Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

PIRMAS MITAS

Vaikas neturi teisės pykti.

Vaikas, kaip ir suaugęs žmogus, turi teisę supykti ir tai daro. Pirma ir dažniausia pykčio priežastis – kai mažylis ko nors užsigeidęs negauna. Arba jeigu ko nors labai nori, o tėvai neleidžia.

Tai visiškai natūralus jausmas, tarkim, kaip meilė ar džiaugsmas. Na, o kaip vaikas išreikš pyktį, jau priklauso nuo aplinkos, kurioje auga.

Jeigu tėvai ūmaus būdo, supykę tranko durimis, šaukia vienas ant kito ir ant vaiko, šis elgsis taip pat.

Mažyliai be galo imlūs ir tuoj pat supranta, kad kaip tik taip mama su tėčiu elgiasi, kai pyksta. Maža to, jie pastebi, kad mama ar tėtis garsiai šaukdami dažniausiai gauna tai, ko nori.

Mažylis nejučiomis išmoksta, kad rėkimas duoda vaisių, kad taip atkreipiamas kito žmogaus dėmesys, ir pats pradeda elgtis lygiai taip pat.

ANTRAS MITAS

Mušasi ir spardosi tik tie vaikai, kurių tėvai taip daro.

Vaikai iš prigimties gali būti nevienodai agresyvūs. Kaip reikšti agresiją, mažylis mokosi ne tik iš tėvų, bet ir iš aplinkos. Čia, ko gero, ir yra didžiausias rūpestis, kad ne tik tėvai auklėdami vaikus turi įtaką.

Nemažai jie išmoksta iš žiniasklaidos, žaisdami kompiuterinius žaidimus, darželyje, vėliau mokykloje.

Negalima kaltinti tik tėvų, kad rodo blogą pavyzdį vaikams. Ramesni vaikai pyksta švelniau.

Iš prigimties agresyvesni nusižiūri tuos pykčio raiškos būdus, kurie atrodo efektyviausi ir galbūt lengviausi. Paprastai tai būna impulsyvūs būdai. Jeigu toks iš prigimties agresyvus vaikas pamatys, kad kiti bendraamžiai supykę mušasi ir spardosi, gali elgtis taip pat, net jeigu tėvai taip nesielgia.

TREČIAS MITAS

Visuomet besišypsantys tėvai – geras vaikas.

Be impulsyvios agresijos, egzistuoja dar ir pasyvi. Vadinasi, žmogus savo piktus impulsus slopina ir neigia. Agresiją lemiantys impulsai turi didžiulę jėgą, didžiulę energiją, kuri vis tiek ras, kaip „pasireikšti".

Tokie žmonės, kuriems būdinga pasyvi agresija, patys išlieka besišypsantys, tačiau kitus paskatina elgtis atvirai agresyviai.

Pavyzdžiui, šeimoje gali būti tėtis, kuris visada malonus ir nuolankus, tačiau kažkodėl žmona nuolatos rėkia, šaukia, yra sudirgusi. Tai pavyzdys, kaip tėtis perduoda agresiją mamai.

Arba abu tėvai geručiai, niekada nekelia balso, yra demokratiški, o vaikas agresyvus: spardo gimdytojus, mušasi, spjaudosi. Visa tai atrodo tarsi mistika, bet labai realu.

Tėtis turėtų sureaguoti į vaiko pyktį, nubrėžti aiškią ribą, pasakyti vaikui: „Ne, taip nebus.“ Bet jis tik numykia kažką po ūsu ir nutipena į kitą kambarį. Tada vaikas įširsta ir pasielgia taip, kaip turėtų pasielgti tėtis, tik daro tai savaip, vaikiškai. Jis labai nori, kad tėtis pasielgtų tėviškai, bet to nesulaukia.

Vaikas, kuris spardo mamą, muša tėtį, visada turi vienintelį norą, kad šie užbrėžtų ribas ir pasielgtų griežtai.

Jei ribų nėra, provokuos ir provokuos tėvus, nes kiekvienas vaikas nori, kad tėvai būtų stiprūs – ne silpni ir bejėgiai. Tik su tokiais tėvais augdamas jausis saugus.

Kad ir kaip keistai atrodytų, nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų. Kalbama ne apie fizinį vaikų drausminimą, o apie vidinę tėvų jėgą: pasakytą tvirtą „negalima" ir aiškias ribas, kas šeimoje toleruojama, o koks elgesys – ne.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?