Psichologė E.Čekuolienė: senelių paskirtis – lepinti anūkus

 (30)
Apie tai, kokie santykiai vyrauja tarp senelių ir vaikaičių, kodėl atsiranda konfliktų ir kaip juos spręsti, interviu su psichologe Edita Čekuoliene.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Mama – duona, močiutė – tortas

„Senelių paskirtis – lepinti vaikaičius, – nustebina psichologė Edita Čekuolienė. – Žinoma, svarbu nepersistengti. Lepinti – tai reiškia duoti daugiau, nei vaikui reikia.“

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl paaugliai panašūs į kūdikius: interviu su psichologe
Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui?

Tad vaikaičiai – neatrastas lobis ir galimybės. Ir visgi vaiko ir senelių santykiai ypatingi. Yra tam tikri dalykai, kuriuos žinoti būtina. Būtent apie „susiaukojusias“ močiutes ir jų santykius su sūnumis bei dukromis savo naujai ruošiamoje knygoje „Pypliotyra“ rašo Jūratė Jadkonytė Petraitienė, kurioje apie vaikų auklėjimą dalijasi geriausi Lietuvos psichologijos specialistai.

(...) Nusileido dievybė močiutė

Vyrai su senelių vaidmeniu dažniausiai susitaiko labai oriai – jie gali įsikniaubti į laikraštį ar užsiimti žvejyba. Tačiau moteris, tapusi močiute, dažniausiai imsis žygių. Ji mąstys taip: „jau dabar darysiu viską, ko nepadariau savo vaikams“. Ji tiesiog pamirš, kad yra tik grandis, nors ir stipri. Bet tai jau ne jos vaikas, o vaikaitis. Blogiausia, kad ji ims įsivaizduoti, kad viską žino ir gali. Problema atsiranda dėl to, kad kiekviena karta turi savo auginimo nuostatas, priemones, žinias. Už vaiko auginimą atsakingi tėvai.

Taigi, mūsų visažinė močiutė kas kelios valandos skambins telefonu, o jei kartelį neatsiliepsime, už valandos rasime ją su lagaminu prie durų. Na, kaip nekurti anekdotų apie tokias uošvienes, apsigyvenančias tvarkdarės teisėmis?

Psichologė E.Čekuolienė: senelių paskirtis – lepinti anūkus
Edita Čekuolienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Tai yra laikina, – šypsosi Edita Čekuolienė. – O jei rimtai, ji prie durų turėtų atsirasti tik pakviesta. Pagalbą reikia pasiūlyti, bet negrūsti. Juk atsiradus naujagimiui labai reikia papildomų rankų. Močiutė gali būti nepakeičiama. Tiesa, jos pagalba būtų daugiau, kaip pagalbinės, buityje. Ji neturėtų veržtis prie naujagimio ir nurodinėti mamai kada maitinti, kaip vystyti.

Dažniausiai konfliktai įsižiebia tada, kai randama už ką kritikuoti dukrą ar marčią: tai ne tą kepurę vaikui užmovė, tai ne tuo maitina, už tai vaikaitis nuolat serga. Tarytum septinto dešimtmečio mamų vaikai užaugo nė karto nesuslogavę...

Kai peržengiamos šios ribos tampa sunku abiem pusėms. Visgi močiutė, būdama dukters ar sūnaus namuose, turi suvokti, kad tai ne jos namai. Ji yra tik viešnia. Svarbi taisyklė: jei jos vaikas sugebėjo pasigimdyti vaiką, jis jau nėra vaikas. Jis tapo suaugusiu ir turi gyventi savo gyvenimą“.

„Susiaukojusios“ mamos

Yra tokių moterų, kurios meta darbus ir važiuoja auginti vaikaičių. Tačiau po septynerių metų pagalba tampa nereikalinga. O močiutės jaučiasi dar jaunos, darbingos. Ir „susiaukojusios“. Situacijos beprasmybė ta, kad niekas neprašė. „Kartais moterys sugalvoja sau kažkokią misiją ir stengiasi ją įgyvendinti, - sako psichologė. - Namuose sumaištis, vyras paliktas, o ji gastrolėse, nors ir prižiūrėtojos... Taisyklė pati paprasčiausia - močiutės, padėkite tik tada, kai paprašo“. Ir viskas.

Kaip gražiai, neįžeidžiant mamai tai pasakyti? Pasak psichologės, lengva nebus. Reikės pasitelkt visas diplomatijos žinias – padėkoti už pagalbą, paprašyti, kad atvyktų per šventes, gimtadienius, bet ne tada, kai sugalvoja. Pažadėti, kad siųsite nuotraukas, skambinsite. Negalima leisti brautis į gyvenimą kada jai norisi ir įvedinėti savo tvarką. O iš tiesų tai netvarką. Kuo daugiau žmonių namuose, tuo daugiau chaoso.

„Mama, aš jau ne vaikas“

Psichologė atkreipia dėmesį, kad ji, kaip ir visi seneliai, apdovanoti vaikaičiais, turi jau ne vaikus, o sūnus ir dukras. Tai labai reikšmingas skirtumas.

Kai tik vaikai pradeda turėti vaikų, jie praranda vaikų statusą. Ir, jei juos toliau vadina vaikais, tai ir elgiasi su jais, kaip su vaikais. Senelių vaidmuo ypatingas – suvokti ir išlaikyti deramą atstumą bei pagarbą. Vardan gerų santykių.

Mama, ar ji bus močiutė, ar promočiutė, visada išliks mama. Tačiau buvimas vaiku yra ribotas laikas. Tai reikia pripažinti ir nesielgti su jaunais tėveliais, kaip su savo nuosavybe. Viskas. Nuo šiol yra dvi kartos, ir abi suaugę.

„Šiandien stebiu dar vieną keistą reiškinį, – sako Edita Čekuolienė, – moterys neskuba gimdyti, tačiau jų mamos išalkusios anūkų: „kaip nori, taip daryk, tik pagimdyk man anūką“. Tarsi žaisliuką. Spaudimas didžiulis, ir tai, mano nuomone, yra anomalija. Tai tas pats, kas atimti vaiką iš tėvų."

Seneliai - išminties ir gėrio šaltinis, jei lepindami vaikaičius

- Išsiaiškina, kas mažiesiems galima ir kas ne (alergijos ir kiti galimi sutrikimai);

- Nekonkuruoja su vaikaičio tėvais.

- Pasiūlo šeimai pagalbą ir padeda tik tada, kai paprašo.

- Gerbia jauno šeimos privatumą, taisykles, o kartu ir savo buvusius vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė Jūratė Baltuškienė: kas padeda darželinukams susivaldyti?

Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs - tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O šaukia, spiria ir krenta ant žemės tikrai ne tam, kad išvestų tėvus iš proto.

Artėjant Velykoms – mielas darbelis, kurį pagaminsite akimirksniu

Prieš Velykas kaupiame kiaušinių lukštus, kad galėtume juos panaudoti darbeliams ar dekoracijoms.

Kaip pažadinti vaikų kūrybiškumą

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi.

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.