Psichologė Jūratė Baltuškienė: kas padeda darželinukams susivaldyti?

 (1)
Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs - tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O šaukia, spiria ir krenta ant žemės tikrai ne tam, kad išvestų tėvus iš proto.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl ikimokyklinukai mušasi ir kaip su jais susitarti, paskaitoje "Patyčios ir muštynės darželinukų gyvenime" atskleidė Paramos vaikams centro psichologė Jūratė Baltuškienė.

Kas išprovokuoja pykčio proveržius?

"Nei vienas vaikas nesielgia tiesiog šiaip sau, visuomet yra priežastis, kodėl jis, pavyzdžiui, trenkia per galvą draugui, spiria mamai ar grubiai pastumia mažesnę sesutę", – pabrėžė specialistė.

Viena tokio elgesio priežasčių – darželinukas nori būti pastebėtas, nes tik triukšmaudamas ar mušdamasis sulaukia suaugusiųjų dėmesio. Grubiai pasielgti jis gali užvaldytas stiprių emocijų (pykčio, baimės, nusivylimo), kurių nemoka tinkamai suvaldyti. Dar viena priežastis – vaikas šaukimą, apsistumdymą ar muštynes mato artimoje aplinkoje. Tad galvoja, kad toks elgesys yra normalus.

Susitarti padeda taisyklės

Pasak J.Baltuškienės, su ikimokyklinukais lengviau susitarti ir mokyti tinkamo elgesio, kai aiškiai įvardijamos ar nupiešiamos taisyklės. „Šiame amžiuje jas turėtų nustatyti tėvai – taip vaikai jausis saugiau. Darželinukams pakanka 4-5 taisyklių, kurių išmokus laikytis, įvedamos naujos. Svarbu, kad taisyklė skambėtų ne kaip neiginys, pavyzdžiui, „Nesimušk“, o „Vieni su kitais elgiamės draugiškai“, „Kai pykstu, pasakau, o ne trenkiu“, „Paguodžiame, kai kitas liūdi“, „Mes giriame vieni kitus" ir pan.“", – paskaitoje sakė psichologė.

Be to, vaiką nuolat ir kantriai reikia mokyti konstruktyviai spręsti konfliktus. Patarimas "Duok atgal" netinka nei viename amžiaus tarpsnyje. „Jeigu darželyje ir mokykloje vaikas duos atgal, ką jis darys universitete ar darbo kolektyve, kai nepatiks kolegos elgesys?", – pabrėžė J.Baltuškienė.

Taigi, jau darželinukus reikėtų išmokyti 5 žingsnių, ką sakyti ir daryti, kai kitas vaikas elgiasi netinkamai:

1. Pasakyk, kad tau nepatinka, ką sesė/brolis/draugas daro.

2. Pasitrauk į šoną ir žaisk atskirai.

3. Pasakyk, kad tave skaudina toks elgesys.

4. Pasakyk, kad pasakysi mamai/tėčiui/auklėtojai, jeigu kitas vaikas nesiliaus.

5. Ateik ir pasakyk, paprašyk pagalbos.

Po visų konfliktų būtina susitaikyti

Labai svarbu sustabdyti ir savo vaiką, kai jis elgiasi netinkamai. "Pirmiausia įvardinam jausmą, kad vaikas mokytųsi suprasti, kas vyksta jo viduje. Tada pasakom, kad taip elgtis negalima, pabrėžiam, ką reikėtų daryti, ir būtinai pagiriam. Pavyzdžiui, „Matau, kad supykai, bet man trenkti negali. Pakumščiuok pagalvę ir visi piktukai išbėgios. O kaip stipriai kumščiuoji, puiku!“, – patarė „Paramos vaikams centro“ psichologė.

Jeigu tai nepadeda, galima vaiką apsikabinti ar nukreipti dėmesį į kitą veiklą. Ir po visų konfliktų būtina susitaikyti – atkurti ryšį su vaiku. Tėvai ar kiti suaugusieji turėtų pirmi atsiprašyti, pripažinti, kad šaukdami, pakėlę balsą buvo neteisūs.

Individualus laikas kiekvienam vaikui

„Susitarti su vaiku kur kas lengviau, kai jis pasitiki tėvais, jaučia su jais stiprų ryšį. Kurti tvirtus santykius labai padeda individualus mamos ar tėčio laikas su kiekvienu vaiku atskirai. Buvimas tik dviese stiprina vaiko savivertę, lyg bateriją pakrauna patvirtinimo, kad jis reikalingas, padeda suprasti, kad užimtoje tėvų dienoje jis taip pat yra svarbus“, – sakė J.Baltuškienė.

Tokiam pabuvimui kartu laiko reikėtų skirti reguliariai, pavyzdžiui, 20 minučių kasdien arba pusvalandį/valandą kartą per savaitę. Vaikas turėtų pasirinkti, ką tuo metu veiksite, ir negalima šio laiko panaikinti kaip bausmės.

Paramos vaikams centras

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?