Psichologė E.Čekuolienė: senelių paskirtis – lepinti anūkus

 (30)
Apie tai, kokie santykiai vyrauja tarp senelių ir vaikaičių, kodėl atsiranda konfliktų ir kaip juos spręsti, interviu su psichologe Edita Čekuoliene.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Mama – duona, močiutė – tortas

„Senelių paskirtis – lepinti vaikaičius, – nustebina psichologė Edita Čekuolienė. – Žinoma, svarbu nepersistengti. Lepinti – tai reiškia duoti daugiau, nei vaikui reikia.“

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl paaugliai panašūs į kūdikius: interviu su psichologe
Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui?

Tad vaikaičiai – neatrastas lobis ir galimybės. Ir visgi vaiko ir senelių santykiai ypatingi. Yra tam tikri dalykai, kuriuos žinoti būtina. Būtent apie „susiaukojusias“ močiutes ir jų santykius su sūnumis bei dukromis savo naujai ruošiamoje knygoje „Pypliotyra“ rašo Jūratė Jadkonytė Petraitienė, kurioje apie vaikų auklėjimą dalijasi geriausi Lietuvos psichologijos specialistai.

(...) Nusileido dievybė močiutė

Vyrai su senelių vaidmeniu dažniausiai susitaiko labai oriai – jie gali įsikniaubti į laikraštį ar užsiimti žvejyba. Tačiau moteris, tapusi močiute, dažniausiai imsis žygių. Ji mąstys taip: „jau dabar darysiu viską, ko nepadariau savo vaikams“. Ji tiesiog pamirš, kad yra tik grandis, nors ir stipri. Bet tai jau ne jos vaikas, o vaikaitis. Blogiausia, kad ji ims įsivaizduoti, kad viską žino ir gali. Problema atsiranda dėl to, kad kiekviena karta turi savo auginimo nuostatas, priemones, žinias. Už vaiko auginimą atsakingi tėvai.

Taigi, mūsų visažinė močiutė kas kelios valandos skambins telefonu, o jei kartelį neatsiliepsime, už valandos rasime ją su lagaminu prie durų. Na, kaip nekurti anekdotų apie tokias uošvienes, apsigyvenančias tvarkdarės teisėmis?

Psichologė E.Čekuolienė: senelių paskirtis – lepinti anūkus
Edita Čekuolienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Tai yra laikina, – šypsosi Edita Čekuolienė. – O jei rimtai, ji prie durų turėtų atsirasti tik pakviesta. Pagalbą reikia pasiūlyti, bet negrūsti. Juk atsiradus naujagimiui labai reikia papildomų rankų. Močiutė gali būti nepakeičiama. Tiesa, jos pagalba būtų daugiau, kaip pagalbinės, buityje. Ji neturėtų veržtis prie naujagimio ir nurodinėti mamai kada maitinti, kaip vystyti.

Dažniausiai konfliktai įsižiebia tada, kai randama už ką kritikuoti dukrą ar marčią: tai ne tą kepurę vaikui užmovė, tai ne tuo maitina, už tai vaikaitis nuolat serga. Tarytum septinto dešimtmečio mamų vaikai užaugo nė karto nesuslogavę...

Kai peržengiamos šios ribos tampa sunku abiem pusėms. Visgi močiutė, būdama dukters ar sūnaus namuose, turi suvokti, kad tai ne jos namai. Ji yra tik viešnia. Svarbi taisyklė: jei jos vaikas sugebėjo pasigimdyti vaiką, jis jau nėra vaikas. Jis tapo suaugusiu ir turi gyventi savo gyvenimą“.

„Susiaukojusios“ mamos

Yra tokių moterų, kurios meta darbus ir važiuoja auginti vaikaičių. Tačiau po septynerių metų pagalba tampa nereikalinga. O močiutės jaučiasi dar jaunos, darbingos. Ir „susiaukojusios“. Situacijos beprasmybė ta, kad niekas neprašė. „Kartais moterys sugalvoja sau kažkokią misiją ir stengiasi ją įgyvendinti, - sako psichologė. - Namuose sumaištis, vyras paliktas, o ji gastrolėse, nors ir prižiūrėtojos... Taisyklė pati paprasčiausia - močiutės, padėkite tik tada, kai paprašo“. Ir viskas.

Kaip gražiai, neįžeidžiant mamai tai pasakyti? Pasak psichologės, lengva nebus. Reikės pasitelkt visas diplomatijos žinias – padėkoti už pagalbą, paprašyti, kad atvyktų per šventes, gimtadienius, bet ne tada, kai sugalvoja. Pažadėti, kad siųsite nuotraukas, skambinsite. Negalima leisti brautis į gyvenimą kada jai norisi ir įvedinėti savo tvarką. O iš tiesų tai netvarką. Kuo daugiau žmonių namuose, tuo daugiau chaoso.

„Mama, aš jau ne vaikas“

Psichologė atkreipia dėmesį, kad ji, kaip ir visi seneliai, apdovanoti vaikaičiais, turi jau ne vaikus, o sūnus ir dukras. Tai labai reikšmingas skirtumas.

Kai tik vaikai pradeda turėti vaikų, jie praranda vaikų statusą. Ir, jei juos toliau vadina vaikais, tai ir elgiasi su jais, kaip su vaikais. Senelių vaidmuo ypatingas – suvokti ir išlaikyti deramą atstumą bei pagarbą. Vardan gerų santykių.

Mama, ar ji bus močiutė, ar promočiutė, visada išliks mama. Tačiau buvimas vaiku yra ribotas laikas. Tai reikia pripažinti ir nesielgti su jaunais tėveliais, kaip su savo nuosavybe. Viskas. Nuo šiol yra dvi kartos, ir abi suaugę.

„Šiandien stebiu dar vieną keistą reiškinį, – sako Edita Čekuolienė, – moterys neskuba gimdyti, tačiau jų mamos išalkusios anūkų: „kaip nori, taip daryk, tik pagimdyk man anūką“. Tarsi žaisliuką. Spaudimas didžiulis, ir tai, mano nuomone, yra anomalija. Tai tas pats, kas atimti vaiką iš tėvų."

Seneliai - išminties ir gėrio šaltinis, jei lepindami vaikaičius

- Išsiaiškina, kas mažiesiems galima ir kas ne (alergijos ir kiti galimi sutrikimai);

- Nekonkuruoja su vaikaičio tėvais.

- Pasiūlo šeimai pagalbą ir padeda tik tada, kai paprašo.

- Gerbia jauno šeimos privatumą, taisykles, o kartu ir savo buvusius vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.