Psichologė: koks vaikų darželis yra geras

 (12)
Keletas pastebėjimų, rekomendacijų tiems, kurie ieško savo vaikams darželio.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Atėję į darželį pirmiausia pastebim senus langus ar naujai suremontuotas sienas, bet ne jie nulemia, ar mūsų vaikas gerai jausis darželyje. Jei jūs turit noro ir galimybių rinkti savo vaikui darželį, rekomenduojam kelis pagrindinius kriterijus, į kuriuos svarbu atsižvelgti siekiant, kad vaikas gerai jaustųsi darželyje.

Pirma – ar tame darželyje vaikai atrodo laimingi? Labai greitai pasimato, ar vaikai darželyje užsiėmę, triūsia, bendrauja, ar daugiau pykstasi, neranda ko nusitverti, liūdi vieni. Jei pirmenybė skiriama tam, kaip darželis atrodo, o ne kaip jaučiasi vaikai – tokiam darželiui dar reikia augti.

Antra - ar jums patiems gera ateiti į tą darželį? Ar gera kalbėtis su auklėtojomis, ar drąsu paklausti, ar gaunat atsakymus, ar jus girdi? Jums taip pat teks lankytis darželyje kiekvieną dieną – jei norisi jame būti, nesinori skubėti namo – viskas gerai, gerai jausis ir jūsų vaikas.

Trečia – kaip suaugusieji bendrauja su vaikais? Ar yra pagarba ir įsiklausymas, atidumas vaiko poreikiams? Jei vaikai elgiasi ne taip, kaip turėtų – ką tuomet daro suaugę – ar išklauso vaikus, ar puola spręsti ginčus abejotinais būdais? Kaip nustatomos ribos ir išsakomi draudimai – ar suprantamai ir aiškiai vaikui, ar ramiu balsu? Kam skiriama pirmenybė – priėjusiam vaikui ar suaugusiųjų pokalbiui?

Ketvirta – kiek darželyje skiriama vaikams laisvo laiko, kuomet jie gali patys kurti ir žaisti žaidimus? Taip, pasidomėkite, ar yra darželio ritme paskirtas laikas (bent kartą per savaitę, nors geriausia – kiekvieną dieną) ne ugdomajai, sportinei ar kokiai kitai veiklai, bet laisvam žaidimui. Kai vaikai gali žaisti namus, parduotuves, karą, piratus, ligonines, statyti spektaklius, tapti gyvūnėliais ir pan. Nes tai yra pagrindinis ugdomasis laikas darželyje. Jei darželis neaprūpina vaikų laisvu žaidimų laiku – galite skųstis ir reikalauti, nes toks pasiruošimas mokyklai yra privalomas pagal prigimtinę vaiko teisę, psichologinius poreikius ar sveiko ugdymosi procesus – pasirinkite, kas jums labiau priimtina.

Penkta – ar darželyje vaikai gali naudotis šiuolaikinėmis technologijomis? Jei taip – toks darželis nėra tinkamas vaikams. Vaikų darželis turėtų būti ta vieta, kurioje vaikai gyvena be kompiuterių, telefonų, planšečių, nebent juos pasidaro iš popieriaus, lapų, lentų. Mirgantys ekranai neigiamai veikia besivystančias vaikų smegenis ir jų tikrai ir taip pakanka vaikų gyvenime. Rinkitės darželį, kuriame vaikai užsiėmę ir be kompiuterinių žaidimų, filmukų ar telefonų. Čia mūsų sugalvojimas tos šiuolaikinės technologijos, vaikai gerai gyvena ir be jų.

Tokie penki mūsų siūlomi kriterijai. Dažniausiai tėvai kalba apie kita, tačiau maitina visuose darželiuose pakankamai, tai prižiūri higienistai, žaislų darželiuose gali ir nebūti – jei vaikams yra laiko žaidimams, jie žaislų prisigalvos, ugdomoji veikla yra dėl tėvų, o ne dėl vaikų. Todėl jei tikrai norite, kad jūsų vaikas noriai eitų į darželį, pasistenkite rasti tokį, kuriame jis gerai jaustųsi ir būtų laimingas. Arba, jei neturite galimybės rinktis darželio, – skatinkite keistis tą darželį, kurį nusižiūrėjote.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?

Dr. Rasa Bieliauskaitė – apie svarbų įgūdį, kurio išmokyti vaiką turi tėvai

„Toks mažas, o jau su savo nuomone!" – ir stebisi, ir džiaugiasi močiutės kūdikėliu, kuris ką tik parodė charakterį – išmetė žaislą iš vežimėlio. „Jo nepastumsi – turi savo nuomonę!" – pagarbiai atsiliepiame apie kolegą. Tačiau kai savo nuomonę ima reikšti ikimokyklinukas, dažnai suraukiame nosį: „Nemandagus", „Neišauklėtas", „Neklaužada"! Konsultuoja psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.