Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nenuvertinkite vaiko ir atsakykite į jam rūpimus klausimus, o įsišaknijusį posakį „sužinosi, kai paaugsi" palikite savo vaikystės prisiminimams. Šių laikų vaikams viską reikia žinoti iškart, ir būtų idealu – iš artimiausios aplinkos.

Nuogumas namuose

Namie rekomenduojama labai nesislapstyti persirenginėjant, bet vaikui nuo mažų dienų pasakoti apie privatumo svarbą. Pavyzdžiui, jeigu mama savo kambaryje persirenginėja ir čia entuziastingai įbėga vaikas, reakcija turėtų būti rami ir informatyvi: mama nekreipdama dėmesio rengiasi toliau, tačiau vaiką informuoja, kad dabar ji norėtų pasilikti viena, nes nori persirengti kitais rūbais.

Labai svarbu vaikui paaiškinti, kad kai kuriuos dalykus mes turim daryti atskirai nuo kitų, kur niekas to nemato. Netinkama reakcija šioje situacijoje būtų pradėti dangstytis savo nuogą kūną, bandant jį paslėpti nuo smalsių vaiko akių.

Visų pirma, tai nėra tinkamas elgesys todėl, kad vaikui tokia informacija gali būti suprantama kaip kūno gėdijimasis. Ir čia dominuoja natūralaus šeimyninio gyvenimo principas – šeimoje niekas nesukelia gėdos, tačiau tam tikri dalykai malonesni atliekami privačiai – to ir paprašykite.

Jei vaikas negaus atsakymų į jam rūpimus klausimus namuose, jis gaus juos gatvėje ir sau prieinamu, lengviausiu būdu.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Kitas svarbus niuansas - vaikai smalsūs ir jie vis tiek nori pamatyti, kas ten pas tėtį ir kas ten pas mamą, todėl jei kartais ir nužiūri, labai to nesureikšminkite.

Atvejai, kai nuogumas ir tema apie tai šeimoje yra tabu, paprastai itin aktyviai pasireiškia už namų ribų. Patenkinti smalsumą ir atsakyti sau į visus, o ypač į intriguojančius ir tik tyliai aptarinėjamus klausimus yra labai atkakliai siektinas reiškinys.

Jei vaikas negaus atsakymų į jam rūpimus klausimus namuose, jis gaus juos gatvėje ir sau prieinamu, lengviausiu būdu. Akies krašteliu nužvelgti persirenginėjančią mamą ir sutrikusiam paklausti: „o kas tau atsitiko, kad tu likai be savo „peliuko"?“ yra daug saugiau, nei numauti kaimynų mergaitėms kelnes, nes juk rūpi sužinoti, ar pas kažkurią „peliukas“ vis dar yra.

Maudynės

Su maudynėmis taip pat: mama maudosi, vaikas įžingsniuoja ir sukiša abi rankytes į vonią. Mama, jei nori maudytis viena, turėtų paprašyti vaiko privatumo, tačiau jei nori kartu pasiimti ir savo sūnų - viskas gerai, jie maudosi kartu. Tik vėlgi, tai turėtų būti natūraliai – kruopščiai nesidangstant, tačiau ir akivaizdžiai nesidemonstruojant.

Beje, patį žodį „privatumas" siūloma pradėti vartoti nuo mažo vaiko amžiaus, nes kai prasideda lytiškumo klausimai paauglystėje, o ypač masturbacijos, vaikui šis žodis ir jo reikšmė turėtų būti jau gerai žinomi - tai palengvina supratimo, kad tam tikrus dalykus daryti galima, tik tai reikia daryti, kai niekas nemato, procesą.

Grožio idealai

Nuo pat mažumės vaikui formuojasi tam tikra grožio samprata. Aplink save žmones jis mato visur – artimieji, praeiviai, žmonės knygose, žurnaluose, televizijoje.

Visi aplinkui „užsidangstę", dailiai paslėpę savo trūkumus ir išryškinę privalumus. Tad ar gali vaikui formuotis realus žmogaus kūno suvokimas, jei aplink save matys tik „paradinės išvaizdos" žmones?

Jeigu mama nuolat yra nusivylusi savo atvaizdu veidrodyje, būtų naivu tikėtis, kad tokias kalbas girdinti jos dukra ateityje save vertins kitaip. Vaikai mato – vaikai daro.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Mama gali būti ir su strijomis („čia strijos mažyli, nes kai tu gyvenai mano pilvelyje, augai taip greitai, kad pilvą kaip balionėlį teko tau padidinti"), ir su maža nestangria krūtine, ir su minkštu, šiek tiek pūpsančiu pilvu („jis minkštas, todėl tau buvo labai gera ten gyventi"). Ir toks kūnas yra gražus, mama ir tėtis tokiu džiaugiasi, tokį myli.

Vaikas turėtų šeimoje suformuoti nuostatą, kad savo kūnu reikia didžiuotis ir kartu nepamiršti tinkamai juo rūpintis – sveikai maitintis ir aprūpinti tinkama fizine veikla. Dažnai mamos net nesusimąstydamos girdint savo atžaloms skundžiasi savo išvaizda, išreiškia nepasitenkinimą savo svoriu, kūno formomis. Vaikai viską girdi, priima tiesiogiai ir labai tiksliai kopijuoja. Jeigu mama nuolat yra nusivylusi savo atvaizdu veidrodyje, būtų naivu tikėtis, kad tokias kalbas girdinti jos dukra ateityje save vertins kitaip. Vaikai mato – vaikai daro.

Privatumas paaugus

Šiek tiek paaugę vaikai labai dažnai patys ima norėti daugiau privatumo. Jie ima prašyti uždaryti tualeto duris, nors prieš tai pokalbiai atvirai vykdavo ir iš ten, uždaryti vonios duris, kai jie maudosi, ar pareiškia galintys nusiprausti patys be niekieno pagalbos. Tai riboženklis tėvams – gerbkite vaiko privatumą, belskites įeidami ir sveikinkite į kitą raidos etapą įžengusį savo vaiką.

Nuogumas, kai jis nėra seksualinio pobūdžio, vaiko tikrai netraumuoja. O ir pats persirengimo privatumas labiau reikalingas vaikams, nei tėvams – retam tėvui ar motinai nuoširdžiai gėda persirengti prieš savo vaiką, tačiau taip mes vaikus mokome gyvenimiškų taisyklių ir padedam išvengti nepatogumo matyti nuogus savo tėvus.

Pagrindinis principas kalbant šia tema – vengti dirbtinumo. Gyvenimas šeimoje yra tęstinis procesas, kuriame staigios permainos (ar reakcijos) pakeičia visą nusistovėjusį psichologinį šeimos klimatą. Eikite iš paskos savo vaikui – taip nepaskubinsite jo per anksti ir neuždelsite per vėlai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.