Psichologė: koks vaikų darželis yra geras

 (12)
Keletas pastebėjimų, rekomendacijų tiems, kurie ieško savo vaikams darželio.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Atėję į darželį pirmiausia pastebim senus langus ar naujai suremontuotas sienas, bet ne jie nulemia, ar mūsų vaikas gerai jausis darželyje. Jei jūs turit noro ir galimybių rinkti savo vaikui darželį, rekomenduojam kelis pagrindinius kriterijus, į kuriuos svarbu atsižvelgti siekiant, kad vaikas gerai jaustųsi darželyje.

Pirma – ar tame darželyje vaikai atrodo laimingi? Labai greitai pasimato, ar vaikai darželyje užsiėmę, triūsia, bendrauja, ar daugiau pykstasi, neranda ko nusitverti, liūdi vieni. Jei pirmenybė skiriama tam, kaip darželis atrodo, o ne kaip jaučiasi vaikai – tokiam darželiui dar reikia augti.

Antra - ar jums patiems gera ateiti į tą darželį? Ar gera kalbėtis su auklėtojomis, ar drąsu paklausti, ar gaunat atsakymus, ar jus girdi? Jums taip pat teks lankytis darželyje kiekvieną dieną – jei norisi jame būti, nesinori skubėti namo – viskas gerai, gerai jausis ir jūsų vaikas.

Trečia – kaip suaugusieji bendrauja su vaikais? Ar yra pagarba ir įsiklausymas, atidumas vaiko poreikiams? Jei vaikai elgiasi ne taip, kaip turėtų – ką tuomet daro suaugę – ar išklauso vaikus, ar puola spręsti ginčus abejotinais būdais? Kaip nustatomos ribos ir išsakomi draudimai – ar suprantamai ir aiškiai vaikui, ar ramiu balsu? Kam skiriama pirmenybė – priėjusiam vaikui ar suaugusiųjų pokalbiui?

Ketvirta – kiek darželyje skiriama vaikams laisvo laiko, kuomet jie gali patys kurti ir žaisti žaidimus? Taip, pasidomėkite, ar yra darželio ritme paskirtas laikas (bent kartą per savaitę, nors geriausia – kiekvieną dieną) ne ugdomajai, sportinei ar kokiai kitai veiklai, bet laisvam žaidimui. Kai vaikai gali žaisti namus, parduotuves, karą, piratus, ligonines, statyti spektaklius, tapti gyvūnėliais ir pan. Nes tai yra pagrindinis ugdomasis laikas darželyje. Jei darželis neaprūpina vaikų laisvu žaidimų laiku – galite skųstis ir reikalauti, nes toks pasiruošimas mokyklai yra privalomas pagal prigimtinę vaiko teisę, psichologinius poreikius ar sveiko ugdymosi procesus – pasirinkite, kas jums labiau priimtina.

Penkta – ar darželyje vaikai gali naudotis šiuolaikinėmis technologijomis? Jei taip – toks darželis nėra tinkamas vaikams. Vaikų darželis turėtų būti ta vieta, kurioje vaikai gyvena be kompiuterių, telefonų, planšečių, nebent juos pasidaro iš popieriaus, lapų, lentų. Mirgantys ekranai neigiamai veikia besivystančias vaikų smegenis ir jų tikrai ir taip pakanka vaikų gyvenime. Rinkitės darželį, kuriame vaikai užsiėmę ir be kompiuterinių žaidimų, filmukų ar telefonų. Čia mūsų sugalvojimas tos šiuolaikinės technologijos, vaikai gerai gyvena ir be jų.

Tokie penki mūsų siūlomi kriterijai. Dažniausiai tėvai kalba apie kita, tačiau maitina visuose darželiuose pakankamai, tai prižiūri higienistai, žaislų darželiuose gali ir nebūti – jei vaikams yra laiko žaidimams, jie žaislų prisigalvos, ugdomoji veikla yra dėl tėvų, o ne dėl vaikų. Todėl jei tikrai norite, kad jūsų vaikas noriai eitų į darželį, pasistenkite rasti tokį, kuriame jis gerai jaustųsi ir būtų laimingas. Arba, jei neturite galimybės rinktis darželio, – skatinkite keistis tą darželį, kurį nusižiūrėjote.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.