Psichologė: tėvai draudžia vaikui nesveiką maistą, o patys pasislėpę valgo

 (4)
Kalbant apie sveikos mitybos įpročių formavimą vaikams nuo pirmųjų dienų, tiesa yra paprasta – geriausia mokykla mažiesiems yra pačių mūsų rodomi pavyzdžiai. Apie tai kalbame su knygos „Samčio burtai“ konsultante, vaikų raidos psichologe Gintare Pupinyte.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tipinė situacija: tėtis valgo bulvių traškučius, o vaikui neleidžia ragauti, nes toks maistas "nesveikas" – kaip šią žinutę supranta vaikas?

Labai paprastai – kai vaikas užaugs, tai valgys bulvių traškučius net nesuprasdamas, kuo tas skonis toks traukiantis. Nustumtas poreikis vis vien pabus anksčiau ar vėliau, tik dažniausiai – su stipresne jėga. Tiesa yra paprasta – gyvenimo pradžioje būtent tėvai yra didieji mokytojai, ir jie moko labiau veiksmais, o ne žodžiais: kur, kada ir kaip valgoma, kaip ruošiamas maistas. Vaikų ši informacija yra labai lengvai priimama, tarsi nematomai „instaliuojama".

Šiandien vaikams yra krūva pagundų – greito maisto restoranai, nesveiki ir cukraus prikimšti užkandžiai parduotuvėse. Kas geriau – drausti ragauti ar ragauti, bet leisti pažinti ir ugdyti vaikus, kaip išsirinkti tai, kas yra sveika, naudinga?

Patys vaikai dar nelabai gali suprasti, kodėl cukrus blogai, nes cukraus pasekmes sunku vaikui pamatyti ir užfiksuoti. Kai tarkim pavojus įsipjauti peiliu labiau suvokiamas, nes vaikas – tikėtina – kažkada matė, kaip kas nors įsipjovė ir bėgo kraujas. Ne vienam girdėta frazė „nevalgyk, nes būsi storas" čia vėlgi netinkama ir negatyvi, nes apkūnų žmogų galima įžeisti jį taip vadinant. Žodžiu, girdėdamas tokius ir panašius pasakymus, vaikas visai pasimeta, negalėdamas atskirti – tai kas čia blogai, o kas – ne.

Venkime frazių „neverk, duosiu saldainį", „jei būsi geras, leisiu parduotuvėje nusipirkti kažką skanaus", venkime kramsnojimo prie televizoriaus.
Psichologė Gintarė PUPINYTĖ

Manau, ir šioje situacijoje svarbus asmeninis pavyzdys ir teigiamos alternatyvos kūrimas. Esu mačiusi mergaitę, kuri be galo mėgo sveikus morkų, burokėlių "čipsus" (džiovintus džiovyklėje), o pyragą tik iš mandagumo ragaudavo. Geriau vaikui tiesiog "įvesti" daugiau sveikų produktų ir stengtis būti vietose, kuriose tų pagundų mažiau. Ypač, jei kalbame apie pilnėti linkusius vaikučius.

Tarkim, prancūzai, ruošdami maistą, kalba apie maistą, jo savybes; vakarieniaudami – kalba apie maistą ir kartu su šeima planuoja, ką gamins rytojaus vakarienei. Tai tik kultūriniai įpročiai ar viena gudrybių, kaip sudominti maistu, kaip formuoti teisingus valgymo įpročius?

Manau, tai viena iš priežasčių, kodėl prancūzai išlaiko puikias formas. Svečiuojantis katalonų šeimoje, vakarienės (21 val.) metu mama prasitarė, kad laikosi dietos (nors ji labai smulki ir plonytė). Stebėjau, ką ji valgys – ji kartu su visais suvalgė sriubą, tada pagrindinį patiekalą, desertui ledų, o vėliau dar atnešė ir gardžiai valgė 4 rūšių sūrį. Manau, kad jų paslaptis ir yra samoningumas. Prancūzai, italai, ispanai iš tiesų mėgaujasi maistu, valgydami nesistengia ginčytis, bartis – tiesiog šnekučiuojasi, jaučia, ką valgo. Pas mus dažnai prie bendro stalo prisijungia ponas TV ir visas dėmesys nuo maisto persikelia į jį. Tad ir sunku pajusti, ką, kiek valgome.

O ką patartumėte tėveliams, susiduriantiems su vaikų nutukimo problema? Kaip su vaikučiu kalbėtis?

Svarbiausia – bendradarbiauti. Tai iš tiesų didelė šių dienų problema, bet tinkamai subalansuotas maistas, akylesnis ieškojimas, kokį maistą labiau valgo vaikas, koks jo mitybos ritmas, kaip visa šeima gali įsitraukti į sportą, mitybos įpročių keitimą, gali duoti tikrai gerų rezultatų.

Emocinis valgymas – ar galime būtent vaikystėje ieškoti šio mitybos sutrikimo priežasčių?

Kaip sako pats pavadinimas – emociją pakeičiame maistu. Vienas gyvenimiškas pavyzdys: vaikas, pasiilgęs jūsų po visos dienos darželyje, nori kažkaip įsitikinti, kad jis jums svarbus, jį mylite. Galima eiti pasisupti, pasivažinėti triratuku, pažaisti stalo žaidimą, paskaityti kartu knygą. O galima tiesiog parnešti iš parduotuvės „kažką skanaus", nuvažiuoti suvalgyti picą, ledų į užkandinę ir pan. Deja, bet maistas, kaip čiulptukas, tiesiog "užkiša" vaiką, bet tikrojo dėmesio poreikis lieka nepatenkintas, o ilgainiui gali būti priežastis įvairių emocinio valgymo sutrikimų.

Psichologė: tėvai draudžia vaikui nesveiką maistą, o patys pasislėpę valgo
© Vida Press

Venkime frazių „neverk, duosiu saldainį", „jei būsi geras, leisiu parduotuvėje nusipirkti kažką skanaus", venkime kramsnojimo prie televizoriaus ir pan. Suprantama, kai tėvai turi tiek atsakomybių darbe ir grįžę neturi laiko "kaprizams", stengiasi juos užglaistyti kitomis formomis, bet dažnai neatsakius į vaiko pagrindinį poreikį, jie ilgainiui tampa tik dar ryškesni. Vaikai skiriasi – vieniems reikia daugiau glostymo, fizinio kontakto, kitam – žodžių, trečiam – tiesiog ramaus tono, tiesioginio akių kontakto, bet svarbiausia – visiems vienodai reikia kokybiškai, kartu su jumis praleidžiamo laiko (net jei tai tik keliolika minučių), t.y. vaikams reikia to, kas nenuperkama.

Ar kokybiškai praleistas laikas gali būti mažylio įtraukimas į maisto ruošą?

Žinoma, kad taip. Tik ir čia, skatinkime, drąsinkime, bet nedarykime savo vaikams „meškos paslaugų". Jei jau pasitikime ir leidžiame šeimininkauti virtuvėje, tai leiskim ir pasijusti suaugusiais. Pati esu ir dvejų metų vaikui davusi peilį, tačiau tokį buką, kad su juo buvo neįmanoma įsipjauti. Bet ne tiek buką, kad nepjaustytų nulupto obuolio. Geriau tuomet sukurkime saugią vaikui aplinką, patraukime pavojingus įrankius, kad nereiktų temdyti vaiko smalsumo nuolatiniais „negalima", „atsargiai", įtraukime mažuosius į bendrą veiklą - daržovių sodinimą, auginimą (jei turime sodą, daržą), apsipirkimą parduotuvėje, patiekalo išsirinkimą ir tada jau leiskime eksperimentuoti virtuvėje, leiskime atrasti ir mokytis. Patiems. Mes būkime tik tuo teisingą kryptį rodančiu pavyzdžiu ir suaugusiuoju, kuris sukuria vaikui saugią erdvę, kurioje jis gali būti tyrinėtojas ir atradėjas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.