Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu

 (2)
Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ne vieną atžalą planuojantiems tėvams amžiaus skirtumas tarp vaikų – itin aktuali tema. Tačiau šia tema egzistuoja tiek daug prieštaringų patarimų, kad tėvams gali susisukti galva.

Čia į pagalbą pasimetusiems tėveliams ateina ir psichologai, ir šeimos planavimo specialistai, ir ginekologai. Jei pastarieji kreipia dėmesį į moters sveikatai palankiausią skirtumą ir ragina laikytis trejų metų skirtumo tarp gimdymų, tai psichologai atkreipia dėmesį, kad augti panašaus amžiaus vaikams labai smagu. Bet tada jie užsimena apie vaikišką pavydą ir konkurenciją, ir taip vėl sumaišo visas kortas pasimetusiems gimdytojams, norintiems savo palikuonims visa ko geriausia.

Vakaruose jau seniai pastebima tendencija, kad pirmagimio gimimas vėlėja, ir amžiaus skirtumas tarp vaikų mažėja. Tokia tendencija ateina ir į Lietuvą. Viešėdama Švedijoje aš buvau išties labai nustebusi, kiek daug jų gatvėse matyti riedančių dviviečių, bet ne dvynių vežimų.

Vakaruose mažas amžiaus skirtumas tarp vaikų laikomas patogiu toms, kurios itin daug investuoja į karjerą. Tuomet gali išeiti į vienas, tik kiek ilgesnes motinystės atostogas. Tiesa, dažnai vakarietėms tenka su antru nėštumu pasiskubinti ir dėl biologinio laikrodžio vis garsesnio tiksėjimo, nes pirmagimis moters gyvenime atsiranda ne 28-erių, kaip vidutiniškai Lietuvoje, o dažnai ir po 35-erių, tad neretai moterys skuba susilaukti, ir pirmojo, ir antrojo, o kai kurios ir trečiojo vaikelio iki to psichologiškai moteris gąsdinančio keturiasdešimtmečio.

Pametinukai buvo mūsų su vyru didelė svajonė. Meldėm dangaus, kad jis išpildytų tokį norą, ir turbūt buvome vieni iš nedaugelio tokių Marijos žemėje, nes dažniausiai pametinukai ištinka netikėtai, jiems visai nepasiruošusius tėvus.

Mūsų antrasis sūnus gimė, kai pirmagimiui buvo vos pusantrų...

Dažniausia frazė, kurią tenka išgirsti auginant pametinukus, tai "tau turėtų būti labai sunku. Man jau su vienu nelengva, o čia du tokie maži..", arba dar pasitaiko "tai jau net su dvynukais lengviau...".

Ir ką gi man atsakyti į tokius pasvaičiojimus? Neslėpsiu, nuvargusiais žiemos vakarais, kai mano karalaičiai siaučia nesustabdomai, aš prisimindama tą maldą dangui paklausiu savęs "Ir iš kur pas tave, mergaite, tiek drąsos buvo?". Bet garsiai gi to nepasakyti - pati norėjai.

Nes fotografijose matyti vienodai aprengtus du mažus už rankų susikibusius broliukus - nepaprastai miela, bet kai pagalvoji, kad pametinukų mamos antrą sykį pradeda lauktis, kai pirmas nė nebando eiti, atrodo kaip nemenkas košmaras.

Tačiau kai pamatau aplinkoje žaidžiantį vienturtį, iškart pagalvoju - bet tai kaip jam turėtų būti liūdna, kai maniškiai - visada kartu. Kartu žaidžia ir mušasi, kartu valgo, tuo pačiu metu eina miegoti.

Po vieno mažojo draugo gimtadienio mano vyras su gėda, nuostaba, ir kartu nesumeluotu susižavėjimu pasakojo matęs, kaip mūsų mažylis sukonfliktavo su didesniu vaiku ir ėmė stumdytis, o vyresnėlis, išgirdęs triukšmą, tekinas pasileido pas brolį ir gynė jį iš visų jėgų nė nesiaiškindamas situacijos, kas nutiko, kas kaltas, ir ar išvis tą brolį reikia ginti. Tai atrodė tarsi genuose užkoduotas broliškas elgesys.

Ir kas tuomet gali pasakyti, kad nenuostabu eiti per gyvenimą su žinojimu, kad visada kažkur šalia yra brolis?

Viena mano pažįstama, turinti pametinukus, kategoriškai tokį amžiaus skirtumą vadina vieninteliu idealiu. Aš tokia kategoriška nebūčiau. Pametinukai, mano asmenine subjektyvia nuomone, tinka tik išties aktyviems, energingiems, gyvenimo iššūkius mėgstantiems žmonėms. Žmonėms su polėkiu, tiesiogine ir perkeltine prasme. Bet tokiems išties tinka idealiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?