiuo laikotarpiu vaikams įdomu užmegzti santykius su bendraamžiais, kartu žaisti. Trejų metų vaikas pasitiki savo tėvais, jo išsiskyrimo nerimas yra mažesnis ir mažylis jau gali toleruoti ilgesnį išsiskyrimą (visos dienos) su tėvais. Yra ištirta, kad vaikai, pradėję lankyti darželį iki 3 m., pradinėse klasėse jautėsi ne tokie saugūs kaip jų bendraamžiai, lankę nuo vėlesnio amžiaus. Tačiau jei vaikas į darželį nuvedamas vėlai, maždaug 5 m., vėliau, pradinėse klasėse, jis gali būti drovesnis, nes turi mažiau bendravimo patirties, negu vaikai, lankę darželį nuo 3 ar 4 m. Svarbu atsižvelgti į tai, ar vaikui patinka darželyje. Gali būti, kad ir pusantrų metų mažylis labai džiaugsis kasdien porai valandų likęs darželyje su jam pažįstamais vaikais ir auklėtoja.

Ar tiesa, kad mergaitės greičiau bręsta, todėl ir į darželį jas galima pradėti leisti anksčiau negu berniukus?

Galbūt psichologiškai mergaitės bręsta anksčiau negu berniukai, bet išsiskyrimo nerimą patiria visi vaikai. Todėl negalime taip teigti, kad mergaites galima pradėti leisti į darželį anksčiau.

Kai kurios mamos vaikučius į lopšelį išleidžia suėjus metukams. Pasak jų, vaikai yra labai judrūs ir jiems namie nuobodu.

Tėvai savo vaiką pažįsta geriausiai. Gali būti, kad kai kuriems labai judriems vaikams, kurie sugeba greit prisitaikyti naujomis sąlygomis, darželis tinka ir tokiame ankstyvame amžiuje. Svarbu, kelioms valandoms vaikas liks darželyje, ar jis gerai pažįsta auklėtoją, kitus vaikus. Reiktų atkreipti dėmesį, kaip vaikas jaučiasi darželyje.

Kaip vaiką pratinti prie naujienos, kad jis netrukus eis į darželį?

Vaikui galima pasakyti apie tai likus kelioms savaitėms iki darželio pradžios. Paaiškinkite kaip galima paprasčiau - papasakokite apie tai, kas jo laukia darželyje - ten yra vaikų, žaislų, tėveliai ryte palieka vaikučius darželyje, paskui, kai šie pamiega ir pavalgo, ateina jų pasiimti.

Kaip manote, ar renkantis darželį tėvai tai turi daryti vieni, ar vestis kartu į žvalgytuves ir vaiką?

Manau, kad tėvai turėtų patys parinkti vaikui tinkamą darželį. Juk mažas vaikas negali įvertinti daugelio dalykų - ar tą darželį lankyti patogu, ar galima pasitikėti personalu, ar darželis pakankamai aprūpintas įvairiomis priemonėmis, ar siūloma papildomos veiklos vaikams. Vaiko „patinka - nepatinka" yra labiau susijęs su emocine būsena tą akimirką, kai jo klausia nuomonės.

Per kiek laiko vaikas turi apsiprasti darželyje? Kodėl vieni apsipranta labai greitai, o kiti kankinasi kelis mėnesius?

Yra ištirta, kad vaikai, pradėję lankyti darželį iki 3 m., pradinėse klasėse jautėsi ne tokie saugūs kaip jų bendraamžiai, lankę nuo vėlesnio amžiaus. Tačiau jei vaikas į darželį nuvedamas vėlai, maždaug 5 m., vėliau, pradinėse klasėse, jis gali būti drovesnis, nes turi mažiau bendravimo patirties, negu vaikai, lankę darželį nuo 3 ar 4 m.
dr. Lina KALINAUSKIENĖ

Vidutiniškai per 2-3 savaites vaikas jau pradeda norėti eiti į darželį. Jeigu nepripranta mėnesį ar du, atsiranda miego, valgymo pokyčių, pasikeičia vaiko nuotaika, darželyje vaikas nežaidžia ir mažai bendrauja su kitais bendraamžiais, tuomet reiktų rimtai pagalvoti, ar verta toliau vesti. Arba galbūt leisti trumpiau būti darželyje. Kaip greitai vaikas pripranta, priklauso nuo daugelio dalykų - amžiaus, nuo to, kaip pasisekė užmegzti santykius darželyje, ar vaikas yra anksčiau išsiskyręs su tėvais visai dienai, nuo vaiko temperamento (ar jis apskritai visomis naujomis aplinkybėmis apsipranta greit ar negreit).

Ar galima darželyje palikti vaiką verkiantį? Gal palaukti, kol nusiramins?

Galima palikti verkiantį. Nes beveik visada vaikai nurimsta tuoj pat, kai tik tėveliai išeina. Jei neramu, galite paskambinti auklėtojai ir paklausti, ar nurimo. Ilgas atsisveikinimas sukelia dar daugiau jausmų. Todėl geriau su vaiku atsisveikinti greitai.

Kai kurios auklėtojos siūlo nukreipti vaiko dėmesį ir kai šis nemato, pabėgti.

Tikrai negerai.Vaikas jaučiasi apgautas, jei mama taip pasielgia. Atsiranda jausmas, kad negalima pasitikėti mama. Ir dar didesnis noras nepaleisti mamos iš akių (nes vaikas žino, kad ji gali netikėtai „dingti“).

Teko girdėti, jei mama bus pirmomis dienomis su vaiku grupėje, jis prie to pripras ir paskui bus dar daugiau ašarų.

Man atrodo, kad vaikas kaip tik saugiau pasijaučia, jeigu mama pirmą dieną bent pusvalandį ar valandą pabūna grupėje su juo, kartu su auklėtoja supažindina su žaislais, aplinka, dienotvarke. Įsivaizduokime suaugusį žmogų panašiomis aplinkybėmis, pvz., kai pirmą kartą ateini į naują darbą. Juk smagu, kai kas nors iš pradžių padeda.

Ar tiesa, kad pradėjęs eiti į darželį vaikas po savaitės ar mėnesio išgyvena savitą krizę, pareikšdamas: „Neisiu - ir viskas".

Kai kurie vaikai taip elgiasi. Taip gali elgtis ne tik darželio atžvilgiu, bet ir kitomis aplinkybėmis, pvz., nesivilksiu šios striukės, arba „neisiu su tėčiu, eisiu tik su mama". Tai primena jėgos kovą tarp vaiko ir mamos. Žinoma, reiktų pasiteirauti vaiko, gal kas nors atsitiko darželyje, kad jis nebenori eiti, paklausti ir auklėtojos nuomonės. Jeigu matote, kad jokių priežasčių, išskyrus vaiko užsispyrimą, nėra, tuomet galima nieko nekeisti ir vesti toliau.

Ar nieko keista, kad pradėjus lankyti darželį pasikeičia vaiko elgesys: jis tampa grubesnis, nebeklauso tėvų, gal blogiau miega naktimis?

Tai rodo padidėjusį stresą. Reiktų duoti laiko vaikui apsiprasti. Tačiau jei tai tęsiasi keletą savaičių, verta pagalvoti, ar toliau lankyti darželį, o gal jame būti trumpiau, o gal pakeisti grupę.

Kaip suprasti, kad vaikas yra „nedarželinis", tai yra nepripras darželyje?

Jeigu vaikas ilgai nepripranta darželyje, jeigu atsiranda anksčiau minėti streso požymiai ir jie užsitęsia. Kad vaikas nepatirtų dar didesnio streso, kartais geriau jo visai nebevesti. Tuomet galvotume apie tokias bėdas, dėl kurių vaikai negali lankyti darželio - tai būtų aukštas išsiskyrimo nerimas, bendravimo įgūdžių stoka, sunkumai prisitaikant naujomis aplinkybėmis.

Ar tiesa, kad lopšelio-darželio nelankęs vaikas sunkiau pripras mokykloje?

Mokykloje bus sunkiau priprasti tokiam vaikui, kuris neturi bendravimo su bendraamžiais patirties. Prieš mokyklą naudinga pabūti vaikų grupėje, todėl patariu palankyti bent jau parengiamąją grupę.

Ką patartumėte tėvams, kurie renkasi netradicinės pedagogikos darželius (Valdorfo, Montessori)? Juk kai kurie oponentai kritikuoja, kad po jų vaikas sunkiai prisitaikys įprastinėje mokykloje.

Prisitaikymas mokykloje daug labiau priklauso nuo vaiko asmenybės, nuo anksčiau minėtų dalykų, o ne nuo darželio pedagoginės pakraipos. Juk daug vaikų eina į mokyklą nė nebuvę darželyje ir gerai prisitaiko.

Kokią darželio grupę rinktis tėvams: kur vaikai vienodo ar skirtingo amžiaus?

Gerai, kai grupėje dauguma yra bendraamžiai, nes su jais lengviau rasti bendrą kalbą. Antra vertus, vaikui, kuris neturi broliuko ar sesutės, vyresnių ar jaunesnių vaikų draugija suteikia bendravimo patirties.

Darželio PLIUSAI

- Jau nuo kūdikystės vaikams patinka bendraamžių draugija. 3-5 m. vaikams patinka užmegzti santykius, kartu žaisti.

- Darželyje vaikas mokosi bendrauti grupėje, didėja jo socialinė kompetencija.

- Darželiuose ugdomi vaikų meniniai įgūdžiai - jie karpo, piešia, lipdo, vaidina, dainuoja ir pan. Namie neįmanoma taip visapusiškai ugdyti vaiko kaip darželyje.

Darželio MINUSAI-

- Vaikas netenka nuolatinės globos, kurią suteikia mama ar auklė (juk darželyje auklėtojos keičiasi), sulaukia mažiau dėmesio iš suaugusiojo.

- Dažniau serga.

- Jei į darželį vaikas vedamas nuo ankstyvo amžiaus, tai jam sukelia daug streso.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.