Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu

 (2)
Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.
© Asmeninis albumas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ne vieną atžalą planuojantiems tėvams amžiaus skirtumas tarp vaikų – itin aktuali tema. Tačiau šia tema egzistuoja tiek daug prieštaringų patarimų, kad tėvams gali susisukti galva.

Čia į pagalbą pasimetusiems tėveliams ateina ir psichologai, ir šeimos planavimo specialistai, ir ginekologai. Jei pastarieji kreipia dėmesį į moters sveikatai palankiausią skirtumą ir ragina laikytis trejų metų skirtumo tarp gimdymų, tai psichologai atkreipia dėmesį, kad augti panašaus amžiaus vaikams labai smagu. Bet tada jie užsimena apie vaikišką pavydą ir konkurenciją, ir taip vėl sumaišo visas kortas pasimetusiems gimdytojams, norintiems savo palikuonims visa ko geriausia.

Vakaruose jau seniai pastebima tendencija, kad pirmagimio gimimas vėlėja, ir amžiaus skirtumas tarp vaikų mažėja. Tokia tendencija ateina ir į Lietuvą. Viešėdama Švedijoje aš buvau išties labai nustebusi, kiek daug jų gatvėse matyti riedančių dviviečių, bet ne dvynių vežimų.

Vakaruose mažas amžiaus skirtumas tarp vaikų laikomas patogiu toms, kurios itin daug investuoja į karjerą. Tuomet gali išeiti į vienas, tik kiek ilgesnes motinystės atostogas. Tiesa, dažnai vakarietėms tenka su antru nėštumu pasiskubinti ir dėl biologinio laikrodžio vis garsesnio tiksėjimo, nes pirmagimis moters gyvenime atsiranda ne 28-erių, kaip vidutiniškai Lietuvoje, o dažnai ir po 35-erių, tad neretai moterys skuba susilaukti, ir pirmojo, ir antrojo, o kai kurios ir trečiojo vaikelio iki to psichologiškai moteris gąsdinančio keturiasdešimtmečio.

Pametinukai buvo mūsų su vyru didelė svajonė. Meldėm dangaus, kad jis išpildytų tokį norą, ir turbūt buvome vieni iš nedaugelio tokių Marijos žemėje, nes dažniausiai pametinukai ištinka netikėtai, jiems visai nepasiruošusius tėvus.

Mūsų antrasis sūnus gimė, kai pirmagimiui buvo vos pusantrų...

Dažniausia frazė, kurią tenka išgirsti auginant pametinukus, tai "tau turėtų būti labai sunku. Man jau su vienu nelengva, o čia du tokie maži..", arba dar pasitaiko "tai jau net su dvynukais lengviau...".

Ir ką gi man atsakyti į tokius pasvaičiojimus? Neslėpsiu, nuvargusiais žiemos vakarais, kai mano karalaičiai siaučia nesustabdomai, aš prisimindama tą maldą dangui paklausiu savęs "Ir iš kur pas tave, mergaite, tiek drąsos buvo?". Bet garsiai gi to nepasakyti - pati norėjai.

Nes fotografijose matyti vienodai aprengtus du mažus už rankų susikibusius broliukus - nepaprastai miela, bet kai pagalvoji, kad pametinukų mamos antrą sykį pradeda lauktis, kai pirmas nė nebando eiti, atrodo kaip nemenkas košmaras.

Tačiau kai pamatau aplinkoje žaidžiantį vienturtį, iškart pagalvoju - bet tai kaip jam turėtų būti liūdna, kai maniškiai - visada kartu. Kartu žaidžia ir mušasi, kartu valgo, tuo pačiu metu eina miegoti.

Po vieno mažojo draugo gimtadienio mano vyras su gėda, nuostaba, ir kartu nesumeluotu susižavėjimu pasakojo matęs, kaip mūsų mažylis sukonfliktavo su didesniu vaiku ir ėmė stumdytis, o vyresnėlis, išgirdęs triukšmą, tekinas pasileido pas brolį ir gynė jį iš visų jėgų nė nesiaiškindamas situacijos, kas nutiko, kas kaltas, ir ar išvis tą brolį reikia ginti. Tai atrodė tarsi genuose užkoduotas broliškas elgesys.

Ir kas tuomet gali pasakyti, kad nenuostabu eiti per gyvenimą su žinojimu, kad visada kažkur šalia yra brolis?

Viena mano pažįstama, turinti pametinukus, kategoriškai tokį amžiaus skirtumą vadina vieninteliu idealiu. Aš tokia kategoriška nebūčiau. Pametinukai, mano asmenine subjektyvia nuomone, tinka tik išties aktyviems, energingiems, gyvenimo iššūkius mėgstantiems žmonėms. Žmonėms su polėkiu, tiesiogine ir perkeltine prasme. Bet tokiems išties tinka idealiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.