Psichologė: koks vaikų darželis yra geras

 (12)
Keletas pastebėjimų, rekomendacijų tiems, kurie ieško savo vaikams darželio.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Atėję į darželį pirmiausia pastebim senus langus ar naujai suremontuotas sienas, bet ne jie nulemia, ar mūsų vaikas gerai jausis darželyje. Jei jūs turit noro ir galimybių rinkti savo vaikui darželį, rekomenduojam kelis pagrindinius kriterijus, į kuriuos svarbu atsižvelgti siekiant, kad vaikas gerai jaustųsi darželyje.

Pirma – ar tame darželyje vaikai atrodo laimingi? Labai greitai pasimato, ar vaikai darželyje užsiėmę, triūsia, bendrauja, ar daugiau pykstasi, neranda ko nusitverti, liūdi vieni. Jei pirmenybė skiriama tam, kaip darželis atrodo, o ne kaip jaučiasi vaikai – tokiam darželiui dar reikia augti.

Antra - ar jums patiems gera ateiti į tą darželį? Ar gera kalbėtis su auklėtojomis, ar drąsu paklausti, ar gaunat atsakymus, ar jus girdi? Jums taip pat teks lankytis darželyje kiekvieną dieną – jei norisi jame būti, nesinori skubėti namo – viskas gerai, gerai jausis ir jūsų vaikas.

Trečia – kaip suaugusieji bendrauja su vaikais? Ar yra pagarba ir įsiklausymas, atidumas vaiko poreikiams? Jei vaikai elgiasi ne taip, kaip turėtų – ką tuomet daro suaugę – ar išklauso vaikus, ar puola spręsti ginčus abejotinais būdais? Kaip nustatomos ribos ir išsakomi draudimai – ar suprantamai ir aiškiai vaikui, ar ramiu balsu? Kam skiriama pirmenybė – priėjusiam vaikui ar suaugusiųjų pokalbiui?

Ketvirta – kiek darželyje skiriama vaikams laisvo laiko, kuomet jie gali patys kurti ir žaisti žaidimus? Taip, pasidomėkite, ar yra darželio ritme paskirtas laikas (bent kartą per savaitę, nors geriausia – kiekvieną dieną) ne ugdomajai, sportinei ar kokiai kitai veiklai, bet laisvam žaidimui. Kai vaikai gali žaisti namus, parduotuves, karą, piratus, ligonines, statyti spektaklius, tapti gyvūnėliais ir pan. Nes tai yra pagrindinis ugdomasis laikas darželyje. Jei darželis neaprūpina vaikų laisvu žaidimų laiku – galite skųstis ir reikalauti, nes toks pasiruošimas mokyklai yra privalomas pagal prigimtinę vaiko teisę, psichologinius poreikius ar sveiko ugdymosi procesus – pasirinkite, kas jums labiau priimtina.

Penkta – ar darželyje vaikai gali naudotis šiuolaikinėmis technologijomis? Jei taip – toks darželis nėra tinkamas vaikams. Vaikų darželis turėtų būti ta vieta, kurioje vaikai gyvena be kompiuterių, telefonų, planšečių, nebent juos pasidaro iš popieriaus, lapų, lentų. Mirgantys ekranai neigiamai veikia besivystančias vaikų smegenis ir jų tikrai ir taip pakanka vaikų gyvenime. Rinkitės darželį, kuriame vaikai užsiėmę ir be kompiuterinių žaidimų, filmukų ar telefonų. Čia mūsų sugalvojimas tos šiuolaikinės technologijos, vaikai gerai gyvena ir be jų.

Tokie penki mūsų siūlomi kriterijai. Dažniausiai tėvai kalba apie kita, tačiau maitina visuose darželiuose pakankamai, tai prižiūri higienistai, žaislų darželiuose gali ir nebūti – jei vaikams yra laiko žaidimams, jie žaislų prisigalvos, ugdomoji veikla yra dėl tėvų, o ne dėl vaikų. Todėl jei tikrai norite, kad jūsų vaikas noriai eitų į darželį, pasistenkite rasti tokį, kuriame jis gerai jaustųsi ir būtų laimingas. Arba, jei neturite galimybės rinktis darželio, – skatinkite keistis tą darželį, kurį nusižiūrėjote.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.